WITAMY NA FORUM MIŁOŚNIKÓW MOTOCYKLA SUZUKI GS 500 - MIŁEGO PISANIA !
Zapraszamy również na nasz portal pod adresem www.gs500.pl

Portal | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj



Poprzedni temat «» Następny temat
Gleba - sciaga w prawo
Autor Wiadomość
sooshe
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Kwi, 2009   Gleba - sciaga w prawo

Witam. Jestem tu nowy. Mam na imie Kamil i od niedawna mam Suzuki GS 500. W niedziele przydazyla mi sie drobna gleba. Przy zawracaniu na piasku i kamieniach maszyna mi sie polozyla na lewa strone. Porysala sie lewa strona silnika (taka okragla wystajaca obudowa) no i moto oparlo sie na kole i kierownicy delikatnie dostal blotnik ale nie pekl ani nic. Jak sie pozbieralem to zauwazylem ze blotnik przyciera o kolo. Okazalo sie ze blotnik jest ok. Musi byc cos z lagami. Na lewe ladze byla zardzewiala kreska - laga musiala sie przesunac w dol. Odkrecilem jedna srube ktora trzyma lage na srodku i co sie okazalo brakowalo mi drugiej sroby ktora trzyma lage pod półką od kierownicy. Wyrównalem do pordzewialego miejsca poszukalem jakas srube skrecilem i blotnik juz nie przyciera ale i tak jest bardzo blisko kola do tego jak sie rozpedzam do 40-50 km/h i puszcze kierownice to moto ucieka na prawo. Pytanie moje jest nastepujace. Czy laga mogla sie przesunac do przodu do kierunku jazdy i jak moge wyregulowac te lagi w kazda strone zeby byly rowno. Czego sie trzymac itp bo nie mam pojecia. Bardzo prosze o pomoc i z gory dziekuje.
 
 
Breżniew 



Wiek: 51
Dołączył: 30 Lip 2007
Pochwał: 1
Posty: 1268
Skąd: Olecko
Wysłany: Wto 14 Kwi, 2009   

Postaw moto na stopce centralnej i podeprzyj silnik by przednie koło wyło w górze. Potem poluzuj os koła. W prawej ladze na dole masz śrubę zaciskającą tuleję osi w ladze - to tez poluzuj. Zluzuj śrubę górnej półki oraz śruby zaciskające lagi w dolnej polce. ustaw obie lagi na tej samej wysokości w pólkach. Ustaw koło równo względem lag i kierownicy. Dociągnij wszystkie sruby poza osią i śrubą zaciskającą os. Spuść moto ze stopki i pobujaj przodem by zawieszenie się ułożyło. Dociągnij śrubę zaciskowa, dokręć oś. Jeśli lagi są proste to powinno być ok.
_________________
Only TDI :) Octavia 2 FL 1,9BXE
 
 
 
sooshe
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Kwi, 2009   

sluchaj ja sie slabo znam na tym wszystkim dopiero zaczynam. Moze wrzuce fotki gsa i najwyzej zaznaczyl bys ktora sruba jak sie nazywa i ktore poodkrecac??bardzo by mi to pomoglo.


Jak widac na przedostatnim zdjeciu brakuje sruby - mechanicy ktorzy robili mi "obsluge" nie zauwazyli... juz mam ta srube. Nie wiem jeszcze co to znaczy ze mam ustawic sobie obie lagi na tej samej wysokosci w polkach. Jak sprawdzic ze sa rowno ustawione?? zmierzyc cos czy jak??i co to znaczy ze mam ustawic kolo rowno wzgledem lag i kiery?? tak na oko czy tez jakos zmierzyc cos??rowno czyli nie moze sie pochylac ani na lewo ani na prawo tak??

DSC02974.JPG
Plik ściągnięto 154 raz(y) 149,97 KB

DSC02976.JPG
Plik ściągnięto 133 raz(y) 136,83 KB

DSC02975.JPG
Plik ściągnięto 134 raz(y) 143,16 KB

DSC02973.JPG
Plik ściągnięto 126 raz(y) 153,88 KB

DSC02972.JPG
Plik ściągnięto 186 raz(y) 154,51 KB

 
 
Breżniew 



Wiek: 51
Dołączył: 30 Lip 2007
Pochwał: 1
Posty: 1268
Skąd: Olecko
Wysłany: Wto 14 Kwi, 2009   

Do pomiaru przy ustawieniu użyj suwmiarki i miary zwijanej , linijki itp. Wysokość lag w pólkach to najprostsza rzecz do pomiaru suwmiarką. Ustawiasz tak , by obie wystawały tyle samo z górnej półki. Potem sprawdzasz czy felga jest w pionie tak samo jak motocykl. Ustawienie kierownicy robisz tak samo jak w rowerze. Tu niema żadnej filozofii.

Wszystkie śruby , które trzeba poluzować masz na swoich zdjęciach.
Na 1 i 4 masz widoczne śruby zaciskające lagę w polkach oraz śruby mocujące blachę błotnika do lag 4 szt. - też trzeba poluzować.
2-nakrętka osi koła.
3-łeb osi koła oraz śruba zaciskająca tuleje osi koła.
5 Śruba mocująca półkę górna do osi główki ramy -duża chromowana.
_________________
Only TDI :) Octavia 2 FL 1,9BXE
 
 
 
Leon84
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Kwi, 2009   

I na koniec posprawdzaj czy w moto nie brakuje jeszcze jakis śrub czy nakrętek
 
 
sooshe
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Kwi, 2009   

a jesli zalozmy jedna laga jest bardziej do przodu niz druga to po tym myku sie poustawiaja tak?? no dobra. Sprobuje jutro po pracy to opanowac.
- luzuje nakretke osi kola ze zdjecia 2,
- nastepnie srube zaciskajaca tuleje osi kola ze zdjecia 3,
- luzuje duza chromowana srube ze zdjecia 5
- luzuje sruby zaciskajace lagi w dolnej polce (czyli te co sa mniej wiecej na srodku miedzy kolem a kierownica czy te co trzymaja lagi zaraz pod kierownica -te ktorej to sruby mi brakuje)
- nastepnie ustawiam te lagi tak zeby nakretki od regulacji od wstepnego napiecia sprezyn te co wystaja z polki wystawaly mniej wiecej tak samo tak??Tylko nie wiem jak to dokladnie zmierzyc zeby te lagi byly rowno.W ktorych miejscach. Czy po prostu te nakretki od regulacji sprezyn maja rowno wystawac i to wystarczy...?
- Dalej ustawiam kolo rowno w pionie - tez idzie to jakos zmierzyc czy na oko??
- skrecam skrecam wszystko oprocz kola
- bujam zawieszeniem i skrecam reszte


Przepraszam ze tak pytam ale z jednej strony chce to zrobic dobrze. Boje sie ze pojade te 120 i cos sie spieprzy i bedzie gleba ale z drugiej strony chce zobaczyc jak to wszystko dziala i nauczyc sie troche tej mechaniki. Moze komus tez przyda sie ten "poradnik".Dziwie sie dlaczego przy delikatnym dzwonie tak sie poprzestawialo... Moze przez ten brak sruby?? Prosze mnie poprawic jesli cos zle zrozumialem. Jutro wieczorem przydzialam i dam wam znac jak mi poszlo. Narazie bardzo dziekuje za pomoc.

[ Dodano: Czw 16 Kwi, 2009 ]
to jak??bo nie chce spieprzyc...
 
 
Breżniew 



Wiek: 51
Dołączył: 30 Lip 2007
Pochwał: 1
Posty: 1268
Skąd: Olecko
Wysłany: Pią 17 Kwi, 2009   

Jeśli masz wątpliwości co do własnych umiejętności , to lepiej daj do zrobienia w jakimś serwisie. W przypadku gdy drobna korekta w pólkach nie pozwoli na ustawienie prosto przodu konieczna będzie wymiana lub prostowanie lag, a tego sam nie zrobisz raczej.
_________________
Only TDI :) Octavia 2 FL 1,9BXE
 
 
 
sooshe
[Usunięty]

Wysłany: Sob 18 Kwi, 2009   

No tak tylko co to znaczy ze lagi maja byc rowno. Na co mam patrzec na to jak wystaja z półki??
 
 
Breżniew 



Wiek: 51
Dołączył: 30 Lip 2007
Pochwał: 1
Posty: 1268
Skąd: Olecko
Wysłany: Sob 18 Kwi, 2009   

Ustaw sobie na równo korki lag z pólką do której zamocowana jest kierownica.
Trochę inwencji. :]
_________________
Only TDI :) Octavia 2 FL 1,9BXE
 
 
 
sooshe
[Usunięty]

Wysłany: Sob 18 Kwi, 2009   

no dobra. Jutro napisze czy po tym wszystkim dalej sciaga bo jeszcze nie tknalem :P
 
 
salsafreak
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Maj, 2009   

witam
mam podobny temat... tylko że u mnie jedzie prosto ale widać że oś kierownicy z półką jest lekko skrzywiona w prawo - mam nową kierownice więc problem krzywej kiery już wyeliminowany.
moje pytanko brzmi - po co odkręcać tą dużo chromowaną śrubę ? jesli ją poluzuję to co wtedy? nie chciałbym odkręcać za dużo... :niepewny:
dzięki

[ Dodano: Pon 25 Maj, 2009 ]
no więc poluzowałem wszystko tzn. śruby przy kole na dole oraz wszystko co trzyma lagi.
następnie odkręciłem półkę górną... tzn. tą z kierownicą i jeszcze raz ustawiłem bez odkręcania śruby główki ramy. następnie ustawiłem lagi tak jak było poprzednio u góry i lekko dokręciłem, po pomiarach suwmiarką dokręciłem lagi a następnie trochę poruszałem przednim zawieszeniem... :spi: no i na koniec dokręciłem śruby koła - jazda próbna wyszła na plus :P
.... jestem cool :cwaniak:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja Lo-Fi

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES ORAZ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:
  • Nasza strona używa informacji zapisywanych za pomocą cookies i podobnych technologii głównie w celu dostosowania strony do potrzeb każdego użytkownika oraz m.in. w celach statystycznych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy z branży statystycznej. Ustawienia dotyczące plików cookies mogą być zmienione w programie (przeglądarce) do obsługi stron internetowych. Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza akceptację korzystania z serwisu na wyżej wymienionych warunkach.

  • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:
    • Administratorem Danych Osobowych jest Forum GS500.pl;
    • podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej rejestracji i użytkowania forum;
    • przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu użytkowania forum odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. i zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Rozporządzeniu;
    • Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych, uzyskania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych;
    • dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do wykonania usługi lub czynności w związku z którą zostały przekazane (czas użytkowania konta na forum GS500.pl) oraz przez okres wynikający z okresu przedawnienia w ewentualnym procesie ochrony dóbr Administratora;
    • informujemy, iż Twoje dane osobowe możemy udostępniać następującym kategoriom podmiotów:Google Inc, SolarWinds Corporate, England.pl Sp. z o.o., IONIC Sp. z o.o. Sp. k.
    • Masz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.