WITAMY NA FORUM MIŁOŚNIKÓW MOTOCYKLA SUZUKI GS 500 - MIŁEGO PISANIA !
Zapraszamy również na nasz portal pod adresem www.gs500.pl

Portal | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj



Poprzedni temat «» Następny temat
W czym jezdzimy - w zaleznosci od pogody i pory roku
Autor Wiadomość
MarcinN
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Lis, 2009   W czym jeździmy - w zależności od pogody i pory roku

Witam,

Chcę zaproponować wątek, w którym podzielimy się swoimi doświadczeniami z wyjazdów w różnych porach roku - co kiedy ubrać, co zdjać, żeby jazda była komfortowa.

Zacznę od swoich doświadczeń z tego roku.

Lato:
W gorące słoneczne dni - w zasadzie najlepiej nie jeździć ;) . Chyba, że w ubraniu "cywilnym". Przyjemne stają się przejażdżki dopiero pod wieczór. Ubieram moją kurtkę tekstylną (oczywiści z wypiętą podpinką), wszystkie wywietrzniki porozpinane, pod spodem koszulka termoatywna z krótkim rękawem. Spodnie motocyklowe - mam wypinaną zarówno podpinkę jak i membranę - polecam tylko takie z wypinaną membraną. Latem wyciągam też z nich ochraniacze kolanowe. Do tego cienkie rękawice, ale DŁUGIE. Muszą zachodzić na kurtkę. W przeciwnym razie wiatr lubi gdzieś rękawem przedostać się aż w okolice łopatek i doprowadzić do przewiania.

Dodatkowo - gdy wiem, że będę jechał po zachodzie słońca - zakładam cienki kołnierz - taki zwykły przewiewny bawełniany - ma chronić głównie tył szyi. Niby niewiele daje, ale bardzo poprawia komfort. Mój kołnierz zrobiłem z bawełnianej kominiarki - obciałem jej "głowę". Mam kurkę "długą", ale pod wieczór zakładam też pas nerkowy - porządny szeroki z dodatkowymi ochraniaczami. Nie mam żółwia więc ma to być jego namiastka.

Słoneczna jesień (plus kilkanaście st C):
Najprzyjemniejszy okres dla ciuchów tekstylnych. W spodnie wpinam membranę, w kurtkę podpinkę. Pod to bielizna termoaktywna (długie kalesony plus koszulka z długim rękawem).
Rękawice z podpinką. Na głowę kominiarka (bawełniana) - warto założyć ją tak, żeby zachodziła tuż nad oczy - ogrzewa zatoki. Oprócz kominiarki zawsze zakładam porządny nieprzewiewny kołnierz. "Porządny" wcale nie znaczy "drogi". ;)

Chłodne dni (powyżej plus 5 st C):
Żeby jazda stała się przyjemnością, trzeba się starannie ubrać.
Najpierw komplet bielizdy termoaktywnej. Długie grube podkolanówki, spodnie z kompletem podpinek. Dodatkowa podkoszulka z krótkim rękawem, bawełniany półgolf, kompletna kurtka. Na szyję nieprzewiewny kołnierz, pod to kominiarka bawełniana - koniecznie nisko nad oczy i założona na brodę, na to wszystko porządny nieprzewiewny kołnierz chroniący też fragment klatki piersiowej.
Rękawice - tu mam problem. Przy temperaturze poniżej +10 C - marzną dłonie w skórze z podpinką. Przydałyby się podgrzewane manetki, ale na razie ich nie mam. Kupiłem więc rękawice narciarskie - poniżej 80 zł jest już spory wybór. Zwracałem uwagę, żeby miały przyczepną stronę od wewnątrz dłoni oraz porządnie chroniły końcówki palców. Pod kątem ochrony termicznej spisują się znakomicie, niestety traci się częściowo wyczucie manetek oraz dźwigni. Coś za coś.
Chcę jeszcze poeksperymentować z cienkimi rękawicami wkładanymi pod skórzane, tylko, że po ich założeniu chyba robi się za ciasno i palce mogą zacząć cierpnąć.

Moje błędy:
Początkowo latem ubierałem się za grubo. Koniecznie chciałem mieć komplet ochraniaczy. No i miałem - ale było pieruńsko gorąco. Teraz czasami jeżdżę nawet w jeansach (w słoneczne letnie dni), ale kurtkę mam zawsze.
Jesienią kilka razy ubrałem się za lekko - masakra. Brakowało mi dodatkowego swetra pod kurtką i cały dygotałem z zimna.

Jeszcze drobiazg: ochrona przez słońcem w oczy. Miałem kask z blendą przeciwsłoneczną, ale mi ukradli. Teraz mam bez blendy - i zakładam okulary przeciwłoneczne - jeździ się wygodnie, nic nie uciska. Okulary nie mogą być polaryzacyjne, bo lubią tworzyć się tęcze na szybie kasku.

Z przyjemnością poczytam o Waszych doświadczeniach w tym temacie.
Pozdrawiam
 
 
studi 



Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 50
Dołączył: 08 Lis 2009
Pochwał: 236
Posty: 3561
Skąd: Słoneczna Italja
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009   

Cześć,

Ja mam komplecik kupiony w louisie brendowany jako Streetfighter. Zawsze też używam kominiarki pod kask. Ostatnio dokupiłem sobie jeansy.

Więc zaczynając od głowy jak powiedziałem zawsze używam kominiarki i mam je aż trzy, gruba z polaru na temperatury w okolicach 3-4st., średnio grubą na wiosnę/jesień oraz cieniutką bawełnianą na lato, na to orzeszek Nolan N103

Kurtki ma dwie, jedna letnia druga jesienna
- letnia to Streetfighter Summer boki są ażurowe więc latem się nie zgrzejesz, a na "chłodniejsze" dni jest dopinany wiatrołap i jest bardzo komfortowo,
- jesienna to Streetfighter tekstylna wykonana jest z grubszego materiału więc z założenia jest cieplejsza, dodatkowo ma wpinaną pikowaną podpinkę więc jest bardzo ciepła (przy takiej pogodzie jak teraz ~10st latam w polarze ale bez podpinki :P )
Obie kurtki wyposażone są "fabrycznie" w protektory na łokcie i ramiona, posiada też kieszeń na protektor pleców (dokupiłem i przekładam jak zmieniam kurtki, czyli 2 x w roku)

Spodni mam dwie pary
- w komplecie do kurtek, używany w okresie jesienno/wiosennym oraz latem gdy jadę w trasę Streetfighter tekstylne wyposażone w protektory kolan oraz w kieszenie na protektory bioder, tak jak kurtka posiada podpinkę na zimne dni oraz w okolicach kolan rozpinane wentylatory na cieplejsze, w trasie są akurat nawet latem
- na śmiganie latem po mieście na krótkich odcinkach mam jeansy z protektorami na kolana i biodra, więc wygląda to całkiem cywilnie

Rękawice również dwie pary,
letnie - to Streetfighter Action są oddychające i mają protektory na kostki, ale nie sa sztywne więc nie krępują ruchów
jesienne - to Probiker Arctic są bardzo ciepłe więc na naprawdę zimne dni

To taka mała dygresja, to czy dla kogoś jest dzień zimny, czy ciepły jak wiadomo jest pojęciem względnym, ja akturat nie nalezę do zmarzluchów i gdy inni zakładają kożuszki ja chodzę w tshircie i polarze :P

Pozostają jeszcze buty, na razie mam jedne ale chyba na przyszły sezon dokupię jakieś inne, bo zaczyna mnie wkurzać wiązanie (buty są sznurowane) Probiker Allround II poza tym nie mam do nich zastrzeżeń, nigdzie nie utrudniają ruchów, nie sa to plastiki.

No i tak sobie śmigam, myślę, że jest to w miarę ubiór OK, jakoś nie widzę siebie w kombinezonie ze skóry, nie odpowiada mi taki styl, ale o gustach wiadomo ...
_________________
Pomogłem, nie zapomnij kliknąć w
_________________


Aprilia SR => Kymco S9 => GS500F K4 => DL650A L2
 
 
 
mr0zd
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Lis, 2009   

W lato tak czy siak się spocisz, ja sobie rozpinam z przodu skórę tak do połowy, wtedy podczas jazdy przyjemny wiaterek mnie owiewa, kominiarkę zawsze zakładałem- wtedy miałem zwykła bawełnianą za 7zł, a Oxforda mam od niedawna i jak na razie na chłód i wiatr spisuje się znakomicie. Spodni motocyklowych się jeszcze nie "dorobiłem" więc w lato dużego problemu nie ma, sam jeans, a jak się robi zimno to dokładam tylko pary spodni pod spód, przeważnie dresów. A ręce to przykra sprawa, w upał zawsze mokre, w zimę zawsze zimne, jedyne co robię w zimne dni to zwykłe rękawice pod motocyklowe i na postoju kładę je na tłumik żeby się nagrzały przed jazdą. Tłumik z karbonu także nawet po kilkugodzinnej jeździe non stop można go dotknąć dłonią także nie ma obawy że mi się rękawice przykleją do tłumika :D
 
 
Brosik 

Model GSa: GS 500E
Wiek: 33
Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 60
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009   

A owadów w lato przy rozpiętej kurtce się nie boisz ? wleci coś wściekłego, zacznie Cię kąsać czy co one tam robią, dalej nie muszę pisać jakie są wtedy reakcje człowieka.

Jak jest bardzo gorąco to mimo wszystko zawsze kominiara, rękawice, kurtka i buty no i wiadomo kask. Spodnie tekstylne odpuszczam bo to już jest wtedy jezioro w spodniach ;) Do jeansów zawsze zakładam ochraniacze na kolana bo dostałem raz w kolano kamieniem spod koła innego pojazdu i jest to bardzo nie miłe uczucie :) Ciekawą rzeczą są typowe motocyklowe jeansy z ochraniaczami.

A jak zimno to wiadomo podpinki do spodni i kurtki plus jakiś sweter. Przydały by się rękawice ocieplane ale to może na przyszły sezon.
 
 
mr0zd
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Lis, 2009   

O moją boską klatę wszystkie robali się zabijają :D :D :D :rotfl:
 
 
biernus
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Lis, 2009   

Ja planuje do mojej skórzanej kurtki tschul zakupic jakie motojeansy z ochraniaczami. Bo w tekstylnych będzie jezioro...
 
 
tmi 



Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 37
Dołączył: 03 Lut 2009
Pochwał: 28
Posty: 2331
Skąd: Cz-wa
Wysłany: Sro 25 Lis, 2009   

Ja przy kupnie tekstylu na wierzch, wezme poważnie pod uwage coś w jasnym kolorze, a nie czarne. Nad czarnym jest taka przewaga, że odbije 80% promieni, zamiast tyle pochłonąć, latem może to być znaczna ulga, a, że troche much będzie widać....
_________________
Suzuki GS 500 05' -> Yamaha FZS 600 Fazer 02'

Motocykl to nie niedźwiedź. Nie potrzebuje zimowania.
 
 
MarcinN
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Lis, 2009   

^^ Miałem podobny pomysł, jednak wady są zbyt poważne. Popatrz, jak brudzą się samochody - Twoją karoserią jest ubranie.

Także miałem obawy przed czarnym ubraniem. Okazało się jednak, że pęd powietrza skutecznie chłodzi je i słońce nie powoduje dodatkowego nagrzewania.
Co innego kask - tu zdecydowanie polecam srebrny z połyskiem. Czarny kask lubi się nagrzać gdzieś na postoju znacznie bardziej od srebrnego. No a kask łatwo jest umyć.
 
 
Tomek Kulik
[Usunięty]

Wysłany: Pią 05 Mar, 2010   

Czołem.
Mój zestaw na dni chłodne:
- spodnie i kurtka BF Desert,
- rekawice Halvarson, zimowe wyczesane, z Larssona,
- kołnierz/śliniak Kobi + kominiarka,
- bielizna odprowadzająca pot na zewnątrz + cienki dopasowany polar pod kurtkę.


Zestaw na dni ciepłe:
- kurtka IXS skórzana krótka,
- spodnie wojskowe typ M65 z demobilu,
- na tyłek spodenki crossowe z ochraniaczami bioder i kości ogonowej,
- na kolana niesmiertelne nakolanniki zawiasowe Polisport, ale szukam szyn za normalne pieniądze, jakiś EVS, cy cuś...
- rękawice BF skórkowe od wewnątrz i perforowane z zewnatrz, z carbonową osłona kostek,
- przeciwdeszczowe dwuczęściowe ubranie ze sklepu dla rowerzystów, kóre kosztuje połowę tego, co to samo ubranko w sklepie dla motórzystów...

W obu przypadkach:
- kask Suomy Vandal + ew. stopery poza miasto i po pracy,
- buty wojskowe Kupczak, z uwagi na kompromis między sztywnością i ochroną a możliwością chodzenia po placu manewrowym,
- długie skarpety wełniane dla alpinistów.

W planach:
- szyny EVS,
- kask Schubert do turystyki - zielony jaskrawy z podnoszoną szczęką ;)
- buty Sidi Canyon.

Tomek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja Lo-Fi

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES ORAZ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:
  • Nasza strona używa informacji zapisywanych za pomocą cookies i podobnych technologii głównie w celu dostosowania strony do potrzeb każdego użytkownika oraz m.in. w celach statystycznych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy z branży statystycznej. Ustawienia dotyczące plików cookies mogą być zmienione w programie (przeglądarce) do obsługi stron internetowych. Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza akceptację korzystania z serwisu na wyżej wymienionych warunkach.

  • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:
    • Administratorem Danych Osobowych jest Forum GS500.pl;
    • podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej rejestracji i użytkowania forum;
    • przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu użytkowania forum odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. i zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Rozporządzeniu;
    • Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych, uzyskania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych;
    • dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do wykonania usługi lub czynności w związku z którą zostały przekazane (czas użytkowania konta na forum GS500.pl) oraz przez okres wynikający z okresu przedawnienia w ewentualnym procesie ochrony dóbr Administratora;
    • informujemy, iż Twoje dane osobowe możemy udostępniać następującym kategoriom podmiotów:Google Inc, SolarWinds Corporate, England.pl Sp. z o.o., IONIC Sp. z o.o. Sp. k.
    • Masz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.