Waznosc uprawnien do kierowania motocyklem w krajach Unii
Odpowiedz do tematu

: Ważnośc uprawnień do kierowania motocyklem w krajach Unii
Mój ojciec mieszka od 25 lat w Hiszpanii i teraz chce sobie zrobić prawko na moto, czyli ichnie A2 bo tam do 125cc można jeździć na B jak się je ma min. 3 lata. W roku '89 jak wyjechał tam do pracy polskie prawo jazdy kat. B (jeszcze książeczka) zostało mu przepisane na hiszpańskie i miał 2 dokumenty. Później w 2006 wyrobił sobie nowe prawko PL już plastik więc ma 2 ważne dokumenty do jazdy w 2 różnych krajach.

I teraz pytanie. Czy będąc obywatelem polskim z polskim paszportem ale pracując w Hiszpanii na stałe i będąc tam zameldowanym będzie mógł wyrobić sobie prawo jazdy tam i jeździć tutaj na tym dokumencie?

Czy w przypadku powrotu do Polski takie hiszpańskie uprawnienia mogą zostać przepisane do polskiego dokumentu?

Z góry dziękuję za wyczerpującą odpowiedź studi :hyhy:

:
Zgodnie z prawem do swobodnego przemieszczania czy jak ono się tam nazywa na terenie Unii oraz jeśli oba państwa są członkami konwencji wiedeńskiej uprawnienia uzyskane w jednym kraju są przepisywane do dokumentu w innym kraju.

Oczywiście zapewne podobnie jak u nas aby uzyskać uprawnienia do kierowania w Hiszpanii będzie musiał udokumentować tam stały pobyć pow. 185 dni.

Co do kierowania pojazdami objętymi kategorią A1 na podstawie kat. B to może być podobnie jak w UK, gdzie istniało podobne prawo, ale tak jak i u nas tak i w UK 19 stycznia 2013 całkowicie zostało to zmienione i myślę, że takie zmiany dostosowawcze wprowadzić musiały wszystkie kraje UE również Hiszpania, więc może być tak, że dla nowych osób już w ten sposób nie będzie to działało, ale w sumie nie o to się pytałeś.

Reasumując, tak jeśli uzyska uprawnienia w Hiszpanii w polce zostaną one uznane i wpisane do dokumentu bez żadnego dodatkowego egzaminu.

więcej na temat praw jazdy na terenie eu -> http://europa.eu/youreuro...resident_pl.htm

Pomogłem, nie zapomnij kliknąć w
_________________


Aprilia SR => Kymco S9 => GS500F K4 => DL650A L2
:
Dziękuję studi jeszcze raz. Chodzi tutaj o zrobienie uprawnień na A2 w Hiszpanii (700 Euro :P ), możliwość jeżdżenia w Polsce i przepisania tych uprawnień żeby w razie powrotu kiedyś na stałe do Polski nie było trzeba zdawać ponownego egzaminu.

Ale jak dobrze zrozumiałem mieszkając tam na stałe, mając jedynie polski paszport i robiąc tam prawo jazdy kat A2 będzie mógł od razu po egzaminie przy pierwszym pobycie w Polsce wyrobić nowe prawko tutaj z przepisaną nową kategorią.

:
Machu napisał/a:
Ale jak dobrze zrozumiałem mieszkając tam na stałe, mając jedynie polski paszport

nie wiem jak w ustawodawstwie hiszpańskim, ale w Polsce musisz mieć udokumentowany pobyt
Machu napisał/a:
będzie mógł od razu po egzaminie przy pierwszym pobycie w Polsce wyrobić nowe prawko tutaj z przepisaną nową kategorią
.
dokładnie idziesz do właściwego WK w celu wyrobienia nowego dokumentu, przy czym zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami nowe prawko będzie ważne 15lat (podobnie jak dowód osobisty wymienia się co 10lat)

Pomogłem, nie zapomnij kliknąć w
_________________


Aprilia SR => Kymco S9 => GS500F K4 => DL650A L2
Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.