WITAMY NA FORUM MIŁOŚNIKÓW MOTOCYKLA SUZUKI GS 500 - MIŁEGO PISANIA !
Zapraszamy również na nasz portal pod adresem www.gs500.pl

Portal | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj



Poprzedni temat «» Następny temat
Co i kiedy wymieniac. Jakie narzedzia?
Autor Wiadomość
phuryn
[Usunięty]

Wysłany: Czw 19 Lut, 2009   Co i kiedy wymieniać. Jakie narzędzia?

Cześć
W wakacje planuję zaciągnąć swojego GS 500 do Chorwacji. W kwestiach mechanicznych jestem jeszcze laikiem. Moto ma przebieg 35kkm. Proszę o podpowiedź co dobrze byłoby w nim wymienić / co należy sprawdzić.

Na jesień został wymieniony filrt powietrza, klocki hamulcowe, płyn hamulcowy, olej w silniku, oczyszczone i wyregulowane gaźniki, nowa elektryka.

1) Planuję wymienić łańcuch i zębatki (wygląda na to że nie były wymieniane od nowości!)
2) Wymieniam opony - mało zużyte, ale bardzo stare
2) Do wymiany jest prawdopodobnie olej w przednich teleskopach - wydaje mi się, że na większych wybojach czasem "kończą się" sprężyny. A może trzeba też sprężyny?
3) Czy warto "profilaktycznie" wymieniać cały rozrząd czy wystarczy łańcuch i zębatki? Jaka jest praktyka? Na allegro widziałem zestaw uszczelek do silnika za 250 pln.

Kolejna kwestia - wszystkich tych czynności chciałbym dokonać sam. Mam garaż, temperatury są niskie - mam sporo czasu. Niestety nie mam absolutnie żadnych narzędzi poza kluczem do odkręcania śruby do spuszczania oleju (mam tylko tą jedną końcówkę) i zwykłych śrubokrętów. W co powinienem się zaopatrzyć? Nie chcę po rozkręceniu moto biegać co chwilę do sklepu po narzędzia.

Jakieś klucze francuskie? klucze ośmiokątne/ sześciokątne? klucze nasadowe?
Nie wiem nawet jak te klucze profesjonalnie się nazywają. :D Do łańcucha pewnie jakiś klucz dynamometryczny i coś do zapinania? Może ktoś mógłby wkleić link do pełnego zestawu narzędzi, np. na allegro?
 
 
Infanati
[Usunięty]

Wysłany: Czw 19 Lut, 2009   

Przepraszam z góry za małe OT , ale kiedy się wybierasz dokładnie do Chorwacji?

Bo ja jadę 1- 10 maja :hyhy: W razie czego pytaj śmiało ;)

Ja przed wyjazdem wymieniam czysto eksploatacyjne rzeczy, czyli:
- opona tył (przód jeszcze dobry)
- filtry
- olej
- akumulator, bo mi niestety umarł
- świece
- klocki przód tył

Wiadomo na zapas zabieram linki i zapas oleju, no i obowiązkowe zapasowe żarówki ;) Moje moto więcej nie wymaga ;)
 
 
RedShadow 



Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 33
Dołączył: 10 Sty 2009
Pochwał: 10
Posty: 1383
Skąd: Wrocław/Opoczno
Wysłany: Czw 19 Lut, 2009   

Oprócz tego z ważniejszych rzeczy polecam zabrać scyzoryk, kawałek sznurka, taśmy klejąceji parę tego typu drobiazgów, bo nigdy nie wiadomo czy nie trzeba będzie czegoś mocować :) .
_________________
"– Potrafimy?
– Nie mam pojęcia. Ja na przykład nie potrafię.
– No tak, ale gdybyś potrafił i tak byś się nie przyznał. Ja bym się nie przyznał gdybym potrafił.
– A potrafisz?
– Nie
– Aha! "
 
 
Infanati
[Usunięty]

Wysłany: Czw 19 Lut, 2009   

A to to oczywiste :D Polecam tez linkę holowniczą :D
 
 
ghostrider
[Usunięty]

Wysłany: Czw 19 Lut, 2009   

Kupcie sobie jeszcze dźwignie hamulca i sprzęgła - zwykła parkingowa gleba i możecie czegoś nie mieć. Odpukać oczywiście. Ot koniec Off-topu.
 
 
pootietang
[Usunięty]

Wysłany: Czw 19 Lut, 2009   

phuryn napisał/a:
Czy warto "profilaktycznie" wymieniać cały rozrząd czy wystarczy łańcuch i zębatki?

co rozumiesz przez cały rozrząd ?? rozrządu nie zmienia się w gs'ie profilaktycznie tylko jak łańcuch się rozciągnie.

phuryn napisał/a:
Do wymiany jest prawdopodobnie olej w przednich teleskopach - wydaje mi się, że na większych wybojach czasem "kończą się" sprężyny. A może trzeba też sprężyny?

niestety w gs'ie przednie zawieszenie pozostawia trochę do życzenia. niektórzy wymieniają olej na gęściejszy ale warto ponoć zakupić sprężyny progresywne.
 
 
phuryn
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Lut, 2009   

Lipiec / sierpień ma przejechać 3kkm bez żadnej usterki :)
pootietang napisał/a:

co rozumiesz przez cały rozrząd

Właśnie nie jestem pewny jak powinienem to rozumieć. Wystarczy wymienić łańcuch i zębatki czy trzeba też na "wszelki wypadek" jakieś uszczelki / napinacze etc?
Jaka jest praktyka?
 
 
Leon84
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Lut, 2009   

Ja też na majówkę uderzam do Dubrovnika.
Moto jest już przygotowane do sezonu.
Została jeszcze wymiana opon.
W drogę zabieram tylko zestaw naprawczy opon,żarówki, scyzoryk i prezerwatywy :rotfl:
Tydzień przed wyjazdem dokładne oględziny moto tj. linki, zawieszenie, hamulce itp.

Jeśli moto jest serwisowane na bieżąco to przed taką trasa nie ma co się napinać. Wsiadać i jechać :)
 
 
hubertgontarz 



Model GSa: GS 500E
Dołączył: 05 Lis 2007
Pochwał: 4
Posty: 2021
Skąd: Bytom
Wysłany: Pią 20 Lut, 2009   

PROCEDURA PRZEGLĄDU STANDARDOWEGO MOTOCYKLA (źródło: http://www.3fun.pl/serwis/index.php?id=448)
- sprawdzenie stanu opon – bieżnik, uszkodzenia, gwoździe
- sprawdzenie klocków hamulcowych przód
- sprawdzenie płynu hamulcowego (przód i tył)
- sprawdzenie wycieków przedniego zawieszenia
- sprawdzenie luzu w główce ramy (ewentualnie dokręcenie łożysk)
- sprawdzenie stanu łożysk w główce ramy
- sprawdzenie łożysk w kołach
- smarowanie linek
- regulacja sprzęgła
- sprawdzenie oświetlenia (pozycyjne, światła mijania, drogowe, kierunkowskazy przód i tył,
podświetlenie zegarów :D )
- smarowanie klamek sprzęgła i hamulca
- sprawdzenie działania wszystkich przełączników
- sprawdzenie luzu w tylnym zawieszeniu
- smarowanie wszystkich elementów ruchomych (podnóżki, stacyjka, zamki itd.)
- sprawdzenie klocków hamulcowych tył
- sprawdzenie akumulatora – dolanie wody, oczyszczenie klem
- sprawdzenie filtru powietrza ( gąbka – mycie + nasączenie) – ew. wymiana
- sprawdzenie świecy zapłonowej (stan elektrod – oczyszczenie nagaru) – ewentualnie
wymiana
- synchronizacja gaźników
- wymiana oleju silnikowego i filtra oleju
- sprawdzenie świateł stop : czujnik przedni hamulec i czujnik tylny hamulec, ewentualnie
- regulacja czujnika tylnego
- smarowanie łańcucha, regulacja naciągu
- sprawdzenie bezpieczników
- sprawdzenie ciśnienia w oponach

Wg mnie podstawą jest zadbanie o materiały eksploatacyjne (klocki, filtry, olej, opony...) + zabranie ze sobą zestawu naprawczego do opon, żarówek, bezpiecznika, mini zestawu kluczy, linki sprzęgła i gazu...za dużo nie ma co zabierać. To motocykl Japoński a nie Romet Ogar w kiepskim stanie. Najważniejszy jest stan techniczny. Jeżeli motocykl jest zadbany to myślę że nic się nie stanie na trasie.
Spójrz na opis wyprawy Yarccoma, myślę że się przyda.

Co do wymiany oleju, wymień również uszczelniacze i kapturki przeciwkurzowe, a na lagi zamontuj osłonki (w larssonie można kupić za ok. 20 zł). Co do oleju wlej gęstszy 15W i odczujesz poprawę.
_________________
www.gs500.pl
 
 
Leon84
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Lut, 2009   

phuryn napisał/a:
Planuję wymienić łańcuch i zębatki (wygląda na to że nie były wymieniane od nowości!)


Zestaw napędowy kwalifikuje się do wymiany jeśli:
- łańcuch jest nierównomiernie zużyty,
- Zęby na zębatkach są zukosowane i ostre.
- łańcuch pogubił uszczelniacze i jest wyciągniety jak guma z babcinych majtek :hyhy:

Cytat:
2) Wymieniam opony - mało zużyte, ale bardzo stare


Podstawa bezpieczeństwa - twarda guma = śliska guma zwłaszcza na deszczu.
Nie polecam zabaw z używkami / leżakami.

phuryn napisał/a:
2) Do wymiany jest prawdopodobnie olej w przednich teleskopach - wydaje mi się, że na większych wybojach czasem "kończą się" sprężyny. A może trzeba też sprężyny?


To co zlejesz z zawieszenia to będzie pewnie jeden wielki syf.
Polecam olej 15W - kompromis pomiędzy komfortem a prowadzeniem moto.
Sprężyny możesz pomierzyć - jeżeli są mocno uklepane to wymiana najlepiej na progresywne.

phuryn napisał/a:
3) Czy warto "profilaktycznie" wymieniać cały rozrząd czy wystarczy łańcuch i zębatki? Jaka jest praktyka?


W pierwszej kolejności wykręcasz napinacz łańcuszka i patrzysz ile życia mu jeszcze zostało. Jeśli ma jeszcze zakres do wysunięcia się to zdejmujesz pokrywę rozrządu i mierzysz rozciągnięcie łańcucha rozrządu ( dane podane w serwisówce)
Warto też wtedy zajrzeć do luzów zaworowych.
Jeśli uszczelka dekla jest w dobrym stanie to wystarczy oczyścić głowicę,dekiel i uszczelkę, nałożyć delikatnie silikonu i poskładać całość do kupy.
Nie ma sensu kupować kompletu uszczelek..bo po co?

phuryn napisał/a:
Niestety nie mam absolutnie żadnych narzędzi


Dobrej klasy narzędzia i podstawowa wiedza z zakresu mechaniki to podstawa. Inaczej narobisz sobie problemów i wpakujesz się niepotrzebnie w koszty.

phuryn napisał/a:
Do łańcucha pewnie jakiś klucz dynamometryczny i coś do zapinania?


Jeśli zadajesz takie pytanie to lepiej odstaw moto do serwisu :kwasny:
 
 
phuryn
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Lut, 2009   

Co do leżaków - chodzi o to że obecne z racji wieku wymieniam na nowe :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja Lo-Fi

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES ORAZ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:
  • Nasza strona używa informacji zapisywanych za pomocą cookies i podobnych technologii głównie w celu dostosowania strony do potrzeb każdego użytkownika oraz m.in. w celach statystycznych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy z branży statystycznej. Ustawienia dotyczące plików cookies mogą być zmienione w programie (przeglądarce) do obsługi stron internetowych. Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza akceptację korzystania z serwisu na wyżej wymienionych warunkach.

  • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:
    • Administratorem Danych Osobowych jest Forum GS500.pl;
    • podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej rejestracji i użytkowania forum;
    • przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu użytkowania forum odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. i zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Rozporządzeniu;
    • Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych, uzyskania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych;
    • dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do wykonania usługi lub czynności w związku z którą zostały przekazane (czas użytkowania konta na forum GS500.pl) oraz przez okres wynikający z okresu przedawnienia w ewentualnym procesie ochrony dóbr Administratora;
    • informujemy, iż Twoje dane osobowe możemy udostępniać następującym kategoriom podmiotów:Google Inc, SolarWinds Corporate, England.pl Sp. z o.o., IONIC Sp. z o.o. Sp. k.
    • Masz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.