.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Mechanika - Stukanie w silniku - stuki

Redd - Wto 30 Paź, 2007
Temat postu: Stukanie w silniku - stuki
Witam! Mam mały problem... Jak kręce manetką gazu pomału i zatrzymuję na 2000 obrotach coś stuka w silniku (nierównomiernie co 1,5 - 3 sec)... Nie zauważyłem tego przy innych zakresach obrotów (może tego nie słyszę). Stuka na luzie i biegu więc wykluczam skrzynię. Jeszcze nie zdejmowałem baku ale może ktoś spotkał się z podobnym problemem - ja podejrzewałem rozrząd ale na innym forum ktoś napisał że raczej korbowód - faktycznie brzmi jak by coś się obijało ..ale czy to możliwe że nierównomiernie?
Breżniew - Wto 30 Paź, 2007

Gdyby to był luz na sworzniu tłokowym lub panewkach to stukanie by było rytmiczne , zalezne od obrotow silnika i najbardziej głosne przy przyspieszaniu i schodzeniu z obrotow.
Twoje efekty dzwiekowe mogą mieć przyczyne w zbyt duzym luzie osiowym wałkow rozrządu . Jest to często spotykana usterka. wystarczy w tym wypadku wstawić odpowiednio dobrane podkładki by wykasować luzy wałków. Jak zdejmiesz pokrywe głowicy to sprawdź szczelinomierzem jak duzy luz jest pomiedzy mostkami oznaczonymi C i A oraz kołnierzami wałkow. Z drugiej strony wałki powinne oprzeć sie o mostki B i D przy pomiarze.
Cygan pisał ,że u niego było ok 1mm luzu. Powinno byc max kilka dziesiatek.

Jeśli luzy sa ok to sprawdź łańcuch rozrządu i napinacz oraz slizgacze. Jak to zrobic - zobacz w archiwum , juz o tym było.

cygan - Wto 30 Paź, 2007

Jeszcze sie za to nie zabrałem szczerze mówiąc poczekam do ostrej zimy.Kolega pewnie ma to samo.Słyszałem że aż takiego dużego spustoszenia te luzy nie sieją ale na pewno warto zrobić .
Breżniew a te podkładki to w sklepie też można kupić?
Czy u fachury dorobić?

Breżniew - Wto 30 Paź, 2007

Podkładki musza być osadzone bez luzu na wałkach by nie latały , posiadać odpowiednia grubosc i być zrobione z odpowiedniego materiału. Myśle ze mozna poszukac czegos takiego w hurtowniach części do maszyn rolniczych , moze sie cos dobierze . Jak nie , to pozostaje serwis.
jankees - Sro 31 Paź, 2007

cygan napisał/a:
Jeszcze sie za to nie zabrałem szczerze mówiąc poczekam do ostrej zimy.Kolega pewnie ma to samo.Słyszałem że aż takiego dużego spustoszenia te luzy nie sieją ale na pewno warto zrobić .
Breżniew a te podkładki to w sklepie też można kupić?
Czy u fachury dorobić?

gdzieś na forum masz podana stronkę gdzie mozna zamowic te blaszki.

Snajper - Pią 02 Lis, 2007

To też mam pytanie: Jestem szczęśliwym posiadaczem GS'a z 93 roku. Przebieg: 54 000. Zakupiona była w stanie praktycznie idealnym. Silniczek cichutki. po zrobieniu 300 km odezwały się zaworki i pojawił się dziwny dźwięk przypominający uderzanie łyżeczką o dno butelki plastikowej lub kubeczka po jogurcie. Występuje rytmicznie co 1 sekundę. Gdy silnik chodzi na niziutkich obrotach dźwięk jest ledwo słyszalny, a czasie jazdy - niesłyszalny. Czy to może być ten luz na sworzniu tłokowym lub panewkach czy coś innego?
Breżniew - Pią 02 Lis, 2007

Nie , poniewaz panewki , czy sworzeń stukał by w rytmie obrotów silnika czyli 1200 razy na minutę X2 . To prędzej coś z rozrządem , może luzny łańcuch na skutek zaciecia napinacza itp . Jak sam tego nie dasz rady zdiagnozowac to lepiej sprawdż w sewisie. Przy okazji wyreguluj zawory i gażniki.
wojus - Sro 26 Gru, 2007

witam mam gs'a od prawie roku stuki w silniku towazysza mi od poczatku nie wiem czym sa spowodowane ale juz nazbieralem pieniadze zeby sie tym zajac:) powiem tylko ze moj gs nie ma sobie rownych posrod innych poniewaz bezproblemowo zamyka licznik (a do licznik 180km/h pokazuje na pewno dorze) skad te stuki hmmmmm tego nikt nie wie
TUCIO - Sro 26 Gru, 2007

stuki??bardziej brzęczenie i to też niezawsze.Mam takie objawy i pieniądze ale niemam zamiaru tego robić,jeżdzę też tak od roku i tez jej nieraz niezałuje pocisnąć bez chwalenia ale mi nieraz zamyka blad :D ponoć te typy tak maja z tym brzęczeniem.A tym bardziej że niewiesz od czego zaczać a chcesz to robić
Falco77 - Czw 27 Gru, 2007

ja za to mam inny problem...wymieniłem rozrząd i płytki zaworowe. na postoju stukocze trochę mniej a w czasie jazdy stukot cichnie. dodam że na postoju klekotanie dobiega jak by z pokrywy zaworowej i tylko z prawej strony. co to może być?
TUCIO - Czw 27 Gru, 2007
Temat postu: STUK STUK
własnie u mnie jest coś podobnego :)
michal_elwuo - Czw 27 Gru, 2007

A ja mam nieco inaczej... jak oglądałem gs-y przed kupnem, to spotkałem się z tym, że 'dzwonił/stukał' typkowi jak był zimny... mówił że potem cichnie (nie rozgrzałem, to nie wiem czy naprawdę). A ten którego kupiłem jak zimny, lub ciepły (poprotu dogrzany) chodzi lux... żadnych stuków itd, ale jak się ostro pośmiga pomieście przyspieszając i zaraz hamują, gdzie silnik podejrzewam jest całkiem bliski przegrzania to słychać takie nierytmiczne stuki... ponoć rozrząd, bo ten koleś się dowiadywał... ale czemu jak rozgrzany? jak zimny prędzej by były luzy :) chyba że łańcuch rozrządu za mocno naciągnięty? :roll:
Jaco - Czw 27 Gru, 2007

Witam wszystkich też chce się podzielić moją koncepcją , ze mam nieregularne stuki w silniku jak sie mocniej rozgrzeje i tez przewiduje luźny łańcuszek rozrządu ale nie jestem do końca pewny
Falco77 - Czw 27 Gru, 2007

u mnie rozrząd wydawał dość śmieszny dźwięk. kilka uderzeń jak by łyżeczką w pustą puszkę potem 5 do 30 sekund normalnej pracy i znowu to samo. ale to już przeszłość :)
TUCIO - Czw 27 Gru, 2007

czy do sprawdzenia naciągu łańcucha musze zwalić pokrywę zaworów????bo będe musiał go sprawdzić
michal_elwuo - Czw 27 Gru, 2007

hmmm... włóaśnie moim zdaniem to rozrząd... lub te płytki zaworowe... ale pytanie czy to groźne... u mnie stuka jak tak opór mocno rozgrzeję silniczek... więc chyba nie jest źle... dobiorę się do łańcucha rozrządu może troszkę podciągnę i zobaczę jak to będzie ;)
Breżniew - Czw 27 Gru, 2007

TUCIO napisał/a:
czy do sprawdzenia naciągu łańcucha musze zwalić pokrywę zaworów????bo będe musiał go sprawdzić


Zdejmij pokrywę i sprawdź napięcie łańcucha . Powinien być sztywno napiety . Za pomoca suwmiarki zmierz długosc łańcucha pomiędzy 21 pinami. Nie powinien być dłuższy niz 158mm. Potem wymontuj napinacz i sprawdź czy spręzyna wykręca go bez zacięc. Wiecej o tym w serwisówce.
Kolejne miejsce gdzie moze stukac to wałki przesuwające sie na boki w łozyskowaniu w głowicy. jak to usunąć napisałem wyzej. Sprawdź tez luzy zaworowe od razu. Podczas pomiarów łańcuch musi byc napięty.

Falco77 - Czw 27 Gru, 2007

jeżeli to rozrząd to łatwo można to sprawdzić. zdejmujesz bak i pokrywę zaworową, wymontowujesz napinacz (swoją drogą wam też z niego olej kapie? :? ) ściągasz go i montujesz ponownie sprawdzasz napięcie łańcucha i masz odpowiedz lub tak jak u mnie będzie lekko opadał. sam łańcuch ma znaczenie bo ma wpływ na całą pracę silnika za to płytki już trochę mniej chociaż u mnie jeden zawór wydechowy był cały czas otwarty i czasami przy hamowaniu silnikiem było słychać przytłumiony strzał (benzyna chyba nie spalała się w cylindrze tylko w kolanku wydechu :roll: polecam zrobić moto ogólnie lepiej chodzi :)
michal_elwuo - Czw 27 Gru, 2007

Ciocia kupiła sobie fiata Brava i dałami się przejechać.... po tym ciekawym doświadczeniu mam nowy pomysł :D a może pierścienie? niby stukają jak zimne, ale w fiacie nie tylko... przepraszam za porównanie, wcale tak nie myśle o gs-ie, bo to poniżenie (porównanie do fiata-o jejku :/ )ale może jak we fiacie pierścienie moga pobrzdękiwac?
Falco77 - Czw 27 Gru, 2007

pierścienie raczej nie stukają (chyba że tłoki obijają się w cylindrach :lol: ) ale u mnie tego nie było cylindry gładziutkie jak pupcia niemowlęcia więc przynajmniej to czego się obawiałem odpadło :)
michal_elwuo - Czw 27 Gru, 2007

aha :) znaczy pierścień to poprostu może się obracać dookoła, bo ma troszkę luzu na boki i wtedy stuka (fiat, simson, jawa itd :P )... w sumie tutaj to chyba tak nie będzie... za dobry silnik :P zobaczę ten rozrząd (łańcuch) no i poosiowe luzy wałków (tam łozyska szpilkowe zdaje się i nie stżkowe? ) to wtedy luz może wystąpić teoretycznie... jutro jak załatwię z tapierem kanapę to sie biorę za to :) jak coś się dowiem to dam znać co i jak :)
Breżniew - Czw 27 Gru, 2007

Wałki łozyskowane są ślizgowo tak jak wał korbowy. Nie ma żadnych łożysk tocznych.
Pierścienie nie obracaja sie na tłokach. Jedyny hałas jaki moga wywoływać to zbyt szeroki rowek w tłoku i przesuwanie sie pierścienia w tłoku gora -dól. Ale to tylko w naprawdę mocno zużytym silniku. Pomiar kompresji pozwoli to zweryfikować.

michal_elwuo - Czw 27 Gru, 2007

nie no kompresja to jest ok :) i to w zimnym silniku raczej jak coś stukają... ale nieraz bywa tak że ten pierścień może obracać się nieco wokół własnej osi, dookoła tłoka... i to dzwoni :) ale raczej żadko się zdaża i ojciec mnie uświadomił że w naszym starym unie było tak dopieo od 150tys. km (wydawało mi sie że d zawsze) xD kiedy już brał oleju w górnej granicy normy=zużyty silnik
wojus - Pią 28 Gru, 2007

moim zdaniem wszystkie GIENKI to grzechotniki i tyle. ja sie tym nie przejmuje najwyje4z kiedys na trasie i stanie. oczywiscie zrobie caly serwis ale nie mam zamiaru remontowac silnika. najwyzej kupie jakis urzywany :p :p:p
TUCIO - Sob 29 Gru, 2007

MOBILKI :D dzięki za rade z tym sprawdzeniem rozrządu :)
Jaco - Sob 29 Gru, 2007

28.12.2007 byłem w serwisie suzuki i pytałem się o stuki w silniku i powiedzieli mi że w tych silnikach jest za dużo prowadzeń łańcucha rorządu aby mógł stukac jeżeli słyszymy jakie kolwiek stuki to prawdoodobnie stukają kieliszki zaorowe (popychacze), które maja za duży luz i stukaja lub tez moze być możliwośc stuki na wałkach rozrzadu, że maja duży luz osiowytak w serwisie mi powiedzieli
jakubgs - Sob 29 Gru, 2007

jak przeszkadzaja stuki treba sobie zalozyc sportowy wydech i po sprawie wtedy nie slychac silnika :)
wojus - Sob 29 Gru, 2007

bylem dzis u mechanika i powiedzial ze te dziwne stuki to na pewno luzy zaworowe a lancuszek jest ok. za regulacje zaworow plus synchronizacje gaznikow chce 200 zl czy to dobra cena???
Snajper - Sob 29 Gru, 2007

Spotkałem się z ceną 150 za zaworki. Więc jeśli masz w tych 200zł jeszcze regulację gaźników to chyba nie aż tak bardzo drogo. Choć i tak taniej i chyba przyjemniej byłoby zrobić to samemu.
Falco77 - Nie 30 Gru, 2007

mi zaproponowali cenę 160 + cena płytek (36 zł za sztukę). 3 były do wymiany więc wolałem zamówić klucz i wymienić samemu to raptem 30 minut zabawy z przerwą na papierosa a na wejściu zaoszczędziłem 100 zł (klucz 60zł) i czas (2 tygodnie musiał bym czekać) :P
ascon20 - Nie 06 Sty, 2008

jeżeli miały by to być pierścienie to najlepiej przeprowadzić pomiar sprężania i ewentualną próbę olejową wtedy wszystko wyjdzie najaw sam proces bardzo prosty
sezrg - Wto 08 Sty, 2008

witam w moim gs-ie stukanie wygląda tak.

http://www.youtube.com/watch?v=ZKQ9VEkssqs

czy ktoś wie moze co to jest czy rozrząd czy co ? bo nie wiem sam stuka na maxa ze az sie nie chce na moto wsiadac

jakubgs - Wto 08 Sty, 2008

zawory do przegladu
capri - Wto 08 Sty, 2008

sądzę, że zawory
michal_elwuo - Wto 08 Sty, 2008

chyba zawory... u mnie to o niebo lepiej z ym stukaniem ^^ trzeba sie wsłuchac żeby słyszeć

a swoją drogą ładne moto :D

kikon18 - Wto 08 Sty, 2008

mi to stuka tak powyżej 3000 obrotów dopiero, ale też nie zawsze. ale nigdy na wolnych obortach. No ale feri już tuż tuż to bede dział :D
cygan - Wto 08 Sty, 2008

Mi też postukuje nawet po regulacji zaworów.Pewnie wałki .Nie przejmuje sie tym teraz.Bez stuków ten sandacz nie pojedzie.:)))
Jaco - Sro 09 Sty, 2008

Nic na siłe tylko brać wiekszy młotek:D
Gerro - Pon 28 Sty, 2008

Hej

Ja mam następujący problem. Jak kuywałem moto to było wszystko ok. Teraz jak postał z garażu to zaczęło coś stukać w silniku a mianowicie na wolnych obrotach stuka coś w okolicach głowicy, dość metaliczny odgłos ale tylko na wolnych obr.- po dodaniu gazu pukanie ustaje. Dzieje sie to juz gdy sielnik sie troche zagrzeje jak jest zimny to cicho.

A drugie pytanko to czy zna ktos dobrego mechanika z okolic Rybnika bądz Gliwic??

TUCIO - Pon 28 Sty, 2008

mam to samo :)niejest to straszne walenie tylko leciutki stukot i sie tym nieprzejmuje,zawory sprawdzone,rozrzad też,luzów wzdłużnych na wałkach nima,cały sezon tak przelatałem,poprostu chyba ten typ tak ma.PS. pilnuj tylko oleju :)
kikon18 - Pon 28 Sty, 2008

a mi sie wydaje że to może być luzny łańcuszek... nie wiem ale mi też tak czasmi włąsnie stuka, a odnoscnie łańcuszka, czy można go jakos naciągnąc tam przy napinaczu czy poprostu jak już jest troche zuzyty to nic nie zrobimy i musimy wymienić ??
TUCIO - Pon 28 Sty, 2008

wszytko jest w tym dziale STUKANIE W SILNIKU ,poczytaj :)
ascon20 - Wto 26 Lut, 2008

z tym stukaniem to chyba każdy gs tak już ma ja wczoraj zmieniłem olej na castrol gps i trochę pośmigałem jak silnik się rozgrzał to też zauwarzyłem jakby głośniej coś stukało bardziej z prawej strony ale może tylko jesteśmy przdrażliwieni tak ma być widocznie wkońcu silnik jest na wierzchu i jego praca głównie rozrządu może być bardziej słyszalna.
TEN TYP WIDOCZNIE TAK MA HEHEHEHE

ascon20 - Wto 26 Lut, 2008

sezrg u ciebie to nie stukanie to już za głośne jest coś nie tak
sezrg - Pią 07 Mar, 2008

a wiec to co widzieliście to nie zaworu tak waliły tylko moto poprostu sie dusiło. zamiast czystej benzyny do gaźnika leciała mieszanka benzyny i rdzy.mój zbiornik paliwa poprostu od środka był zardzewiały. spuściłem benzyne do miski i poprostu szok jedna wielka ruda benzyna. gaźniki oczywiście wyczyściłem wyregulowałem zbiornik tyle ile dałem rade to wypłukałem i teraz chdzi jak rasowy GS.

Oczywiście rozglądam sie za nowym zbiornikiem

MAtiGS500 - Pią 07 Mar, 2008

U MNIE to był wał ale nie wiem z jakiego powodu ale mniejsza o to NIERZYCZE NIKOMU :cry:
Falco77 - Nie 09 Mar, 2008

u mnie stuka pod prawą pokrywą zaworową, rozrząd i luz po regulacji ale nie słychać tego aż tak bardzo :wink:
Bartek_nt - Wto 11 Mar, 2008

No generalnie co tu dużo mówić marka motocykla wyraźnie wskazuje SUZUKI = trzaski i stuki :P
pootietang - Wto 11 Mar, 2008

opinia o stukach opinią ale jeśli ktoś się nie zna na mechanice to lepiej nie bagatelizować stuków i sprawdzić u mechaniora bo nie każde stuki są "normalne" w suzi :)
Bartek_nt - Wto 11 Mar, 2008

no przecież ja nie zachęcam do bagatelizowania niepokojących dźwięków tylko ironizuje:)
st3fan - Pią 21 Sie, 2009

Falco77 napisał/a:
ja za to mam inny problem...wymieniłem rozrząd i płytki zaworowe. [...]

u mnie rozrząd wydawał dość śmieszny dźwięk. kilka uderzeń jak by łyżeczką w pustą puszkę potem 5 do 30 sekund normalnej pracy i znowu to samo. ale to już przeszłość :)


I co może być przyczyną? Zmieniałem dwie płytki zaworowe ostatnio i po odpaleniu silnika mam dokładnie taki sam objaw - stukanie z prawej strony w nieregularnych odstępach. Nie wiem jeszcze jak to będzie na większych obrotach, bo nie uporałem się z gaźnikami, ale tych stuków wcześniej nie było, ale też nie miałem w ogóle luzu na zaworach od strony wydechu. Teraz są ustawione na 0,03 lewy i 0,04 prawy.
Z początku myślałem, że to wina złej płytki (założyłem taką o średnicy 29mm), ale po zmianie na taką o prawidłowej średnicy stukanie nie zniknęło.

Zechowany - Pią 21 Sie, 2009

st3fan, jesli nie miales luzuw w ogole i przez jakis czas jezdziles tak to mozliwe ze wypalily sie gniazda zaworowe i takie dziwne dzwieki to stuki zaworow. Pytanie tylko czy te stuki sa z tejsamej strony co brak luzu wczesniej jezli tak to najprawdopodobniej tak jest. A wczeniej nie klepalo bo sie opieralo o walek. To takie moje przemyslenie :)
st3fan - Pią 21 Sie, 2009

Wymieniałem obie płytki na których nie było luzu przy wydechu, a słychać tylko z prawej strony. Przy czym z prawej wymieniłem płytkę 270 na 265, a z lewej 270 na 260.
rado - Sob 05 Wrz, 2009

Panowie ja mialem podobny objaw a powodem okazalo sie... magneto. magnesy od kola sie oderwaly i stukal na wolnych obrotach a przy wyzszych juz nie stukal a tlumacze to tak: sila odsrodkowa na wolnych byla mala i magnesy (u mnie dwa z szesciu a sa tez magneta z czterema) klekotaly, jeden sie totalnie pokruszyl. przy wyzszych obrotach sila odsrodkowa byla na tyle duza ze magnesy lub ich czesci wracaly mniej wiecej na miejsce. a zauwazyl to moj kumpel co mi serwisowal suzi. wlozylem w niego 2000 na "sezonowy przeglad" porobione jest wszystko, od opon klockow przez uszczelniacze gazniki rozrzad po plytki zaworow. stukal nadal wiec pojechal do suzuki w piasecznie na pulawskiej i tam chlopaki tez nie mogli dojsc o co cho. potem go probowal odpalic i lipa, akumulator padl. i wtedy mu zatrybilo ze czesto na wwolnych obrotach swiecila sie lampka od ladowania czy oleju, prawdopodobnie magneto - mysli. odpalil i pojechal, zdjal pokrywe kola magnesowego a tam masakra. kupilem drugie od chlopaczka i jest swietnie, cichutko itp.

mam nadzieje ze pomoglem komus. przepraszam za odkopanie trupa. pozdrawiam! rado.

martinseeling - Sro 04 Lis, 2009

witka ponownie chlopaki:)

dzis odpalilem motor na 45 min zeby pochodzi i cos mi sie zdawalo ze cos puka :P

dla przypomnienia nie dawno robilem sam dla siebie u mechanika lancuszek rozrzadu regulacje zaworow wymiane filtrow regulacja i czysczenie gaznikow


motor odpalilem w garazu ale slyszalem male stukania co to moze byc?

mechanik mowil ze musial wyregulowac jeden zawor bo reszta byla ok i plytke mi jedna wymienil wiec nie czaje co i jak ale wczesniej odbierajac moto nie slyszalem tego chyba ze moze dlatego ze byl na powietrzu i odbijało dzwiek pomozcie

Limo - Nie 22 Lis, 2009

ach to stukanie.
Więc ja mam tak:
Stuka mi podobnie jak połowie tutaj wypowiadających się, czyli, delikatne stukanie (jak łyżeczką o coś metalowego) stuka kilka razy i potem ok 2 sek przerwa i znowu trzy stuki, na luzie i na niskich obrotach, powyżej 3000 obr już dobrze, nic nie puka. Ale myk jest taki, że jak jadąc- przegazuje go chociaż na 3 sek powyżej 10 000 obrotów, to stukanie znika, nieraz i przez tydzień nic nie puka, potem nagle stojąc na światłach zaczyna znowu, to znowu go przegazuje i jest dobrze:). Ale przegazowanie na luzie nic nie daje, tylko podczas jazdy.
Kto rozwiąże zagadkę??? Może to magneto, albo luzy zaworowe???

Duduś - Nie 22 Lis, 2009

Cześc.
stuki w głowicy to najprawdopodobniej luz na wałku , poprzeczny , prawdopodobnie mozna dostać specjalne podkładki spreżujące które niweluja luz. Jest to opisne gdzieś na forum bo juz o tym czytałem

pili5 - Nie 22 Lis, 2009

A mi stuka przy 5tyś obr. poniżej ani po wyżej nic nie stuka....
Co to może być??

Za odpowiedz z góry serdecznie dziękuje

Limo - Nie 22 Lis, 2009

PILI5 też to miałem i mechanik powiedział mi, że to panewki, jeszcze potem się okazało, że jest coś nie tak z pierścieniami. W rezultacie wymieniłem silnik. Nie chce jednak zapeszać
pili5 - Nie 22 Lis, 2009

Limo,
A sypnoł Ci się tamten silnik, czy wymieniłeś dla pewności??
Dowiedziałeś się w końcu co było przyczyną czy nie??

Pozdrawiam
Maciek

simluczek - Nie 22 Lis, 2009

Limo napisał/a:
PILI5 też to miałem i mechanik powiedział mi, że to panewki, jeszcze potem się okazało, że jest coś nie tak z pierścieniami. W rezultacie wymieniłem silnik. Nie chce jednak zapeszać


No ale stuki panewek, to rytmiczny hałas zwiększający się wraz z obciążeniem i obrotami.
Co do Twojej wypowiedzi, to 1 post opisywał to co masz teraz, a następny to co miałeś kiedyś?

Limo - Nie 22 Lis, 2009

tak, dokładnie. Teraz mam to co pisałem w pierwszym moim poście.

to co PILI5 opisywał miałem (najprawdopodobniej) i okazało się że to jednak panewki i jeszcze tam kilka rzeczy. Wymieniłem silnik, bo mechanik powiedział, że tego się nie opłaca robić, że taniej mnie wyjdzie kupno innego silnika. Tak też zrobiłem.
Silnik sobie leży, będzie na części zapasowe, albo jako podnóżek w garażu :)

pili5 - Pon 23 Lis, 2009

to ładnie mnie wystraszyłeś :)
po jakim czasie od tego stukania sypnął Ci się silnik??

Salvelinus - Pon 23 Lis, 2009

Pili nie stresuj się tylko sprawdź sobie po kolei: luzy zaworowe, no i od razu rozrząd z napinaczem.Jeśli to wyeliminujesz to wtedy możesz się martwić a na razie nie panikuj. Ja mam to samo tylko, że u mnie zaczyna stukać jak rozgrzeje się silnik i po przekroczeniu 4 tys. obr. Do tego zakresu nie stuka i na luzie też nic nie stuka. Panewki tak mi się wydaje nawalały by cały czas czy na biegu jałowym czy innym, słyszałem w samochodzie.. Czekam na garaż i zabieram się do roboty bo sam tych stuków jeszcze nie wyeliminowałem, ale to tylko z braku pomieszczenia. W czwartek w końcu mam garaż :)

[ Dodano: Pon 23 Lis, 2009 ]
http://www.youtube.com/wa...l&v=58uf4ab7zdI

Jesli ci tak wali to szukaj silnika, tak walą panewki. NIezależnie czy ciepły czy zimny, od razu po odpaleniu

pili5 - Pon 23 Lis, 2009

Salvelinus, dzięki za rade :)
W najbliszym czasie pożycze od kogoś dokładny szczelinomierz i się zabiore za to :)
Powiedzcie mi czy pokrywe zaworową musze przykręcać kluczem dynamometrycznym, czy wystarczy dokładnie na "krzyż"??

Za odpowiedz z góry dzięki

hubert - Pon 23 Lis, 2009

silikon na uszczelke tylko czarny i przykręcamy zwykłym kluczem tylko z wyczuciem
sprawdzamy kilka razy czy dokręcone :zdziwko:

pili5 - Pon 23 Lis, 2009

musi być czarny akurat?? wiem że mam w domu taki silikon(biały), kupowałem go do samochodu do misy olejowej, taki by mógł być??
metalbeast - Pon 23 Lis, 2009

jeśli jest odporny na temperaturę, to pewnie że może być. Ale w samochodzie go nie widać, a na moto będzie wyglądał paskudnie. Czarny kosztuje parę złotych... kup i będzie ok.
Yarccom - Pon 23 Lis, 2009

albo po prostu nową uszczelkę i tez bedzie git
hubert - Pon 23 Lis, 2009

za czarny silikon płaciłem 25zł
a uszczelka 100 zł

pili5 - Pon 23 Lis, 2009

i wtedy silikon dawać z dwóch stron uszczelki??
hubert - Pon 23 Lis, 2009

czyścisz uszczelkę dekielek aby nie było resztek silikonu i brudu i oleju
delikatnie wciskamy silikon w rowek na dekielku,zakładamy uszczelkę dokładnie ja przyciskając, usuwamy nadmiar silikonu
następnie znów na uszczelkę,trochę więcej na te boczne zgrubienia i zakładamy na głowice
jak będziesz zdejmował uszczelkę to zaznacz jak była założoną bo na odwrót nie pasuje :rotfl:

Yarccom - Pon 23 Lis, 2009

hubert napisał/a:
a uszczelka 100 zł


gdzie bo u mnie 75 zł :]

hubert - Pon 23 Lis, 2009

jakoś raz widziałem na allegro
pili5 - Wto 24 Lis, 2009

Witam ponownie
Dziś sprawdziłem zawory i lańcuszek rozrządu, wg. mnie wszystko jest oki tzn:
Łańcuszek dobrze napięty.
Zawory sprawdzałem troszke kijowym szelinomierzem, ale wydają się być dobre tzn:
3 zawory nie wchodzi blaszka 0.05mm wieć luz jest miejszy, nie sądze żeby był za mały bo motocykl był cały czas serwisowany od nowości(mam na to kwity)
4 zawór wchodzi blaszka 0,05mm, ale nie wchodzi 0,10mm

Sądzicie że ten 4 zawór mozę być przyczyną stukania przy 5tyś obr.??
Za odpowiedz z góry dzięki

Pozdrawiam
Maciek

hubert - Wto 24 Lis, 2009

kup sobie dokładny szczeliniomierz i sprawdzi
:D zobacz też czy niema luzu osiowego na wałkach jak jest to sprawdż szczelinomierzem

pili5 - Wto 24 Lis, 2009

no ale wstepnie na tym szczelinomierzy wydaje się oki tak??
hubert - Wto 24 Lis, 2009

a sprawdzałeś luz osiowy
pili5 - Wto 24 Lis, 2009

jak sprawdzić luz osiowy??
ręką nie wyczułem zadnego luzu

dziś zamówiłem dokładny szczelinomierz i jak przyjdzie pomierze dokładnie,
powiedzcie mi czy zawory maja tendencje do zmiejszania swojego luzu??
gdzieś czytałem ze jest taka możliwość, ale tera zpytam konkretnie jak jest w gs'ach

hubert - Wto 24 Lis, 2009

oczywiście że mają tendencje do zmniejszenie mi szczeliniomierz 0,o3 nie wchodził po zpiłowaniu płytki o003 luz wyszedł 0,04 czyli był0,01
jeśli wałki nie stukają na boki to jest ok
ja na ssącym mam 003 ale narazie nieruszałem :D
ktoś na forum miał 01 i zakładał podkładki dystansowe dostępne w suzuki
:rotfl:

pili5 - Sro 25 Lis, 2009

czyli jeśli luz jest za mały można "grzebnąć" papierem ściernym??
Ja ze ssącymi będe musiał pożądek zrobić, bo jest różnica miedzy nimi i przez to świece nie mają takiego samego zabarwienia

hubert - Sro 25 Lis, 2009

no przykładamy płytke do grubszego papieru wodnego i lecimy
ja szlifowałem najpierw na równym kole kamiennym pużniej rysy wygładzone na pap.wodnym :rotfl:
i sprawdzaj grubość płytki suwmiarką
piłowaną stroną do szklanki wkładamy :)

pili5 - Sro 25 Lis, 2009

suwmiarką?? nie lepiej mikrometrem?? suwmiarka mierzy z dokłądnoscią do 0.02mm a mikrometr 0.01mm
Majic - Sro 25 Lis, 2009

Najlepiej to kupić płytkę z odpowiednią grubością ;)
hubert - Sro 25 Lis, 2009

nieważne czym byle by zmierzyć
za płytką obdzwoniłem pół polski i nie mogłem nic dostać
ato nie mają albo nie ten rozmiar lub grubośc :rotfl:
rozmiar płytki to 29,5mm

pili5 - Czw 26 Lis, 2009

hubert, a jak załatwiasz sprawe gdy potrzeba większej płytki??
Dorabiasz sobie czy jak??

hubert - Czw 26 Lis, 2009

no większą to trzeba szukać
najlepiej w serwisie :D
http://www.forum.gs500.pl...ozrzd_c_198.jpg
http://video.google.com/v...&q=suzuki+gs500
http://www.czesci-motocyk...ytka%20zaworowa
najlepiej dzwoń do nich bo jak ja regulowałem to nikt nie miał na stanie
dopiero na przyszły rok mają sprowadzić więc musiełem szliować
dostępne rozmiary co 0,05 :rotfl:
można zanieść płytkę na magnesówką i gość zjedzie ją za pare groszy
ale u mnie w okolicy nikt nie chciał tego zrobić :rotfl: :D

Majic - Czw 26 Lis, 2009

ASO we Wrocławiu - 3 dni czekałem na dwie płytki. Złą część Polski obdzwoniłeś :P
hubert - Czw 26 Lis, 2009

aso kielce kazali dzwonić mi za tydzień
moto szop na ten rok już nie zamawiają a na stanie już niemieli
:(

pili5 - Czw 26 Lis, 2009

ja sobie spróbuje dorobić kilka płytek :)
Bo mam dostęp do tokarki, powiedzcie mi jakie grubości płytek sobie dorobić żeby były tak wmiare uniwersalne wrazie jakiejś regulacji?? :)

hubert - Czw 26 Lis, 2009

płytki są z utwardzanego metalu więc nie wiem czy masz taki materiał
u mnie miałem 2.65,a potrzebowałem 2.60,możesz dorobić jeszcze 2.55
uniwersalnych niema po prostu dorób takie może któraś będzie pasować
jeśli luz będziesz mial od 0,03 do 0,08 to nic nie ruszaj
po prostu musi mieścić sie w tych granicach nie musi być taki sam
:)
średnica 29,5mm :rotfl:

Majic - Czw 26 Lis, 2009

pili5 napisał/a:
ja sobie spróbuje dorobić kilka płytek :)
Bo mam dostęp do tokarki, powiedzcie mi jakie grubości płytek sobie dorobić żeby były tak wmiare uniwersalne wrazie jakiejś regulacji?? :)

Ja mam dostęp do frezarki, tokarki, wycinania woda i laserem, a pomimo tego wolałem kupić. Jak zrobisz słabą powierzchnie to zje ci krzywkę i wałek będziesz musiał wymieniać.

pili5 - Czw 26 Lis, 2009

Będe próbował zrobic płytki :) tylko jeszcze pogadam z paroma osobami żeby mi powiedzieli jaki materiał na to wykorzystać :)

Pozdrawiam

hubert - Czw 26 Lis, 2009

powodzenia
w sklepie płytka kosztuje ok. 30 zł :rotfl:

Yarccom - Czw 26 Lis, 2009

jak nie taniej ;)
Plaster - Czw 26 Lis, 2009

pili5 napisał/a:
Będe próbował zrobic płytki :) tylko jeszcze pogadam z paroma osobami żeby mi powiedzieli jaki materiał na to wykorzystać :)

Pozdrawiam

Zastanow sie czy warto bawic sie w takie pierdoly, bo ile na tym zaoszczedzisz??
Moze jeszcze kiedys akumulator bedziesz chcial zrobic samemu zamiast kupic nowy :P :P

Limo - Sob 28 Lis, 2009

Salvelinus napisał/a:
Pili nie stresuj się tylko sprawdź sobie po kolei: luzy zaworowe, no i od razu rozrząd z napinaczem.Jeśli to wyeliminujesz to wtedy możesz się martwić a na razie nie panikuj. Ja mam to samo tylko, że u mnie zaczyna stukać jak rozgrzeje się silnik i po przekroczeniu 4 tys. obr. Do tego zakresu nie stuka i na luzie też nic nie stuka. Panewki tak mi się wydaje nawalały by cały czas czy na biegu jałowym czy innym, słyszałem w samochodzie.. Czekam na garaż i zabieram się do roboty bo sam tych stuków jeszcze nie wyeliminowałem, ale to tylko z braku pomieszczenia. W czwartek w końcu mam garaż :)

[ Dodano: Pon 23 Lis, 2009 ]
http://www.youtube.com/wa...l&v=58uf4ab7zdI

Jesli ci tak wali to szukaj silnika, tak walą panewki. NIezależnie czy ciepły czy zimny, od razu po odpaleniu


Mi stukało na zakresach od 4-5 tys obr, poniżej i powyżej nic i po rozebraniu silnika okazało się, że panewki są do wymiany. pili5 Może w Twoim przypadku, okaże się, że to coś innego, ja tylko mówię, co ja miałem, nie znam się za bardzo na tym.
Silnik działał poza tym poprawnie, ale nie chciałem czekać i go wymieniłem

rasputhn - Nie 14 Mar, 2010

Panowie, nagrałem stuki swojej suzi i poniżej podaje linka. Z tego co wyczytałem, to wałki rozrządu... Mechanik mówił, że niekoniecznie i że koszty naprawy mogą być duże... Co sądzicie?

http://picasaweb.google.p...116355364525826

:looka:

metalbeast - Nie 14 Mar, 2010

Ja tam się nie znam, ale chyba chodzi o te powtarzające się klikanie co jakiś odstęp czasu?
W moim moto też coś lekko klika przy 1300obr podobny dźwięk, tyle że rytmiczny, przy wyższych obr. już tego nie ma.
U ciebie jest tak: spokój i tak klik klik klik klikk i spokoj. A u mnie nawala całkiem rytmicznie, choć czasem wcale. Gdyby ktoś wiedział co to za dźwięk... ;/

Nie mam pojęcia co to. Luzy zaworowe sprawdzone, rozrząd sprawdzony, jeszcze ktoś mi zasugerował sprzęgiełko rozrusznika, że się poluzowało i dzwoni. Sprawdzę, jak zrobi się cieplej.

rasputhn - Nie 14 Mar, 2010

Właśnie to mnie troszkę podnosi na duchu, że nie rytmiczne, bo to wyklucza panewki...
jacek - Nie 14 Mar, 2010

rasputhn napisał/a:
Panowie, nagrałem stuki swojej suzi i poniżej podaje linka. Z tego co wyczytałem, to wałki rozrządu... Mechanik mówił, że niekoniecznie i że koszty naprawy mogą być duże... Co sądzicie?
:looka:


Nie słyszałem takich dźwieków jeszcze choć silnik z obrócona panewka tak.
Też mi sie wydaje że to może być coś od rozrzadu, może ślizg wali po pokrywie zaworów..
Nie nasila sie ze zwiekszaniem obrotów wiec raczej nic poważnego. Breżniew pisał że mu ślizg walił w pokrywe, poczekaj aż on coś skrobnie.

Limo - Nie 14 Mar, 2010

Rasputhn, w moim moto są dokładnie takie same słuchy. Opisałem to wyżej. Niedługo jadę do warsztatu i zobaczymy co powiedzą. W poprzednim motocyklu miałem do wymiany panewki i stukanie było zupełnie inne
Breżniew - Nie 14 Mar, 2010

Stukające panewki to odgłos pracującej sieczkarni :hyhy: , w całym zakresie obrotów, im wyższe obroty tym bardziej hałasują. W zależności czy sa to uszkodzenia panewek korbowodowych , czy głównych odgłos może się zmieniać w zależności od obrotów ale jest praktycznie cały czas. Na zimnym oleju stuki są mniejsze , na gorącym bardzo intensywne. Olej w silniku często zawiera tzw. brokat czyli rozpuszczone w oleju drobinki materiału panewki błyszczące jak złoto. W filtrze oleju jest tego brokatu duzo więcej.
Ciśnienie oleju po rozgrzaniu jest bardzo niskie, często na wolnych obrotach pali się lampka ciśnienia oleju.

Jesli stuka góra silnika to najpierw trzeba sprawdzić naciąg łańcucha , napinacz oraz slizg. Potem usunąć luz osiowy wałków rozrzadu. Ten luz jest najczęstrza przyczyna stukania . W nowych gs-ach zamiast zwykłych , płaskich podkładek regulacyjnych zastosowano podkładki sprężynujące tzw spręzyna falista utrzymujace cały czas wałki w odpowiednim położeniu bez żadnego luzu.

Ślizg od strony napinacza ma kształt łuku. Zdarza się , że pod wpływem ciągłego nacisku lub napinania ręcznego dojdzie do jego deformacji i krzywizna łuku sie znacznie powiększa. Taki slizg mimo ze napinacz wysunął sie juz prawie na max. to nie daje rady napiąć odpowiednio łańcucha. Poza tym taki slizg może uderzać w głowice swoją wygiętą końcówką jak było w moim przypadku . Porównanie ślizgu nowego i starego znajdziecie w moim topicu pt. Remont.

Zużyty napinacz tez powoduje hałas. Jeśli po jego wysunięciu trzpień napinacza ma luzy na boki to będzie stukał.

Salvelinus - Nie 14 Mar, 2010

Kolego dotknij ręką pokrywę zaworów w miejscach gdzie są mocowane wałki bo mi sie wydaje że któraś sruba mocująca mostek walka puściła i mostek puka o pokrywę. Ja tak miałem i dźwięk był podobny. Jeśli wyczujesz ręką że są puknięcia to odkręcaj pokrywę i sprawdź te mostki
rasputhn - Nie 14 Mar, 2010

Dzięki wielkie panowie :padam: Jutro wieczorem zabieram się za kręcenie lub umówię się na wizytę u mechanika... Tak czy inaczej o postępach będę informował na bieżąco :)
metalbeast - Nie 14 Mar, 2010

No żeby było ciekawie, u mnie te dźwięki są głośne na zimnym silniku, później jak już się rozgrzeje jest spokój...
Prosty test zrobiłem:
-odpaliłem moto, 1 beg hamulec przedni, i powoli puszczałem sprzęgło. Klekotanie narastało wraz ze spadkiem obrotów.

Jestem pewny że jak kupiłem moto i kiedy przejezdziłem nim 1,5 sezonu, tego dźwieku nie było. Pojawił się pod koniec 2009r. zaraz po akcji z awaryjnym hamowaniem, z przelotowej do zera, z załadunkiem plecakowym ;) Pozniej już całą drogę przy ruszaniu słyszałem to walenie :(
Rozebrałem ze znajomym mechanikiem pokrywę, napinacz itd. łańcuch dużo poniżej 158mm na 21 ogniwach (153 o ile pamietam) ślizgi jak nowe (może poprzedni właściciel robił, bo mówił coś w tą bajkę), napinacz był podejrzany, bo nie wyglądał normalnie jak w gs, ale się nie cofa i wydaje sie pracować normalnie.

Nie wiem czy mogę zwalić winę na wałek dolotowy, bo ma luz osiowy taki, że da się go wyczuć i słychac stuk przy poruszaniu. Jeśli to tylko to, to sprawa załatwiona.

A i jeszcze coś! Przykładając ucho od strony koła magnesowego słychać to głuche nawalanie mocniej niż od strony impulsatora i mocniej niż od strony pokrywy zaworów.

Już zgłupiałem bo dwóch mechaników motocyklowych oglądało i słyszą to, ale każdy ma inne teorie i kończy się na tym, że można rozebrać i poszukac....
Jak kupię nowy akumulator nagram te dźwięki mikrofonem pojemnościowym.

rasputhn - Pon 15 Mar, 2010

Dziś byłem u mechanika, stwierdził, że wałki są mało prawdopodobne. Mówił coś o wyrobionej główce korbowodu :zdziwko: Trzeba rozebrać i zobaczyć. Czekam na kwiecień, wtedy mam termin :)
Limo - Pon 15 Mar, 2010

Salvelinus- dokładnie u mnie te stuki delikatnie, ale jednak, są wyczuwalne nawet na kierownicy, do końca tygodnia sprawdzę te mostki
jacek - Pon 15 Mar, 2010

rasputhn napisał/a:
Mówił coś o wyrobionej główce korbowodu :zdziwko:


Jakby tak było waliło by coraz głośniej przy zwiekszaniu obrotów.

rasputhn - Pon 15 Mar, 2010

jacek napisał/a:
rasputhn napisał/a:
Mówił coś o wyrobionej główce korbowodu :zdziwko:


Jakby tak było waliło by coraz głośniej przy zwiekszaniu obrotów.


Właśnie też tak myślałem, dlatego boje się, że ten mechanik szuka jelenia do naciągnięcia na troszkę kasy...

cortex - Pon 15 Mar, 2010

Cytat:
Właśnie też tak myślałem, dlatego boje się, że ten mechanik szuka jelenia do naciągnięcia na troszkę kasy...


na 90%.

metalbeast - Wto 16 Mar, 2010

nie, to nie może byc to. Kolega mechanik, który zaglądał wykluczył tego typu usterkę. Dzwiek znika nawet juz przy 1700 obr. Nasila się przy 1000 i niżej.


Problem rozwiązany!
Zrobiłem taki poradnik dla Was:
http://www.forum.gs500.pl/viewtopic.php?t=5091

Warto to sprawdzić, bo u mnie mało nie skończyło się na kosztownych i nie potrzebnych wymianach... Chcieli wymieniać od rozrządu po panewki :(
Po naprawieniu sprzęgiełka silnik chodzi gładko i równo, bez żadnego tłuczenia. Rewelacja :oczami: :cwaniak:

kola - Pon 29 Mar, 2010

http://w148.wrzuta.pl/aud...B/plik_audio_02

panewki ?

jacek - Pon 29 Mar, 2010

Raczej nie panewki, przy zwiekszaniu obrotów dzwiek sie ucisza. Do rozrzadu zagladnij.
metalbeast - Pon 29 Mar, 2010

kola napisał/a:
http://w148.wrzuta.pl/aud...B/plik_audio_02

panewki ?


toż to przecież brzmi jak to moje sprzęgiełko rozrusznika, tak samo nawalało.
Opisałem wyżej.
Trochę rozejrzeć się trzeba.... :zly:

kola - Pon 29 Mar, 2010

myslalem nad opcja ze moze to byc to sprzegielko, ale piszesz w poradniku ze stuki/trzaski byly rozwniez przy rozruchu, u mnie wali dopiero jak sie silnik nagrzeje... a i dodam ze sprawdzalem tez jak stuka z przechyleniem moto na lewo czy prawo, na lewo jak przechyle dosyc mocno to troche ciszej puka, na prawo troszke jakby obroty spadaly. Tak czy siak na weekend sprawdze to sprzeglo rozrusznika :)
metalbeast - Pon 29 Mar, 2010

sprawdź sprawdź... u mnie waliło tak, że obstawiane było wszystko, włącznie z panewkami. Te trzaski przy rozruchu zdarzały się rzadko. Nie za każdym razem.
Daj znać jak sprawdzisz, bo robota prosta, a możesz kupe kasy zaoszczędzić.

Nie sciągaj koła magnesowego od razu. Najpierw złap palcami pod kołem za sprzęgiełko. Jeśli lata góra-dół i prawo-lewo to znalazłeś problem.

kola - Pią 02 Kwi, 2010

dzisiaj sprawdzilem to sprzegielko, tak jak mowiles nie sciagalem kola magnesowego tylko palcami sprawdzilem i wychodzi na to ze trzyma sie dobrze, zadnych najmniejszych luzow nie wyczulem, jedyne co tam sie rusza to ta duza zebatka do gory i na dol...

Przy okazji male foto ubytku na tym kole zebatym, moze ktos powie co to jest ?
http://www.fotosik.pl/pok...4c75306a7c.html

No i teraz zostaje mi sprawdzenie rozrzaadu/...

metalbeast - Pią 02 Kwi, 2010

ale co sprawdziłeś ? koło magnesowe? Sprzęgiełko jest przykręcone do koła magnesowego tak jak to narysowałem i ono razem z zębatką nie ma prawa latać.

A to co odpadło, to klej czy inna masa, która trzyma magnesy na kole. Jeśli odpadnie wiecej, może się urwać magnes.

kola - Sob 03 Kwi, 2010

sprawdzilem to sprzegielko i w ogole sie nie rusza, w kazdym razie nie wyczulem zadnych luzow, a ta zebtke jak zlapalem palcami i podciagnelem do gory i na dol to sie ruszala (gs lezal na boku), jakby to powiedziec ruszala sie w osi walu (tzn w strone sprzegielka i silnika)

Sciagnalem rowniez gorna pokrywe silnika i sprawdzajac reka wyszlo ze jeden walek ma luz osiowy (siedzac na motorze mozna bylo go ruszyc w lewo prawo), drugi nie mial. Wbilem bieg i troche ruszylem tylnim kolem zeby sprawdzic w minimalnie innej pozycji, wtedy juz nie bylo luzu...

hubert - Sob 03 Kwi, 2010

Luz na wałku sprawdza się jak krzywki nie stykają się z zaworami
inaczej nie poruszysz wałkiem :D

metalbeast - Sob 03 Kwi, 2010

kola napisał/a:
sprawdzilem to sprzegielko i w ogole sie nie rusza, w kazdym razie nie wyczulem zadnych luzow, a ta zebtke jak zlapalem palcami i podciagnelem do gory i na dol to sie ruszala


To trochę szkoda, bo pewnie wolałbyś, żeby to było tylko sprzęgiełko obluzowane. Luz osiowy na tej zębatce rozrusznika to norma, pod warunkiem że jest mały. W tym wypadku, nie wiem co jeszcze można tobie doradzić.

kola - Sob 17 Kwi, 2010

skasowalem wczesniejsze 2 posty zeby nie pisac jeden pod drugim.

Sprawdzilem wlasnie rozrzad i luzy zaworowe ( wkoncu szczelinomierze dostalem ) wychodzi na to iz :
- zawor A ma luz mniejszy od 0,03mm
- zawor B wchodzi 0,03 gdy krzywka nie jest prostopadle ale trzeba troche poprobowac bo sie wygina, natomiast wchodzi 0,02 gdy krzywka jest prostopadle
- zawor C wchodzi 0,04
- zawor D wchodzi 0,03 minimalnie lepiej niz w przypadku B

Za male luzy mogly spowodowac uszkodzenie czegos co by powodowalo stukanie ?

Co do łańcuszka:
- ma 156mm miedzy 21 pinami
- w takim stanie jak byl tuz po rozebraniu, luz byl taki ze moglem palcami go poruszac gora dol, ciezko powiedziec na ile mm, ale no mysle ze to bylo jakies 5mm do gory i 5mm dol.

Walek wydechu ma luz okolo 0,1mm (osiowy)

Po wykreceniu gaznika i dojsciu do srubki napinacza, chodzil niby dobrze po przekrecaniu w prawo wracal na miejsce, potem przekrecilem go w prawo i palcem nacisnelem na lancuszek zeby sie poluzowal troche i wtedy wyszlo ze walek ssacy rowniez ma luz osiowy identyczny do wydechowego (okolo 0,1mm). Po tej operacji przekrecilem srubke napinacza w lewo aby go napiac tak by lancuszek minimalnie tylko ruszal sie gora dol. Po napieciu zaden walek nie mial luzu (logiczne), natomiast gdy po tym chcialem sprawdzic czy dalej bedzie odbijal napinacz i przekrecilem go w prawo to juz nie wrocil na swoje miejsce, pokrecilem jeszcze tak kilka razy prawo lewo, lewo prawo, no i jest takie ustawienie napiecia do ktorego wraca napinacz ( to poczatkowe, czyli wtedy lancuszek sie ugina na okolo 5mm gora dol), a do bardziej napietego nie wraca.

I teraz pytanie, czy da sie sprawdzic jakos stan slizgacza bez rozbierania silnika ?

A jeszcze tak posprawdzalem luzy na zebtkach roznych i zebatka ta mniejsza co jest w silniku (napedowa) ma luz, ta od pompy oleju ma dosyc spory (chyba, ta co jest pod sprzeglem), kosz sprzegla tez ma minimalny luz. Czy te luzy sa dopuszczalne ?

Pozdrawiam

jacek - Sob 17 Kwi, 2010

Za małe luzy zaworowe mogłby spowodować wypalenie gniazd zaworów - skoryguj luzy i sprawdz kompresje wraz z próbą olejowa. Dowiesz sie czy sa nadal szczelne.

Stan ślizgaczy widzisz jak poluzujesz napinacz łańcucha i odchylisz łańcuch (ten wygiety). Sprawdz w jakim miejscu masz wysuniety napinacz wykrecajac go oraz sprawdz płynność wysuwania sie trzpienia po zdemontowaniu z silnika.

Stuki pewnie masz przez te luzy osiowe.

godzio - Pon 10 Maj, 2010

Witam,

czy ktoś dysponuje, plikiem audio napierda.....cej panewki?
najlepiej w gs a jak nie to z innego motocykla?

pzdr
b

...KaMiL.... - Czw 13 Maj, 2010

Witam, mam takie pytanko..... ostatnio zaczęło coś mi dzwonić równomiernie przy około 4-6 tyś obrotów,przy wyższych obrotach już jest ok na luzie 4-6 tyś. ok. Dźwięk przypomina, mały dzwoneczek, jest delikatny ale w czasie jazdy trochę denerwuje :zly: .......Ja się za bardzo na tym nie znam a wiec proszę was o pomoc. Dzięki :D
macros - Pon 24 Maj, 2010

Cześć wszystkim,

Wiele różnych stuków puków jest poruszanych w tym wątku. Przeczytałem wszystkie wypowiedzi i jakoś trochę się pogubiłem. Wobec czego pytam:

Czy ktoś z Was miał takie cykliczne stukanie na DOBRZE ROZGRZANYM silniku:
cisza 3 sek - stuk - stuk - stuk - stuk - stuk - cisza 3 sek.
i znalazł tego przyczynę???


- Zawory wyregulowane.
- Łańcuch rozrządu wymieniony.
- Przez 3 dni jeżdżenia (ok 50km) stukanie stało się głośniejsze i bardziej wyraźne. Słychać praktycznie z każdej strony silnika.
- Nie ma tego podczas rozruchu silnika i jak jest zimny.
- Obroty na jałowym biegu lekko falują. Trochę jakby w synchronizacji z tym stukaniem

Mechanior głowi się i troi i mówi, że pierwszy raz w życiu słyszy takie stukanie. Podejrzewa korbowód, panewki lub tego typu rzeczy. Podobno, aby tego się dowiedzieć na 100% trzeba zdjąć głowicę cylindrów. Jestem z lekka załamany, bo kupiłem moto w marcu i nawet jeszcze sobie zbytnio nie pojeździłem, bo prawie cały czas stoi w tym warsztacie :/

Ile to może kosztować?
Czy możecie polecić w Warszawie jakiegoś dobrego i w miarę niedrogiego mechanika?
Gdzie ewentualnie można kupić podkładki likwidujące luzy na panewkach, czy gdzieś tam...?

Pozdro
Mc

jacek - Wto 25 Maj, 2010

Luzy na panewkach.... :hyhy: tak dobrze to nie ma.

Nagraj ten dzwiek i daj linka. Czy wraz z zwiekszaniem sie obrotów stuki sie nasilaja, czy tylko na wolnych?
To jest ostry metaliczny dzwiek?

Jak byłeś u jednego mechanika to wstrzymaj sie jeszcze z tym.. remontem.

Special - Wto 25 Maj, 2010

sprawdz sprzegielko jednolkierunkowe rozrusznika bo dzwieki potrafia sie nosic po calym silniku
dragoo - Sro 26 Maj, 2010

jacek napisał/a:
Luzy na panewkach.... :hyhy: tak dobrze to nie ma.

Nagraj ten dzwiek i daj linka. Czy wraz z zwiekszaniem sie obrotów stuki sie nasilaja, czy tylko na wolnych?
To jest ostry metaliczny dzwiek?


U mnie właśnie dziś się pojawił, ostry metaliczny dzwięk. Aż strach moto odpalać. Jaka na to rada ? Od czego zaczynać ?

Ehh... a miałbyć igła do jazdy ... ;) :D

macros - Pią 28 Maj, 2010

Cześć!

Ale ja mam jazdy z tym moto!!! :kwasny: Oddałem moto w pniedziałek do mechaniora, by dokończył i poprawił regulację gaźników. Regulacja była jedyną rzeczą, którą można było zrobić nie dopłacając ani grosza (reklamacja - gość męczy się z tym już ponad miesiąc, byłem u niego już z 8 razy w tej sprawie). Moc silnika była na poziomie skuterka (wszystkie blaszaki brały na światłach itp itd). Okazało się, że mieszanka jest zbyt bogata - świece były po prostu czarne (wymienił na inne, używki, ale w dobrym stanie).

Nad tymi stukami mieliśmy się zastanowić później, bo zdjęcie głowicy to koszt 300zł.
Po regulacji gaźnika okazało się, że w silniku PRZESTAŁO STUKAĆ, ale ZACZĄŁ BRAĆ OLEJ I JEST CHMURA NIEBIESKIEGO DYMU :przestraszony: Takie info dostałem we wtorek. W dniu odbioru (środa) nie zauważyłem ani ja, ani mechanik tego dymu, co był dzień wcześniej. Moto odzyskał moc, niestety nie za długo się nacieszyłem jazdą, bo już po 4km, znów zaczął ją tracić, jakby dławić się i gasnąć na biegu jałowym. :szok: Podobne objawy były po pierwszej regulacji... :/

Dodam, że po poprzednim poprawianiu regulacji gaźników, moto gasł, bo nie ciągnął paliwa ze zbiornika, gdy był na ON lub RES. Jedynie na PRI dało się jakoś człapać. Naocznie to stwierdziłem po filtrze paliwa, który po prostu się opróżniał w pare sekund. Teraz podobno mechanik odetkał odpowietrzenie zbiornika paliwa i paliwo jakoś leci i chyba nie ma większej różnicy w ustawieniu kranika.

Czy ktoś miał kiedyś takie problemy, z gaźnikiem, stukaniem i paliwem? Może coś z tym filtrem jest nie tak? Czy ktoś z Was ma założony filtr paliwa?

Pozdro
Mc

hubertgontarz - Pią 28 Maj, 2010

Wg mnie dodatkowy filtr paliwa jest niepotrzebny.
Zgodnie z tym co jest napisane w temacie ABC Kranika sprawdź działanie swojego kranika.
Jakiej średnicy masz założone przewody paliwowe?

Kwestia dymienia...wykręć świece i zobacz jaki mają kolor?
Pytanie jak on ustawiał skład mieszanki?
A świece wystarczy że wypalisz nad gazem i gotowe, kwestia żeby nie czyścić elektrody szczotką drucianą, żeby odstęp był prawidłowy oraz nie miały przejechane 112 tys. km.
I zmień mechanika bo mam przeczucie że jeździsz do kowala!

adrianadro - Czw 03 Cze, 2010

Nie chciałem zaczynać nowego tematu więc podepnę się pod ten , bo racej pytanie w temacie,

Przy zwiększaniu obrotów moto cyka, pod obciązeniem do 4k obr. słyszalnie potem juz nie słychac . na wolnych cisza, dzis zdjąłem pokrywe i okazało sie ze 3 zawory maja luz ok a 4 na wydechu jest podparty więc jutro jade na szlif podkładki bo w sklepach tylko na zamowienie ( chyba ze ktoś wie gdzie w Gdańsku kupie od ręki to prosze o info)
Łańcuszek ma 156mm wiec jeszcze ok slizgi wygladaja dobrze wiec nie ruszam.

moje pytanie dotyczy luzu wzdłuznego, wałków rozrządu mam około 0.25 mm na obu . Szukam i szukam i nie mogę znaleźć konkretnych wartości w jakich ma się mieścic...

Czy ten luz jest ok? i czy podparty zawór mógł powodować to cykanie, terkotanie .. czy jak to nazwać ;)

Czejen - Czw 10 Cze, 2010

Cześć !

Ja też mam problem ze stukami w silniku w GS. Stukanie zaczęło się nagle, jechałem i wszystko było dobrze, zatrzymałem się i praca nie była juz taka jak powinna. Klekotanie słychać dość głośno na niskich obrotach, na wyższych powoli się uspokaja, od 5 czy 6 tysiący już wogole cichnie. Stuki są cykliczne i równe. Nie odczułem żadnych spadków mocy ani innych problemów, odpala normalnie itp. Mechanik powiedział mi że to wał, ale nie sądze żeby przy przebiegu 11 tysiecy sie uszkodził. Spuściłem też olej i nie było żadnych opiłków więc wydaje mi się mało prawdopodobne, że to wał. Dzwoniłem na serwis i tam mechanik podejrzewał napinacz łańcuszka rozrządu, ale to tylko przypuszczenie bo nawet nie widział motoru. Czy może ktoś z was miał podobną sytuacje ? Macie jakieś porady ? W najbliższym czasie będę się za to brał. Z góry dzięki.

kraft - Czw 10 Cze, 2010

Witam
Mam taki problem - na rozgrzanym silniku nie rytmiczne stuki można powiedzieć ze aż walenie. Podczas stuków silnik spada z obrotów tak jak by się dławił. Zauważyłem również ze gaźniki podczas tych stuków są tak jakby wypychane z króćców. Dzieje się to na luzie jak i na biegu. Nie mam pojęcia co to może być, proszę o pomoc.

metalbeast - Czw 10 Cze, 2010

Czejen napisał/a:
Klekotanie słychać dość głośno na niskich obrotach, na wyższych powoli się uspokaja, od 5 czy 6 tysiący już wogole cichnie


Sprzęgiełko rozrusznika się odkręciło. Pisałem o tym.
Tak samo mi wciskali, że to może panewki, rozrząd i kto wie co jeszcze. 2h roboty i po hałasie.

Czejen - Pią 11 Cze, 2010

Sprzęgiełko rozrusznika się odkręciło. Pisałem o tym.
Tak samo mi wciskali, że to może panewki, rozrząd i kto wie co jeszcze. 2h roboty i po hałasie.[/quote]

Dzięki Metalbeast. Właśnie przeczytałem twój poradnik i za chwilę się za to biorę. Jak skoncze to dam znac.

Czejen - Wto 15 Cze, 2010

I już po robocie :) zrobiłem tak jak mówiliście i wszystko chodzi bez zarzutów. miałem mały problem ze zdjęciem magneta ale dałem rade. Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

metalbeast - Wto 15 Cze, 2010

czyli co?? pomógł mój poradnik ? :)
Też długo zachodziłem w głowę co tak nawala i mało co silnik na stole nie wylądował :zdziwko:
To małe sprzęgiełko i nędzne 3 śruby pewnie niejednego przyprawiły o drgawki ;]

Irys - Wto 15 Cze, 2010

To i ja może się Was poradzę.
Od początku sezonu, tuż po serwisie, zasłyszałam w mojej GSce dźwięk, którego wcześniej nie było.
Jest to leciutkie dzwonienie, w miarę rytmiczne. Niektórzy mówią ze jak dzwoneczek albo "świerszcz". Pojawia się chwilę po odpaleniu moto i jest praktycznie cały czas, raz ciszej raz głośniej, bez względu na obroty itp.
Dźwięk mnie prześladuje, bo wiem że wcześniej (przed serwisem w lutym) tego nie było.

Podejrzewałam jakąś odkręconą śrubę, luz na łańcuszku (?), kosz sprzęgłowy.
Zawory sprawdzane. Mechanik twierdzi że wszystko przeglądał...
Moto ma 12k przebiegu, 2007 rok. Możliwe że to to sprzęgiełko rozrusznika??

Kazali mi się "nauczyć z tym żyć" :P Jak nikt nie będzie miał pomysłu to chyba będę musiała uznać swoją porażkę i fobię.

jacek - Wto 15 Cze, 2010

Nikt bez słuchania nie powie Ci czy to normalny dzwiek w GSie. Powie ktos że sprzegiełko i być może nie potrzebnie bedziesz rozkrecać coś w silniku. Nagraj dzwięk jeśli chcesz usłyszeć nasza opinie ale na czymś lepszym niż dyktafon telefonu skoro to wysoki dzwiek bedziesz potrzebować dobrego mikrofonu.
macros - Pią 16 Lip, 2010

Hej Wam,

Wracam tu ponownie. Gaźniki zrobione, jest tylko problem ze stukaniem. Stuki są takie, jak w załączonym materiale:
http://w512.wrzuta.pl/audio/0HIItBpx0Vp/nagranie14
http://w795.wrzuta.pl/audio/0q5Ct20EwME/nagranie13

Mechanik twierdzi, że to mogą być luzy na panewkach, albo coś tam z wałem. Do końca się na tym nie znam, więc trudno było mi zapamiętać, o czym on mówi. Wg niego dokładnie można powiedzieć, gdy się rozbierze silnik. "W chwili obecnej można z tym jeździć" :| , ale jak dla mnie to te stuki nasiliły się ostatnio i nawet jeśli tak jest, to mnie drażnią i sprawiają, że nie czuję się na moto pewnie :/
Może ktoś z Was miał podobne stuki i z nimi sobie łatwo poradził, ew. wie co to jest - wtedy będę spokojniejszy i/lub będę mógł oszacować koszty naprawy :looka:

Pozdro
Mc

PS Rozrząd (niestety) już zrobiony (nowy łańcuch, napinacze/ślizgacze i inne ok), ale stuki pozostały

Special - Pią 16 Lip, 2010

sa to stuki czy dzwonienie?
metalbeast - Pią 16 Lip, 2010

może będę nudny, ale po mojej historii powtórzę: sprzęgiełko rozrusznika dokręcone ?? ? :)
omal bym też rozrządu nie wymienił przez trzy luźne śrubki :]

Special - Pią 16 Lip, 2010

metalbeast napisał/a:
może będę nudny, ale po mojej historii powtórzę: sprzęgiełko rozrusznika dokręcone ?? ? :)
omal bym też rozrządu nie wymienił przez trzy luźne śrubki :]


wlasnie dlatego pytalem czy to stuki czy dzwonienie :)

metalbeast - Pią 16 Lip, 2010

Ale to ustrojstwo wydaje różne dziwne dźwięki. Coś mi się wydaje po tym narastającym nawalaniu, że to dźwięk sprzęgiełka, ale ja już wszędzie słyszę to cholerstwo więc nie wiem.
W moim przypadku to było podobne klekotanie które raz się nasilało a raz uspokajało. Pierdoła a przez nią można wydać sporo kasy na niepotrzebne wymiany.

jacek - Pią 16 Lip, 2010

macros napisał/a:

PS Rozrząd (niestety) już zrobiony (nowy łańcuch, napinacze/ślizgacze i inne ok), ale stuki pozostały


A wymieniajac rozrzad założyłes podkładki na osie wałków rozrzadu? Wałki zostaje te same przy wymianie rozrzadu ale trzeba sprawdzić luz osiowy na wałkach bo moze wszystko nie potrzebnie wymieniałes.

macros - Nie 18 Lip, 2010

Hej,
Rozrząd wymieniony u mechanika. Zapytam go o szczegóły. A jak nie to chyba sam to zrobię, bo mam już dość serwisów i innych takich! :/
Sprzęgiełko też sprawdzę, bo skoro może to być to... A w zasadzie po czym poznać na pierwszy rzut oka, że to może być to? Będą poluzowane te śruby?

PS Czy jest ktoś z Wawy, kto by mi pomógł to sprawdzić i zrobić? Mogę też gdzieś pod Wawkę podlecieć, bo niestety ale straciłem już wiarę we wszystkich mechaniorów (jak już we wszystkim, uważam, że jeśli nie zrobi się czegoś samemu, to nic nie będzie dobrze zrobione).

Pozro
Mc

Special - Nie 18 Lip, 2010

po zdjeciu pokrywy (czyt. lewej ) znajdziesz magneto jezeli zembatka znajdujaca sie za magnetem bedzie miala luzy to znaczy sie ze jest niedokrecona co powoduje roznorakie dzwieki. U mnie po sprawdzeniu luzow recznie (luzy znaczne) i zdjeciu magneta srob nie dalo sie dokrecic ale po rozkreceniu wszystkiego i wymianie jednego waleczka sprzegielka i skrecenia wszystkiego na klej do gwin tow niebieski dziwne dzwieki zniknely :) radze dobrze doktecic magneto bo lubi sie odkrecic :(
macros - Pon 19 Lip, 2010

Dzięki Specjal za wskazówki. Zobaczę dziś popołudniu, choć z tego co wiem, to mechanik to sprawdzał :/

Zapomniałem odpisać na wcześniejsze pytanie:
- Jest to bardziej dzwonienie - coś a'la łyżeczką o blok cylindrów, niż stukanie, choć można powiedzieć, że stuka :)

Dodam, że dzieje się to wyłącznie, gdy silnik jest dobrze nagrzany.

godzio - Pon 19 Lip, 2010

Moge Tobie polecić mechanika z warszawy jak chcesz?
mi robił to typowe dla gsa sprzęgiełko,

Special - Pon 19 Lip, 2010

mysle ze jest to tak dokladnie opisane i zilustrowane ze nie trzeba nikogo do tego fatygowac :)
metalbeast - Wto 20 Lip, 2010

sam bym ci pomógł z tym problemem, ale daleko w cholerę mieszkasz...
Te dźwięki ciężko opisać. Mozna je nazwać stukaniem, klikaniem, nawalaniem itd.
Ale jedno jest charakterystyczne. Przy wzroście obrotów dźwięk cichnie, zaś przy pracy na ok 500rpm wali dość znacznie, choć to pewnie też zależy od tego jak mocno jest obluzowane. U mnie śruby już szorowały koło rozrusznika i w porę to zrobiłem.

macros - Wto 20 Lip, 2010

Dzięki metalbeast za ofertę :) Na razie spróbuję sam, ale w razie czego, na zaś zapytam - W którym Głogowie mieszkasz?
Powiedz też od razu, czy masz może też świece colortune, hm? :] Przydałoby się ustawić bardziej idealny skład mieszanki (dwa warsztaty z tym sobie nie poradziły, bo tego nie maja!).

Czejen - Czw 29 Lip, 2010

a często macie problemy z tym sprzęgiełkiem ? ja w swoim gs robiłem je na początku czerwca a dziś znów pojawiły się te same stuki. od tamtej pory zrobiłem góra 1500 km. Ach znów trzeba zakasac rękawy :kwasny: ale tym razem powinno pojśc sprawniej :]
metalbeast - Pią 30 Lip, 2010

Czejen, Breżniew pisał w temacie sprzęgiełka żeby ja na jakiś klej do gwintów machnąć, bo inaczej lipa... Ja o tym nie wiedziałem, poskręcałem mocno i do tej pory trzyma.

macros, mieszkam w tym głogowie położonym jakieś 400km od warszawy ;)

Czejen - Pią 30 Lip, 2010

metalbeast, kleju do gwintów nie używałem ale dałem trochę tego czarnego silikonu, bo tylko to miałem pod ręką. nie wiem może przyczyną jest też to że nie dałem utwardzanych śrób tylko wsadziłem te o twardości 8.8. Teraz zastosuje utwardzane śruby i ten klej to może potrzyma trochę dłużej :)
Sniegu78 - Nie 15 Sie, 2010
Temat postu: Re: Stukanie w silniku - stuki
Witam Forumowiczow trafilem tutaj przez przypadek poniewaz mam problem z GS-em.Odpalilem jakis miesiac temu GS-a zeby go przepalic i poszedlem do domu a on przez jakies 5 minut stal i smigal na wolnych obrotach,kiedy przyszedlem slyszalem juz stukot. Ten stukot wydawal sie jakby z prawej strony od sprzegla, wymienilem sprzegielko razem z koszem, nie uzyskalem zadnego rezultatu.Sprawdzony jest rozrzad napinacz, lancuszek. walki, zebatki na walkach,kolo magnesowe. a stukot dalej jest...... Wydaje sie on tak jakby z gornej czesci silnika z prawej strony ,ale nie mozna go zlokalizowac. Mechanicy rozkladaja rece....Ten stukot jest tylko na wolnych obrotach przy dodaniu gazu one znikaja..Silniczek mam z GS 500 F z przebiegiem 9 tys. Czesci ktore byly sprawdzane nie wykazaly zadnego sladu zuzycia, zadnych opilkow w oleju. Nie wiem gdzie szukac przyczyny... Jest to drazniace kiedy sie stoi na swiatlach a silnik klepie.Luzy na sworzniu korbowym? bo rozbieranie calego silnika mysle z emija sie z celem... Jezeli macie jakies sugestie lub ktos spotkal sie z takim czyms u siebie i to usunal prosze o podpowiedz.. Z gory dziekuje.
jacek - Nie 15 Sie, 2010

to idz do mechaników ktorzy znaja "dzwieki" tego silnika. Jesli stukot nie narasta wraz z obrotami to nie raczej nic poważnego. Ten silnik ma taki dzwiek na wolnych obrotach wydobywajacy sie z okolic głowicy i przypomina pukanie łyżeczka o dno szklanki i jest słyszalny co 4sek. Jesli nie o ten dzwiek chodzi to jest jeszcze cykanie (wysokie) spowodowane luzami osiowymi wałków rozrzadu. Z innymi "normalnymi" dzwiekami z tego silnika sie nie spotkałem słyszałem jedynie ze ślizg moze jeszcze uderzac o głowice.
metalbeast - Pon 16 Sie, 2010

Ten silnik chodzi cały jak sieczkarnia :) Jedynie co to właśnie czasem lubi się coś obluzować - jak to sprzęgiełko rozrusznika u mnie.

Sniegu, piszesz że wymieniłeś sprzęgło z koszem. Po co? Chyba nie pomyliłeś tego ze sprzęgielkiem rozrusznika? Może luzy zaworowe są zbyt wielkie i nawalają zawory po głowicy?

Sniegu78 - Pon 16 Sie, 2010

Witam was ... No niestety to nie sprzegielko rozrusznika luzy zaworowe sprawdzone gazniki wyregulowane napinacz lancuszka dobry... zadne z wymienionych czesci nie stanowi sladu zuzycia wszystko sie swieci jak nowe posprawdzane w warsztacie. Po co kosz sprzeglowy? Sa tam sprezyny tlumiace z tylu czasami tez lubia podzwonic.Walki rozrzadu nie maja zadnych luzow... Pozostaje rozbierac dalej.. glowica przeglad kanalow zaworowych... cylinder tloku pierscienie korby...itd...Zadnych opilkow w oleju tez nie ma. Dziene to jak dla mnie ale coz...Ten silniczek cykal jak pszczolka:) dlatego slysze ten pukot i jest staly na wolnych obrotach a nie czasowy co iles sec....po odkreceniu manetki stukot znika.. Natomiast przy ruszaniu i wolnych obrotach to jest i strasznie denerwuje.
Czejen - Pią 27 Sie, 2010

Sniegu, a napewno sprawdziłeś dokładnie sprzęgięłko rozrusznika ? Objawy sa identyczne jak w przypadku sprzęgięłka. U mnie po zdjęciu pokrywy luzy nie były prawie do zauważenia, dopiero po zdjęciu koła magnesowego ze sprzęgiełkiem były widoczne trochę lepiej. Ogólnie luz był bardzo mały a robił sporo hałasu.
grubymisiek - Pon 20 Wrz, 2010

Panowie (i Panie),

Miałem duże stuki w silniku, dzwonienie, bardzo podobne do stuków o których piszą kola i macros . Objawiały się w całym zakresie obrotów, delikatnie niknąc w tle w miarę zwiększania obrotów. Dodatkowo - po odłączeniu prawej świecy stuk był, po odłączeniu lewej (z prawą włączoną) stuk znikał.
Jako, że narzędzi mam niewiele, chęci więcej no ale cóż, pojechałem do warsztatu. Wstępne diagnozy - panewka, raczej na pewno nie zawory, może wałki a może coś w środku. Po spuszczeniu oleju, który nie miał opiłek (poza plastikami z prądnicy), odkręceniu pokrywy miski, głowicy, całej prawej strony - tuż przed decyzją o zdejmowaniu głowicy poprosiłem o sprawdzenie sprzęgiełka rozrusznika. Było ono już na wierzchu, nie dało się jednak wyczuć żadnych luzów manualnie ponieważ na stukającym silniku przejechałem tylko ~100km.
No i szacun metalbeast. Śrubki były lekko poluzowane, nawet gwint na nich nie zdążył się zetrzeć, założone zostały te same. Luz naprawdę niewielki a hałas straszny. Mechanik też się cieszył :) .

Polecam wobec tego wszystkim sprawdzenie tego elementu bo podejrzewam, że u większości rozwiązałoby to problem stukania a organoleptycznie nie zawsze da się to stwierdzić.
A zdejmowanie to faktycznie masakra, sam bym nie zdjął.

Polecam wątek Sprzęgiełko rozrusznika (stuki).

daro60 - Nie 06 Mar, 2011
Temat postu: stuki w silniku
Mam suzuki od trzech lat przejechałem 29000 km w 2010 po odpaleniu i po przejechaniu ok 30 min jazdy w silniku słychać klekotanie metaliczne stukoty po wygaszeniu silnika i ponownym odpaleniu stuki ustępują .Po pewnym czasie na pokrywce [taka mała na środku silnika] pojawia się olej .Zbliża się sezon 2011 chciałbym [chcielibyśmy]bo mam pasażera który podróżuje ze mną od dobrych kilku lat [wsk 175,jawa 350,mz 250,]co poradzicie żeby przelatać i co naprawić i gdzie .SUZUKI nie było nigdy naprawiana !! !1
Grzechu16 - Nie 06 Mar, 2011

Przeniosłem temat. Proszę czytać forum i sprawdzać czy nie ma podobnych tematów.
Pozdrawiam.

Seba-e - Pon 21 Mar, 2011
Temat postu: głośne stuki
moi drodzy mam problem wracałem dzisiaj z pracy mój motocykl jakoś dziwnie pracował jak by coś stukało po przejechaniu kilku kilometrów coś strzeliło moto zgasł gdy chciałem go odpalić kręcił ale nie odpalał i słychać było bardzo głośne stukanie dźwięk jak by jakiś metal o metal uderzał sprawdziłem sprzęgiełko rozrusznika wygląda dobrze śruby trzymają, łańcuszek rozrządu jest cały luzu też nie mam
jak by ktoś miał jakiś pomysł co to może być to będę bardzo wdzięczny za pomoc

AdamSsS - Wto 22 Mar, 2011

uuu nie dobrze . sprawdź kompresję niestety ale podejrzenia padają na panewkę albo głowicę .
Seba-e - Wto 22 Mar, 2011

tak też podejrzewałem panewki
dzisiaj zacznę zobaczymy co tam siedzi

Seba-e - Wto 22 Mar, 2011

adamsss to jednak nie panewki zawory mi poleciały jeden dostał się do tłoka
i teraz ptrzebował bym schemat w której kolejności głowice odkrecić jak by ktoś wiedział jak lub gdzie znaleść taki schemat?

Kat - Wto 22 Mar, 2011

http://forum.gs500.pl/viewtopic.php?t=5429 ściągnij sobie drugi i ostatni plik. Znajdziesz tam wszystko co potrzeba.

Mnie zastanawia jak do tego doszło, mierzyłeś regularnie luz zaworowy?

AdamSsS - Wto 22 Mar, 2011

jak poszedł zawór to spodziewam sie burdelu w silniku w najlepszy przypadku zawory do wymiany a w najgorszym całą góra do roboty . :/
Seba-e - Wto 22 Mar, 2011

kat i tu dałem ciała mam go od listopada i nie zdążyłem ich sprawdzić aż same padły teraz czeka mnie sporo pracy dzisiaj wyciągnąłem silnik no i napinacz też był do bani kompletnie nie działa bolec który miał napinać lata w te i w tamte:(( dzięki za link


adamsss niestety tym razem chyba będziesz miał racje jeden z zaworów jest przyciśnięty przez tłok widać go przez otwór od kolektora a drugi chyba się zapiekł ten zablokowany pewnie ostro porysował cylinder jutro rozbiorę resztę zobaczymy co tam zostało spenetrowane

Ziela - Pon 16 Maj, 2011

Witam, ja mam problem :zalamany: Niedawno pojawiły się stuki w silniku słyszę je bardziej z prawej strony silnika i pojawiają się tylko podczas przyspieszania i na wolnych obrotach przy przygazowaniu. Od ok 3 tys obr/min tak do 6,5 tyś obr/min słychać stuki lecz jak jadę stałą prędkością przy obojętnie jakich obrotach nic nie stuka tylko podczas przyspieszania :/ Czym to może być spowodowane POMOCY
Dodam że zapomniałem sprawdzić olej przed jedną 150 km trasą i po przyjeździe okazało się że oleju brak od razu dolałem :wstyd: Czy to może być spowodowane przez to?? Bo zaczęło stukać podczas tego wypadu na święcenie gs-a :wstyd:

AdamSsS - Pon 16 Maj, 2011

hmm z prawej strony to jeszcze nic nie znaczy zalerzy zkąd dochodzą te odgłowy z dołu czy z góry . Jak z dołu to albo remont generalny albo strzał z kroby :hyhy: . Jak z góry to może zawór . Zastanawiam mnie jednak to że tylko przy przyśpieszaniu .
Ziela - Pon 16 Maj, 2011

Ogólnie odgłosy wszędzie słychać ale bardziej z prawej strony tylko ciężko stwierdzić czy z góry czy z dołu. Nie są to straszne dźwięki jak w przypadku korbowodu ani jakieś głośne, są delikatne. Z początku jak kupiłem był cichutki bardzo. Musze zajrzeć wszędzie, lukne zawory łańcuszek rozrządu i to sprzęgiełko co kolega wcześniej poradnik napisał.
A o jaki strzał z kroby chodzi?? Możesz troszkę wytłumaczyć ?? ;)

jacek - Pon 16 Maj, 2011

jesli jechales na trasie i kręciłeś ostro silnik bez własciwego poziomu oleju to mogłes przytrzeć panewke

to są takie metaliczne wysokie dźwieki?

na zimnym oleju/silniku też występuja?

Ziela - Pon 16 Maj, 2011

tak na zimnym też występują ale gdybym przytarł panewke to nie było by to słychać w całym zakresie obrotów?? :/
Nie, nie są to takie wysokie metaliczne dzwieki :/
Aha i tan stukot jest coraz szybszy wraz ze zwiększającymi się obrotami.
Ale dziwne że tylko przy przyspieszaniu to słychać bo gdy jadę z górki bez gazu albo na prostej drodze ze stałą prędkością to tego nie słychac.

Pawlus - Wto 17 Maj, 2011

W innym temacie w zasadzie nie uzyskałem wielkiej pomocy, to może tutaj się uda. Mój silnik pracował tak:
http://www.youtube.com/watch?v=eXum6FpTaVc
po czym sprawdziłem luz zaworowy - okazało się że ssące miały po 0.02. Ustawione na 0.05 i pracuje tak:
http://www.youtube.com/watch?v=-uySDuLY3rI

Cały czas wydaje mi sie jakby delikatnie cośtam stukało/cykało. Łańcuszek rozrządu wymieniany niedawno, dobrze napiety i nie wyciagniety, luzy na walkach rozrzadu sa ale delikatne (gora 0,5 mm). Motocykl jak dotąd cały czas jeździ ok. niecałe 3 tys. km temu miał mierzoną kompresję - było coś w granicach 7 bar (osobno na kazdym cylindrze). Próba olejowa nieznacznie podwyzszała wynik. Prawdopodobnie do roboty sa uszczelniacze zaworowe i uszczelka pod głowicą. Mechanik powiedział mi że mogę tak jeździć wiec na jakiś czas odłożyłem wymianę uszczelniaczy. Ale co obstawiacie po obejrzeniu tych filmikow? Przejmowac się tym stukotem? Możliwe że to napinacz (tego osobiscie nie sprawdzalem) albo opisywane tu sprzegiełko rozrusznika? Licze na jakąś pomoc w tej sprawie ;)

EDIT:
W trakcie jazdy też słychac to stukanie, najbardziej przy 4,5-5,5 tys obrotów, kiedy silnik się nagrzeje to chodzi znacznie głośniej.

Ziela - Wto 17 Maj, 2011

Mam luzy na walku rozrządu poprzeczne, czy to on może tak pukac?? I czy da sie z tym tak jeździc??
pitbull - Sob 30 Lip, 2011

witam wszystkich, tydzien temu zakupilem suzuki, i po paru wyjazdach motorem zaczęło coś stukać w silniku, dzwięk ten zaczyna sie wydobywac od ok 3,5 tys obr/min, jest to nie regularne stukanie jak by cos uderzało, dodam ze dzwiek ten wydobywa sie tylko przy przyspieszaniu, jesli utrzymam obroty np. 4 tys. to nie stuka a jesli manetke odkrece na maxa to stuka, dodam ze im wyzszy bieg tym stukanie zaczyna sie od wyzszych obrotów. np, na ostatnim biegu jadac przy 4 tys, stuków nie slychac a jesli slychac to minimalnie i co jakis czas. Natomiast na luzie stuków nie slychac.Dodam jeszcze ze mam problem z gasnacym gs'em podczas mocnego hamowania nawet jesli jest na luzie ale to pewnie inny dzial. Pozdrawiam i licze na pomoc.
romanS - Pon 01 Sie, 2011

mam gS a z 2006 r K04. Przy pierwszych przeglądach w serwisie mechanik pytał mnie czy nie mam stuków w silniku bo pono to wynikało z zadługiego wału montowanego w fabryce w Hiszpanii. Jak moto było na gwarancji to taki stukający wymieniali. Mechanik mówił że ten stuk to raczej wkurzający ucho a nie majacy wpływu na funkcjonowanie silnika.
dzidek - Nie 04 Wrz, 2011

Witam. Mam taką prośbę czy ktoś mógłby mi określić czego przyczyną maogą być takie stuki?? łańcuszek rozrządu albo może zawory ??

Stuki puki

sorry za marną jakość ale miałem tylko telefon pod ręką

michał20 - Nie 04 Wrz, 2011

na początek sprawdź kolektory tam gdzie wchoodzą do silnika , czasami sie luzują śruby mocujące i jest taki klekot albo cykanie ja tak miałem w dwóch motocyklach jakie miałem . Ale jak to nie to, to możesz sprawdzic po kolei , stan łancucha rozrządu , zawory a jak nic nie pomoże to może panewka
Pawlus - Nie 04 Wrz, 2011

Ja obstawiam wałki rozrządu. Takie charakterystyczne, nierównomierne popukiwanie. Panewka na 90% nie bo panewka stuka równomiernie i coraz mocniej ze wzrostem obrotów.
michał20 - Nie 04 Wrz, 2011

no ale warto sprawdzic ten wydech :) ja rozebrałem kiedys rozrząd złożyłem i dalej pukało , przyszedł braciak i mówi żeby śrubke dokręcił bo mi tłumik odpadnie, dokręciłem a pukanie ustało :D
Pawlus - Nie 04 Wrz, 2011

Dociąganie nakrętek głowicy, wydechów i ogólnie ważniejszych połączeń to jedna z czynności serwisowych która powinna być wykonana najlepiej przed każdym sezonem. Jednak ten stukot jest na tyle charakterystyczny, że jestem prawie pewien że to bedą wałki rozrządu. Mase GS'ów tak ma i o ile luz jest tylko na boki (a nie po promieniu) to nie jest to raczej w żaden sposób szkodliwe dla silnika.
dzidek - Nie 04 Wrz, 2011

michał20 napisał/a:
no ale warto sprawdzic ten wydech :) ja rozebrałem kiedys rozrząd złożyłem i dalej pukało , przyszedł braciak i mówi żeby śrubke dokręcił bo mi tłumik odpadnie, dokręciłem a pukanie ustało :D


ok sprawdzę na wszelki wypadek

Pawlus napisał/a:
Dociąganie nakrętek głowicy, wydechów i ogólnie ważniejszych połączeń to jedna z czynności serwisowych która powinna być wykonana najlepiej przed każdym sezonem. Jednak ten stukot jest na tyle charakterystyczny, że jestem prawie pewien że to bedą wałki rozrządu. Mase GS'ów tak ma i o ile luz jest tylko na boki (a nie po promieniu) to nie jest to raczej w żaden sposób szkodliwe dla silnika.


byłem u mechanika z GS-em i powiedział ze bedzie pora wymienić łańcuszek i odrazu zawory posprawdzać.

dziś jeszcze polatałem i na bardziej rozgrzanym silniku wydawało mi się żę bardziej było słychać chyba że mi się wydawało. i w sumie jeszcze jakby coś widział że jest nie tak ,to by odrazu zrobił. Ale z drugiej strony po wymianie byłbym pewny i byłby spokój ...

wiktor - Nie 04 Wrz, 2011

A może najpierw sam sobie zmierz długość łancuszka. Z tego co pamiętam 158mm pomiedzy 21 pinami. Może być też przyblokowany napinacz. Warto sprawdzić te rzeczy. Czasami mechanicy lubia naciągać na koszta ludzi, no chyba ze to znajomy lub mechanik z renomą.
dzidek - Pon 05 Wrz, 2011

Mechanik jest polecony przez mojego znajomego, i już w sumie robiłem czyszczenie i synchro gaźników u niego ... i oponkę kupowałem też :)
SeBoL - Pon 12 Wrz, 2011

Niestety dołączam się do tematu...

Problem wygląda następująco: W trakcie jazdy do pracy, na nie do końca rozgrzanym silniku zaczął się wydobywać ten dziwny dźwięk w zakresie 3,5-6 tys. obrotów. Szczerze mówiąc nie pamiętam czy był rytmiczny czy nie (to było jakieś 2tyg temu a od tamtej pory nie miałem czasu aby zajść nawet do garażu :( ), w każdym bądź razie pojawiał w ww. zakresie obrotów. Na wyższe nawet nie wkręcałem aby czegoś do końca nie rozpieprzyć. Dodam tylko, że właśnie po pracy miałem jechać na regulację zaworów bo te już sobie wesoło grały :)
Przy tych obrotach o których pisałem następował spadek mocy.
Zawór, gniazdo zaworowe, panewki, któryś z wałków?!? Z góry dzięki za pomoc!

dzidek - Pon 12 Wrz, 2011

po wymianie rozrządu :

1

2

niestety głośniej niż było. ja już nie wiem co to może się tak tłuc :( :(:(

Chrupq - Wto 13 Wrz, 2011

No i padło na mnie. Dziś spotkałem znajomego, który kiedyś miał GS'a i stwierdził, że mój silnik nie brzmi tak jak powinien (jeśli to ma jakieś znaczenie to GS z roku 2002, naked).

http://robert1985.wrzuta....Xl/silnik_gs500

Silnik tak jakby 'cyka', ale czytałem że 'ten typ tak ma'. Przed kupnem obejrzałem kilka sztuk, i wszystkie brzmiały podobnie. Co o tym sądzicie? Ochrzanić znajomego za wymyślanie głupot, czy raczej podziękować mu za poinformowanie o przedzawale?

Borek - Wto 13 Wrz, 2011

Mój chodzi podobnie, nie widzę problemu.
Bieniek - Wto 13 Wrz, 2011

roberto, stuki puki to suzuki. ten typ tak. To rozrząd tak głośno chodzi.
Chrupq - Wto 13 Wrz, 2011

Dzięki za odpowiedzi, rozumiem że mój głośny rozrząd nie powinien być powodem bezsensownych zmartwień :D
dzidek - Wto 13 Wrz, 2011

roberto napisał/a:
Dzięki za odpowiedzi, rozumiem że mój głośny rozrząd nie powinien być powodem bezsensownych zmartwień :D

zmartwień może nie....

problemem dla mnie jest ten własnie dźwięk :( który mnie osobiście doprowadza już do szału!! (bywa głośniej niż na filmikach które wrzuciłem) Odbiera mi to przyjemność z jazdy a chyba o to tu chodzi ...

Chrupq - Sro 14 Wrz, 2011

dzidek napisał/a:
roberto napisał/a:
Dzięki za odpowiedzi, rozumiem że mój głośny rozrząd nie powinien być powodem bezsensownych zmartwień :D

zmartwień może nie....

problemem dla mnie jest ten własnie dźwięk :( który mnie osobiście doprowadza już do szału!! (bywa głośniej niż na filmikach które wrzuciłem) Odbiera mi to przyjemność z jazdy a chyba o to tu chodzi ...


No rozumiem, mnie też ta kwestia trochę zaczęła denerować, ale przynajmniej nie będę się panicznie martwił czy nie skatuję suzy śmigając przed generalnym przeglądo-remontem zaplanowanym na zimę.
Te moje cykanie też mi się wydaje coraz głośniejsze (wraz z długością jazdy - ale chyba nie dlatego że jest głośniej, tylko dlatego że 'wpada w ucho'). Wiadomo, że wolałbym tego nie słyszeć, ale do odebrania przyjemności z jazdy jeszcze bardzo daleka droga.

SeBoL - Sro 14 Wrz, 2011

Niestety dołączam się do tematu...

Problem wygląda następująco: W trakcie jazdy do pracy, na nie do końca rozgrzanym silniku zaczął się wydobywać ten dziwny dźwięk w zakresie 3,5-6 tys. obrotów. Szczerze mówiąc nie pamiętam czy był rytmiczny czy nie (to było jakieś 2tyg temu a od tamtej pory nie miałem czasu aby zajść nawet do garażu :( ), w każdym bądź razie pojawiał w ww. zakresie obrotów. Na wyższe nawet nie wkręcałem aby czegoś do końca nie rozpieprzyć. Dodam tylko, że właśnie po pracy miałem jechać na regulację zaworów bo te już sobie wesoło grały :)
Przy tych obrotach o których pisałem następował spadek mocy.
Zawór, gniazdo zaworowe, panewki, któryś z wałków?!? Z góry dzięki za pomoc!

SeBoL - Pon 28 Lis, 2011

Podbijam, bo w końcu znalazłem czas aby zajrzeć do garażu :wstyd:
Pawlus - Pią 16 Mar, 2012

Dzisiaj sprawdziłem sprzęgiełko rozrusznika u siebie i nic mu nie dolega, ciasno siedzi razem z kołem magnesowym, żadnych luzów więc nawet nie ściągałem tego wszystkiego z wału. Zębatka za sprzęgiełkiem ma mały luz od i do silnika, ale z tego co ludzie piszą tak ma być i tak mają wszyscy. Złożyłem zatem wszystko do kupy. Czy ktoś może mi powiedzieć, czy tak chodzi normalny, sprawny GS bez żadnej usterki? http://www.youtube.com/watch?v=EAJUGRZioR0 (chodzi o takie cykanie, ten filmik nie mój ale dźwięk jest identyczny). Chyba muszę przestać szukać przyczyny, bo prawdopodobnie jej w ogóle nie ma :)
kempes - Pią 16 Mar, 2012

Mi się wydaje, że jest ok.
huh - Wto 20 Mar, 2012

tak, to jest prawdziwie chodzacy GS ;)
cypis - Wto 20 Mar, 2012

Mój też tak szeleści (identycznie), na początku się martwiłem, że głośno :D

No ale jak się przesiada z auta benzynowego, no to masakra.

bertu500F - Sob 07 Kwi, 2012
Temat postu: Stuki w silniku
Odświeżę temat bo dręczy mnie jedna rzecz w mojej GS500F(04') mianowicie zrobiłem remont silnika (uszczelnienia, regeneracja głowicy) złożyłem wszystko, odpaliłem i było oki, problem zaczął się po wyjechaniu na ulicę mianowicie zaczęły się stuki w silniku, nie regularne (nie takie jak częstotliwość silnika) taki metaliczny dźwięk co jakieś parę sekund.
Luz osiowy raczej odpada bo po zdjęciu pokrywy i sprawdzeniu wałki nie poruszają się na boku, zastanawia mnie za to sprawa łańcuszka rozrządu i napinacza. Łańcuszek ma między 21 pinami 156 mm. Jeśli to pomoże tak wygląda naciąg łańcuszka
http://www.youtube.com/wa...f3fAUAAAAAAAAAA
Napinacz się nie zacinał gdy go sprawdzałem przy rozebranym silniku. No ale może po prostu jest już do wymiany.
Prosił bym o jakąś pomoc w tej sprawie:)

qbas - Pią 27 Kwi, 2012

Podłączę się do tematu dźwiękowego. Czy mój GS chodzi prawidłowo? Wiem że ma specyficzny dźwięk ale nie mogę się przekonać czy mój jest ok. Pojawia się cykanie z bliżej nieokreślonego źródła, raz jest a raz nie. Na filmiku rozgrzany silnik po jakichś 30 kilometrach. Nic nie dusi, nie strzela w tłumik, nie dławi się. Generalnie jeździ przyjemnie.

Rano jak go odpaliłem na zimno nic nie cykało. Pojechałem do kumpla 25 kilometrów. Cykanie pojawiło się jak odpaliłem po jakichś 45 minutach. I raz było a raz nie. Nie mam porównania na żywo z innym gsem.
Filmik nagrany po kolejnych 25 kilometrach po powrocie do domu. Tu chyba nie cyka, ale już jestem tak zakręcony że nie jestem pewny. Nagram kolejny film jak będę pewny na 100% że cyka.

Po zakupie wymieniłem filtr powietrza, filtr oleju, a zalałem go Castrolem Power 1 Racing 10W50 Syntetycznym


A to filmik: http://youtu.be/NykWiGt0UMc

kysa275 - Pią 27 Kwi, 2012

Wszystko ok, tak gs ma pracować.
qbas - Sob 28 Kwi, 2012

Dzięki trochę się uspokoiłem. Jak zaobserwuję "cykanie" to też nagram dla sprawdzenia.
czarny85 - Wto 22 Maj, 2012
Temat postu: Stuki w silniku przy 2000 obr/min
Witam
niedawno kupiłem mojego gs500f i wszystko było prawie dobrze oprócz dziury w obrotach na wyższych biegach miedzy 8-8.5 tys/obr.
Założyłem nowe świece i zaczął chodzić na nich jeszcze gorzej. Wróciłem do starych o niebo lepiej, ale dziura była cały czas.(wcześniej sprawdziłem kranik, siateczkę w baku, filtr powietrza wszystko ok) Wyczytałem, że powodem takiej sytuacji może być za uboga dawka paliwa na wyższych obrotach.
Postanowiłem wiec podnieść iglicę w gaźnikach o 1 rowek. I tu dziwna sytuacja, ponieważ zaczął strzelać w gaźnik przy 2000 ob/min oraz zaczął wydobywać się dziwny stukot z silnika przy tych obrotach. Trudno mi powiedzieć jaki odgłos, ale co 20 -30 sec się powtarza przy tym zakresie obrotów. Ponownie rozebrałem gaźnik i zmieniłem iglice tak jak była (3 rowek), ale sie nic nie zmieniło Mam wrażenie że to z pod tego czarnego prostokątnego dekielka co znajduje sie pod gaźnikami w bloku silnika. Co tam może byc? Dodam ze żadnymi śrubami nic nie majstrowałem, tylko zdjąłem dwa dekielki srebrne i podniosłem iglice.

Proszę o pomoc :)

Prosiłbym o w miarę szybką odpowiedź sprawa dość pilna. Może ktoś miał podobny przypadek?

Chrupq - Wto 05 Cze, 2012

Witam wszystkich zwolenników rasowego dźwięku z gatunku 'stuki puki to suzuki'

Ostatnio pojawiły się (a może były już prędzej, tylko nie zauważyłem) specyficzne stuki po puszczeniu sprzęgła na luzie - nie są one zbyt głośne dlatego warto dokładnie wsłuchać sie w próbkę którą nagrałem.

Gdy wciskam sprzęgło wszystko wraca do normy (stukot znika). Będę wdzięczny za sugestie dotyczące źródła (to że sprzęgło to się domyślam ;P ) - tzn co powinienem sprawdzić i gdzie powinienem szukać przyczyny jak już zabiorę się za rozkręcanie silnika.

http://w90.wrzuta.pl/audi...stukot_sprzegla

A może 'ten typ tak ma' i nie trzeba się tym przejmować?

wymiatacz - Sob 09 Cze, 2012

Chrupq mam identycznie jak u Ciebie.. jak by mi dzięcioł siedział w silniku i na luzie "stukał" ten dzwięc trwa 2-3 sec i nie mam pojęcia co sie dzieje.... jak ktoś odgadnie to napiszcie mi nawet na priv .... proszę.
Kat - Sob 09 Cze, 2012

Nic niezwykłego, tak ma być. Takie już uroki silnika chłodzonego powietrzem.
miziel - Pon 25 Cze, 2012
Temat postu: Stuki w silniku
Witajcie :)
Wiem, ze powiecie szukaj, temat już był itp, ale własnie problem w tym, ze nie znalazłem moich objawów nigdzie ani też nie nie wiem w sumie czy to jest normalne czy nie.

Mianowicie w moim silniku po rozgrzaniu słychać przez całą jazdę taki odgłos puk, puk, puk taki metaliczny w miarę. Dźwięk jest stały tzn niezlaezny od obrotów i prędkosci (jadąc szybciej czy mocniej kręcąc zwyczajnie go nie słychac wydaje mi się:P). I jest to tak, ze cąły czas powiedzmy co sekundę bez żadnych przerw ani nic. Na postoju/ na luzie tego nie ma.

Postaram się nagrać filmik jak to wygląda ale nie wiem czy uda mis ie to uchwycić jakoś specjalnie.

Na zimnym też tego nie ma. Wydaje mi się także, ze na początku po kupnie nie występowało to. Jednak przez tydzień jeździłem z pękniętym kolektorem, może coś sie rozlegulowało przez to? Ale z drugiej strony niektórzy jeżdżą z przelotowym i im działa.

GS nie traci na mocy ani nic z tych rzeczy. Chociaż dwa razy zdarzyło mi się, że odpalił dopiero za drugim razem.

Pozdrawiam i dziękuję za jakieś wskazówki ew powiedzenie czy to jest normalne :) Na dniach będę się umawiał z kolegą na forum na test, jednak najpierw chciałbym zasięgnac opinii tutaj.

PS. Mozliwe, ze za dużo się naczytałem o stukach w Naszym silniku ale przezorny ubezpieczony. pozdrawiam :)

EDIT: Zapomniałem dodać, poprzedniw łaściciel wymieniał łańcuszek rozrządu, regulował gaźniki i sprawdzałz awory ale własnie nie pamiętam jak dawno (ok 2000km temu chyba) dziisaj zadzwonię się zapytam. Moto przed wymianą oleju jeszcze.

KATANA - Pon 25 Cze, 2012

Na postoju- luzie tego nie ma, to może odgłos idzie od układu jezdnego- nadwozia, napędu?. Co się dzieje z tym pukaniem, przy próbie pochylenia moto. W Twoim przypadku, raczej bym się skupił na układzie rozrządu tzn. luz wzdłużny wałków, tak czy siak luz zaworowy, stan łańcuszka rozrządu (naciąg), czy główny napinacz nie ma luzów w swoim dolnym mocowaniu- co zdarza się. Wał korbowy, i układ korbowo- tłokowy odpada, skoro ten dżwięk jest stały- bez względu na jakie obroty. Ewentualnie możesz sam to określić... wykręć świece zapłonowe, weż klucz oczkowy, czy płaski, i pokręć wałem korbowym rytmicznie w prawo, i lewo (jak wahadło w zegarze) wsłuchując się, jeśli luz jest na wale, lub jego dalszych podzespołach tj. korbowód- tłok- sworzeń, tłok -cylinder, to go "zauważysz". Możesz to zrobić na zimno, lub po zagrzaniu silnika.

PS. Eeeee.. coś macie słabe te gs-y ;) Też mam gs-a, i co jak co.... żadnych!!! stuków puków, jak na 30-latka. Po prostu słychać pięęęękny szelest, jak to z olejakiem (motong pod czujnym okiem :szok: ). To tak żartem śmiechem...co by nikogo nie urazić.

miziel - Pon 25 Cze, 2012

To teraz pytanie, jeśli jest to jedna z tych rzeczy:
-luz wzdłużny waków
-rozrząd
-luz zaworowy

To czy:
-dam radę sam sprawdzić bez specjalistycznych narzędzi? (poza szczelinomierzem rzecz jasna:P)
- czy są to rzeczy wymagające sprawdzenia "na wczoraj" czy mogę z tym jeszcze kilka km nawinąć? BO nie ukrywam czas znajdę dopiero po weekendzie raczej :/
- czy sprawy rorządu mozna samemu wyregulować?

Dziękuję za odp i rpzepraszma jeśli było to omawiane ale cchiałbym mieć wsyztsko jasno :)

Pozdrawiam :)

[ Dodano: Pon 25 Cze, 2012 ]
KATANA: No właśnie pytanie czy nie jestem przewrażliwiony i po prostu GS tak chodzi i już :P

[ Dodano: Pon 25 Cze, 2012 ]
KATANA: No właśnie pytanie czy nie jestem przewrażliwiony i po prostu GS tak chodzi i już :P

KATANA - Pon 25 Cze, 2012

Ogólnie narzędzia specjalne są potrzebne, do tego zabiegu tj. szczelinomierz, klucz dynamometryczny, mikrometr- do dokładnego ustalenia luzu zaworowego, i pomiaru grubości płytek regulacyjnych, serwisówka potrzebna do wglądu, i dużo wiedzy praktycznej na temat zasady działania układu rozrządu. I wtedy sam to zrobisz.

PS. Mógłbyś wrzucić próbkę nagrania tego stukania. Było by łatwiej coś bliżej określić, bo może..... wszystko jest w porządku :)

miziel - Pon 25 Cze, 2012

ok, tylko ostatnio jak próbowałem to wiatr słyszałem i już ;)
Może bo postawię na centralnej i rozpędzę to wtedy bd stał a powinien brzmieć tak samo jak w trakcie jazdy, nie?

[ Dodano: Pon 25 Cze, 2012 ]
OK, mam filmy :) Wiem, ze nie jest to szczyt zajebistości ale tylko tyle udało mis ię osiągnąć :)
http://youtu.be/T3gSWLf_vlA zimny silnik, postój
http://youtu.be/md1cbDABHMA jazda obroty około 4, 5 tyś njabardziej chyba słyszalne pod koniec, nie mniej na żywo jakoś bardziej to slychać ;)
http://youtu.be/iFk_8Jk-tKs postój i ciepły silnik. Jest w trakcie przesyłania ale link już zmieszcam :) Dziękuję i pozdrawiam :)

Ciapek - Pon 25 Cze, 2012

Miałem podobnie; tzn na wolnych chodził jak ruski ciągnik i okazało się, że ślisk od łańcuszka rorządu ten wykrzywiony się r....bał dosłownie na części łańcuszek scierał sie o metal:( koszt 450zł części (w tym ślizgi i napinacz używki od Steta3 z forum-którego polecam) i 700zł robocizna :przestraszony: -poprostu suzi fundneła mi wczasy.Mam nadzieje, że u Ciebie okaże sie jakaś błachostka
demot - Pon 25 Cze, 2012

Sorry, ale ja nic nie słyszę dziwnego xD
miziel - Pon 25 Cze, 2012

Hmm czyli jednak coś jest nie tak w silniku?

Toś mnie teraz nastraszył :/ Jest to coś co mogę kombinować samemu czy lepiej oddac na serwis? Jak oddać to co powiedzić i ile to mozę kosztować zakąłdając weselszy scenariusz niż wyzęj?

[ Dodano: Pon 25 Cze, 2012 ]
A demot znowu mi humor poprawil dla odmiany ;D Co to znaczy? to znaczy, zę czas na spotkanie z Szyszkiem i sprawdzenie jak jego moto chodzi :)

Chrupq - Wto 26 Cze, 2012

Mi się wydaje, że twój silnik dziwnie brzmi (ale dźwięk po przejściu z kamerki może brzmieć dziwnie mimo, że na żywo jest ok) - najlepiej znajdź forumowicza z swojego rejonu i umów się na osłuchanie :)
miziel - Wto 26 Cze, 2012

W jakim sensie dziwnie?:) To Ci powiem czy to słychać na zywo czy nie;)
teja-1010100 - Wto 26 Cze, 2012

Ale wysokie obroty ustawione.
kempes - Wto 26 Cze, 2012

Po obejrzeniu tych filmików ciężko cokolwiek powiedzieć.
Na I wydaje się, jakby łańcuszek rozrządu troszkę za mocno hałasował. Może jest tylko mocno wyciągnięty? To możesz sprawdzić przy użyciu suwmiarki.
Na II wszystko wydaje się być ok. Jeździ jak normalny GS.
Na III słychać jakieś delikatne stuki, ale równie dobrze może to być sprzęgiełko rozrusznika, luz na wałkach rozrządu, itd.
Tak, jak mówię. Z filmików nikt ci tego dobrze nie oceni bo większość słyszy to co chce usłyszeć :P . Najlepiej zrób tak jak koledzy wcześniej radzą, czyli spotkaj się z kilkoma osobami, które mają GS'a i porównaj ich pracę.

jacek - Wto 26 Cze, 2012

miziel, twoj silnik pracuje normalnie, przy takim bliższym odsłuchu słychać więcej "ostrych" dźwięków przy silniku chłodzonym powietrzem ale to nic złego jeśli się nie nasilają wraz z obrotami. Wedlug mnie jest wszystko ok tylko obroty jałowe za wysokie
dembis - Sro 27 Cze, 2012

Włąsnie dzwonili do mnie z serwisu! Metaliczne cykliczne stukanie na jałowym biegu ( nie wystepujące zawsze ) to luzy na wałkach rozrządu, które w GSie są normalne, tak twierdzi mechanik! Można je zniwelować jakimiś podkładkami. A cykanie które myśłałem ma coś współnego z napędem to peknieta spręzyna membrany gażnika ( taka długa ) która wydawała taki dzwiek! Motocykl do odbioru w sobotę :)
kamillo_siup - Sro 24 Paź, 2012

hej sory ze sie dolanczam ale mam taki problem ustawialem gazniki i juz bylo prawie bdb gdy pojawily sie bardzo glosne stuki z silnika po czym suzi jak by sie zaciela zablokowala i zgasla przy 3 tys obrotów .. efekt podobny jak by silnik sie przegrzal lub jak by chycilo tłoki ....lecz gdy zgasnie to po chwili znowy odpali pochodzi chwile i znowu zgasnie a przy tym slycha strzaly jak by z korbowodu bo zawory nie moga az tak glosno strzelac....dodam ze nie strzela z tlumików ani z gaznika czyli mieszanka prawie dobra lecz jeszcze troszke czarnawe swiece sa ale nie wiem czy odpalac i ustawiac dalej czy szukac czemu mam nagle taki efekt ....pomocy !! ...

[ Dodano: Sro 24 Paź, 2012 ]
dolanczam filmik lecz slabej jakosci ale moze cos pomoze

http://www.youtube.com/watch?v=tgcVaSGQME4

[ Dodano: Sro 24 Paź, 2012 ]
sluchalem uwarznie i stukanie dochodzi z góry silnika czy to walki??

sezrg - Sro 24 Paź, 2012

kolego kamillo patrząc na ten filik i na te stuki proponowałbym ci na początek zdjąć zbiornik a nastepnie pokrywe zaworowa i sprawdzić naciąg lańcuszka rozrządu i czy sie zgadza wszystko na znakach.pierwsza myś to taka ze przestawił ci sie rozrząd

kamillo_siup napisał/a:
slycha strzaly jak by z korbowodu bo zawory nie moga az tak glosno strzelac


to moze być przyczyna zlego ustawienia rozrządu. Spalanie stukowe. spala mieszankę nie w tym momęcie co powinen

taka moja pierwsza myśl

kamillo_siup - Pią 26 Paź, 2012

kolego sezrg tak jak powiedziales
rozkrecile, pokrywe sprawdzilem naciag łańcuszka ,i oczywisie sam rozrzad czy jest poprawnie

naciag łancuszka powiedzial bym idealny a rozrzad zgadza sie co do punkcika..........



wiem ze jakosc filmiku jest slabej jakosci ale teraz juz nie dam rady zrobic lepszego poniewarz suzi padła calkowicie


--- odpalilem ja dzisiaj ,stukała jak szalona ale mysle sobie co ma sie stac to sie stanie ,przynajmniej bede wiedzial co jest jak stanie na dobre

i wyszlo

pochodzila na ssaniu okolo 2-3 minuty obroty oczywisciee ,ax 4 tysiace zeby silnik nie wyl za bardzo ,bo i tak to stukanie sprawialo ze chcialem zgasic moto bo szczerze sie balem zeby nie narobic wiekszych szkód

ale przelamalem sie i nie zgasilem

po chwili silnik jak by sie zablokowal i zgasl.......

okumulator bdb bo nowy a po zgasnieciu suzi nawet nie przekrecil...
podlaczylem prostownik ale dalej nic nie da rady przekrexcic silnikiem

po godzinie gdy silnik ostygl krecila normalnie i nawet odpalila ,lecz gdy sie nagrzala historia sie powturzyla ,,,,,,,,,


wiec wedlug mnie silnik sie przytarł.....


jutro ma podjechac do mnie jeszcze znajomy mechanik zeby stwierdzic zgon silnika ,lecz na tyle co sie znam juz stwierdzilem co jest ZGON

dobrze ze zima idzie ..Do wiosny zrobie remoncic i bedzie jak nowa ,,,,,
tylko dalej nie wiem czemu tak sie stalo

dbalem o olej <motul > filtry na czas wymieniane swiece równierz

oczywiscie suzi nie katowalem nigdy < no moze raz jak ja kupilem zeby sprawdzic>>
nigdy nie przegrzana

az tu nagle zbieg okolocznosci i przy regulacji gazników wyszło wszystko<<<< oczywiscie dodam ze nie ustawilem ubogiej mieszanki zeby przegrzac silnik >>>>>>>>

wiec nie wiem czemu tak sie nagle stalo ...... widocznie lata juz zrobily swoje ...


tez tak myslicie czy sie myle????

claudii - Wto 07 Maj, 2013

Cały czas mam wrażenie że coś mi stuka, ale nie wiem jak powinien chodzić taki silnik. Dlatego pytanie czy jest tu coś niepokojącego?
Wydaje mi się że coś stuka i przyśpiesza wraz z obrotami.
Na filmiku silnik jeszcze zimnawy był.

http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be

misiorek - Sro 08 Maj, 2013

zawory?
KATANA - Sro 08 Maj, 2013

Nie.... to nie zawory.
claudii - Sro 08 Maj, 2013

więc co? :zalamany: łańcuczek rozrządu, panewki ?
chaos19 - Sro 08 Maj, 2013

Ja jak tez miałem taki metaliczny dxwiek ale w trakcie jazdy to po chwili mi poszła spręzyna w napinaczu a cały rozrzad poszedł w pizdu. Perzy okazji sie dowiedziałem że głowica do wymiany, pare innych rzeczy i ogólnie mechanik mi powiedział żebym szukał silnika :p .
misiorek - Sro 08 Maj, 2013

no to wesoło
wojtas - Sro 08 Maj, 2013

witam, przeszukałem całe forum, czytałem różne posty, na stronach zagranicznych też, obejrzałem kilka filmików na youtube, i zdaje się że nie znalazłem niczego co odpowiadałoby albo brzmiało jak mój GSik, dlatego też pisze tu, ludziska pomóżcie proszę, podpowiedzcie co też może dolegać memu sprzętowi, rano jak dopalam sprzęta na ssaniu żadnych niepokojących stuków nie słychać, wbijam jedynke puszczam sprzęgło jednocześnie dając lekko gazu (zaczyna się) słychać popukiwanie, kiedy ujmuje gazu popukiwanie ustaje, dzieje się tak praktycznie na każdym biegu, jak jest zimny to nie krece go wiecej jak do 4 tysi ale okolo 3 to popukiwanie ustaje pukac zaczyna dopiero gdzies koło 2tys, dodam że jak sobie pracuje silnik na jałowym nic nie słychac, jak się bardziej rozgrzeje popukiwanie też gdzieś niknie, na moje ucho pukanie dochodzi gdzieś z pod pokrywy zaworów z prawej strony (wydaje mi się że może to być szklanka, nie wiem specem nie jestem),
poniżej dołączam linia na youtubie
http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be
http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be
proszę dajcie znać co myślicie

claudii - Czw 09 Maj, 2013

KATANA napisał/a:
Nie.... to nie zawory.


masz jakieś przypuszczenia?

chociaż słuchając innych nagrań gdzie silnik na prawdę rzęził i klekotał trochę się uspokoiłam :P

dodam że zalało mi się oleju na Maxa, nie wiem czy zostawić czy mu ująć.

Chrupq - Czw 09 Maj, 2013

wojtas napisał/a:
witam, przeszukałem całe forum, czytałem różne posty, na stronach zagranicznych też, obejrzałem kilka filmików na youtube, i zdaje się że nie znalazłem niczego co odpowiadałoby albo brzmiało jak mój GSik, dlatego też pisze tu, ludziska pomóżcie proszę, podpowiedzcie co też może dolegać memu sprzętowi, rano jak dopalam sprzęta na ssaniu żadnych niepokojących stuków nie słychać, wbijam jedynke puszczam sprzęgło jednocześnie dając lekko gazu (zaczyna się) słychać popukiwanie, kiedy ujmuje gazu popukiwanie ustaje, dzieje się tak praktycznie na każdym biegu, jak jest zimny to nie krece go wiecej jak do 4 tysi ale okolo 3 to popukiwanie ustaje pukac zaczyna dopiero gdzies koło 2tys, dodam że jak sobie pracuje silnik na jałowym nic nie słychac, jak się bardziej rozgrzeje popukiwanie też gdzieś niknie, na moje ucho pukanie dochodzi gdzieś z pod pokrywy zaworów z prawej strony (wydaje mi się że może to być szklanka, nie wiem specem nie jestem),
poniżej dołączam linia na youtubie
http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be
http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be
proszę dajcie znać co myślicie


Na pewno z pod pokrywy zaworów? Jesteś pewien że pukanie ma związek z wrzucaniem biegów? Kiedy ostatnio miałeś sprawdzane luzy zaworowe?

Zawsze możesz próbować osłuchiwać silnik "na śrubokręt", może to jakoś pomoże w lokalizacji pukania. Niestety dopiero wieczorem będę mógł odpalić filmiki...

wojtas - Czw 09 Maj, 2013

Chrupq nie pisałem że to popukiwanie ma związek z wrzucaniem biegu, chodziło mi tylko o to że dzieje się tak na każdym biegu, co do pytania czy to dobiega z pod pokrywy zaworów, no raczej tak iż jest to tam najbardziej słyszalne, luzy zaworowe nie wiem kiedy były ostatnio sprawdzane czy też regulowane ponieważ moto dopiero co kupiłem, nie zdążyłem się jeszcze dobrze nacieszyć a tu takie klocki się dzieją, ale mam zamiar to zrobić, znaczy posprawdzać luzy zaworowe, w nie dalekiej przyszłości mam także zaplanowaną wymianę oleju wraz z filtrem i filtrem powietrza i być może czyszczenie i regulacja gaźników, jak na razie gienia dostała ode mnie nowe świece i owiewkę puiga oraz totalne czyszczenie łańcucha wraz z smarowaniem i regulacją, do pukania wracając myślę że jest ono najbardziej słyszalne na pierwszym filmiku i tak mi się wydaje, podkreślam wydaje bo nie jestem specem, że to któryś zawór ale nie jestem pewien dlatego piszę tu aby poradzić sie Was bardziej doświadczonych kolegów.
Na razie jeszcze się nie chwaliłem nowym nabytkiem w osobnym poście, ale jak tylko znajdę czas aby nacykać fotki uczynię to, tym czasem piszcie prosze ludziska co mej gieni waszym zdaniem dolega

wojtas - Wto 14 Maj, 2013

i co nikt nie pomoże ?
claudii - Wto 14 Maj, 2013

wojtas napisał/a:
...luzy zaworowe nie wiem kiedy były ostatnio sprawdzane czy też regulowane ponieważ moto dopiero co kupiłem,...... ale mam zamiar to zrobić, znaczy posprawdzać luzy zaworowe, w nie dalekiej przyszłości mam także zaplanowaną wymianę oleju wraz z filtrem i filtrem powietrza i być może czyszczenie i regulacja gaźników,


Może warto od tego zacząć zwłaszcza że to świeży nabytek i takie czynności powinno się wykonywać po zakupie motocykla.

wficner - Pon 20 Maj, 2013

Witam, proszę o obejrzenie i podpowiedź co może być przyczyną stukania w silniku. Motorek z 1991r. ma przelatane ok 50 tysięcy KM, pali bez problemu przyśpiesza też biegi też OK.
są to takie same stuki jak tutaj https://www.youtube.com/watch?v=sEpgWhfukCQ występują tylko na wolnych obrotach. Pozdrawiam![/quote]

[ Dodano: Pon 20 Maj, 2013 ]
obstawiam na 3 rzeczy : rozrząd (kompletny) , sprzęgło rozrusznika? , luz na wałkach? proszę o pomoc bo to na prawdę denerwujący dźwięk jak stoi się gdzieś na światłach lub w korku ..;)

Wiolka - Pon 20 Maj, 2013

Ale o jakie stukanie ci chodzi,ten stuk co występuje co jakiś czas powtarzający się między normalną pracą silnika.?
wficner - Pon 20 Maj, 2013

no przecież słychać to stukanie :) tak chodzi o ten stuk miedzy praca silnika
kysa275 - Pon 20 Maj, 2013

Niektóre gsy tak stukają, mój też tak stukał tylko w większych odstępach. Jeździłem po kilku mechanikach i każdy mówił, że jest ok. Taki już ich urok, suzuki stuki puki :D

Ale dla świętego spokoju sprawdź sprzęgiełko rozrusznika bo to przeważnie stuka w gsie
http://www.forum.gs500.pl...sprz%EAgie%B3ko

wficner - Pon 20 Maj, 2013

ok 1 lipca rozpoczynam renowacje i generalke więc zerknę na to sprzęgiełko:) przy okazji oddam silnik na czyszczenie gaźników i regulacje wszelakie, i powiem żeby sprawdzili rozrząd czy jeszcze się nadaje:) dzieki za info
KATANA - Pon 20 Maj, 2013

Może masz spalanie stukowe ;)

Nie wiem ale wiem jedno, w moim gs-ie nie ma żadnych stuków. Może dlatego że jest tak młody jak ja.

wficner - Pon 20 Maj, 2013

no prosiłbym osoby które rozpoznają ten stukot niech powiedzą co jest nie tak :) albo czy to normalne:P

wiecie co wlaśnie zobaczylem filmik na prywatnej stronie gdzie moja suzi którą kupiłem miała ciężkie 20 minut , jakis popierdolony typ palil nią gume.. ;/ mowil ze nie karane moto.. ;( byc moze te stuki na wolnych obrotach to jakis skutek tego ..?

Myszak - Sro 22 Maj, 2013
Temat postu: dziwne stukanie
hej,

szukam, czytam, niemniej wydaje mi się, że dotychczas wymieniane przez Was problemy ze stukaniem są inne niż u mnie, zatem pozwolę sobie zapytać - mam moto z 2000 r, kupiony w tym roku, zrobiony przegląd, wymieniony olej, filtry, świece, czyszczenie i synchro gaźników. Zupełnie nawiasem - nie pali mi na jeden cylinder, po rozgrzaniu i przejechaniu powiedzmy tych 10km pali na oba choć nie zawsze.

Problem jednak ze stukaniem - u mnie pojawia się przy niskich obrotach, zdecydowanie wyraźniej przy ciepłym silniku, siedząc na motocyklu wraz ze stukami czuć delikatne szarpnięcia, coś jakbym zapinał jedynkę - tyle że jest to dużo łagodniejsze.
Kiedy lekko odkręcę manetkę i moto wchodzi na obroty, gdzieś w okolicy 2500 słychać (nieregularnie) stuk i obroty ciut spadają. Dźwięk wydaje się dochodzić gdzieś z dolnych partii moto, niemniej ciężko go zlokalizować.

Nie mam zielonego pojęcia, co z tym zrobić. Moto było u mechanika (gaźniki), niestety ten też nie potrafił zlokalizować stukania, a nie chciał rozkręcać niepotrzebnie wszystkiego i szukać po omacku..

Po pracy postaram się też wrzucić filmik ,choć nie wiem, czy będzie coś słychać - stukanie bardziej czuć siedząc na moto niż słychać.

Chętnie pokazałbym moto komuś z Krk lub okolicy, może jest to coś charakterystycznego i da się stwierdzić co to?
Niestety nie mam dostępu do garażu ni narzędzi, nadto jestem totalnym laikiem w sprawach mechaniki więc obawiam się, że muszę się zdać na łaskę osób trzecich, sam chyba nic nie zrobię :P


pozdrawiam!

KATANA - Sro 22 Maj, 2013

Spuść olej silnikowy i sprawdź czy nie ma w nim złotych opiłków.
Myszak - Sro 22 Maj, 2013

olej wymieniałem jakieś 2-3 tyg. temu, wtedy już tak stukało, a olej był czysty - znaczy się brudny, ale bez żadnych opiłków etc.
dymny - Sro 22 Maj, 2013
Temat postu: Re: dziwne stukanie
pjjolo napisał/a:
hej,

- nie pali mi na jeden cylinder, po rozgrzaniu i przejechaniu powiedzmy tych 10km pali na oba choć nie zawsze.
Problem jednak ze stukaniem - u mnie pojawia się przy niskich obrotach, zdecydowanie wyraźniej przy ciepłym silniku, siedząc na motocyklu wraz ze stukami czuć delikatne szarpnięcia, coś jakbym zapinał jedynkę - tyle że jest to dużo łagodniejsze.
Kiedy lekko odkręcę manetkę i moto wchodzi na obroty, gdzieś w okolicy 2500 słychać (nieregularnie) stuk i obroty ciut spadają.


Może strzela Ci w gaźnik? Objawy są właśnie takie jakby coś stukało, przeskakiwał tryb, etc.
Zobacz czy przy tym "szarpnięciu" nie poruszają się gaźniki. Możesz nawet złapać ręką za nie i poczujesz wyraźnie.
Zobacz sobie też ten watek > link <
To, że było u "mechanika" na robieniu gaźników to nic nie oznacza. Mi też strzleał w gaźnik po odebraniu z serwisu.

Druga sprawa to musisz rozwiązać problem dlaczego nie pali Ci na jeden cylinder? :zdziwko:

Myszak - Sro 22 Maj, 2013
Temat postu: Re: dziwne stukanie
dymny napisał/a:
To, że było u "mechanika" na robieniu gaźników to nic nie oznacza. Mi też strzleał w gaźnik po odebraniu z serwisu.

Druga sprawa to musisz rozwiązać problem dlaczego nie pali Ci na jeden cylinder? :zdziwko:

Cóż, sam nic chyba nie zrobię - wiem, że "złej baletnicy.." ale nie mam garażu, narzędzi i wiedzy. Potrafię czytać, czytam, niemniej jestem świeży w te klocki i mało rozumiem :/
Nawet tak prosta rzecz, jak ściągnięcie baku stanowi jakiśtam problem, dlatego moto poszedł do mechanika (już abstrahując czy był to spec czy "spec").

dymny - Sro 22 Maj, 2013
Temat postu: Re: dziwne stukanie
pjjolo napisał/a:
ale nie mam garażu, narzędzi i wiedzy. Potrafię czytać, czytam,


To po co pisałeś na forum jeśli moto już w serwisie... ? :cool:

Mój kolega oddawał w tamtym roku Virago do MM Bike. Złodzieje (inaczej tego nie można nazwać) skasowali go za 300zl za czyszczenie, ustawienie, synchro gaźników. Moto chodziło gorzej nież przed serwisem strzelało, pyrkało, ... Reklamował to z 3 razy.
W końcu się wkurzył i pojechał do Wadowic, gdzie zrobił mu to zaufany mechanik z forum Virago
Okazało się, że w ogóle nie wyciągneli gaźników i nie przeczyścili, regulacji też nie potrafili zrobić. :przestraszony:

Wniosek taki, żebyś nie leciał od razu do serwisu i w miarę możliwości, ciepliwie sam postarał się zdiagnozować problem :ok:

KATANA - Sro 22 Maj, 2013

W takiej sytuacji bym zrobił tak:

1- Badanie ciśnienia sprężania/luz zaworowy
2-Sprawdzenie miernikiem oporności cewek zapłonowych/przełożenie ich miejscami (jaki efekt?)
3-Ponowny demontaż gaźników i kompleksowa ich obsługa z regulacją. Sprawdzenie czy króćce ssące są szczelne/jak i cały układ dolotu
4-Sprawdzenie układu zasilania w paliwo (kranik itd.)

Co do tego cylindra który nie pracuje, sprawdź jak wygląda świeca zapłonowa. Czy jest okopcona/zalana, lub zupełnie sucha?. Czy iskra na tej świecy (tego cylindra) jest i jakiego koloru (ma być widoczna mocna niebieska iskra). Może być również taka potrzeba że wystarczy tylko dokonać odpowiedniej korekty regulacji gaźnika danego cylindra, bo albo mieszanka jest za bogata, co powoduje dłuższe rozgrzewanie się cylindra a tym samym świeca zapłonowa nie osiąga stosunkowo szybko swojej temperatury pracy, czego efektem będzie właśnie niewłaściwa praca cylindra. Przy uboższej mieszance silnik wolniej schodzi z wyższych obrotów/zawiesza się na wyższych, no i słychać metaliczne dzwonienie.

Myszak - Sro 22 Maj, 2013
Temat postu: Re: dziwne stukanie
dymny napisał/a:
To po co pisałeś na forum jeśli moto już w serwisie... ? :cool:

może nie do końca dobrze sformułowałem - moto poszedł do mechanika po kupnie, na serwis gaźników, wymianę oleju, linki sprzęgła, filtrów, świec, przy okazji zażyczyłem sobie przedni przewód w oplocie stalowym i przegląd elektryki bo miałem raz taką sytuację, że zgasł (zamknąłem ssanie), przekręciłem kluczyk i padł - miałem 180-kilogramową hulajnogę. Problem naprawił się sam, ale dmuchając na zimne elektrykę też miałem sprawdzaną (podobno).

GS wrócił do mnie zdecydowanie lepiej chodzący, niemniej WCIĄŻ nie pali na lewy cylinder (po rozgrzaniu pali), stuka w nim to coś i - rzeczywiście - wolno schodzi z obrotów w zakresie od ~3500.

KATANA napisał/a:
W takiej sytuacji bym zrobił tak: [..]

no i znowu ten problem, że "nie wiem, nie potrafię", niemniej dziękuję za sugestie. Będę szukał kogoś z garażem, narzędziami i wiedzą, tak żeby pomógł i żebym się mógł nauczyć.

-------

edit: czy ktoś z Forumowiczów krakowskich (lub w okolicy) miałby możliwość zerknąć bardziej wprawnym okiem na mojego GSa, jednocześnie użyczyć klucz do świec? Będę zobowiązany.

doktor13xxx - Sob 06 Lip, 2013

Witam wszystkich forumowiczów mam taki problem w moim Gsku że coś stuka, już opisuje to wszystko powolutku ;) . Więc tak, zimny silnik, odpalam na ssaniu, nic nie słychać (chodzi mi o stuki), motorek dobrze rozgrzeje i wtedy na rozgrzanym silniku słychać stuki ale nie na wolnych obrotach tylko w zakresie 1800 do 2000. Jest to stuknięcie nie regularne. Zaobserwowałem ze jak trzymam go na tych 2000 obr./min to jak stuknie to tak jakby spadł z obrotów min. i zaraz wrócił ale moze mi się to wydaje. Przeczytałem tyle tematów na ten temat i by to wyglądało na luz osiowy wałków rozrządu, ale gdy robiłem regulacje luzów zaworowych to na wałkach po lewej stronie występowały takie to podkładki. I jeszcze sprawdziłem to czy jak pochyle motocykl czy występuje ten stuk no i właśnie po przechyleniu nic nie stuknie. No i moje pytanie czy to od tego luzu osiowego czy coś poważniejszego ? Dodam jeszcze ze czytałem ze to moze być od sprzęgła ale jak wrzucę bieg i trzymam na sprzęgle to nic nie stuka. No i to chyba tyle. Czekam na waszą pomoc i będę bardzo wdzięczny bo chciałbym sobie uporać z tym problemem sam bo mam trochę oleju w główce :d a w okolicy nie ma żadnych dobrych mechaników co by się znali na ten temat :/ . Więc z góry dziękuje za pomoc.

P.S. Właśnie zapomniałem jeszcze jedno, jak motorek odpalam na zimnym po staniu i jest na ssaniu i dopiero co zapale to tak jakby coś sobie lekko strzeliło w wydech. Ten strzał występuje tylko raz no moze góra dwa razy sobie tak z początku strzeliło. No i czekam na waszę opinie i jeszcze raz z góry dziękuje :)

misiorek - Sob 06 Lip, 2013

jeśli chodzi o te stuki, to może być wszystko... najlepiej jakbyś zrobił chociaż filmora krótkiego z tymi stukami
co do strzałów z wydechu to kwestia regulacji gaźników

doktor13xxx - Nie 07 Lip, 2013

no nakręciłem ten filmik. Motorka rozgrzewałem tak z ok. 6 min. Czekam na wasze opinie

http://www.youtube.com/watch?v=SjyuO6nXDHY

Riva - Nie 07 Lip, 2013

Ten film wideo jest prywatny... =P
doktor13xxx - Pon 08 Lip, 2013

o sorki , ale teraz już poprawiłem ;)
misiorek - Pon 08 Lip, 2013

na słuch jest ciężko cokolwiek określić, tym bardziej, że nagranie robione w garażu, gdzie dźwięki odbijają się i słychać samą siekę...
na marginesie:
- za wysokie masz obroty jałowe
- synchronizację gaźników zrób
sprawdź, czy Twoje moto ma takie objawy, jak tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=d3dyUD-h-YQ
nie wiem dlaczego przechylałeś moto na lewą stronę? Jeżeli coś stuka tak metalicznie, na moment, przy przechyleniu moto, to znaczy, że są luzy na wałkach rozrządu, u mnie też się tak działo przez pewien czas, a po regulacji zaworów nagle ucichło i nie słyszałem tego dźwięku od dobrych 1.5kkm:)
pozdro
aha, nagraj jeszcze coś na zewnątrz

doktor13xxx - Pon 08 Lip, 2013

Nie no nie mam takich objawów jak na tym filmiku na pewno. Zrobię dzisiaj jeszcze jakiś filmik na zewnątrz i wam pokaże. No właśnie co do luzów osiowych wałków rozrządu to mnie dziwi bo mam tam zamontowane podkładki z lewej strony tak jak wcześniej wspominałem no chyba ze są za cienkie. Zrobię dzisiaj wam ten filmik i zobaczycie sobie jeszcze.

[ Dodano: Pon 08 Lip, 2013 ]
oto filmik już na rozgrzanym http://www.youtube.com/watch?v=w-fCsPHfAu4

[ Dodano: Pon 08 Lip, 2013 ]
byłem przed chwilą u najbliższego mechanika, stwierdził ze to na pewno nie od luzów osiowych no bo nawet mam podkładki. Powiedział ze to będzie coś z koszyczkiem sprzęgłowym ze moze być jakiś uszczerbek czy cos takiego ale musi się zastanowić. Wykluczył także rozrząd.

misiorek - Pon 08 Lip, 2013

z lewej strony nie dobiega jakiś dziwny dźwięk? może to być koło magnesowe, przekonasz się w razie czego przy wymianie oleju, bo często wpadają kawałki do miski olejowej...
poszperaj na forum, ktoś musiał mieć ten problem co ty:p

doktor13xxx - Pon 08 Lip, 2013

olej już wymieniałem i żadnych kawałków czy czegoś nie było w oleju. Forum przeszukałem całe i żaden temat nie pasuje do mojego. Czytałem o tym http://forum.gs500.pl/viewtopic.php?t=5091 ale znowu ja nie mam czegoś takiego na wolnych obrotach tylko w zakresie od 1800 do 2000. A moze rozebrać tam do koła magnesowego, sprawdzić czy nie ma żadnych luzów itp ?
misiorek - Pon 08 Lip, 2013

no dobrze by było zajrzeć, zawsze będziesz spokojniejszy...
musisz się przyzwyczaić, że GS ma też swoją charakterystykę pracy, która przejawia się siekaczką;p

doktor13xxx - Pon 08 Lip, 2013

Panowie, rozebrałem tą pokrywę lewą no i pierwsze co to zauważyłem że zębatka jednokierunkowa jest luźna i nagrałem filmik. Nie wiem czy tak ma być czy nie ale to moze od tego. Zębatka ma wyraźne luzy na boki. http://www.youtube.com/watch?v=elL7ObBvc2Q . Co o tym sądzicie ?

[ Dodano: Wto 09 Lip, 2013 ]
Witam, korzystając z okazji ze mam spuszczony olej postanowiłem rozebrać prawy dekiel od sprzęgła i obejrzeć czy wszystko jest ok. Kosz sprzęgłowy ma luzy na boki i właśnie nie wiem czy tak ma być. I właśnie na koszy widać tak jakby o coś opcierał. Czy to mozliwe ze kosz by obcierał o pokrywe i stąd te stuki ? A moze ma mieć taki luz ?

doktor13xxx - Wto 13 Sie, 2013

Witam, odkryłem mój problem :D . To znaczy nie wiem dokładnie od czego ale rozebrałem sprzęgiełko rozrusznika i złożyłem na nowo, po odpaleniu stuki się wyciszyły ale lekko sobie gdzieś stuknął ale tak jakby w gaźnik więc przystąpiłem do regulacji i teraz jest wszystko w porządku :D . Dziękuje wszystkim za pomoc ;)
ziomek4000 - Sob 02 Lis, 2013

silnika GSa koleżanki wydaje z siebie takie oto dźwięki:
http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be

powyżej 2500 obrotów stuki znikają. wali gdzieś z dołu silnika z okolic wału. twierdzi że poprzedni właściciel jej powiedział że jeździł z tym 2 lata i nic się nie działo niepokojącego. ona też jeździła w tym sezonie. prawdopodobnie wstawi mi swój motocykl na zimowanie więc jakieś sugestie gdzie szukać?

simin - Sob 02 Lis, 2013

Spróbuj czymś takim (jeśli masz możliwość) zlokalizować przyczynę:
http://www.moto-akcesoria.pl/stetoskop,p,21438

Obstawiam koło magnesowe...

Jeśli to nie to (a stuki są w dole silnika) i rozrząd jest w dobrym stanie to silnik na stół i trza by panewki sprawdzić.

KATANA - Sob 02 Lis, 2013

ziomek4000 napisał/a:
poprzedni właściciel jej powiedział że jeździł z tym 2 lata i nic się nie działo niepokojącego


Jak można jeździć motorem w takim stanie :facepalm:

Odkręć pokrywę alternatora i sprawdź magneto/śruby mocujące stator do pokrywy, oraz śruby mocujące tzw. wolne koło rozrusznika do koła magneta. Złap za magneto i sprawdź luz osiowy wału korbowego, pokręć krótkimi skokami wałem korbowym lewo/prawo aby sprawdzić/wykluczyć ewentualny luz na układzie korbowo/tłokowym.
Jeżeli miałyby być to panewki to wykluczam taką możliwość w nawiązaniu z tym co powiedział poprzedni właściciel, chyba że miało to znaczyć, że moto od czasu pukania stało dwa sezony. Mało która panewka wytrzyma takie napie...stukanie i to jeszcze przez 2-3 sezony.

godofrock90 - Sob 02 Lis, 2013
Temat postu: terkotanie
Witam,
Mam pytanko, jak mniej wiecej brzmi luzny lancuszek rozrzadu?

Mam jakies dziwne terkotanie podczas jazdy, na postoju tego nie ma tylko pod obciazeniem.
Nie jest to metaliczny dzwiek,w zasadzie najlepiej pasuje mi lancuch szurajacy o plastik.wystepuje zaleznie od tego jak przycisne/ obciazenia. Najbardziej jak wbije wysoki bieg i bede jechal na niskich obrotach. Przy wysokich tego nie slychac.
W zasadzie nie ma konkretnego zakresu podczas, ktorego sluchac ten dzwiek

Rozrzad robilem jakies 200km temu, luzy zrobione, lancuszek jest w bardzo dobrym stanie, napinacz wymieniony na uzywany ale sprawdzalem go i chodzil bez zaciec, po zalozeniu lancuszek byl napiety ale z tego co pamietam to dalo sie go reka 'nacisnac'.

Ciezko mi namierzyc ten dzwiek, gdyz wystepuje tylko podczas jazdy (pasazer twierdzil ze nic nie slyszal) nagrac tez za bardzo sie nie da.

Moze to lancuch napedowy jest za luzno?

gacek778 - Sob 02 Lis, 2013

godofrock90 widzę że cały czas jakieś przejścia, nie zazdroszczę.
Jeżeli masz jakieś wątpliwości to sprawdź najpierw ten łańcuch napędowy, za luźny często się tłucze podczas jazdy (szczególnie podczas przyśpieszania lub zwalniania) a to co napisałeś idelanie pasuje do tego co sam kiedyś miałem. Jak jedziesz na niskich obrotach to szarpie łańcuchem i się tłucze o coś np o osłonę. Naciągnij łańcuch i powinno być ok.

godofrock90 - Sob 02 Lis, 2013

Jak na 89' rocznik to nie jest tak zle :P

Biorac pod uwage, ze 5 miesiecy temu jedyne co wiedzialem na temat moto to to, ze maja 2 kola, a dzis moge sie pochwalic szeregiem wykonanych prac :)

Po tych wszystkich przejsciach smiga az milo :D a satysfakcja z wykonanej roboty bezcenna!

Nie wiem czy wlasciwie ale wydaje mi sie, ze lancuszek rozrzadu terkotalby caly czas?

Sprobuje jutro postawic na centralce i na wbitym biegu osluchac Gsa dookola.

z lancuchem napedowym mogloby sie zgadzac, bo nie wiem dlaczego ale jest to moja pieta ahillesowa.
Wole grzebac sie w gaznikach albo rozrzadzie, niz ustawiac kolo :P

gacek778 - Nie 03 Lis, 2013

I tak trzymać! Nie sztuka kupić i jeździć, sztuka utrzymać - najlepiej samemu.
Warto się uczyć, sam cały czas podpatruję i tych mądrzejszych co i jak. Na forum też jest kilka tegich głów.

Nie masz co się martwić to co piszesz raczej wskazuje na łańcuch napędowy, rozrząd by raczej dzwonił czy szumiał cały czas. Jak miałem na wykończeniu napęd i był luźny to na wolnych trajkotało bo wtedy najbardziej łańcuchem szarpie, jak na centralce wbijesz bieg będziesz wszystko wiedział.

godofrock90 - Nie 03 Lis, 2013

Jutro bedzie wiadomo :D

Dzieki piekne, powodzenia w naprawach/ utrzymaniu i szerokiej drogi :D

KATANA - Nie 03 Lis, 2013

Dodam coś odnośnie układu rozrządu, a właściwie jego elementarnej części jaką jest łańcuszek rozrządu. Ewentualne dźwięki od łańcuszka mogą najczęściej występować w sytuacjach kiedy np: zużyciu uległy prowadnice łańcucha rozrządu i ich umocowanie w silniku, nadmiernie zużyty/nierównomiernie wyciągnięty łańcuszek rozrządu, gdy zakres regulacji napinacza łańcuszka już nie wystarcza/ewentualny problem w pracy automatycznego regulatora napinającego łańcuszek rozrządu, zbyt luźny lub nadmiernie/zbyt mocno naciągnięty łańcuszek. Wstępnym sposobem kontroli napięcia łańcuszka rozrządu jest "wsłuchanie" się w pracujący łańcuszek. Wystarczy po uruchomieniu rozgrzanego już silnika dodać gazu na obrotach jałowych, następnie zamykamy gaz, i teraz kiedy silnik zwalnia z obrotów mamy w tym czasie najlepsze warunki do uchwycenia uchem ewentualnych niedomagań łańcuszka- dlaczego? ponieważ przy dodaniu gazu wszystkie luzy się kasują, natomiast przy hamowaniu silnikiem sytuacja jest odwrotna (silnikiem hamują opory tarcia/bezwładności i wszystkie inne układy)- dotyczy to zwłaszcza przekładni łańcuchowych.
Dlatego jeżeli dokładnie i skrupulatnie sprawdziłeś układ rozrządu łańcuszka i jego części składowych i ostatecznie wszystko jest w jak najlepszym stanie technicznym/mechanicznym, to w takiej sytuacji przyczyny możesz szukać w innym miejscu.

Poza tym nie należy jechać ze zbyt wolną prędkością na biegu wysokim ponieważ są to nieekonomiczne warunki, objawiające się dodatkowo zwiększonym obciążeniem/szarpaniem układu/łańcucha napędowego.

I jeszcze jedno, bez względu na wiek pojazdu/motocykla, kiedy wszystko jest utrzymane we właściwym porządku/stanie technicznym/mechanicznym, wtedy nie ma mowy o żadnych innych dodatkowych efektach dźwiękowych oprócz tych wydobywających się z układu wydechowego. Tutaj mogę się pochwalić, że moje maszyny (między innymi silniki) wiedzą o tym dokładnie.

sezrg - Nie 03 Lis, 2013

[quote="ziomek4000"]silnika GSa koleżanki wydaje z siebie takie oto dźwięki:
http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be

Ała :( :(

fikimiki18 - Pon 04 Lis, 2013

Sprawa ma się tak:
Jechałem na moim suzuki gs 500 z Rzeszowa do Krakowa. Poziom oleju stosunkowo niski był przy wyjeżdżaniu, jednak miałem w planie dojechać tylko do Krakowa i wymienić na nowy. Około 30km od Krakowa zaczęły narastać regularne mocne stuki w silniku (średnia prędkość około 120km/h). Stuki narosły dosyć szybko do dźwięków mocno niepokojących. Kontynuowałem jazdę pasem awaryjnym nie przekraczając 2.5tys. obr.

Diagnoza:
Po przetransportowaniu motocykla do domu odkręciłem świece, dekiel i kręcąc wałem zaułważyłem:
-wał nie obraca się (z wykręconymi świecami) z jednolitym oporem. Występuje "przeskok", w pewien sposób sprężysty, ciężko to opisać, w sytuacji gdy co 2 raz zarówno tłok w prawym cylindrze jak i lewym znajduje się w pozycji krańcowej górnej (najbliżej głowicy i zaworów).
-kolor świecy z prawego cylindra "kawa z mlekiem", osad na tłoku w normie
-kolor świecy z lewego cylindra "czarny", duży/bardzo duży osad na tłoku

Co może być przyczyną?
Czytając wątki na forum dochodzę do wniosku, że przyczyna może tkwić w:
-zawory?
-rozrząd?

Proszę o pomoc, co by się jeszcze przejechać w tym roku ;)

godofrock90 - Wto 05 Lis, 2013

Troche ciezko o konkretna odpowiedz.
Malo informacji, ale najlepiej poczekaj, az wypowiedza sie spece.

Co do "przeskakiwania" to mialem to samo po zlozeniu rozrzadu i jezeli wyglada to tak jak u mnie (w pewnym momencie wal sie jakby 'przeslizguje') to nie ma sie czym martwic.
Jezeli nie wydaje przy tym zadnych niepokojacych dzwiekow. Tak bynajmniej zostalo mi powiedziane gdy pytalem o to samo.

Niestety u Ciebie sprawa ma sie troszke inaczej.
Cos sie zdecydowanie stalo.
Podaj wiecej szczegolow. Nagraj filmik. Noestety nie jestesmy jasnowidzami.
Dlaczego jezdziles na niskim poziomie oleju?! :zdziwko:

KATANA - Wto 05 Lis, 2013

Co do świecy lewego cylindra- sprawdź przewód podciśnieniowy kranika, przewód ten po zdjęciu ma być suchy w środku. Odnośnie pozostałych objawów może być wymagane zdjęcie pokrywy zaworów, i kontrola układu rozrządu/luzu zaworowego, w miarę możliwości sprawdzenie ciśnienia sprężania, oraz zdjęcie pokrywy/sprawdzenie alternatora. Jeżeli natomiast przyczyną stuków miałyby być panewki, to przy pokręcaniu wałem korbowym prawo/lewo luz ten powinien się objawić stukaniem, lub też inny luz który być może powstał w układzie wału korbowego/korbowodów/sworzni/tłoków. Napisałeś że olej i tak zamierzasz zmienić, więc spuść olej do czystego naczynia i sprawdź czy na dnie w spuszczonym oleju nie ma złotych opiłek- co zazwyczaj wskazuje na uszkodzone panewki.
dymny - Wto 05 Lis, 2013

fikimiki18 napisał/a:

z Rzeszowa do Krakowa.
Poziom oleju stosunkowo niski był przy wyjeżdżaniu,
(średnia prędkość około 120km/h).
Stuki narosły
Występuje "przeskok" w sytuacji gdy co 2 raz zarówno tłok w prawym cylindrze jak i lewym znajduje się w pozycji krańcowej górnej


Może jestem pod tym względem przewrażliwiony, ale najpierw zdiagnozowałbym/wykluczyłbym przytarta panewkę.
Jak pisał Katana spuść olej i zobacz czy na dnie nie będzie miedzianych opiłków :ok:

jacek - Wto 05 Lis, 2013

fikimiki18 napisał/a:

-wał nie obraca się (z wykręconymi świecami) z jednolitym oporem. Występuje "przeskok", w pewien sposób sprężysty, ciężko to opisać, w sytuacji gdy co 2 raz zarówno tłok w prawym cylindrze jak i lewym znajduje się w pozycji krańcowej górnej (najbliżej głowicy i zaworów).


kszywki wałków rozrządu ściskają sprężyny zaworowe, stąd te "przeskoki".


nie wyjezdzaj GSem w trase z niskim poziomem na bagnecie bo przy temperaturze oleju ok 120st jego ubytki są najwięsze a na trasie do takiej temperatury, olej bardzo szybko dochodzi.

poza tym stuki i dziwne dzwięki przy ciepłym i bardzo żadkim oleju (zwłaszcza po dluższej trasie) to norma dla tego silnika

ile miałeś tego oleju po trasie jak silnik wystygł?

fikimiki18 - Sro 06 Lis, 2013

Poziom oleju byl na samym dole bagnetu, ponadto zapomnialem powiedziec ze pod koniec jazdy wlaczyla sie kontrolka od cisnienia oleju (moze cos jest nie tak z pompa olejowa), niepokojace dzwieki z silnika - to nie pukanie tylko solidne stuki, regularne przy kazdym cyklu silnika. Dzisiaj spuszcze olej I sprawdze czy nie ma opilkow metalu.
KATANA - Sro 06 Lis, 2013

fikimiki18 napisał/a:
Poziom oleju byl na samym dole bagnetu, ponadto zapomnialem powiedziec ze pod koniec jazdy wlaczyla sie kontrolka od cisnienia oleju (moze cos jest nie tak z pompa olejowa), niepokojace dzwieki z silnika - to nie pukanie tylko solidne stuki, regularne przy kazdym cyklu silnika. Dzisiaj spuszcze olej I sprawdze czy nie ma opilkow metalu.



Ja już wiem co się stało. Czekam teraz z niecierpliwością na fotorelacje z opisem pt. " brak oleju w silniku i jego skutki". Przykład ten będzie przestrogą dla innych użytkowników, którzy zanim pojadą sprawdzą i doleją część brakującego oleju.

dymny - Sro 06 Lis, 2013

fikimiki18 napisał/a:
Poziom oleju byl na samym dole bagnetu, ponadto zapomnialem powiedziec ze pod koniec jazdy wlaczyla sie kontrolka od cisnienia oleju


W zasadzie to dla pewności możesz spuścić olej, ale na 90% to panewki.
Co możesz zrobić w takim przypadku to napisałem/napisano w innym wątku, do którego podałem link wyżej.

W przypadku silnika GS500 nie ma takiego pojęcia jak niski poziom oleju - to trzeba sobie uzmysłowić.
Dolałbyś byle jakiego oleju pod F i byłoby ok - ale to nauka na przyszłość i dla innych, którzy czytają ten wątek
Nie łam się :ok: takie rzeczy się zdarzają. Ja też wymieniałem silnik - przytarta jedna panewka przez wyciek oleju. :wstyd:
Po wymianie silnika jeżdżę cały czas z poziomem F na bagnecie, a olej sprawdzam po każdej dłuższej trasie lub co 150 - 200km. :zakrecony: <idiota>

KATANA - Sro 06 Lis, 2013

fikimiki18 napisał/a:
Sprawa ma się tak:
Jechałem na moim suzuki gs 500 z Rzeszowa do Krakowa. Poziom oleju stosunkowo niski był przy wyjeżdżaniu, jednak miałem w planie dojechać tylko do Krakowa i wymienić na nowy. Około 30km od Krakowa zaczęły narastać regularne mocne stuki w silniku (średnia prędkość około 120km/h). Stuki narosły dosyć szybko do dźwięków mocno niepokojących. Kontynuowałem jazdę pasem awaryjnym nie przekraczając 2.5tys. obr.


Dlaczego więc kontynuowałeś jazdę, skoro oprócz pierwszych objawów nawet "Czerwona lampka sygnalizująca brak ciśnienia oleju się włączyła".

jacek - Sro 06 Lis, 2013

fikimiki18 napisał/a:
Poziom oleju byl na samym dole bagnetu, ponadto zapomnialem powiedziec ze pod koniec jazdy wlaczyla sie kontrolka od cisnienia oleju (moze cos jest nie tak z pompa olejowa)


jak poziom oleju był na samym dole miarki to to nie było bezpośrednią przyczyną ewentualnej awari tylko ciśnienie oleju miałeś już pewnie wcześniej niskie a ciepły żadki olej i niski jego poziom tylko pogorszył sytuacje

dymny - Sro 06 Lis, 2013

jacek napisał/a:

ciśnienie oleju miałeś już pewnie wcześniej niskie


Pozwolę się z Tobą nie zgodzić ;) i skomentuję, żeby szczególnie młodych użytkowników GS 500, nie wprowadzać w błąd (że niby jakaś tam awaria pompy oleju była bezpośrednią przyczyną).
W Twojej dedukcji brak logicznej spójności :hyhy: bo przebieg zdarzeń był zapewne taki:
niski poziom oleju -> jazda autostradą z wyższymi obrotami -> brak wydajności układu smarowania -> przytarcie panewki -> powstanie luzu miedzy czopem wału a panewką -> spadek ciśnienia oleju.

Cytat:
... olej doprowadzany do panewek swobodnie wycieka przez szcze­liny między czopami i panewkami, wskutek czego wydajność pompy oleju nie wystarcza do utrzymania odpowiedniego ciśnienia w układzie smarowania.


Wiecej można poczytać np. tutaj lub tutaj

jacek - Sro 06 Lis, 2013

nawet jeśli poziom oleju jest troche poniżej L nie ma prawa zaświecić się kontrolka ciśnienia oleju

a jeśli poziom oleju jest pomiędzy F a L możesz jechać cały czas na pełnej mocy i wysokich obrotach nie ma ma prawa się cokolwiek przytrzeć no chyba że w tym czasie poziom oleju spadnie poniżej L ale to i tak nie powoduje w sprawnym silniku zaświecenia się kontrolki oleju

dymny - Sro 06 Lis, 2013

jacek napisał/a:
chyba że w tym czasie poziom oleju spadnie poniżej L ale to i tak nie powoduje w sprawnym silniku zaświecenia się kontrolki oleju


... ale za to spowoduje dziwną i nieodwracalną przemianę zdrowego silnika w złom nadający się jedynie do włożenia do hutniczej kadzi z surówką ;)
170km z Rzeszowa do Krakowa (w tym z 80km autostradą) to wystarczająco dużo by coś takiego miało miejsce, z resztą nasz kolega niestety może to potwierdzić.
Możliwe, że wcześniej też zdarzyło mu się jeździć z olejem poniżej lub w okolicach "L", a ostatni wyjazd po prostu dokończył zniszczenie.


A co do świecenia kontrolki to masz rację <ok> żeby się zaświeciła to już musi być stan agonalny. W moim starym silniku, w którym poszła jedna panewka kontrolka, jedynie na wolnych obrotach od czasu do czasu mrugała.

fikimiki18 - Sro 06 Lis, 2013

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, będę teraz wszystko sprawdzał po kolei zgodnie z zaleceniami. Co do całej sytuacji to generalnie chciałem po powrocie odrazu wymienić olej, a stało się to na trasie na autostradzie w niedziele, co dołożyło troche do tematu. Nie miałem szansy znaleść oleju mineralnego w butelkach 5 litrowych, nie wspomnę o tym, że o mineralny ogólnie coraz ciężej na normalnej stacji. Mając w perspektywie zaraz wymianę oleju po prostu nie chciałem przepłacać. Pozatym gdy z silnika zaczęły się wydobywać niepokojące stuki to zjechałem pierwszym zjazdem i dolałem bylejakiego oleju semi, ale i tak wiadomo, że to było za późno. Kontynuowałem jazdę z małą prędkością bo pozostawienie motocyklu na autostradzie zważywszy na fakt, że włożyłem w niego trochę pracy jak i powrót po motocykl byłby kosztowny, uznałem za zbyteczne. Dodatkowo motor kupiłem też ze sporym przebiegiem więc dołożyłem trochę od siebie nieostrożności i zbytecznej oszczędności i mam nauczkę na przyszłość. Pozostaje mi tylko nadzieja, że może to jednak nie panewki.
L - Sro 06 Lis, 2013

Nie martw sie.. normalna rzecz.. wiecej tak juz nie zrobisz.. ja zajechalem rok temu silnik w samochodzie w podobny sposob.. czlowiek sie uczy na swoich bledach
gacek778 - Czw 07 Lis, 2013

fikimiki18 (CENZURA) i widzę że jesteś tego świadomy a mogłeś problemów uniknąć.
W GSie najlepiej za każdym razem sprawdzać poziom oleju, nic cię to nie kosztuje a zajmuje 20 sekund. Nie tylko może się okazać że jest za mało ale i może być za dużo (jeżeli przeleje się benzyna) co też mi się przydarzyło.
GS będzie jeździł dopóki ma olej tam gdzie powinien mieć i tyle ile powinien, to nie są duże wymagania w stosunku do właściciela.
Życzę powodzenia w naprawach bo pomimo że silnik jest dość prosty w budowie to trzeba mieć sporo cierpliwości. W razie problemów wszystko znajdziesz na forum a jak nie to zawsze jest KATANA ;)

Koval - Pon 11 Lis, 2013

Witam Panowie. Mam takie problem: Jak silnik jest zimny to podczas jazdy przy 5-6 tys. obrotów słychać brzęczenie. Gdy silnik się rozgrzeje to nie słychać tego aż tak mocno, ale da się to wyłapać. Gdy jest ciepły bardziej to słychać przy hamowaniu silnikiem niż przy przyspieszaniu. powyżej 7 tys obrotów już tego nie słychać. Wg. poprzedniego właściciela luzy zaworowe były sprawdzane ok. 5tys. km temu ale nie jestem co do tego taki pewny. Czy to może być wina złego luzu zaworowego? Czy może panewki/sworznie?
sezrg - Pon 11 Lis, 2013

kolego to ze ci poprzedni właściciel powiedział to nie znaczy ze tak rzeczywiście jest.
Sprawdz luzy zaworowe i sprawdź przy okazji łancuszek rozrządu.
jak to zrobić i wszystkie info odnośnie tych czynności znajdziesz na forum to po 1

po 2 przeczytaj temat pod tytułem regulamin a dowiesz sie dlaczego dostałes ostrzezenie

marcinlbn18 - Sro 20 Lis, 2013

Witam!

Koledzy proszę was o pomoc w identyfikacji stuków w moim GS. Zaczęły się na początku sezonu, sporadycznie. Teraz także nie pojawia się zawsze ale coraz częściej.
Np dzis jak nagrywalem film udalo mi się złatać tylko klika sekund.

Zauważyłem ,że stuki pojawiają sie najczęściej gdy moto schodzi z wysokich obrotów

oto dwa filmy na zimnym i na rozgrzanym juz silniku (stuki wyłapałem na rozgrzanym silniku- pierwsza seria od 18 sekundy do 20, druga troche pozniej). Czasami tak stuka kilka minut ale tylko na wolnych obrotach. Na żywo dźwięk wydaje sie bardziej metaliczny


http://youtu.be/W9DZm5ksXLs - ziminy na ssaniu jeszcze

http://youtu.be/FT76r1Njr7g - rozgrzany

czy rozgrzany silnik powinien miec takie obroty ja u mnie?

claudii - Sro 20 Lis, 2013

Wiesz jak się używa ssania?
Na pierwszym filmiku zarzynasz silnik bo nie używasz ssania, obroty poniżej 1 tyś.

marcinlbn18 - Sro 20 Lis, 2013

wiem jak sie uzywa, zrobilem to na potrzeby nagrania filmu żeby lepiej było słychać prace silnika. (nie bez powodu jest zblizenie na dzwignie ssania a pozniej na obrotomierz)
Z zarzynaniem chyba troche przesada, chcialem ustablilizowac na jak najniższych obrotach a po chwili przeciez podnioslem

KATANA - Sro 20 Lis, 2013

Spuść olej silnikowy i sprawdź czy nie ma miedzianych opiłków. Wysokość obrotów jałowych na silniku rozgrzanym jest ok, a co do ssania to zamiast niepotrzebnie zarzynać zimny silnik na obrotach jałowych przy zaciągniętym ssaniu, wystarczy praktycznie tuż po uruchomieniu silnika rozpocząć spokojną jazdę- wtedy "Silnik jeszcze szybciej się rozgrzeje do swojej optymalnej temperatury pod obciążeniem".
marcinlbn18 - Sro 20 Lis, 2013

od ostatniej wymiany oleju minęło nie wiecej niz 1500 km. Żadnych opiłków wtedy nie było a mechanik stwierdził ,że olej był w dobrym stanie ( ale moto było z 800 km po kupnie wiec wymieniłem).

wtedy takie stuki tez sie zdarzały. Możliwe ze panewki lub wał tak sie posypał że daje takie stuki zrobieniu 1500km ?

KATANA - Sro 20 Lis, 2013

Zrób tak, postaw moto przodem prostopadle do ściany- tak aby przednie koło oparło się o ścianę. Następnie odpal silnik i na włączonej jedynce postaraj się sprzęgłem przydusić silnik, obserwuj w tym czasie jakie silnik będzie generował dźwięki.
marcinlbn18 - Sro 20 Lis, 2013

KATANA napisał/a:
na włączonej jedynce postaraj się sprzęgłem przydusić silnik, obserwuj w tym czasie jakie silnik będzie generował dźwięki.


przydusic silnik tzn mam lekko popuszczać sprzęgło na biegu ale nie na tyle żeby kolo zaczęło kręcić ?

jutro po odpaleniu i wymieszaniu oleju odessam troche rurka i strzykawka.jesli opilki sa to powinno chyba wyjść.

KATANA - Sro 20 Lis, 2013

marcinlbn18 napisał/a:
przydusic silnik tzn mam lekko popuszczać sprzęgło na biegu ale nie na tyle żeby kolo zaczęło kręcić ?


Zgadza się. Co do oleju to do właściwej jego oceny należy spuścić olej np. do czystego naczynia.

marcinlbn18 - Czw 21 Lis, 2013

-Próba z obciążeniem silnika sprzęgłem wyszła dobrze, nie było nic słychać.

-Osłuchałem silnik ze wszystkich stron długą metalową rurą od odkurzacza - żadnego stukania nie było. (apropo nie spodziewałem się tak wyraznego i głośnego przeniesienia dzwieków z wnętrza silnika, prosta i świetna metoda,naprawde polecam. Sam podchodziłem do tego sceptycznie)

-olej po wymieszaniu zassalem z wlewu i był czysty. Nie mam dobrego klucza do sruby spustowej wiec dałem sobie spokój,na wiosne i tak bedzie wymiana w serwisie.

-sąsiad ktory posiada dwa motocykle, byl akurat obok w garazu stwierdził ,że nic niepokojącego nie slyszy a dzwiek ktorego sie "czepiałem" to praca tłoków a w silnikach chłodzonych powietrzem będzie głośniej.Ponadto w garazu jest lekkie echo . Jedynie stukanie z początku nagrania (18 sekunda) przy schodzeniu z obrotow jest zagadkowe.

Dzisiaj takich nie było w ogole. Może na tym nagraniu za szybko od uruchomienia silnika wszedlem na obroty i nie bylo jeszcze dobrego smarowania dlatego zastukało kilka razy?

KATANA - Czw 21 Lis, 2013

Nie ma dokładnej możliwości w zassaniu przez wlew oleju z zanieczyszczeniami, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia cięższe bardzo szybko opadają na dno miski olejowej zwłaszcza w oleju rozgrzanym, i dotyczy to ciał stałych typu opiłki itp. To że w strzykawce nie ma zanieczyszczeń o niczym nie świadczy, a zdejmij tylko mise olejową to się za głowę złapiesz z powodu tego co zobaczysz na dnie miski olejowej.
Jeśli nie ma stuków powstających przy celowym dociążaniu silnika, to możemy wstępnie wykluczyć uszkodzenie/luz na panewkach wału korbowego/korbowodach/sworzni tłokowych/piast tłoków. Jednak stukie te mogą powodować np. tłoki kołysające się w cylindrach z powodu nadmiernego luzu w tulejach cylindrowych, jednak i tutaj powinien ten objaw wystąpić podczas dociążania silnika. Odnośnie specyfiki pracy silnika chłodzonego powietrzem to owszem dźwięk jest bardziej donośny "szelest", ale żadnych innych typu stukanie, silniki chłodzone płynem są bardziej wytłumione w swojej pracy przez czynnik chłodzący.

Spróbuj spojrzeć na to, zamieszczam link w którym opisałem większość możliwych odgłosów, które mogą wystąpić w silniku gs (twoim silniku).
http://www.forum.gs500.pl...ghlight=#172005

misiorek - Czw 21 Lis, 2013

Panowie, nie chcę się wymądrzać, ale to mi ewidentnie brzmi, jak luzy na wałkach rozrządu, ale to tylko moje przypuszczenia:)
KATANA - Pią 22 Lis, 2013

Dlatego podwiesiłem link, aby można było na jego podstawie mniej lub bardziej określić jaka może być przyczyna tych stuków. Jeden z użytkowników wcześniejszych który miał również problemy z silnikiem w postaci pukania, okazało się po zbadaniu że została uszkodzona panewka (absolutnie niczego nie sugeruję). Żaden nagrany filmik nie jest w stanie dokładnie przekazać takiego materiału jaki możemy tylko sprawdzić/usłyszeć na żywo. Z samego nagranego materiału mogę powiedzieć że faktycznie "coś" słychać jakby stukanie powstające/narastające bardziej przy opadających obrotach silnika. Jeżeli podczas pierwszego sposobu badania hałasy te nie ulegały nasileniu, to możemy wstępnie wykluczyć przyczynę leżącą po stronie układu korbowo-korbowodowego, oraz szukać w dalszych mechanizmach mogących powodować ten stukot. Jeżeli problem ten ma dotyczyć układu rozrządu to wystarczy jak przy odpalonym silniku, wykonamy tą samą próbę jak na filmiku, ale z motocyklem lekko/bardziej przechylonym- wtedy wszystkie ewentualne luzy osiowe ulegną skasowaniu pod wpływem masy poszczególnych części mechanizmów. Efektem takiego sprawdzenia będzie określenie typu: jeśli stuki ucichną przy pochyleniu motocykla to problemem jest luz osiowy danej części, jeżeli jednak stuki będą dalej występowały to prawdopodobnie występuje luz promieniowy- który de facto zmianą swojego natężenia reaguje tylko na obciążenie/zmianę prędkości danej części. Oczywiście może się okazać że wszystko jednak jest w porządku, dlatego czekam na dalszy rozwój tej sytuacji. Jeśli masz taką możliwość to zapytaj może wśród znajomych ogarniętych mechaników motocykli, czy mogliby posłuchać i ocenić w realu ten przypadek. Dla kogoś kto siedzi w tej branży dłużej, wystarczy jedno odpalenie i diagnoza będzie postawiona... chyba że prześlesz mi moto mailem ;)
misiorek - Pią 22 Lis, 2013

w sumie to wszystko zostało już powiedziane powyżej
Katany nie przegadam :D

marcinlbn18 - Pon 25 Lis, 2013

dzięki za wszystkie wskazówki. Póki co pogoda i czas nie pozwala na zajęcie sie tym więc wrócę do tematu na wiosnę. będzie kompletny serwis ,ktory i tak planowałem.
Ale jeszcze raz dzięki bo mogłem wykluczyć czarne scenariusze ,ktore mi chodziły po glowie:)

Bajer - Sro 27 Lis, 2013

Nie będe zakładał znowu nowego tematu, Moje pytanie brzmi co to może być nie tak po odpaleniu czy silnik ciepły czy zimny dochodzą z niego niepokojące mnie dzwięki stuki ciężko to sprecyzować. Moje pytanie brzmi co to może być wiem wiem z prespektywy filmiku ciezko bedzie cos wskórać ale dźwiek jest tak charakterystyczny że może ktos mial podobny problem. Na większych obrotach chodzi bez tych stuków jedynie na wolnych słychać to pukanie. Dolacze filmik i proszę Was Kochani o jakąś odpowiedź pozdrawiam :)

http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be

Set3 - Sro 27 Lis, 2013

oj glosne te stuki. Moga byc zawory. na zimnym. Mam nadzieje ze to nie wał.
Masz w domu odkurzacz. Weź rure 1m o przytykaj do silnika zlokalizuj miejsce stuków.
osłuchaj głowice, okolice wału ( panewki korbowodu) oraz jeszcze jest z tyłu wałek balansowy. Jeszcze wcisnij sprzegło i wtedy czy słychać.
Dźwięk lubi oszukiwac. Wydaje sie w jednym a słychac w drugim. Ja jestem na takie sprawy głuchy. Dlatego polecam rure odkurzacza.
Poczytaj co napisał wyzej KATANA i sprawdaj jak pisze,

Marek111 - Pon 16 Gru, 2013

Mam pytanie, w moim silniku pojawiły się dziwne stuki (w prawdzie już jakiś czas temu ale teraz dopiero mam trochę czasu).
Stuki pojawiają się wyłącznie na ciepłym silniku i na wolnych obrotach, ale tez nie zawsze, zdarza się ze kilka dni chodzi normalnie a potem nagle wraca stukanie.
Objawia się to tak że co jakieś 2s słychać głuche stukanie, ale żeby nie było zbyt łatwo czasami dźwięki wydobywają się seriami.
Jeżeli zacznie stukać w jeden sposób to tak stuka np. do następnych świateł potem dźwięki albo znikają, albo zostają takie same, albo puka w nieco inny sposób.
Pytałem kilku olsztyńskich mechaników i za każdym razem słyszałem inną diagnozę:
-rozrząd do wymiany (sprawdzony długość odpowiednia)
-zawory do regulacji (wyregulowane jakieś 2k km temu)
-pęknięta sprężyna w zaworze
A najczęstsze stwierdzenie to "jeździć aż się zepsuje"
Wydaje mi się że napisałem o wszystkim, i w miarę da się to zrozumieć.
Będę wdzięczny za rady :D

Set3 - Pon 16 Gru, 2013

Marek poczytaj od 2007 te posty w tym temacie mysle że znajdziesz pytania - odpowiedzi i sie troche pobaw w ich eliminowaniu.
Nie chce Ci niczego tu nie sugerowac jest tyle możliwosci i naprawde czesto koledzy udzielali wiele mądrych odpowiedzi na pytania. Bo nie Ty jeden tu juz pytałes

Marek111 - Pon 16 Gru, 2013

Temat przecztalem, nie tylko ten jeden. Niestety nic co by pasowalo nie znalazlem. Widzialem w jednym temacie filmik z podobnym stukaniem ale wystepowalo w innych warunkach. Jak uda mi sie znalezc to wrzuce link
Set3 - Pon 16 Gru, 2013

Wałek rozrządu od strony wydechu dosc czesto ma problemy z pólpanewkami. A i B chociaż ja najwieksza awaryjnosc zauwazylem w półpanewkach B i D. Są najcześciej kupowane. \
Sprawdź półpanewkę B. Tylko uważaj ze srubą trzymającą dekiel. Po przekręceniu śruby to półpanewka do wymiany.

misiorek - Pon 16 Gru, 2013

Spróbuj nagrać te dźwięki, może akurat uda Ci się uchwycić ten moment.
Kiedyś miałem problem ze stukami z okolic wałków rozrządu. Z tego, co się dowiedziałem, były to luzy na wałkach, które od czasu do czasu dawały o sobie znać. Ciekawe jest to, że nie zdążyłem nawet pomierzyć tych luzów, bo po regulacji zaworów stukanie minęło, jak ręką odjął...

Marek111 - Wto 17 Gru, 2013

Trochę poszukałem i znalazłem filmik przedstawiający identyczne stuki. Diagnoza jaka była postawiona w temacie z filmikiem to luzy na wałkach rozrządu. Pytanie do Was czy jest to prawdobodobne i jak zmierzyć te luzy(tylko wzdłużne czy mogą być też luzy góra-dół).

Link:
http://www.youtube.com/watch?v=SAAZnaRthOw

misiorek - Wto 17 Gru, 2013

Czy jest to prawdopodobne... nigdy na sto procent nie będziesz pewien, ale skoro te dźwięki przypominają te Twoje, to jest jakaś przesłanka, że to mogą być luzy na wałkach.
Luzy dzielą się na dwa rodzaje:
- osiowe
- promieniowe
z tego, co nauczyłem się na forum, to osiowe mają jakąś tolerancję, promieniowe są niemile widziane

Marek111 - Wto 17 Gru, 2013

To wiem, ale jaki jest sposób pomiaru tych luzów? Bo metoda na oko chyba sie tu nie sprawdzi :D .
KATANA - Wto 17 Gru, 2013

Do pomiaru luzu w łożyskowaniach ślizgowych stosujesz plastigauge. Natomiast do pomiaru luzu osiowego wałków rozrządu, wymagany będzie odpowiednio wyskalowany szczelinomierz. Po przeprowadzeniu pomiarów wyniki porównujesz z danymi zawartymi w książce naprawczej/serwisowej motocykla.
Szymk0 - Czw 20 Mar, 2014

Witam 2 dni temu wymieniłem olej w moim GS'e i od razu po odpaleniu z silnika zaczęły dochodzić dziwne dźwięki przypominające jakby takie piłowanie. Wcześniej, od kąd zakupiłem GS'a, czyli przez prawie rok jedyny dźwięk jaki dochodził z silnika to jak by takie cykanie, ale czytałem że wiele osób to ma i GS'y po prostu tak chodzą. Ale teraz pojawił się zupełnie inny dźwięk. Słychać go z obu stron silnika ale najbardziej z prawej, jak pochylałem moto na boki to to piłowanie jak by lekko zmieniało rytm. Dodam że nie robiłem w tym sezonie jeszcze regulacji zaworów czy gaźników.
Czy ktoś ma pomysł co to może być? i najdźiwniejsze że pojawiło się po wymianie oleju :zdziwko:

godofrock90 - Nie 06 Kwi, 2014

No i mnie dopadly dziwne odglosy z silnika :/
Noe jest to stukanie, bardziej terkotanie/ brzeczenie.

Na poczatku wszystko wskazywalo na naped ale wystepuje tez na postoju...

http://m.youtube.com/#/watch?v=h4CJ2K9ejGQ
Dzwiek identyczny jak na filmiku
(chetnym moge wyslac moj filmik na maila)

Rozrzad sprawdzony, kolektory dokrecone.
W zasadzie to chyba juz wszystko sprawdzilem:/
Moto pali od strzala, jezdzi jak trzeba. Poza brzeczeniem nie ma absolutnie zadnych objawow.

Dodam, ze na zimnym silniku tego noe slychac, dopiero jak sie zagrzeje.
Przy ruszaniu jest ok, zaczyna sie przy wzroscie obrotow po czym cichnie tak przy 4-5 tys.
Nie wystepuje zawsze.
Najczesciej "gra" w harmonii z terkotaniem zebatki ale jest to bardziej wysoki, metaliczny dzwiek.

Nie mam zielonego pojecia co to moze byc, skonczyly mi sie pomysly. :(

Krzys PL - Pon 07 Kwi, 2014

Jaki masz poziom oleju i czy często go sprawdzasz?
godofrock90 - Pon 07 Kwi, 2014

Olej (15w50) pod full.
Sprawdzany codziennie...
EDIT:
dodam jeszcze, ze wymienilem olej z filtrem po tym jak mi zdmuchnelo moto na parkingu.
Przez jakies 2 tygodnie od wywrotki bylo ok.

Dalem koledze z pracy posiedziec i odwinac na luzie 2razy tak do 7tys po czym ruszylem do domu, zrobilem jakies 30km i jak dojechalem uslyszalem brzeczenie po raz pierwszy.

Kumpel z pracy twierdzi ze to zawor, za maly badz za duzy luz niby plytka tak brzeczy.

Fakt faktem noe sprawdzilem luzow zaworowych
Byly usyawiane jakies 2-3 tys mil temu.

HELP

[ Dodano: Pon 07 Kwi, 2014 ]
Nikt nie ma pomyslu? Pytan?


Zauwazylem ogolnie ze kultura pracy calego silnika jakby sie pogorszyla:/
Cholera wie, moze sobie wmawiam.

Mateuszz246 - Pon 21 Kwi, 2014

Witam dołączam się do tematu tylko nie mam stuków a tak jakby jakieś ocieranie tak jakby tłok się ocierał ale wszystko chodzi tak jak należy i dodam że ten dźwięk pojawia sie dopiero jak silnik jest juz rozgrzany . Dodam że mam raczej zawory do regulacji bo zaczyna powoli strzelać z tłumika jak odpuszczam gaz . Nagrałem filmiki :) Doszedłem go wniosku że to piszczy tak jak pasek w samochodzie tylko że ciszej

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

P.S myślałem że to może pierścienie ale nawet jak silnik zimny i dam trochę gazu no to z tłumika nic się nie wydobywa

sezrg - Pon 21 Kwi, 2014

mi to bardziej na dżwiek łańcuszka rozrządu niż coś z pierścieniami czy tlokami

a ze odpuszczasz i strzela z tłumika to nie koniecznie zawory :)

Mateuszz246 - Wto 22 Kwi, 2014

sezrg napisał/a:
mi to bardziej na dżwiek łańcuszka rozrządu

Ale to czemu tak może dzwonić ? to coś źle zaczyna się w silniku dziać ??

sezrg - Wto 22 Kwi, 2014

luźny łańcuch właśnie dzwoni. spytaj ojca jak miał luzny łańcuch w maluszku to jak to brzmiało.
jeśli lańcuch jest luźny to niefajnie.
Zdejmij kape zaworową i sprawdź ręką czy jest lużny.
Zmierz ilość pinów pomiedzy wałkami albo zmierz miarką długość pomiedzy wałkami (znakami NA wałkach) dokładnie ile pinów i ile cm to jest to opisane w serwisówce którą sciągniesz z głównej strony forum.
Sprawdz też jak wygladają slizgi po których chodzi łańcuch.

Mateuszz246 - Wto 22 Kwi, 2014

Czyli jednym słowem oddam do mechanika bo zbytnio sam nie ogarniam tego tematu. Może ktoś wie ile taka usługa będzie kosztować ? i czy da się to normalnie zrobić ?
sezrg - Sro 23 Kwi, 2014

Samo sprawdzenie to na moje oko max 100 do tego nowa uszczelka 100zl a jeslli rozrzad do wymiany to bedzie wiecej kasy. Regulacja luzow zaworowych to tez miedzy 150 a 200
Mateuszz246 - Sro 23 Kwi, 2014

Byłem u mechanika dziś i on sam zbytnio nie wiem co to tam może być bo to bardziej z góry cylindrów ten dźwięk sie wydobywa i dopiero czas będzie miał az w next tygodniu i taka kicha wyszła ;/ ale narazie jakos tam jeżdze i cały czas sie to nie zmienia ;/ a w niedziele rozpoczęcie sezonu :((
Mateuszz246 - Sro 30 Kwi, 2014

Witam to ja znowu mam taki mały problem ponieważ motor bym u mechanika i mechanik postanowił że całego silnika nie będzie rozbierał bo tylko mogę kasę wywalić. Więc ogólny ten pisk wydobywa się z części górnej silnika i silnik został rozebrany z góry i typu zawory bądź łańcuszek to wszystko jest dobre zastanawiałem się czy coś może z tłokami bądź pierścienami ? ale mechanik też to obalił. A co Wy o tym sądzicie ? Mam pytanko bo tak latałem po necie i czy ktoś by mógł mi nagrać swoją pracę silnika ? Bo może ja już sobie wymyślam że coś jest źle xd ?

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be (praca silnika )

wloch7 - Nie 25 Maj, 2014

Moja Suza też coś puka. Przeczytałem cały temat i nikt nie miał stukania przy jednostajnych podczas jazdy. Stawiam na zawory. Po weekendzie śmigam do mechaniora.
Mateuszz246 - Nie 25 Maj, 2014

Ogólnie w mojej suzi cały czas słychać pracę zaworów. ale wszystko z nimi jest okej :D
wloch7 - Wto 27 Maj, 2014

Chyba znalazłem miejsce skąd stuka, co tam może być nie tak? kosz sprzęgłowy?



Dodam że odgłos jest słyszalny na wolnych i wyższych obrotach.

Set3 - Wto 27 Maj, 2014

Tam jest sprzęgło.
Nie wiem co w sprzęgle może stukać.
Czy masz różnice jak wciskasz sprzęgło?

Ja myśłe że bardziej wałek balastowy który tam też jest w pobliżu i któremu czasem wyrabiają się półpanewki które są podobne do tych na wale i korbowodach.
Wyrobiony wałek to pukanie ale i też wibracje na niektórych obrotach

Zechowany - Sro 28 Maj, 2014

Set3, Sprzęgło tez może "stukac" z dwóch powodów nawet :)
Po1. Wytrzaskany kosz sprzęgłowy tzn, te wyżłobienia w które wchodzą tarcze.
Po2. Gdy Kosz jest zle skręcony tez może delikatnie stukać.
Ale są to przypadki naprawdę sporadyczne.
Najlepiej wziąć stetoskop i osłuchać silnik albo metoda "na sztachetkę" :D
Miełgo szukania "pukadełka" :)
Tak naprawdę to nieda się zdiagnozować czegoś takiego on-line !!

wloch7 - Sro 28 Maj, 2014

Dziękuję za zainteresowanie, nie zauważyłem różnicy wciskając sprzęgło. Nie chodzi mi o dokładną diagnozę, przed rozbieraniem chciałem wiedzieć na co zwrócić tam w szczególności uwagę.

Do sprawdzenia walka balansowego będę miał dobry dostęp z prawego kartera?

sezrg - Pon 02 Cze, 2014

a sprzegło nie jest czasem z drugiej strony ?
jacek - Pon 02 Cze, 2014

czasem nie, na stałe, ciągle jest po prawej stronie
KATANA - Pon 02 Cze, 2014

Set3 napisał/a:
Ja myśłe że bardziej wałek balastowy który tam też jest w pobliżu i któremu czasem wyrabiają się półpanewki które są podobne do tych na wale i korbowodach.
Wyrobiony wałek to pukanie ale i też wibracje na niektórych obrotach


Jeszcze raz... co z czym jak dlaczego i gdzie?

wloch7 napisał/a:
Do sprawdzenia walka balansowego będę miał dobry dostęp z prawego kartera?


Z praktycznego punktu widzenia?- niemożliwy. Jeżeli życzysz sobie dokładne sprawdzenie wałka wyrównoważającego/panewek (choć nie sądzę aby było to konieczne), zmuszony jesteś do całkowitego demontażu silnika (rozpołowienia go), aby takie sprawdzenie przeprowadzić.

sezrg napisał/a:
a sprzegło nie jest czasem z drugiej strony ?


Silnika?... nie. Przecież kosz sprzęgłowy znajduje się właśnie pod tą pokrywą.


Co do problemu. Jeżeli stuki dochodzą wyraźnie w miejscu wskazanym przez autora tematu, oznacza to min. że zużyciu mogły ulec części składowe kosza sprzęgłowego, które można będzie skontrolować w tym dość łatwo dostępnym miejscu.

Grzechu500 - Wto 03 Cze, 2014

Czas dołożyć moje trzy grosze w tym temacie.

Problem znany. COŚ stuka. Zacznijmy od prezentacji:

http://youtu.be/bTYRha4p64M

Problem pojawił się nagle jak wracałem z uczelni. Jada powyżej 4000 jest nie możliwa bo hałas jest kosmiczny.

W dniu dzisiejszym rozebraliśmy górę i rzuciliśmy okiem na rozrząd. Jest luz na wałkach. Wałkiem bliżej siedziska może normalnie ruszać na prawo i lewo. Jaki jest dopuszczalny luz?

Czy ma ktoś jakieś pomysły? Jutro rozbieramy boki, żeby zajrzeć co tam się dzieje.

Set3 - Pon 09 Cze, 2014

Katana a ja obstawiam wałek balansowy i półpanewki. Ale już nie pierwszy raz - opozycja
wloch7 - Nie 31 Sie, 2014

Czy taki luz kosza sprzeglowego jak w filmiku jest w normie? Zastanawiam się czy rozbierać.
Na pracującym silniku stuki występują przy jednostajnej jeździe, najgłośniej przy około 4 tyś rpm.
http://youtu.be/Msb89hAQ61o

KATANA - Pon 01 Wrz, 2014

wloch7 napisał/a:
Czy taki luz kosza sprzeglowego jak w filmiku jest w normie? Zastanawiam się czy rozbierać.
Na pracującym silniku stuki występują przy jednostajnej jeździe, najgłośniej przy około 4 tyś rpm.
http://youtu.be/Msb89hAQ61o


Wloch... weź się trochę ogarnij. Jeżeli chcesz zapytać o opinie na temat luzu kosza sprzęgłowego, to przynajmniej przygotuj się do tego we właściwy sposób. Bo na podstawie tego co nagrałeś moja opinia jest jednoznaczna z tym, że chyba miałeś u siebie co najwyżej trzęsienie ziemi. Nie jestem w stanie zaobserwować niczego innego oprócz tego, że kamerka giba się na wszystkie strony. Zdejmij pokrywę sprzęgła... ustaw odpowiednio kamerkę na statywie, i dopiero nagrywaj materiał do oceny. Wtedy już będę/będziemy mogli zauważyć ewentualne luzy na koszu sprzęgłowym.

wloch7 - Pon 01 Wrz, 2014

Faktycznie marny ten filmik :wstyd:
Może teraz będzie lepiej, chodzi mi czy to jest w normie.
http://youtu.be/YI-eS_M6muw

KATANA - Sro 03 Wrz, 2014

O ile luz osiowy nie jest na tyle niebezpieczny, o tyle luz promieniowy już tak. Jeśli na wałku balancera występują znaczne luzy promieniowe, kwalifikuje to silnik do całkowitej rozbiórki weryfikacji wspomnianych części, i do ich ewentualnej naprawy lub też wymiany.
Natomiast co do kosza sprzęgłowego również... jeśli kosz sprzęgłowy gdy sprzęgło jest włączone posiada luzy promieniowe, może to świadczyć o możliwym uszkodzeniu/zużyciu części. Gdy sprzęgło jest wyłączone, zwolniony kosz sprzęgłowy owszem może wykazywać minimalne luzy promieniowe z racji konstrukcyjnego łożyskowania kosza na wałku sprzęgłowym. Z kolei wewnętrzny kosz przekładek ciernych (metalowych), w żadnym wypadku nie może wykazywać jakichkolwiek luzów promieniowych. Jeżeli luzy takie występują może to oznaczać uszkodzony kosz wewnętrzny spowodowany np. poluzowaniem/odkręceniem śruby głównej kosza sprzęglowego, lub też może być to spowodowane znacznym zużyciem łożysk wałka sprzęgłowego. Jak wspomniałem na samym początku, luz osiowy wałka sprzęgłowego nie jest niebezpieczny, a zbyt nadmierny luz... da o sobie znać szczególnie, gdy np. biegi zaczną ciężej pracować. Na filmiku słychać również stuki, ale wywołane są one luzem międzyzębnym pomiędzy kołem zębatym kosza sprzęgłowego, a kołem zębatym zdawczym na wale korbowym.

Tyle sądzę po ocenie nagranego materiału.

PiKAndyz - Nie 19 Paź, 2014

Hej, nie znalazłem mojego problemu - być może źle szukałem, albo to wcale nie jest jakiś poważny problem. Opisuję:

Wyczyściłem motocykl i naciągnąłem łańcuch na bocznej nóżce - 1 niepełny obrót każdej ze śrub wystarczył, by zmniejszyć luz z 45 do 25mm. Poza tym psiknąłem tylko trochę WD-40 przy dźwigni sprzęgła, na wypadek, gdyby dostała się tam woda. Wszystko super, gotowy do drogi.
Niestety, kiedy miałem ruszyć zauważyłem stuki w silniku. Nie było ich słychać podczas jazdy, bo były zbyt ciche. Jednak występowały przy pchaniu lub toczeniu moto na luzie lub przy sprzęgle, także na wyłączonym silniku. Musiałem zawrócić po 2-3 kilometrach, bo bałem się, że mogę coś uszkodzić. Po powrocie stuki zniknęły - pewnie silnik się rozgrzał i mogło to mieć wpływ, co potwierdziło powrót stuków po paru godzinach - coraz głośniejszych przy próbnym pchaniu w miarę upływu czasu.
Stuki przypominają trochę cykanie o częstotliwości ok. 2 razy na 10cm przesunięcia motocykla, czyli kiedy go przepchnę o metr łańcuch obróci silnik i ze stuków się robi ścieżka perkusji.
Poluzowałem trochę łańcuch, ale stuki nie ustały.

Jak myślicie, co to może być? Dacie radę to zdiagnozować po tak lichym opisie?

sezrg - Nie 19 Paź, 2014

sprawdz przednia zębatkę i luz osiowy i promieniowy tej zębatki

ps : na wcisnietym sprzegle czy też na luzie łańcuch nie obraca silnika czy jaak tam to napisałes

PiKAndyz - Nie 19 Paź, 2014

Fakt, racja, ale gafę palnąłem :padam:
Jak mogę sprawdzić tą zębatkę? Nigdy nie zdejmowałem pokrywy silnika.

sezrg - Nie 19 Paź, 2014

odkrecasz nózke zmiany biegów na klucz nr 10 zsuwasz ją z wieloklinu i nastepnie kluczem nasadowym nr 8 odkrecasz bodajże 5 sróbek. uważaj bo są roznej dlugości wiec nie pomyl gdzie jaka idzie.
i tyle.
zebatka bedzie na wiezchu. zluzuj łańcuch i sprawdz luz zebatki. zembatka jest tez na wieloklinie zabezpieczona zegierem ale nie musis jej sciągać. sprawdz tylko jaki jest luz na tym wieloklinie czyli prawo lewo i luz osiowy od siebie i do siebie.

PiKAndyz - Pon 20 Paź, 2014

Tak zrobiłem. Kiedy zdjąłem pokrywę to zębatkę ledwo było widać - cała była w mazi z błota, smaru i trawy... Wyczyściłem wszystko tak dokładnie, jak mogłem, wyszczotkowałem naftą, wytarłem ścierką i spryskałem smarem do łańcucha. Nic nie luzowałem, bo bałem się, że potem krzywo ustawię koło. Zębatka miała trochę luzu w osi pionowej - lekko odchylała się od pionu przy silnym poruszaniu. Nic więcej tam nie robiłem, bo po wyczyszczeniu stuki zniknęły. Dzisiaj będę jeździł i jeżeli cykanie wróci, to sprawdzę dokładnie luz zębatki, jak mówiłeś.

Dzięki!

Edit:
Niestety, podczas poniedziałkowej jazdy terkot po kilkunastu kilometrach był tak donośny, że słychać go było podczas jazdy. Znowu zdemontowałem osłonę, poluzowałem naciąg łańcucha i rzeczywiście zębatka zdawcza ma duży luz - giba się na 3-4mm. Najwidoczniej to ona powoduje hałas, choć jeszcze nie wiem, w jaki sposób, ani czy jestem w stanie sam to naprawić.

PiKAndyz - Nie 26 Paź, 2014

Ktoś może mi pomóc? Nie wiem, co zrobić z tą zębatką, luzuję i napinam łańcuch, a po chwili 'cykanie' wraca. Nie znalazłem żadnej podpowiedzi.
claudii - Nie 26 Paź, 2014

PiKAndyz napisał/a:
Ktoś może mi pomóc? Nie wiem, co zrobić z tą zębatką, luzuję i napinam łańcuch, a po chwili 'cykanie' wraca. Nie znalazłem żadnej podpowiedzi.


Przygotuj się na wymianę wałka zdawczego albo przywyknij do tego, innej opcji nie ma. Są jeszcze patenty zwane druciarstwem ale nie polecam choć sama zastosowałam jeden z nich doraźnie, aby dojechać do końca sezonu i zabrać się wiosną za wymianę wałka.

PiKAndyz - Nie 26 Paź, 2014

O rany... No to lipa. Myślałem, że to ja coś tam przestawiłem podczas regulacji, bo wcześniej takie stuki występowały sporadycznie. Czy zwlekanie z wymianą do przyszłego sezonu może mieć wpływ na wcześniejsze zużycie / uszkodzenie innych części?
claudii - Nie 26 Paź, 2014

Możesz spróbować wymienić zębatkę zdawczą, może trochę pomoże ale nie na długo, licz się z nierówno rozciągniętym łańcuchem, i w moim przypadku łożysko wałka też dostało po dupie :/ Tak więc mam do wymiany wałek, łożysko, i łańcuch z zębatkami.
sezrg - Nie 26 Paź, 2014

zębatka zdawcza jest zbudowana z bardziej miekkiego materiału niz wałek także spróbujcie wymienic sama zębatke. Załózcie ją i zobaczcie luz na nowej. w prawo i w lewo zebatka nie powinna praktycznie nic sie nie ruszać. wieloklin powinien być ciasno spasowany z zębatką a ruch promieniowy czyli od silnika i do silnika jak macie powyżej 0,6 mm to przykro mi :(
Blue - Sro 01 Lip, 2015

witam,
pozwolę sobie podpiąć mój problem do tego tematu, jako iż ani szukajką ani ręcznie nie znalazłem żeby ktoś miał podobny problem. Ostatnio bawiłem się w doktora i osłuchiwałem cały silnik, i jedna rzecz przykuła dość moją uwagę: lekko metaliczne cykanie w lewym cylindrze, w bliskich okolicach świecy, adekwatne do obrotów. im silnik bardziej jest nagrzany tym bardziej słychać to cykanie. Zastanawia mnie co może być przyczyną tego dźwięku, nie mam dużej wiedzy ale w tamtych okolicach jedyne co może być podejrzane to zawór(?) jakieś pomysły? Czy jest to groźne czy nie? Jak by co to zawory regulowane były po kupnie moto, czyli w sierpniu.

Poniżej wrzucam film, ciężko było telefonem uchwycić ten dźwięk, ale mam nadzieję że usłyszycie: https://www.youtube.com/watch?v=PHP8d_hlikg
od 0:32 najlepiej chyba to słychać

Sowa80 - Sro 12 Lip, 2017

podpinam sie pod pytanie mam podobny dziwięk, kiedys dziwny dzwiek wydawalo sprzegielko rozrusznika, ale teraz jest inny dzwiek.
, luz zaworowy ok, łancuszek rozrządu nowy, napinacz ok. Dźwięk ewidentnie u góry. Kompresja po 11atm. Co to może być? Mam wrażenie że jest 10% słabszy. Co to moze być?

Terandir - Pią 24 Kwi, 2020

Cześć,
Występuje u mnie bardzo podobny dźwięk jak u Blue. Czy ktoś ma pomysł co to może być? Łańcuszek rozrządu, sprzęgło i luzy zaworowe były robione na koniec poprzedniego sezonu przez mechanika. Przed tym serwisem też występował ten dźwięk ale nie tak silny jak teraz. Dźwięk słychać z lewej strony silnika, ciężko stwierdzić z którego miejsca.
Link: https://soundcloud.com/tranquilo-4865555/silnik-gs500e-1997


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group