WITAMY NA FORUM MIŁOŚNIKÓW MOTOCYKLA SUZUKI GS 500 - MIŁEGO PISANIA !
Zapraszamy również na nasz portal pod adresem www.gs500.pl

Portal | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj



Poprzedni temat «» Następny temat
Formalnosci przy zakupie motocykla
Autor Wiadomość
pchelka 

Wiek: 39
Dołączył: 08 Maj 2009
Posty: 88
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: Czw 21 Maj, 2009   

Tak zapytam czy obowiązuje mnie Opłata skarbowa (podatek od czynności cywilono-prawnych) - w przypadku gdy motocykl ściągany z Szwajcarii i już oclony na granicy UE ?
 
 
Vid3L
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Maj, 2009   

pchelka napisał/a:
Tak zapytam czy obowiązuje mnie Opłata skarbowa (podatek od czynności cywilono-prawnych) - w przypadku gdy motocykl ściągany z Szwajcarii i już oclony na granicy UE ?


Tak, mnie też to dopadło. Nazywa się to "Zwolnienie z płacenia podatku od zakupu pojazdu" i nosi symbol VAT-25 czyli 160zeta :zdegustowany:
 
 
alesklar
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Maj, 2009   

vid3l napisał/a:
Nazywa się to "Zwolnienie z płacenia podatku od zakupu pojazdu" i nosi symbol VAT-25 czyli 160zeta :zdegustowany:


vid3l, nie myl tutaj VATu z PCC to są dwie zupełnie inne rzeczy, a z tego co pamiętam to jeśli do transakcji doszło poza granicami RP to nie płaci się podatku od czynności cywilnoprawnych :)

Cytat:
Zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r., Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania w Polsce i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski. Oba te warunki muszą być spełnione łącznie. W przedmiotowej sprawie został spełniony tylko jeden z tych warunków
 
 
pchelka 

Wiek: 39
Dołączył: 08 Maj 2009
Posty: 88
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: Pią 22 Maj, 2009   

No to chyba będę musiał zapłacić - Zakup motocykla od szwajcara dokonał polak który ten motocykl sprowadził (oclił po drodze)

Następnie spisałem z nim umowę kupna sprzedaży już w Polsce gdy motocykl był w Polsce, hmm z tym że adres zamieszkania tego polaka na umowie jest Szwajcarski

Może dało by się to podciągnąć jako zakup poza granicami (czynność cywilno prawna wykonana poza Polską) ... qr teraz papieru u tłumacza - jak będą to przeglądnę jak wygląda dowód oclenia dokładnie...
 
 
alesklar
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Maj, 2009   

Miejsce dokonania czynności prawnej powinno być zawarte w umowie (zwyczajowo w prawym górnym rogu wraz z datą np. Gdańsk, 22 maj 2009 ) adres zamieszkania stron umowy nie ma nic do tego. Jeśli nie masz takiej informacji gdzie była spisana umowa to skontaktuj się z tym gościem i wpiszcie sobie takie miejsce gdzieś za granicą to wtedy nie będziesz musiał płacić PCC. Swoją drogą pamiętaj, że jeśli masz obowiązek zapłaty takiego podatku to masz na to 14 dni i pilnuj tego terminu bo za jego niedotrzymanie są kary i to nie takie małe od 100zł wzwyż !
Swoją drogą upewnij się jeszcze jak to jest z pojazdami sprowadzanymi z poza UE. Wydaje mi się, że za Szwajcarii nie płacimy VATu ale musisz mieć z potwierdzenie z urzędu skarbowego o zwolnieiu z VATu czyli złożyć druk VAT24 i dostać VAT25 + zapłacić ok 150zł i to powinien zrobić raczej ten handlarz i doki powinny być na jego nazwisko.
A jakie dokumenty w ogóle od niego dostałeś??
 
 
pchelka 

Wiek: 39
Dołączył: 08 Maj 2009
Posty: 88
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: Pią 22 Maj, 2009   

Witam

Dowód Rejestracyjny Szwajcarski
Umowę kupna sprzedaży między Szwajcarem a Polakiem handlarzem
Dowód opłacenia cła na granicy UE
Do tego mam własną umowę kupna sprzedaży z handlarzem


Dziś odbieram papierki od tłumacza, wstawię jakieś screeny jak je dostane, (dziś wieczorem mam nadzieje - jutro badanie techniczne)
--
Jednocześnie prośba do adminów o nie wywalanie najbliższych postów - gdy doprowadzę temat rejestracji szczęśliwie do końca - spisze to do postaci how to- wtedy warto będzie wywalić część postów a załączyć jeden duży jako poradnik
 
 
alesklar
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Maj, 2009   

To w takim razie wychodzi na to, że jeszcze tylko urząd skarbowy i badanie techniczne i będziesz miał komplet doków :)
A jak z tym miejscem zawarcia umowy? Masz wpisane?
 
 
Vid3L
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Maj, 2009   

Ja miałem Kawe sprowadzaną z Angli. I niby oclone było ale musiałem zapłacić VAT-25 czyli 160złotych (W Wieliczce gdzie ja to robiłem płaci się to w urzędzie miasta i potem z zaświadczeniem do Skarbówki, oddajesz im kserokopie wszystkich papierów tj. tłumaczenia, umowa k-s, przegląd etc. etc.)
Potem czekałem na pismo 2-3dni i odrazu po odebraniu papierka z US do wydziału komunikacji (wcześniej już miałem zrobiony przegląd i tłumaczenia).
Z tego co widze to nie masz tak jak ja wyrobionej Karty Pojazdu czyli wychodzi to dokładnie 188złotych w Urzędzie Komunikacji. :kwasny:
No i potem czekasz 2 tygodnie na twardy dowód razem z kartą pojazdu.
Sam myślałem na początku że będzie łatwiej i taniej no ale te Polskie realia.... :/
 
 
alesklar
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Maj, 2009   

vid3l napisał/a:
I niby oclone było


to Ci ktoś ładnie naściemniał bo na pojazdy sprowadzone z krajów UE nie ma cła :]
 
 
Vid3L
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Maj, 2009   

alesklar napisał/a:
vid3l napisał/a:
I niby oclone było


to Ci ktoś ładnie naściemniał bo na pojazdy sprowadzone z krajów UE nie ma cła :]


Heh ale jak jest dobrze to po co kombinować :zdegustowany:

Powiem tak w urzędzi skarbowym trzeba być czujnym... taka wskazówka ;)
 
 
pchelka 

Wiek: 39
Dołączył: 08 Maj 2009
Posty: 88
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: Sob 23 Maj, 2009   

alesklar - miejsca wpisanego nie mam … ale w dowodzie oclenia jest nazwisko handlarza – teraz gdybym wpisał miasto w Szwajcarii, mogło by to dziwnie wyglądać. Kupiłem od gościa motocykl na miejscu a on go oclił ? w dodatku przed umową kupna sprzedaży ?

Dlatego raczej zostanie opłacenie haraczu

Badanie techniczne załatwione – 20 minut pisania i po sprawie, został tylko ten VAT i rejestracja, w poniedziałek postaram się przejść i dowiedzieć co i jak…
 
 
alesklar
[Usunięty]

Wysłany: Sob 23 Maj, 2009   

Cytat:
Dlatego raczej zostanie opłacenie haraczu


To chyba będzie najlepsze wyjście tym bardziej kwota tego podatku nie jest aż taka wielka :)
 
 
pchelka 

Wiek: 39
Dołączył: 08 Maj 2009
Posty: 88
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: Pon 25 Maj, 2009   

Sprawa rejestracji właściwie została doprowadzona do końca, jutro odbieram blachy i miękki dowód. Poniżej trochę informacji co jak i dlaczego :)

W moim przypadku motocykl został zakupiony z Szwajcarii – z tym że prawidłowo oclony oraz opodatkowany przez handlarza na granicy Austriackiej. Dodatkowo podpisywałem umowę bezpośrednio z handlarzem w Polsce (jako miejsce wpisane polskie miasto) a nie jak to jest zazwyczaj z właścicielem z zagranicy gdzieś w EU czy innym miejscu na świecie (handlarz nie może umyć rąk że sprzedał).

W efekcie nie interesowało mnie opłacenie 25% Vatu od wartości motocykla sprowadzanego spoza Uni europejskiej ew. załatwianie vat 24/25 - to już był problem handlarza który przyprowadził motocykl i sprzedał go w Polsce.

Jako że wraz z dokumentami otrzymałem dowód rejestracyjny, dowód oclenia oraz umowę między Szwajcarem a handlarzem - cała procedura była wyjątkowo prosta i wyglądała następująco:

1.) Tłumaczenie dokumentów czyli:
Umowa kupna sprzedaży między Szwajcarem a handlarzem (nie wiem czy konieczna ja tłumaczyłem)
Dowód rejestracyjny Szwajcarski
Potwierdzenie opłaty wwozowej (cła oraz podatki 20%) na granicy UE
Suma: 95 zł

2.) Wykonanie przeglądu
Suma: 116 zł

3.)Opłacenie PCC
Urząd skarbowy oczywiście policzył od swojej kwoty – dla suzi '97 było to 5000
Suma:100 zł

4.)Rejestracja w wydziale komunikacji
Suma 160 zł

5.) Ubezpieczenie PZU (aktualnie zwyżka za wiek wynosi 50% oczywiście się załapałem)
Suma 240 zł

Całość kosztowała 710 zł i trochę czasu i nerwów – jak to zwykle bywa w naszych urzędach.

Dziękuje za informacje wszystkim wypowiadającym się w temacie - prośba do admina o ewentualne oczyszczenie wątku z zbędnych postów
 
 
pmoo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Cze, 2009   

Witam, podepnę się do tematu,

czy jest szansa zarejestrować moto w wydziale komunikacji w mieście w którym się nie jest zameldowanym? Ja mieszkam jakieś 400km od miejsca meldunku i jechać najpiew po nowe blachy a potem po nowy, twardy dowód - nie uśmiecha mi się.

Wiem że z dowodem osobistym można tak zakombinować by urząd jednego miasta przesłał dowód do urzędu innego miasta. A jak jest z dowodem rejestracyjnym?
 
 
alesklar
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Cze, 2009   

Nie ma takiej możliwości, bo musisz otrzymać tablice zgodne z miejscem Twojego zameldowanie a takie posiada tylko właściwy miejscowo Urząd Miasta bądź Gminy.
Ale zawsze możesz poprosić kogoś z rodziny/ znajomych , żeby załatwił to dal Ciebie (pełnomocnictwo w formie pisemnej, nie musi być notarialnie potwierdzone) ale wtedy musisz przesyłać doki i tablice pocztą, co trochę trwa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja Lo-Fi

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES ORAZ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:
  • Nasza strona używa informacji zapisywanych za pomocą cookies i podobnych technologii głównie w celu dostosowania strony do potrzeb każdego użytkownika oraz m.in. w celach statystycznych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy z branży statystycznej. Ustawienia dotyczące plików cookies mogą być zmienione w programie (przeglądarce) do obsługi stron internetowych. Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza akceptację korzystania z serwisu na wyżej wymienionych warunkach.

  • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:
    • Administratorem Danych Osobowych jest Forum GS500.pl;
    • podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej rejestracji i użytkowania forum;
    • przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu użytkowania forum odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. i zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Rozporządzeniu;
    • Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych, uzyskania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych;
    • dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do wykonania usługi lub czynności w związku z którą zostały przekazane (czas użytkowania konta na forum GS500.pl) oraz przez okres wynikający z okresu przedawnienia w ewentualnym procesie ochrony dóbr Administratora;
    • informujemy, iż Twoje dane osobowe możemy udostępniać następującym kategoriom podmiotów:Google Inc, SolarWinds Corporate, England.pl Sp. z o.o., IONIC Sp. z o.o. Sp. k.
    • Masz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.