WITAMY NA FORUM MIŁOŚNIKÓW MOTOCYKLA SUZUKI GS 500 - MIŁEGO PISANIA !
Zapraszamy również na nasz portal pod adresem www.gs500.pl

Portal | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj



Poprzedni temat «» Następny temat
Arai Quantum
Autor Wiadomość
Gamer 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 35
Dołączył: 22 Sty 2013
Pochwał: 8
Posty: 405
Skąd: Grodzisk Wlkp.
Wysłany: Nie 18 Maj, 2014   Arai Quantum

1. Pierwsze wrażenie

Kask zakupiłem w marcu 2013 roku w Poznańskim salonie sieci sklepów Motorismo. Długo zastanawiałem się nad zakupem konkretnego modelu i ostatecznie mój wybór padł na model Quantum w malowaniu DNA white. Po otwarciu pudełka jego zawartość skrywała oprócz kasku pokrowiec, instrukcje obsługi, gwarancie, oraz kilka naklejek z logo Arai.
Kask posiadał podobnie jak wcześniejsze modele fabryczny pinlok który zmieniłem ale o tym później.

Porównując go do mojego pierwszego kasku jakim był KBC VR1X kask z logiem Arai'a cechuje bardzo kulistym kształtem nadającym mu bardzo lekki i solidny wygląd. Mechanizm wizjera pracuje precyzyjnie stawiając lekki opór podczas otwierania i zamykania. Podnosząc maksymalnie szybę do góry można wyczuć jak mechanizm w tym położeniu zatrzaskuje się przy okazji ukazując dźwignie do jej demontażu .







2 ogólnie o kasku:


Kask jak przystało na dzieło Arai jest bardzo zgrabny z powodu swojego owalnego kształtu.
Patrząc z przodu posiada on 5 wlotów wentylacyjnych

Jeden pod szybą na wysokości szczeki



Dwa otwory w górnej części szyby, to rozwiązanie nosi nazwę Eye brow i jest to pomysł Arai



Na szczycie kasku znajdują się kolejne dwa wloty



Jeśli chodzi o ich regulacje to Eye brow oraz 2 na górze kasku mają regulacje 0/ 1: otwarty/zamknięty

Natomiast szczękowy ma 3 pozycje regulacji

Mechanizm wizjera jest zamocowany na skorupie kasku i ukryty jest pod maskownicami



Z tyłu znajduje się mały spojler z 2 wlotami powietrza które pozwalają na trzy stopniową regulacje taką jak w przypadku wlotu szczękowego. Kask posiada także dwa małe wywietrznik u swojej podstawy





Kask posiada wymienne wnętrze które jest dużym udogodnieniem którego brakowało w poprzednich modelach, stosując kominiarkę nie czuję potrzeby jego wyjmowania. (na chwile obecną)



Model quantum posiada ciekawe rozwiązanie w postaci małego wyciąganego wind stopera który pomimo swoich rozmiarów bardzo poprawia komfort jazdy oraz małego dyfuzora w dolnej cześć kasku odprowadzającego gorące powietrze z tylnej części kasku (Free Flow System).





3. bezpieczeństwo

Nie ukrywając nawiązania mojej prezentacji do recenzji kolegi MACHU na temat Chasera mój kask także dostał 3 gwiazdki w Teście Sharpa a co do wiarygodności wyników to zostawiam do własnej oceny.

Skorupa kasku wykonana z materiału Super Fibre spełniająca wymogi ECE 22-05 oraz SNELL M 2010 a nawet je przewyższając wystarczy poczytać o polityce marki dotyczącej bezpieczeństwa.

Wnętrze kasku jak przystało na produkty Arai są wypełnione 3 warstwami materiału EPS który jest uformowany w sposób najlepiej pochłaniająca energie uderzenia. Nie maiłem okazji testować w praktyce ale zdam się na tych co testowali i mogą o tym opowiedzieć.

Tak ja k w przypadku poprzednika Quantum po lewej stronie wizjera posiada zatrzask który nie pozwala na otwarcie wizjera podczas np. upadku oraz pozwala na zablokowanie szyby w pozycji lekko uchylonej.



U podstawy kasku znajduje się widoczne przetłoczenie mające na celu nie tylko poprawę estetyki jak o usztywnienie dolnej części skorupy kasku.



Kask jest wyposażony w zapięcie typu DD które jest jednym z najprostszych i bezpieczniejszych rozwiązań zabezpieczenia kasku przed spadnięciem z głowy.

Kask z Seri Quantum jest wyposażony w system ERS (Emergency Release System ) który posiada topowy model XR7 i jest to system pozwalający na wyjęcie boczków wnętrza w celu ułatwienia zdjęcia kasku osobie poszkodowanej.

Jeśli chodzi o zewnętrzną część skorupy to trzeba zaznaczyć że wloty powietrza są doczepione do skorupy kasku. Zabieg ten ma na celu uchronienie kasku przed osłabieniem jego konstrukcji przez wystające elementy które w jego przypadku po prostu odpadną nie naruszając integralności skorupy.

Taki sam zabieg został przeprowadzony w przypadku mechanizmu otwierania wizjera który jest zamontowany na kasku i ukryty jest pod maskownicą i w ten sposób nie osłabia konstrukcji kasku.

4. Komfort

Jeśli chodzi mnie i mój wybór co do kasku to był dosyć jasny; miał być wygodny, miarę cichy i było czuć to za co się tyle zapłaciło. Oprócz tego chciałem żeby się wyróżniał bo nie chciałem bym być kolejnym czarnym rycerzem jadącym na czarnym koniu w czarnej zbroi i czarnym hełmie (nikogo tu tajnie neguje każdy ma swój gust). I w ten sposób podjąłem decyzje i przymierzałem się do kupna, a gdy się nadarzyła okazja nie zastanawiając się kupiłem.

Od tego momentu muszę przyznać że jazda w nim sprawia dużo przyjemności jest cichy na tyle ile kask ma być czyli jadą 120km/h silnik to tylko miły pomruk który można bez większego problemu rozróżnić na jakich obrotach chodzi, to samo jeśli chodzi o wiatr przy tej prędkości szum nie jest dokuczliwy jeżeli nie są otwarte wszystkie wloty. Jeżdżąc po mieście kask spisuje się również dobrze bo poziom tłumienia pozwala na cały na kontrole tego co się dzieje do wokół. Co do widoczności do początkowo nie stosowałem pin loka i przy niższych temperaturach na postoju potrafił parować ale uchylenie szyby pomagało i po ruszeniu od razu odparowywał. Po montażu pinlocka problem przestał dokuczać z racji wielkości wkładki. Na końcu tamtego sezony skusiłem się na zamianę standardowego pinlocka antyfoga na wersje fotochromatycznyną i muszę przyznać że rozwiązanie to nawet dobrze się spisuje pomimo różnych zdań na ten temat. Trasy pokroju 200 km w tym kasku nie są straszne i nie prowadzą do bólu głowy. Wentylacja kasku jest naprawdę dobra nigdy nie czułem się żeby było mi w nim za gorąco a jeżdżę kiedy pozwala na to pogoda od wczesnej wiosny aż do kiedy śnieg nie spadnie.

5. Serwis

Co do serwisu to nie będę się mocno rozpisywać bo jeżeli chodzi o zdejmowanie szyby powiem jedno to ARAI i jeżeli ktoś raz już przez to przechodził w starszych modelach to podchodząc do wersji Quantum nie będzie widział różnicy a którzy mieli by to zrobić pierwszy raz to polecam butelkę nervosolu. Co do wnętrza to bez większego problemu można je wyjąc i wyprać.
Jeśli chodzi o utrzymanie czystości to w moim przypadku irytują mnie troszkę muszki które widać w wlocie powietrza ale muszę zastanowić się jak się za nie zabrać.

6 Podsumowanie

Za i przeciw:

+ Bardzo dobrze wyważony i ukształtowany kask
+ Wysoka jakość mechanizmu i jego precyzyjne działanie
+ Bezpieczeństwo
+ Szybki montaż i demontaż szybki
+ wbudowany wind stoper
+ kilka rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo
+ wyjmowane wnętrze

-cena zakupu
-zawsze trzeba mieć go na oku
-problem z wyczyszczeniem wlotów powietrza na kasku
-robi się głośny przy otwartych nawiewach
-przy pierwszej wymianie wizjera trzeba się ostro napocić

Po przejechaniu ponad 10 tyś. W nim jestem gotów na kolejne tyle i jeśli chodzi o mnie to na dzień dzisiejszy nie wybrał bym innego (no może model REBELa ale to i tak to samo :P ).
Ostatnio zmieniony przez Gamer Nie 18 Maj, 2014, w całości zmieniany 1 raz  

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
Machu 


Model GSa: GS 500E
Wiek: 104
Dołączył: 10 Kwi 2011
Pochwał: 31
Posty: 1749
Skąd: ten pomysł?
Wysłany: Nie 18 Maj, 2014   Re: Arai Quantum

Gamer napisał/a:
a którzy mieli by to zrobić pierwszy raz to polecam butelkę nervosolu.


Co racja to racja. Nawet pierwsze kilka razy doprowadzały mnie do pasji momentami. Teraz zdjęcie i założenie szybki to 10 sek.

Do Quantuma też dali ten silikon do mechanizmu szybki?
 
 
Gamer 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 35
Dołączył: 22 Sty 2013
Pochwał: 8
Posty: 405
Skąd: Grodzisk Wlkp.
Wysłany: Nie 18 Maj, 2014   

No nie dostałem ale nie wiem w którym miejscu miałbym go stosować.
 
 
BociekPL 


Model GSa: GS 500E
Wiek: 33
Dołączył: 27 Lip 2010
Pochwał: 46
Posty: 923
Skąd: Werchrata RLU
Wysłany: Nie 18 Maj, 2014   

tam gdzie masz mechanizm szybki
1 zdejmij szybkę
2 zdejmij boczki
3 załóż szybkę i zobaczysz gdzie to ma iść
_________________
GS 500 SF
 
 
 
Machu 


Model GSa: GS 500E
Wiek: 104
Dołączył: 10 Kwi 2011
Pochwał: 31
Posty: 1749
Skąd: ten pomysł?
Wysłany: Nie 18 Maj, 2014   

http://www.youtube.com/watch?v=09KLu974Y8s
 
 
Gamer 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 35
Dołączył: 22 Sty 2013
Pochwał: 8
Posty: 405
Skąd: Grodzisk Wlkp.
Wysłany: Pon 19 Maj, 2014   

Machu napisał/a:
http://www.youtube.com/watch?v=09KLu974Y8s


A już rozumiem ten silikon jest do uszczelki wizjera. Jeśli chodzi o czyszczenie to własnie tak wygląda tylko inny sulikon używam :D . Jednak jestem ciekaw jak się ich pozbyć lokatorów i nie niczego nie urwać :D (dolna część wlotu)



ten filmik mnie ciekawi dotyczący regulacji szyby

https://www.youtube.com/watch?v=u4cmMoBRrY0
 
 
Machu 


Model GSa: GS 500E
Wiek: 104
Dołączył: 10 Kwi 2011
Pochwał: 31
Posty: 1749
Skąd: ten pomysł?
Wysłany: Wto 20 Maj, 2014   

Aż się boję bo jak temu gościowi coś łatwo idzie znaczy że się będę z tym p***olił godzinę :rotfl:
 
 
Gamer 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 35
Dołączył: 22 Sty 2013
Pochwał: 8
Posty: 405
Skąd: Grodzisk Wlkp.
Wysłany: Wto 20 Maj, 2014   

Machu napisał/a:
Aż się boję bo jak temu gościowi coś łatwo idzie znaczy że się będę z tym p***olił godzinę :rotfl:


tak wszystko OK ale najpierw trzeba poszukać taki patyczek od lodów żeby pasował do tego zatrzasku :P
 
 
Rene 


Model GSa: Inny motocykl
Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 44
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 20 Maj, 2014   

Miałem na głowie Quantum bo Motorismo w Krakowie ma takowy do testów.
Ogólnie kask fajny bdb wentylacja, i nie jest przesadnie głośny.
Jedynym minusem Quantum od następcy Quantum ST jest to że w ST zrobili więcej miejsca przed nosem.

Już tłumaczę w Quantum jest bardzo blisko nosek aż tak blisko że mój "kinol" albo był uderzany co chwile o nosek w kasku albo musiałem nim tak kręcić by znalazł się nad lub pod ogólnie nie fajnie :rotfl:

w ST już jest dalej i mieszczę się ze swoim "kulfonem".
W obu Quantumach duża robotę robi wysuwana osłona podbródka wtedy nie zawiewa nam pod kask przy większych prędkościach.
_________________
SUZUKI SV 650S K3
 
 
Gamer 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 35
Dołączył: 22 Sty 2013
Pochwał: 8
Posty: 405
Skąd: Grodzisk Wlkp.
Wysłany: Wto 20 Maj, 2014   

Rene napisał/a:
Jedynym minusem Quantum od następcy Quantum ST jest to że w ST zrobili więcej miejsca przed nosem.


Zgadzam się z tym, ale jeśli chodzi o wersje ST jest to rozwiniecie modelu w odpowiedzi na potrzeby klientów którzy właśnie mają taki problem przy doborze kasku.

Zmiany w modelu ST to jeden przykładów jak firma obrała politykę wobec klientów, ciekawą rzeczą jest to że produkują skorupy uwzględniające różnice w kształtach głów motocyklistów z różnych kontynentów (wersja europejska, azjatycka, amerykańska) ale o tym to już wiadomo od dawna.
 
 
Machu 


Model GSa: GS 500E
Wiek: 104
Dołączył: 10 Kwi 2011
Pochwał: 31
Posty: 1749
Skąd: ten pomysł?
Wysłany: Czw 22 Maj, 2014   

Wczoraj nie miałem neta i wziąłem sie za rozbieranie boczków kasku. Zdjąlem dość szybko ale założenie... 2h... Już teraz wiem jak i w minute zdejmuje i zakładam oba :) Wieczorem wrzucę fotki :)

[ Dodano: Czw 22 Maj, 2014 ]
Najpierw trzeba zdjąć szybkę. Dwie dźwignie od zdejmowania szybki odgiąć tak żeby było widać mechanizm.



Następnie trzeba uży płaskiego podłużnego narzędzia. Mi posłużyła połowa patyka po lodzie mojej żony.



To czerwone co widać jak się uchyli osłonę mechanizmu trzeba lekko wcisnąć (w moim przypadku patykiem po lodzie) i osłona sama odskoczy. Jest dostęp teraz do tych śrub z filmiku od dopasowania wizjera.



Teraz jak założyć ten boczek żeby się trzymał to się naj*bałem...

2 godz. później....

Eureka.. trzeba odcisnąć to co wcisneliśmy na początku patykiem i założyć od góry osłonę mechanizmu i zaskoczy po lekkim wciśnięciu. :p



Powodzenia.

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja Lo-Fi

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES ORAZ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:
  • Nasza strona używa informacji zapisywanych za pomocą cookies i podobnych technologii głównie w celu dostosowania strony do potrzeb każdego użytkownika oraz m.in. w celach statystycznych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy z branży statystycznej. Ustawienia dotyczące plików cookies mogą być zmienione w programie (przeglądarce) do obsługi stron internetowych. Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza akceptację korzystania z serwisu na wyżej wymienionych warunkach.

  • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:
    • Administratorem Danych Osobowych jest Forum GS500.pl;
    • podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej rejestracji i użytkowania forum;
    • przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu użytkowania forum odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. i zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Rozporządzeniu;
    • Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych, uzyskania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych;
    • dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do wykonania usługi lub czynności w związku z którą zostały przekazane (czas użytkowania konta na forum GS500.pl) oraz przez okres wynikający z okresu przedawnienia w ewentualnym procesie ochrony dóbr Administratora;
    • informujemy, iż Twoje dane osobowe możemy udostępniać następującym kategoriom podmiotów:Google Inc, SolarWinds Corporate, England.pl Sp. z o.o., IONIC Sp. z o.o. Sp. k.
    • Masz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.