WITAMY NA FORUM MIŁOŚNIKÓW MOTOCYKLA SUZUKI GS 500 - MIŁEGO PISANIA !
Zapraszamy również na nasz portal pod adresem www.gs500.pl

Portal | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj



Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana plytek zaworowych + zestawianie rozrzadu
Autor Wiadomość
paavo91
[Usunięty]

Wysłany: Pią 07 Sty, 2011   Wymiana płytek zaworowych + zestawianie rozrządu

Witam.
Znalazłem chwilę czasu aby pogrzebać coś przy moto. Postanowiłem, że sprawdzę luz zaworowy i przy okazji stan całego rozrządu. Nie posiadam klucza Suzuki Tool i tak się złożyło, że nie bardzo miałem na niego kasę.Co prawda jest sposób na to z śrubokrętem i imbusem ale chciałem się czegoś nauczyć. Pomyślałem co mi szkodzi, ściągnę wałki, płytki będę miał na wierzchu, potem tylko zestawię odpowiednio rozrząd. Jako że wiele osób obawia się rozrządu a są zmuszeni do regulacji luzów chcę podzielić się z Wami fotkami z tego zabiegu. Jak wiadomo regulacja w serwisie nie jest tania, a konieczna co 6kkm. Jeśli masz trochę chęci, narzędzia i miejsce oraz czas(pośpiech mało wskazany!) możesz śmiało się do tego zabrać.
Nie będę opisywał po kolei ściągania zbiornika, pokrywy zaworów. To już jest w sieci i można z łatwością znaleźć. Jeśli zmierzyliście sobie luzy, i wszystkie macie w normie czyli 0,03-0,08 to dalej chyba nie musicie czytać :P Jeśli luz jest za mały lub za duży bierzcie się do roboty :)

Zacznę od widoku całości z góry, po ściągnięciu pokrywy:


Po wyjęciu napinacza łańcucha rozrządu, można odkręcać mostki wałków. Należy przy tym pamiętać, że każdy mostek ma swoje miejsce i na końcu musi być przykręcony tam gdzie był. W sieci można znaleźć jak ma to wyglądać. Jeśli jakimś sposobem nie macie oznaczeń jak na zdjęciu poniżej KONIECZNIE poznaczcie je sobie!(Na zdjęciu mostek D)


Przy odkręcaniu należy uważać aby żadna śruba nam nie spadł na dół ;) Można wcześniej wypchać szmatami jak na zdjęciu wcześniej.

Po odkręceniu mostków zwróćcie uwagę na podkładki kasujące luz osiowy aby przy wyciąganiu również Wam nie spadły. To te „słynne“ podkładki które w nowszych modelach zastąpiono lepszymi podkładkami(sprężynujące?) i stuki mamy z głowy :


Najpierw wyjmujemy jeden wałek, potem drugi. Łańcuch podwieszamy sobie na czymś, żeby nam nie wpadł do środka. Osobiście sprawdziłem sobie w miarę możliwości jak wygląda ślizg od strony napinacza. Mój wyglądał bardzo dobrze, tak jak i przy wydechu więc sprzedawca chyba nie kłamał mówiąc, że robił przy motorku rozrząd :)

Teraz już koniecznie wypchajcie dobrze miejsce wokół łańcucha. Sam zrobiłem to niedokładnie i płytka zaworowa wpadła... aaa szkoda gadać, ważne, że już jej tam nie ma.

Gdy już wałki są na boku: (wałek + podkładka kasująca luz osiowy),



czas na płytki:


Proponuję nie męczyć się z odrywaniem ich ze szklanki zaworowej tylko wyciągnięcie od razu całej szklanki i na stole na spokojnie wyciągnięcie płytki. Trzeba robić to powoli, i co ważne pojedynczo żeby nie pomylić szklanek. Na zdjęciu poniżej szklanka zaworowa z płytką oraz po zdjęciu płytki:




Dobrze jest sobie od razu zawijać płytki w jakiś papierek z oznaczeniem Lewy wydech itp. To tak w razie późniejszych wątpliwości ;)

Gdy luz zaworowy jest za mały - płytkę można zeszlifować na tzw. magnesówce(póżniej położyć szlifowaną stroną do szklanki). Jeśli luz jest za duży - płytkę należy zmienić wg. tabeli.
http://www.bbburma.net/Do...ction_Chart.pdf

Może też złożyć się tak, że nie trzeba nic robić poza zamianą płytek pomiędzy szklankami. Do tego myślę, że już dojdziecie sami :)

Gdy nowe płytki już założone, można zakładać wałki. Dokładnie to jeden wałek, wałek wydechowy.Przed położeniem go w panewce należy wytrzeć panewkę oraz czop wałka w razie jakiegoś zanieczyszczenia i posmarować olejem. Jeśli pomyliliście sobie wałki to łatwo je rozpoznać. Wydechowy ma ślimaka napędzającego obrotomierz oraz znak EX z boku zębatki. Znajdziecie tam również znaki...

No i pora na znaki. Nie robiłem specjalnych zdjęć na ten temat bo na rysunku z serwisówki wszystko widać.(patrzymy od prawej strony motocykla, od strony wlewu oleju).



A tutaj w praktyce jak to wygląda: (Znak 1, dokładnie wyznacza go strzałka obok!)


A to znajduje się pod pokrywką impulsatora i też nam jest potrzebne.(pokrywka - 3śrubki na klucz 7)


Czas na manewry. Trzeba zestawić znaki na impulsatorze i na wałku wydechowym którego mamy zakręconego. Dobrze jest sobie wysunąć ślizg od strony wydechu i odpychać go jeśli trzeba, żeby łańcuch łatwo się przesuwał nie obracając wałkiem rozrządu.


Gdy na impulsatorze mamy ok(prawy tłok w górze), ustawiamy wałek tak aby też był ok. Wszystko widać obrazku trochę wyżej. W tej pozycji wałek ma wciskać zawór(lewy wydech) i to trochę utrudnia. Na szczęście ja miałem pomoc, wtedy ja trzymałem łańcuch i gdy pomocnik przekręcił na tyle wałkiem, że znak się zgadzał, ja trzymając łańcuch mocno napręzony założyłem go na wałek. Trzeba trzymać łańcuch, żeby nie odbiło spowrotem, tu przydaje się również pomoc.
Kolejnym krokiem jest założenie wałka ssącego IN(lekko skręcić) i ustawienie go odpowiednio. Liczymy od znaku 2 na EX 18 pinów i 18 pin ma wypadać na znak 3 na naszym wałku IN.


Jescze jednymi znakami są wcięcia na wałkach. Mają one być skierowane do siebie. Tak to wygląda „na lajfie“:


Myślę, że wszystko już wiadomo :)
Teraz tylko jeszcze raz sprawdzić czy nam się coś nie przestawiło i po włożeniu napinacza można obrócić kilka razy wałem. Na wykręconych świecach powinno iść lekko. Jak już obrócimy kilka razy to sprawdzamy czy znaki ok. Jeśli tak to wszystko się udało :)
Pozostaje dokręcić mostki odpowiednim momentem i kawał roboty zrobione!

Zaoszczędziłem kupę kasy przy luzach i nauczyłem się trochę. Akurat wszystkie luzy mialem za małe więc dałem płytki do szlifowania. Cena? 2zł/płytkę.

Reszta składania - tak jak w opisach/filmach w sieci(pokrywa zaworów, itp.).

Jeśli ktoś ma jakieś zastrzeżenia co do mojej roboty to chętnie wysłucham. Jakiejś wielkiej gafy raczej nie popełniłem i myślę, że nie zapomniałem czegoś napisać i opis komuś się przyda.


Pozdro,
paavo91
Ostatnio zmieniony przez paavo91 Nie 09 Sty, 2011, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Patryk89
[Usunięty]

Wysłany: Pią 07 Sty, 2011   

Świetna praca :) Kawał dobrej roboty zrobiłeś. W przyszłym tygodniu za mechanikę w mojej Suzie będzie zabierał się zaprzyjaźniony "fachowiec" ;) Ale może w przyszłości sam się zabiorę za taki przegląd.
 
 
jacek 


Model GSa: GS 500E
Wiek: 42
Dołączył: 14 Wrz 2008
Pochwał: 1
Posty: 723
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 09 Sty, 2011   

Dodac trzeba tutaj że płytki zaworowe po zeszlifowaniu trzeba rozmagnesować.

Luzy zaworowe mierzymy zaraz po sciągnieciu kapy zaworów, zanim zaczniemy luzować napinacz i podważać popychacze zaworów. Później po złożeniu całego rozrzadu luzy zaworowe mogą być troche inne niż chcieliśmy uzyskać gdyż wałki w swoim łożyskowaniu ułożą sie dobrze dopiero po odpaleniu silnika oraz napinacz dobrze napręży łańcuch dopiero po rozgrzaniu silniku.
 
 
 
Majic 

Model GSa: GS 500E
Wiek: 41
Dołączył: 11 Lut 2008
Pochwał: 1
Posty: 589
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 09 Sty, 2011   

paavo91, rozumiem, ze szlifowałeś na magnesówce. Rozmagnesowałeś płytki ?
_________________
Prowadzący G.G.G. (Gieesową Grupę Geriatryczną).
 
 
 
paavo91
[Usunięty]

Wysłany: Nie 09 Sty, 2011   

Koleś od którego brałem powiedział, że rozmagnesowane. Dzięki za podpowiedź bo zapomniałem dopisać :)
 
 
Tomek Kulik
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Sty, 2011   

Dobra robota! :)
Polecam wszystkim Kolegom zaopatrywać się w klucz dynamometryczny do skręcania mostków, ino o małym zakresie, co pozwoli na dokładne dociągnięcie. Dokręcenie zbyt mocne grozi zerwaniem gwintów w głowicy, lub odkształceniem mostka. Nie zapominamy o kropelce "loktajtu" na gwinty śrub, ino średniej "trzymalności".
Co do klucza do wciśnięcia szklanki, to polecam zrobić metodą ślusarską, co zajmie godzinkę piłowania, oszczędzi ok. 100 zł, zaś satysfakcja jest bezcenna.
Do wyjmowania płytek polecam magnes. Mniejsze ryzyko, że płytka wpadnie gdzieś, gdzie - zgodnie z prawami Murphy'ego - pojawił się jedyny otwór w szmatce pod wałkami :zawstydzony:
 
 
kempes 



Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 34
Dołączył: 23 Wrz 2008
Pochwał: 30
Posty: 1746
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Pon 10 Sty, 2011   

Tomek_Kulik napisał/a:
Do wyjmowania płytek polecam magnes. Mniejsze ryzyko, że płytka wpadnie gdzieś, gdzie - zgodnie z prawami Murphy'ego - pojawił się jedyny otwór w szmatce pod wałkami :zawstydzony:


Na pewno wygodniej i "pewniej".Tylko jak taką płytkę później rozmagnesować domowym sposobem? Macie jakieś patenty?
 
 
SeBoL
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Sty, 2011   

wiem, że można rozmagnesowywać np. śrubki i śrubokręty za pomoca lutownicy, a konkretnie przestrzeni między oczkiem.
Najlepszym rozwiązaniem jest lutownica transformatorowa o mocy minimum 75W
 
 
jacek 


Model GSa: GS 500E
Wiek: 42
Dołączył: 14 Wrz 2008
Pochwał: 1
Posty: 723
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 10 Sty, 2011   

Tomek_Kulik napisał/a:

Do wyjmowania płytek polecam magnes. Mniejsze ryzyko, że płytka wpadnie gdzieś, gdzie - zgodnie z prawami Murphy'ego - pojawił się jedyny otwór w szmatce pod wałkami :zawstydzony:


Według mnie wieksze ryzyko, zawsze może sie oderwać od magnesu jak juz będzie poza szklanka. Szczypce, penseta są pewniejsze w uchwycie i nie ma potem problemów czy rozmagnesowałem ta lutownica czy nie
 
 
 
paavo91
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Sty, 2011   

Tomek_Kulik napisał/a:
Nie zapominamy o kropelce "loktajtu" na gwinty śrub,


Zapomniałem, i co teraz? :looka:
 
 
Tomek Kulik
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Sty, 2011   

kempes napisał/a:
Tomek_Kulik napisał/a:
Do wyjmowania płytek polecam magnes. Mniejsze ryzyko, że płytka wpadnie gdzieś, gdzie - zgodnie z prawami Murphy'ego - pojawił się jedyny otwór w szmatce pod wałkami :zawstydzony:


Na pewno wygodniej i "pewniej".Tylko jak taką płytkę później rozmagnesować domowym sposobem? Macie jakieś patenty?
A kiedy zdąży się namagnesować? Nie zdąży...
Sprawdźcie ile się trzeba narobić, żeby namagnesować śrubokręt.

Buziaki ***********
 
 
SERWIS_MOTOWIT
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Sty, 2011   

paavo91 napisał/a:
Tomek_Kulik napisał/a:
Nie zapominamy o kropelce "loktajtu" na gwinty śrub,


Zapomniałem, i co teraz? :looka:


Nie ma potrzeby dawania Loctita na gwinty srub trzymajacych podpory wałków. Nalezy przed montazem wydmuchać olej z gwintów w głowicy i skrecic podpory wałków momentem
8-12 Nm.
 
 
sezrg 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 40
Dołączył: 15 Lis 2007
Pochwał: 17
Posty: 821
Skąd: swarzędz/poznan
Wysłany: Pon 17 Sty, 2011   

a ja mam pytanko odnosnie napinacza.
po wyjeciu go jest on w jednym położeniu i sciskając go w dłoniach widac i czuc jak sie rusza ale pytanie moje czy w takim stanie wkładam go zpowrotem czy moze wysuwam go bardziej lub chowam bardziej za pomocą srodkowej śruby czy jak bo sam nie wiem?
_________________
keeway ry8->suzuki gs 500->suzuki rf 600->niebawem HAYA
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja Lo-Fi

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES ORAZ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:
  • Nasza strona używa informacji zapisywanych za pomocą cookies i podobnych technologii głównie w celu dostosowania strony do potrzeb każdego użytkownika oraz m.in. w celach statystycznych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy z branży statystycznej. Ustawienia dotyczące plików cookies mogą być zmienione w programie (przeglądarce) do obsługi stron internetowych. Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza akceptację korzystania z serwisu na wyżej wymienionych warunkach.

  • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:
    • Administratorem Danych Osobowych jest Forum GS500.pl;
    • podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej rejestracji i użytkowania forum;
    • przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu użytkowania forum odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. i zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Rozporządzeniu;
    • Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych, uzyskania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych;
    • dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do wykonania usługi lub czynności w związku z którą zostały przekazane (czas użytkowania konta na forum GS500.pl) oraz przez okres wynikający z okresu przedawnienia w ewentualnym procesie ochrony dóbr Administratora;
    • informujemy, iż Twoje dane osobowe możemy udostępniać następującym kategoriom podmiotów:Google Inc, SolarWinds Corporate, England.pl Sp. z o.o., IONIC Sp. z o.o. Sp. k.
    • Masz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.