WITAMY NA FORUM MIŁOŚNIKÓW MOTOCYKLA SUZUKI GS 500 - MIŁEGO PISANIA !
Zapraszamy również na nasz portal pod adresem www.gs500.pl

Portal | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj



Poprzedni temat «» Następny temat
Rejestracja i ubezpieczenie motocykla.
Autor Wiadomość
Miden
[Usunięty]

Wysłany: Wto 07 Paź, 2008   Rejestracja i ubezpieczenie motocykla.

Witam,

mam takie dwa pytania na tle prawnym.

1.Jak wygąda rejestracja motocykla, zarejestrowanie go na osobę która NIE posiada prawa jazdy kategorii A.?
Chodzi o to, że chciałbym zarejestrować motocykl na ojca (ewentualnie, byłby moim wspólwaścicielem) - w celu zniżek OC. Jednak nie posiada on prawa jazdy na motocykl. I czy taka osoba, może być właścicielem pojazdu?

2.Jak wygląda ubezpieczenie motocykla, na osobę która także nie ma prawa jazdy kategorii A (ta sama sytuacja). Czy można ubezpieczyć motor na swoje zniżki OC samochodowego, nie mając prawa jazdy na motor? Czy zakłady ubezpieczeń się tym interesują?


Mam czarny scenariusz, że niestety nie można być właścicielem pojazdu nie mając odpowieniego prawa jazdy oraz nie można go ubezpieczyć na siebie - także nie mając prawa jazdy kat A. Ale żeby się upewnić - zapytam was :)

A może jest osoba, która ma (miała) podobny problem?

/pozdrawiam
 
 
st3fan
[Usunięty]

Wysłany: Wto 07 Paź, 2008   

ad. 1.
Nie ma to najmniejszego znaczenia. Nikt Cię nie będzie pytał o to czy masz prawo jazdy kat. A. (sam nie mam a zarejestrowałem na siebie ;) ).

ad. 2.
podobnie jak wyżej - również nie miałem problemów z ubezpieczeniem. Pytałem agenta o to co się stanie w razie kolizji i powiedział, że tak czy inaczej agencja wypłaca ubezpieczenie (ubezpiecza bowiem pojazd, a nie osobę), ale jeżeli ktoś nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu na pewno będą dochodzić tego sądowo, więc w praktyce jeżeli Ty będziesz jeździć mając uprawnienia (czyt. kategorię A) to ubezpieczenie będzie obowiązywać.

### EDIT ###
Zakładam oczywiście, że masz skończone 18 lat bo chyba to jest właśnie wymogiem...
 
 
Miden
[Usunięty]

Wysłany: Wto 07 Paź, 2008   

Ok, dzięki ;) w takim razie wszytko stało się jasne i owiele prostrze niż się spodziewałem !

Co do wieku - nie ma problemu - praktycznie jeszcze trochę i będzie 20 ;)

ps.A gdzie ubezpieczyłeś motor? Że "tak się da" ? :)
 
 
kukaszr
[Usunięty]

Wysłany: Wto 07 Paź, 2008   

hmm OC dla motocyklów to koszt w PZU około 90-140zł to nie jest super drogo! Nie wiem po co kombinować

Ceny są różne dla każdego miasta, i od błędów które popełnią panie w okienkach ;-)

http://gs500.boo.pl/viewt...?t=737&start=60
 
 
st3fan
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Paź, 2008   

Ja w zasadzie nie płaciłem ubezpieczenia, bo moto był jeszcze ubezpieczony, ale przy moich zniżkach w PZU GSa ubezpieczę za 54 zeta (taka też kwota widnieje teraz na ubezpieczeniu). :D Tanio jak barszcz. :D
 
 
Piterek 


Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 193
Skąd: Piotrków Tryb
Wysłany: Sro 08 Paź, 2008   

kukaszr napisał/a:
hmm OC dla motocyklów to koszt w PZU około 90-140zł to nie jest super drogo!

koledzy nie głoście herezji, jeśli nie wiecie jak jest.Tak jak napisał Stefan, oc w Pzu dla kogoś z pełnymi zniżkami kosztuje 54 zł.
_________________
chciałbym umrzeć we śnie jak mój dziadek... a nie jak jego pasażerowie głośno krzycząc :przestraszony: :szok:
__________
Gs500E>Honda Transalp xl600
 
 
Yarccom 



Wiek: 44
Dołączył: 24 Wrz 2007
Pochwał: 5
Posty: 1934
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 08 Paź, 2008   

ale kukaszr w sumie napisał prawde

podstawa składki to cos ok 100 zł i w zalezoności czy mamy zwyżki (wiek, długosć prawka, zwyżki za szkodowość) czy też znizki (za bezszkodowość, kontynuacje) płacimy mniej czy tez wiecej od tej podstawy
ja mam 60% i ok 50 zł płace

dziwi mnie to kombinowanie
nie lepiej odciąc sie od pępowiny i na siebie zarejestrowac moto i samemu zbierać te znizki to tylko oszczedność 40-50 zł na rok to nie majątek

rzeczywiście inaczej jest przy autach gdzie podstawa to 2500 zł i znizki sa konkretne po 1000 i wiecej zł :zdegustowany:
_________________
Suzuki GS 500 '2001 --> sprzedany
Yamaha TDM 850 '2002 --> sprzedany
Suzuki GSX-R 600 K2 '2002 --> sprzedany
Suzuki GSR 600 ABS '2006 --> sprzedany
 
 
st3fan
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Paź, 2008   

Jeżeli moto zostanie zarejestrowane na kogoś kto ma maksymalne zniżki, a osoba jeżdżąca faktycznie będzie współwłaścicielem to i tak latka, a co za tym idzie zniżki, będą lecieć. Co prawda wtedy może być zwyżka za wiek współwłaściciela ale i tak powinno wyjść nieco taniej. 40-50 zeta dla 20-latka to czasami jest wydatek, więc w sumie nie dziwię się, że szuka oszczędności. ;)
 
 
Miden
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Paź, 2008   

Nie myślałem, że aż tak tanie jest ubezpieczenie. Spodziewałem się wyższych kwot (podobnych jak w przypadku samochodów). Tam różnica jest już ogromna.

Ja zapewne będę miał 100% zwyżki (bo nie mam 24lat, bo prawojazdy krócej niż 3 lata, itd itd...) Jesli 40% kwoty to 54pln to ja powinienem zapłacić 216 ;)

Chociaż 150pln piechotą nie chodzi :P
 
 
Lemon 



Wiek: 39
Dołączył: 06 Lis 2007
Pochwał: 1
Posty: 1214
Skąd: 0-61
Wysłany: Sro 08 Paź, 2008   

Piterek napisał/a:
kukaszr napisał/a:
hmm OC dla motocyklów to koszt w PZU około 90-140zł to nie jest super drogo!

koledzy nie głoście herezji, jeśli nie wiecie jak jest.Tak jak napisał Stefan, oc w Pzu dla kogoś z pełnymi zniżkami kosztuje 54 zł.

no właśnie.. a w moim przypadku 24 lata (zwyżka 50%), rok zniżek (-10%), kontynuacja (-5%) czyli płace podstawa +35%= 174zu. :kwasny:

st3fan napisał/a:
Jeżeli moto zostanie zarejestrowane na kogoś kto ma maksymalne zniżki, a osoba jeżdżąca faktycznie będzie współwłaścicielem to i tak latka, a co za tym idzie zniżki, będą lecieć. Co prawda wtedy może być zwyżka za wiek współwłaściciela ale i tak powinno wyjść nieco taniej.


hmm zastanówmy się czy tak taniej.. ojciec ma zniżki 60%.. w przypadku ubezpieczenia samochodu daje mu to duuuuzo pieniążków.. jeśli zostanie współwłaścicielem kogoś kto ma zwyżke +50% to znizka wyniesie tylko 10%.. ale w razie buby tatko traci znacznie więcej na zniżkach..

jestem tego samego zdania co Yarccom.. brać na siebie moto póki tanio, zaprocentuje to zniżkami na przyszłe pojazdy (puszki), których ubezpieczenie kosztuje nie 150 a 1500 i więcej..
_________________
pozdrawiam- Juli(an)
 
 
st3fan
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Paź, 2008   

Lemon, może i masz rację, że przy moto ta różnica cenowa nie jest aż tak duża. Zakładając, że Miden nie ma zniżki 10% i kontynuacji (bo pewnie nie ma) zapłaci w sumie około 200 zeta, albo i więcej. Robi to już różnicę ponad 100 zł, chociaż do końca nie wiem jak są liczone zniżki... musiałbym pogadać z bratem jak to u niego jest w przypadku samochodu - podobna sytuacja, czyli zarejestrował samochód na staruszka, który ma pełne zniżki OC/AC, a on jest w Twoim wieku. Różnica w ubezpieczeniu samochodu była ogromna - około 2-3k zł. Zniżki OC i AC liczone są osobno, więc w przyszłości jeżeli ktoś kupi sobie samochód i będzie chciał AC to i tak zniżka na AC będzie lecieć od 0%. Samo OC nie ma takich różnic jak napisałeś. No chyba że ktoś ma mega wypasioną furę, ale w sumie nie słyszałem, żeby ktoś zapłacił samo OC 1500 zeta (być może się mylę) :)
W sumie decyzja i tak należy do Midena - jak masz kasę to rób tak jak mówią chłopaki. Jak nie masz to pogadaj z ojcem co on o tym myśli i czy faktycznie się opłaca.
Zabawa z moto jest naprawdę kosztowna... nie spodziewałem się, że aż tyle, dlatego liczy się kasę gdzie tylko się da.
 
 
metalbeast
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Paź, 2008   

Cytat:
nie lepiej odciąc sie od pępowiny i na siebie zarejestrowac moto i samemu zbierać te znizki to tylko oszczedność 40-50 zł na rok to nie majątek


dokładnie! ja kupiłem od gościa który miał jeszcze ubezpieczenie, tyle ze miał zniżki na 80zł, ja musiałem 70 dopłacić ,bo jeszcze w tym roku objęła mnie zwyżka wiekowa (do 25 +50%) w przyszłym zapłacę już 100zł -10% o ile sie nie mylę. przez 7 lat mam auto ale ubezpieczenie na ojca bo ja bym musiał ponad 1000zł za nie płacić, ale czas najwyższy swoje zniżki wypracować a różnica jest taka że na moto taniej, pozniej bez problemu na auto przejdzie. Kiedyś trzeba nazbierać ;]
 
 
Lemon 



Wiek: 39
Dołączył: 06 Lis 2007
Pochwał: 1
Posty: 1214
Skąd: 0-61
Wysłany: Sro 08 Paź, 2008   

zawsze można sobie zniżki nabijać ubezpieczając skuter albo inny smieszny pojazd..
5 lat posiadania i opłacania gówienka po 60zu i mamy już całkiem ładne zniżki
;)
_________________
pozdrawiam- Juli(an)
 
 
Majic 

Model GSa: GS 500E
Wiek: 41
Dołączył: 11 Lut 2008
Pochwał: 1
Posty: 589
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 09 Paź, 2008   

metalbeast napisał/a:
bo jeszcze w tym roku objęła mnie zwyżka wiekowa (do 25 +50%) w przyszłym zapłacę już 100zł -10% o ile sie nie mylę.

W marcu miałem pełne 25 lat -> płaciłem za OC w kwietniu i w PZU zwyżka za wiek. W PZU biorą od 26 lat bez zwyżek. Teraz zapłaciłem 232 z NNW.
Co do brania współwłaściciela ze zniżkami do motocykla nie opłaca się. Masz moto -> masz wydatki :)
_________________
Prowadzący G.G.G. (Gieesową Grupę Geriatryczną).
 
 
 
82przemek82 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 42
Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 133
Skąd: Kielce
Wysłany: Nie 14 Gru, 2008   

ja mam juz skonczone 26 lat w pzu kontynuacja po poprzednim wlascicielu do maja wazne i musialem tylko doplacic 21 zl pytalem sie ile bedzie na caly rok to mi powiedzieli 120zl bez zadnych znizek. tak ze to jest smieszna cena dla mnie na caly rok i bardzo sie z tego faktu ucieszylem bo nastawialem sie na ponad 200 zl :)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja Lo-Fi

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES ORAZ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:
  • Nasza strona używa informacji zapisywanych za pomocą cookies i podobnych technologii głównie w celu dostosowania strony do potrzeb każdego użytkownika oraz m.in. w celach statystycznych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy z branży statystycznej. Ustawienia dotyczące plików cookies mogą być zmienione w programie (przeglądarce) do obsługi stron internetowych. Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza akceptację korzystania z serwisu na wyżej wymienionych warunkach.

  • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:
    • Administratorem Danych Osobowych jest Forum GS500.pl;
    • podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej rejestracji i użytkowania forum;
    • przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu użytkowania forum odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. i zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Rozporządzeniu;
    • Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych, uzyskania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych;
    • dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do wykonania usługi lub czynności w związku z którą zostały przekazane (czas użytkowania konta na forum GS500.pl) oraz przez okres wynikający z okresu przedawnienia w ewentualnym procesie ochrony dóbr Administratora;
    • informujemy, iż Twoje dane osobowe możemy udostępniać następującym kategoriom podmiotów:Google Inc, SolarWinds Corporate, England.pl Sp. z o.o., IONIC Sp. z o.o. Sp. k.
    • Masz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.