WITAMY NA FORUM MIŁOŚNIKÓW MOTOCYKLA SUZUKI GS 500 - MIŁEGO PISANIA !
Zapraszamy również na nasz portal pod adresem www.gs500.pl

Portal | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj



Poprzedni temat «» Następny temat
Stukanie w silniku - stuki
Autor Wiadomość
KATANA 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 40
Dołączył: 06 Gru 2009
Pochwał: 58
Posty: 963
Skąd: KĘTRZYN
Wysłany: Sro 20 Lis, 2013   

Zrób tak, postaw moto przodem prostopadle do ściany- tak aby przednie koło oparło się o ścianę. Następnie odpal silnik i na włączonej jedynce postaraj się sprzęgłem przydusić silnik, obserwuj w tym czasie jakie silnik będzie generował dźwięki.
 
 
marcinlbn18 


Wiek: 34
Dołączył: 06 Paź 2012
Pochwał: 2
Posty: 78
Skąd: Lublin
Wysłany: Sro 20 Lis, 2013   

KATANA napisał/a:
na włączonej jedynce postaraj się sprzęgłem przydusić silnik, obserwuj w tym czasie jakie silnik będzie generował dźwięki.


przydusic silnik tzn mam lekko popuszczać sprzęgło na biegu ale nie na tyle żeby kolo zaczęło kręcić ?

jutro po odpaleniu i wymieszaniu oleju odessam troche rurka i strzykawka.jesli opilki sa to powinno chyba wyjść.
_________________

 
 
 
KATANA 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 40
Dołączył: 06 Gru 2009
Pochwał: 58
Posty: 963
Skąd: KĘTRZYN
Wysłany: Sro 20 Lis, 2013   

marcinlbn18 napisał/a:
przydusic silnik tzn mam lekko popuszczać sprzęgło na biegu ale nie na tyle żeby kolo zaczęło kręcić ?


Zgadza się. Co do oleju to do właściwej jego oceny należy spuścić olej np. do czystego naczynia.
 
 
marcinlbn18 


Wiek: 34
Dołączył: 06 Paź 2012
Pochwał: 2
Posty: 78
Skąd: Lublin
Wysłany: Czw 21 Lis, 2013   

-Próba z obciążeniem silnika sprzęgłem wyszła dobrze, nie było nic słychać.

-Osłuchałem silnik ze wszystkich stron długą metalową rurą od odkurzacza - żadnego stukania nie było. (apropo nie spodziewałem się tak wyraznego i głośnego przeniesienia dzwieków z wnętrza silnika, prosta i świetna metoda,naprawde polecam. Sam podchodziłem do tego sceptycznie)

-olej po wymieszaniu zassalem z wlewu i był czysty. Nie mam dobrego klucza do sruby spustowej wiec dałem sobie spokój,na wiosne i tak bedzie wymiana w serwisie.

-sąsiad ktory posiada dwa motocykle, byl akurat obok w garazu stwierdził ,że nic niepokojącego nie slyszy a dzwiek ktorego sie "czepiałem" to praca tłoków a w silnikach chłodzonych powietrzem będzie głośniej.Ponadto w garazu jest lekkie echo . Jedynie stukanie z początku nagrania (18 sekunda) przy schodzeniu z obrotow jest zagadkowe.

Dzisiaj takich nie było w ogole. Może na tym nagraniu za szybko od uruchomienia silnika wszedlem na obroty i nie bylo jeszcze dobrego smarowania dlatego zastukało kilka razy?
_________________

 
 
 
KATANA 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 40
Dołączył: 06 Gru 2009
Pochwał: 58
Posty: 963
Skąd: KĘTRZYN
Wysłany: Czw 21 Lis, 2013   

Nie ma dokładnej możliwości w zassaniu przez wlew oleju z zanieczyszczeniami, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia cięższe bardzo szybko opadają na dno miski olejowej zwłaszcza w oleju rozgrzanym, i dotyczy to ciał stałych typu opiłki itp. To że w strzykawce nie ma zanieczyszczeń o niczym nie świadczy, a zdejmij tylko mise olejową to się za głowę złapiesz z powodu tego co zobaczysz na dnie miski olejowej.
Jeśli nie ma stuków powstających przy celowym dociążaniu silnika, to możemy wstępnie wykluczyć uszkodzenie/luz na panewkach wału korbowego/korbowodach/sworzni tłokowych/piast tłoków. Jednak stukie te mogą powodować np. tłoki kołysające się w cylindrach z powodu nadmiernego luzu w tulejach cylindrowych, jednak i tutaj powinien ten objaw wystąpić podczas dociążania silnika. Odnośnie specyfiki pracy silnika chłodzonego powietrzem to owszem dźwięk jest bardziej donośny "szelest", ale żadnych innych typu stukanie, silniki chłodzone płynem są bardziej wytłumione w swojej pracy przez czynnik chłodzący.

Spróbuj spojrzeć na to, zamieszczam link w którym opisałem większość możliwych odgłosów, które mogą wystąpić w silniku gs (twoim silniku).
http://www.forum.gs500.pl...ghlight=#172005

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
misiorek 


Model GSa: GS 500E
Dołączył: 12 Gru 2012
Pochwał: 3
Posty: 248
Skąd: Bielsko
Wysłany: Czw 21 Lis, 2013   

Panowie, nie chcę się wymądrzać, ale to mi ewidentnie brzmi, jak luzy na wałkach rozrządu, ale to tylko moje przypuszczenia:)
_________________
5*
 
 
KATANA 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 40
Dołączył: 06 Gru 2009
Pochwał: 58
Posty: 963
Skąd: KĘTRZYN
Wysłany: Pią 22 Lis, 2013   

Dlatego podwiesiłem link, aby można było na jego podstawie mniej lub bardziej określić jaka może być przyczyna tych stuków. Jeden z użytkowników wcześniejszych który miał również problemy z silnikiem w postaci pukania, okazało się po zbadaniu że została uszkodzona panewka (absolutnie niczego nie sugeruję). Żaden nagrany filmik nie jest w stanie dokładnie przekazać takiego materiału jaki możemy tylko sprawdzić/usłyszeć na żywo. Z samego nagranego materiału mogę powiedzieć że faktycznie "coś" słychać jakby stukanie powstające/narastające bardziej przy opadających obrotach silnika. Jeżeli podczas pierwszego sposobu badania hałasy te nie ulegały nasileniu, to możemy wstępnie wykluczyć przyczynę leżącą po stronie układu korbowo-korbowodowego, oraz szukać w dalszych mechanizmach mogących powodować ten stukot. Jeżeli problem ten ma dotyczyć układu rozrządu to wystarczy jak przy odpalonym silniku, wykonamy tą samą próbę jak na filmiku, ale z motocyklem lekko/bardziej przechylonym- wtedy wszystkie ewentualne luzy osiowe ulegną skasowaniu pod wpływem masy poszczególnych części mechanizmów. Efektem takiego sprawdzenia będzie określenie typu: jeśli stuki ucichną przy pochyleniu motocykla to problemem jest luz osiowy danej części, jeżeli jednak stuki będą dalej występowały to prawdopodobnie występuje luz promieniowy- który de facto zmianą swojego natężenia reaguje tylko na obciążenie/zmianę prędkości danej części. Oczywiście może się okazać że wszystko jednak jest w porządku, dlatego czekam na dalszy rozwój tej sytuacji. Jeśli masz taką możliwość to zapytaj może wśród znajomych ogarniętych mechaników motocykli, czy mogliby posłuchać i ocenić w realu ten przypadek. Dla kogoś kto siedzi w tej branży dłużej, wystarczy jedno odpalenie i diagnoza będzie postawiona... chyba że prześlesz mi moto mailem ;)
 
 
misiorek 


Model GSa: GS 500E
Dołączył: 12 Gru 2012
Pochwał: 3
Posty: 248
Skąd: Bielsko
Wysłany: Pią 22 Lis, 2013   

w sumie to wszystko zostało już powiedziane powyżej
Katany nie przegadam :D
_________________
5*
 
 
marcinlbn18 


Wiek: 34
Dołączył: 06 Paź 2012
Pochwał: 2
Posty: 78
Skąd: Lublin
Wysłany: Pon 25 Lis, 2013   

dzięki za wszystkie wskazówki. Póki co pogoda i czas nie pozwala na zajęcie sie tym więc wrócę do tematu na wiosnę. będzie kompletny serwis ,ktory i tak planowałem.
Ale jeszcze raz dzięki bo mogłem wykluczyć czarne scenariusze ,ktore mi chodziły po glowie:)
_________________

 
 
 
Bajer
[Usunięty]

Wysłany: Sro 27 Lis, 2013   

Nie będe zakładał znowu nowego tematu, Moje pytanie brzmi co to może być nie tak po odpaleniu czy silnik ciepły czy zimny dochodzą z niego niepokojące mnie dzwięki stuki ciężko to sprecyzować. Moje pytanie brzmi co to może być wiem wiem z prespektywy filmiku ciezko bedzie cos wskórać ale dźwiek jest tak charakterystyczny że może ktos mial podobny problem. Na większych obrotach chodzi bez tych stuków jedynie na wolnych słychać to pukanie. Dolacze filmik i proszę Was Kochani o jakąś odpowiedź pozdrawiam :)

http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be
 
 
Set3 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 61
Dołączył: 14 Paź 2010
Pochwał: 28
Posty: 682
Skąd: Wałcz
Wysłany: Sro 27 Lis, 2013   

oj glosne te stuki. Moga byc zawory. na zimnym. Mam nadzieje ze to nie wał.
Masz w domu odkurzacz. Weź rure 1m o przytykaj do silnika zlokalizuj miejsce stuków.
osłuchaj głowice, okolice wału ( panewki korbowodu) oraz jeszcze jest z tyłu wałek balansowy. Jeszcze wcisnij sprzegło i wtedy czy słychać.
Dźwięk lubi oszukiwac. Wydaje sie w jednym a słychac w drugim. Ja jestem na takie sprawy głuchy. Dlatego polecam rure odkurzacza.
Poczytaj co napisał wyzej KATANA i sprawdaj jak pisze,
_________________
Pomogłem, nie zapomnij kliknąć w
http://netbiker.pl/
 
 
 
Marek111 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 29
Dołączył: 21 Lip 2012
Posty: 100
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Pon 16 Gru, 2013   

Mam pytanie, w moim silniku pojawiły się dziwne stuki (w prawdzie już jakiś czas temu ale teraz dopiero mam trochę czasu).
Stuki pojawiają się wyłącznie na ciepłym silniku i na wolnych obrotach, ale tez nie zawsze, zdarza się ze kilka dni chodzi normalnie a potem nagle wraca stukanie.
Objawia się to tak że co jakieś 2s słychać głuche stukanie, ale żeby nie było zbyt łatwo czasami dźwięki wydobywają się seriami.
Jeżeli zacznie stukać w jeden sposób to tak stuka np. do następnych świateł potem dźwięki albo znikają, albo zostają takie same, albo puka w nieco inny sposób.
Pytałem kilku olsztyńskich mechaników i za każdym razem słyszałem inną diagnozę:
-rozrząd do wymiany (sprawdzony długość odpowiednia)
-zawory do regulacji (wyregulowane jakieś 2k km temu)
-pęknięta sprężyna w zaworze
A najczęstsze stwierdzenie to "jeździć aż się zepsuje"
Wydaje mi się że napisałem o wszystkim, i w miarę da się to zrozumieć.
Będę wdzięczny za rady :D
 
 
 
Set3 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 61
Dołączył: 14 Paź 2010
Pochwał: 28
Posty: 682
Skąd: Wałcz
Wysłany: Pon 16 Gru, 2013   

Marek poczytaj od 2007 te posty w tym temacie mysle że znajdziesz pytania - odpowiedzi i sie troche pobaw w ich eliminowaniu.
Nie chce Ci niczego tu nie sugerowac jest tyle możliwosci i naprawde czesto koledzy udzielali wiele mądrych odpowiedzi na pytania. Bo nie Ty jeden tu juz pytałes
_________________
Pomogłem, nie zapomnij kliknąć w
http://netbiker.pl/
 
 
 
Marek111 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 29
Dołączył: 21 Lip 2012
Posty: 100
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Pon 16 Gru, 2013   

Temat przecztalem, nie tylko ten jeden. Niestety nic co by pasowalo nie znalazlem. Widzialem w jednym temacie filmik z podobnym stukaniem ale wystepowalo w innych warunkach. Jak uda mi sie znalezc to wrzuce link
 
 
 
Set3 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 61
Dołączył: 14 Paź 2010
Pochwał: 28
Posty: 682
Skąd: Wałcz
Wysłany: Pon 16 Gru, 2013   

Wałek rozrządu od strony wydechu dosc czesto ma problemy z pólpanewkami. A i B chociaż ja najwieksza awaryjnosc zauwazylem w półpanewkach B i D. Są najcześciej kupowane. \
Sprawdź półpanewkę B. Tylko uważaj ze srubą trzymającą dekiel. Po przekręceniu śruby to półpanewka do wymiany.
_________________
Pomogłem, nie zapomnij kliknąć w
http://netbiker.pl/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja Lo-Fi

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES ORAZ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:
  • Nasza strona używa informacji zapisywanych za pomocą cookies i podobnych technologii głównie w celu dostosowania strony do potrzeb każdego użytkownika oraz m.in. w celach statystycznych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy z branży statystycznej. Ustawienia dotyczące plików cookies mogą być zmienione w programie (przeglądarce) do obsługi stron internetowych. Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza akceptację korzystania z serwisu na wyżej wymienionych warunkach.

  • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:
    • Administratorem Danych Osobowych jest Forum GS500.pl;
    • podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej rejestracji i użytkowania forum;
    • przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu użytkowania forum odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. i zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Rozporządzeniu;
    • Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych, uzyskania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych;
    • dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do wykonania usługi lub czynności w związku z którą zostały przekazane (czas użytkowania konta na forum GS500.pl) oraz przez okres wynikający z okresu przedawnienia w ewentualnym procesie ochrony dóbr Administratora;
    • informujemy, iż Twoje dane osobowe możemy udostępniać następującym kategoriom podmiotów:Google Inc, SolarWinds Corporate, England.pl Sp. z o.o., IONIC Sp. z o.o. Sp. k.
    • Masz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.