WITAMY NA FORUM MIŁOŚNIKÓW MOTOCYKLA SUZUKI GS 500 - MIŁEGO PISANIA !
Zapraszamy również na nasz portal pod adresem www.gs500.pl

Portal | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj



Poprzedni temat «» Następny temat
Swiece zaplonowe -wymiana, jaki klucz,jaki moment dokrecania
Autor Wiadomość
Inku
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Lut, 2009   Świece zapłonowe -wymiana, jaki klucz,jaki moment dokręcania

Mam pytanie jak w temacie. Przeszukując serwisówki pod tym kątem nie znalazłem odpowiedzi. Instrukcja obsługi mówi tylko, że należy to robić z wyczuciem.
Wkręcić palcami i dokręcić kluczem 1/2 obr. w przypadku świecy nowej, 1/8 w przypadku już użytej.
NGK podaje że używaną świecę przykręcić o 1/16 obr :kwasny:
Denso nic nie podaje.

Szukałem wcześniej w google ale nic nie znalazłem. Doszedłem do wniosku, że producenci nie podają takich informacji. Aż zbity z tropu znalazłem w instrukcji obsługi Yamahy FZ6 :)

Yamaha podaje moment wynoszący 17,5 Nm (Źródło: http://ymenvom.nl/manuals/U4P5EA.PDF strona 49)

Można by takim momentem przykręcić świece w GS?? Bo chyba każdy się zgodzi, że lepiej przykręcać świece zawsze taką samą siłą, niż raz słabiej raz mocniej?
 
 
Leon84
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Lut, 2009   

Inku nie przesadzasz troszku ?
Jeszcze nie widziałem nikogo kto dokręca swiece kluczem dynamometrycznym...nawet w serwisie.
Dokręć świece z czuciem i będzie OK.
Tak jak piszesz palcami dotąd aż poczujesz opór a potem kluczem do świec .
W GS widać kiedy podkładka świecy opiera się o głowice a to ułatwia sprawę.
Nigdy się nie zastanawiałem nad taka pierdołą a świec się nawymieniałem w życiu ;)
Gwint na świece jest dośc mocny. Pewnie,że da się go przekręcić ale trzeba chyba nie mieć wyobraźni/wyczucia albo zmieniać swiece po pijaku :rotfl:

Przed wkręceniem nowej świecy możesz lekutko posmarować jej gwint smarem lub kapnąć olejem.
Ułatwi to wkręcanie.

Pozdro.
 
 
Yarccom 



Wiek: 44
Dołączył: 24 Wrz 2007
Pochwał: 5
Posty: 1934
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob 21 Lut, 2009   

podstawa robic to na zimnym silniku i tyle
_________________
Suzuki GS 500 '2001 --> sprzedany
Yamaha TDM 850 '2002 --> sprzedany
Suzuki GSX-R 600 K2 '2002 --> sprzedany
Suzuki GSR 600 ABS '2006 --> sprzedany
 
 
matoshiba
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Lut, 2009   

Inku, mam nadzieje że to Ci pomoże

http://www.ngkntk.pl/Mome...plo.1312.0.html
 
 
pootietang
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Lut, 2009   

Leon84 napisał/a:
Gwint na świece jest dośc mocny. Pewnie,że da się go przekręcić ale trzeba chyba nie mieć wyobraźni/wyczucia albo zmieniać swiece po pijaku :rotfl:

może i nie zerwiesz ale jak za mocno dokręcisz to przy odkręcaniu może być kicha i tylko helikola pozostanie wtedy.


Leon84 napisał/a:
Jeszcze nie widziałem nikogo kto dokręca swiece kluczem dynamometrycznym...nawet w serwisie.

ale są klucze do świec z momentem ustalonym, mam w robocie taki i jest tam wybity moment ale nie pamiętam jaki, chyba 42Nm.
 
 
Inku
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Lut, 2009   

I wszystko jasne. Wielki dzięki, właśnie tego szukałem. Wniosek jest taki że należy to robić momentem 15-20 Nm bo to świece 12mm

Cytat:
podstawa robic to na zimnym silniku i tyle


Nie zawsze się da. Ale jeżeli jest taka możliwość to robię to na zimno.

[ Dodano: Czw 05 Mar, 2009 ]
Panowie, trzymajcie się z daleka od świec NGK!!! Dziś ukręciłem jedną, przykręcając kluczem dynamometrycznym :zdegustowany:
Na szczęście udało się wykręcić gwint świecy z silnika bez zdejmowania głowicy.
Która to już ukręcona NGK?
 
 
macz
[Usunięty]

Wysłany: Wto 29 Wrz, 2009   jaki klucz to swiec w naszym moto?

zapytuje bo serwisowka mi nie powiedziala, a znalazlem dwa rozmiary 18mm i 21 mm.
 
 
karoleq_90
[Usunięty]

Wysłany: Wto 29 Wrz, 2009   

Ja mam 18mm.
 
 
yeszie
[Usunięty]

Wysłany: Sro 20 Paź, 2010   świece

Witam,

czy mógłby ktoś pokazać na zdjęciu dokładnie gdzie znaleźć świece? GS 500 - 2004 r.
Nie posiadam specjalnego klucza do świec - czy jest on niezbędny czy obcążkami można lub własnoręcznie..?

Podejrzewam że zalałem świece i chce zobaczyć w jakim jest stanie.
Ostatnio zmieniony przez yeszie Sro 20 Paź, 2010, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Liver Sausage
[Usunięty]

Wysłany: Sro 20 Paź, 2010   

Raczej nie dasz rady odkręcić ręcznie. Albo kluczem do świec, albo rurkowym (jeśli masz). Przykręć też kluczem.
Serio nie wiesz gdzie są świece? :zdziwko:
W czerwonym kółku:
http://img15.imageshack.u...s500eengine.jpg
 
 
yeszie
[Usunięty]

Wysłany: Sro 20 Paź, 2010   

Liver Sausage napisał/a:
Raczej nie dasz rady odkręcić ręcznie. Albo kluczem do świec, albo rurkowym (jeśli masz). Przykręć też kluczem.
Serio nie wiesz gdzie są świece? :zdziwko:
W czerwonym kółku:
http://img15.imageshack.u...s500eengine.jpg


Faktycznie - troche mam ciemnawo w garażu. A czy ta plastikowa koncówka którą się zdejmuje do czegoś służy czy tylko chodzi o to żeby końcówka świecy nie wystawała luźno?

Irek napisał/a:
Boże.. Ja rozumiem ze można być atechnicznym, ale bez przesady..


Pierwsze moto w życiu. Pierwszy dzień.. ale jest coraz lepiej :)
 
 
studi 



Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 50
Dołączył: 08 Lis 2009
Pochwał: 236
Posty: 3561
Skąd: Słoneczna Italja
Wysłany: Sro 20 Paź, 2010   

Irek napisał/a:
Boże.. Ja rozumiem ze można być atechnicznym, ale bez przesady..


Tak na wszelki wypadek podam, że świece są dwie, po jednej na każdą ze stron.

yeszie napisał/a:
GS 500 - 2004


Nie napisałeś czy masz wersję E czy F, w F'ce są pod owiewkami i trzeba je zdjąć żeby się w sposób wygodny do świec dostać, choć znam takich co robią to bez zdejmowania.

Jeśli masz oryginalny zestaw kluczy, pod kanapą, w zadupku, nad tylnym światłem, podaje jak byś nie wiedział gdzie to, to tam jest klucz do świec typu rurka.

A w ogóle to ogarnij się człowieku, bo wystarczyło by zobaczyć którąkolwiek z serwisówek jakie są na forum i byś wiedział co i jak.

Zwracam też uwagę, że nie przywitałeś się w powitalni, i w ogóle mam chęć dać ci warn'a (nie warana jak to ktoś kiedyś na SB się zapytał, co to waran :rotfl: )

yeszie napisał/a:
A czy ta plastikowa koncówka którą się zdejmuje do czegoś służy czy tylko chodzi o to żeby końcówka świecy nie wystawała luźno?


Te KAPTURKI z DRUTAMI co dochodzą do świec służą do doprowadzenia napięcia wysokiego aby ci w cylindrze iskra skakała.

I nie pisz postów pod sobą, posty się edytuje
_________________
Pomogłem, nie zapomnij kliknąć w
_________________


Aprilia SR => Kymco S9 => GS500F K4 => DL650A L2
 
 
 
yeszie
[Usunięty]

Wysłany: Sro 20 Paź, 2010   

Cytat:
Tak na wszelki wypadek podam, że świece są dwie, po jednej na każdą ze stron.


Dzięki za info - sprawdzałem z 1 strony tylko.



Cytat:
Nie napisałeś czy masz wersję E czy F, w F'ce są pod owiewkami i trzeba je zdjąć żeby się w sposób wygodny do świec dostać


Jeszcze nie wiem która wersja - nie mam owiewek. Wnioskuje wiec ze to bedzie E..?


Cytat:
Jeśli masz oryginalny zestaw kluczy, pod kanapą, w zadupku, nad tylnym światłem, podaje jak byś nie wiedział gdzie to, to tam jest klucz do świec typu rurka.


Zestawu narzędzi niestety nie było - pewnie sprzedający sobie zostawił.. Musze skompletować.

Cytat:
A w ogóle to ogarnij się człowieku, bo wystarczyło by zobaczyć którąkolwiek z serwisówek jakie są na forum i byś wiedział co i jak.


Właśnie przeglądałem forum i stąd wpadłem na pomysł o świecach. Narazie ładuje akumulator. Tak czy siak zdesperowany niemocą odpalenia odrazu chciałem sprawdzić co i jak..

Dzieki za pomoc!

Aha z nowości. Prostownik naładował - odpaliłem za 1 razem. Super.. Żadnych zalanych świec. Ale może kiedyś się przyda to: http://www.motocykl-onlin...wiece_zaplonowe


sezrg napisał/a:
oooo f-u-c-k :zalamany:


kurcze nie ma co :) jak sie jest zielonym z danego tematu to w społecznosci moto jestem cieniasem - niewazne ze poswiecilo sie 1/3 zycia na studiowanie dajmy na to replikacji baz danych opartych na sql .. chyle glowe..


mati89 napisał/a:
eeee ja też informatyk i właśnie ogarniam MySql ale wiem gdzie świeca jest :rotfl:
Ale nie każdy musi wiedzieć więc się nie przejmuj ;)


Nie no coś ty śmieje się. Teraz wiem gdzie są obie świece nie tylko jedna ;)

Wiesz poza tym motoryzacją się nie interesowałem. Auto oddaje na serwis jak sie zaswieci lampka że minął już rok albo jakaś inna :D

Tu z moto widzę że tak być nie może - trzeba umieć samemu jak najwięcej.
 
 
studi 



Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 50
Dołączył: 08 Lis 2009
Pochwał: 236
Posty: 3561
Skąd: Słoneczna Italja
Wysłany: Sro 20 Paź, 2010   

yeszie napisał/a:
replikacji baz danych opartych na sql

yeszie napisał/a:
mati89 napisał/a:
eeee ja też informatyk


A ja MCDST i MCSA a w sumie to wiedzowo prawie MCSE+M co nie zmienia tego, że wiem gdzie co i jak z moto, umiem zdiagnozować bo choć sam nie naprawiam tylko jak jaka lama oddaje do serwisu, to jestem w stanie ocenić czy i jak zrobili to co zrobić mieli
_________________
Pomogłem, nie zapomnij kliknąć w
_________________


Aprilia SR => Kymco S9 => GS500F K4 => DL650A L2
 
 
 
Paulo
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Paź, 2010   

Spokojnie :) Mi w pierwszy dzień ojciec (były motocyklista i z zawodu mechanik samochodowy) pokazywał co gdzie jest :P tak że... dajcie chłopakowi czas ;) z moto trzeba się oswoić. ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja Lo-Fi

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES ORAZ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:
  • Nasza strona używa informacji zapisywanych za pomocą cookies i podobnych technologii głównie w celu dostosowania strony do potrzeb każdego użytkownika oraz m.in. w celach statystycznych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy z branży statystycznej. Ustawienia dotyczące plików cookies mogą być zmienione w programie (przeglądarce) do obsługi stron internetowych. Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza akceptację korzystania z serwisu na wyżej wymienionych warunkach.

  • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:
    • Administratorem Danych Osobowych jest Forum GS500.pl;
    • podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej rejestracji i użytkowania forum;
    • przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu użytkowania forum odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. i zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Rozporządzeniu;
    • Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych, uzyskania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych;
    • dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do wykonania usługi lub czynności w związku z którą zostały przekazane (czas użytkowania konta na forum GS500.pl) oraz przez okres wynikający z okresu przedawnienia w ewentualnym procesie ochrony dóbr Administratora;
    • informujemy, iż Twoje dane osobowe możemy udostępniać następującym kategoriom podmiotów:Google Inc, SolarWinds Corporate, England.pl Sp. z o.o., IONIC Sp. z o.o. Sp. k.
    • Masz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.