.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Mechanika - Akumulator - zakup

Yarccom - Nie 28 Paź, 2007
Temat postu: Akumulator - zakup
kurde taki ładny weekend a tu taki pech

siadam wczoraj na moto ubrany przygotowany wcikam rozrusznik a tu prawie zero ...
mówie trudno wilgoć sie rozładował
do domu ładowanko 10 h dzisiaj podłaczam do moto bo nawet słońce na niebie przejechac by sie trzeba a tu nic tylko trykanie a zakrecenia niet ...
takze akku do wywalenia chyba

i teraz pytanie jakie sa ceny?
czy zawsze są one suche niezalane i elektrolit trzeba samemu wlewac i ładowac (tak widze na allegro itp)
Nie ma jak w autach że zakładasz i juz jedziesz ?
czy tez jest pobierana zwrotna kaucja za akku i trzeba go oddawać ?

tak mi szkoda takiego ładnego dnia tym bardzej że jadąc do garazu co chwilę mijało mnie jakieś moto :cry:

Breżniew - Nie 28 Paź, 2007

Jeśli kupisz w necie to niema kaucji lub zwrotu starego. w sklepie musisz oddac stary.
Akumulatory motocyklowe sprzedawane sa jako suchoładowane. rzeba zalac po prostu elektrolitem , podładowac i gotowe. Elektrolit jest do kupienia w sklepach motoryzacyjnych . Koszt to ok 3,50 - 4pln.
Sprawdziłeś w nim poziom elektrolitu? Może wystarczy dolac wody destylowanej i podładowac.
http://www.micronix.pl/yuasa_moto.pdf cena 95pln

Yarccom - Nie 28 Paź, 2007

tak woda była dolana i ładowany ok 10h a mimo wszysko nie zagadał :(


ktoś ma moze moto pod reką
bo przydały by sie wymiary akumulatora

Breżniew - Nie 28 Paź, 2007

Wymiary zobacz sobie w tabeli. Typ YB10L - B2. Sprawdź tylko z której strony masz zaciska dodatni bo z tym może byc różnie w zalezności od rocznika. aku oznaczone jest wedy A2 jesli jest z lewej , patrząc od tyłu moto.



Na Agmocie 100pln.

jakubgs - Nie 28 Paź, 2007

a moze to nie wina aku spradz jakie jest napiecie na aku a jak nie masz jak podlacz dodatkowo kalbe od samochodu ja wtedy za gada to znaczy ze akku do wymiany
cygan - Nie 28 Paź, 2007

jakubgs napisał/a:
a moze to nie wina aku spradz jakie jest napiecie na aku a jak nie masz jak podlacz dodatkowo kalbe od samochodu ja wtedy za gada to znaczy ze akku do wymiany



I ja myślę ,że tak po prostu aku sie nie rozładuje,no chyba że już wcześniej były jakieś sygnały o jego nie najlepszej kondycji.

Yarccom - Nie 28 Paź, 2007

tydzień temu tez juz miałem taką sytuacje że musiałem podładowac chwilę aby odpalił
Byłem u teścia i podłaczyłem do prostownika na jakieś 30 min Odpalił od pierwszego
Pożniej juz nie było problemu

teraz miał prawie tydzień przerwy i taki zonk

pootietang - Nie 28 Paź, 2007

są jeszcze akumulatory żelowe do motocykli, tych nie trzeba zalewać i mają lepsze parametry o tradycyjnych.
jankees - Nie 28 Paź, 2007

pootietang napisał/a:
są jeszcze akumulatory żelowe do motocykli, tych nie trzeba zalewać i mają lepsze parametry o tradycyjnych.

ale do nich trzeba innego prostownika albo jak sie nie mylę to brezniew kiedyś pisał że trzeba zarówke miedzy prostownik a akumulator podłączyć podczas ładowania .

raszek - Nie 28 Paź, 2007

Witam

Z tego co wyczytałem to nie musi być całkiem inny prostownik do ładowania akumu żelowego jego trzeb ładować poprostu małym prądem i po to była ta żarówka wstawiona w szereg z akumulatorkiem żeby obniżyć prąd a przy okzji jak akumu sie naładuje to żarówka zgaśnie.

polecam

http://www.cyfronika.com.pl/zelowe_instrukcja.htm

http://www.elektroda.pl/r...1896626#1896626

Jeszcze jedno mógł byś spróbować czegoś takiego jak odsiarczanie akumulatorka nieraz pomaga, a może gęstość elektrolitu jest nie taka.

http://www.elektroda.pl/r...3512762#3512762

A może coś da

pOzrO

lolobbi - Sob 27 Mar, 2010

Witam. Kupiłem niedawno akumulator Yuasa taki jak pokazany na zdjęciu wyżej i sprzedawany on jest bez elektrolitu a nigdzie nie mogę jego dostać bo podobno trzeba mieć teraz koncesje na jego sprzedaż. Czy ktoś nie wie gdzie sprzedają elektrolit w okolicach Białegostoku?
Liver Sausage - Sob 27 Mar, 2010

Elektrolit do aku to najzwyklejszy kwas siarkowy (nie pamiętam w jakim stężeniu, coś koło 40%), więc możesz spróbować w sklepach chemicznych. A jak nie to można w necie kupić.
Czemu kupiłeś aku bez elektrolitu? Normą jest kupowanie zalewanego, w sensie pusty aku + elektrolit, ale żeby sam aku to się nie spotkałem :niepewny:

metalbeast - Sob 27 Mar, 2010

YUASA nie dodaje elektrolitu... Kupiłem razem z aku 1L butle elektrolitu takiego jak w instrukcji akumulatora za 4zł
cosinus - Nie 11 Kwi, 2010

Zapytam, może ten temat pasuje.
Czy też tak macie, że z włączonym światłem mijania (nie długo, chwilę, np. silnik zgasł przed chwilą), nie zapala lub trudniej zapala. Albo kręci odczuwalnie z trudnością, albo kręci prawie normalnie ale jakby na danie dobrej iskry brakowało napięcia.

Po wyłączeniu światła od pierwszego sztycha.

Mam kupiony z moto Yuasa rocznik nieznany, po zimie nie jest gorzej, już poprzedniego sezonu tak było.

Ma trudniej zapalać na światłach czy nie?

Breżniew - Nie 11 Kwi, 2010

Przy sprawnym i naładowanym aku powinien palić nawet przy włączonych światłach. Próbowałeś go podładować? Mimo sprawnego ładowania w moto, warto co jakiś czas sprawdzić poziom elektrolitu i doładować go prostownikiem.
cosinus - Nie 11 Kwi, 2010

Breżniew napisał/a:
Przy sprawnym i naładowanym aku powinien palić nawet przy włączonych światłach. Próbowałeś go podładować? Mimo sprawnego ładowania w moto, warto co jakiś czas sprawdzić poziom elektrolitu i doładować go prostownikiem.


Nie zawsze "nie zapala" - czasem z trudnością. Ale dzięki za uwagę.

Po podładowaniu (wodę ma ok) i krótkiej jeździe jest podobnie (mam na myśli że świeżo minutę po ładowaniu jest inaczej, ale to każdy ma wtedy podniesione napięcie).
Dałem sobie zimę na ocenę czy wymiana akumulatora. Jak na razie przyjmuję że nie ma twardych dowodów do wymiany. Po zimie nie jest gorzej niż w poprzednim sezonie. Ale jakby co, stówka nie problem. Przejrzę styki, czy na rezystancjach nie ma spadku.

Ile mocy lub amperów bierze rozrusznik motocyklowy?

Miden - Nie 18 Kwi, 2010

Breżniew napisał/a:
Wymiary zobacz sobie w tabeli. Typ YB10L - B2. Sprawdź tylko z której strony masz zaciska dodatni bo z tym może byc różnie w zalezności od rocznika. aku oznaczone jest wedy A2 jesli jest z lewej , patrząc od tyłu moto.

Obrazek

Na Agmocie 100pln.



Napewno YB10L? bo patrzylem sobie na instrukcje obsługi GS'a i tam na zdjęciu jest CB10L-B2 dokładnie.

I jak z prądem rozruchu? bo patrzyłem, że YB10L mają różne prądy rozruchu (od 90 do nawet 160A :szok: ) A nigdzie nie mogę znaleść informacji ile potrzebuje GS...

metalbeast - Nie 18 Kwi, 2010

GS potrzebuje 160. Tak tu na forum można znaleźć i ponoć w instrukcji.
Kupuj YUASA YB10L-B2 i będzie git. Tym bardziej że cena nie jest taka jak ci powiedzą w sklepie (170-200zł) tylko 120-130zł jak poszukasz. Yarcomm nawet oferował za tyle. Warto.

niegor - Pon 19 Kwi, 2010
Temat postu: Odpowietrznik w akumulatorze
Właśnie zalałem nową baterię kwasem i mam takie głupie pytanie, ale wolę się upewnić.

Czy z odpowietrznika musi być zdjęta gumowa osłona? Zakładam że tak skoro ma odpowietrzać ale nie jestem pewien czy to nie działa jak w kaloryferach odpowietrza się jak potrzeba a normalnie jest zakręcony tu założona gumka uszczelniająca...

Proszę o info...

:niepewny:

Kubunia - Pon 19 Kwi, 2010

niegor napisał/a:
Czy z odpowietrznika musi być zdjęta gumowa osłona?

Tak, ta gumowa osłona ma być zdjęta, aby umożliwić wydostawanie się gazów po napełnieniu akumulatora kwasem.

Yarccom - Pon 19 Kwi, 2010

niegor, po zalaniu podłącz pod prostownik ;)
niegor - Wto 20 Kwi, 2010

Dzięki, za pomoc. Gumę zdjąłem i pod prądem był całą noc. Rano odpalił bez problemu.

Przyczepności...

Breżniew - Wto 20 Kwi, 2010

Na ten króciec odpowietrzający koniecznie nałóż wężyk i wyprowadź go najniżej pod silnik by opary kwasu nie uszkodziły lakierowanych części moto.
37ipół - Sro 02 Cze, 2010

gs 500 e z 1999 r.
Ja używałem Unibat. Nic z nim nie robiłem z własnej głupoty przez całą zimę, stał sobie w garażu. Oczywiście nie odpalił, ale dał się uruchomić z kabli od samochodu i pojechał. Wydaje mi się jednak, że go zakatowałem, bo kręci słabo i spodziewam się problemów po dłuższym postoju.
Tu pytanie: czy ktoś używa żelowego w takim sprzęcie, jak mój i jaki to model, żeby się zmieścił?

Breżniew - Czw 03 Cze, 2010

Wyjmij aku z moto, sprawdź poziom elektrolitu. Jeśli jest za niski to dolej wody destylowanej i postaw go do ładowania pradem ok 1,1A przez 10-12h. Po odłączeniu od prostownika i odczekaniu 0,5h zmierz napięcie na klemach aku. Powinno byc ok 12,7V.

Aku żelowy w gs-ie sie nie sprawdzi ze względu na zakres napięcia ładowania i wielkość prądu rozruchu. Kup zalecana YUASA YB10L-B2.

37ipół - Czw 03 Cze, 2010

dzięki. ale szkoda, bo miałem nadzieję pozbyć się problemów z tymi oparami z odpowietrzenia. :/
swistaq - Pon 20 Wrz, 2010

Breżniew to oznacza że ten aku z listy Yarcomma JMT YB10L-B2 żelowy jest nie teges ? Może słabo szukałem ale szczeże mówiąc nie mogę znaleźć do porówniania jego parametrów. Poza tym z ciekawości mógłbyś rozwinąć kwestię dlaczego GS jest kiepskim kompanem dla żelowych aku ?
Breżniew - Wto 21 Wrz, 2010

Ze wzgledu na wymagany zakres napiecia ładowania aku zelowego. Nie powinno przekraczać 13,9V. W gs-ie jest od 13,5V do 15,5V co grozi intensywnym gazowaniem elektrolitu zelowego i uszkodzeniem aku. Poza tym znając życie pisząc o aku zelowym masz na mysli aku stosowane w ups-ach lub innych urządzeniach z aku buforowymi w technologi AGM, a nie ze specjalnymi akumulatorami rozruchowymi wykonanymi w technologi zelowej. Te drugie sa bardzo drogie i niema co ich parametrów nawet porównywac do tych buforowych. Inne przeznaczenie , budowa i wytrzymałosc mechaniczna. Kup Yuasę lub inny marowy aku i będziesz zadowolony.

YUASA YB10L-B2 to nie jest aku żelowe!

swistaq - Czw 23 Wrz, 2010

Dzięki za wytłumaczenie :)

ps. nie YUASA tylko JMT przeczytaj jeszcze raz :P

wolf - Pią 18 Lut, 2011

Powiedzcie, czy aku o pojemności 12 Ah nie będzie za duży do GSa?
T3kA - Pią 18 Lut, 2011

ja mam w swoim aku żelowy firmy Poweroad YTX12-BS

śmiga bez problemu, jak były mrozy -10 to go wykreciłem po paru dniach bo nie chciałem zeby siadł, podpiłąłem do ładowania (specjalna ladowarka) i po 1min sie wyłączyła i przeszła w stan doładowywania wiec jestem z aku bardzo zadowolony. Jak ostatnio zrobiło sie ciepło wstawiłem go, odpalałem suze bez problemu. Teraz w nocy sa znow ujemne temp. i bylem dzis go odpalic - bez zadnego problemu od p[ierwszego nacisniecia nawet pri odziwo nie musiałem dawać.

PS aku żelowe wytrzymuiją jakwidać ujemne temp, ale wyczytałem ze to skraca ich zywotność bardzo..., ciekawy jestem tez tego co breżniew mówi o nap. ładowania.... bo bardzo zastanawiające to... - napewno coś poczytam jeszcze. Na dzień dzisiejszy wszystko OK i bardzo polecam made in CHINA ale po sezonie i połowie zimy jest OK!

Piotras_5 - Wto 03 Maj, 2011

Witam i z góry przepraszam, ze odkopuję temat, ale moje pytanie jest następujące:

Muszę kupić nowy aku bo stary to już totalny szmelc. Co proponujecie? Od razu fajnie by było z linkiem do sklepu / allegro czy gdzieś, gdzie go moge dostać (patrzcie Poznań).

Liczę na szybką pomoc ;)
Pozdrawiam!

Toretto - Wto 03 Maj, 2011

Ja kupowalem w libert motors w poznanu :P , poprostu z oznaczeniami takimi jaki ma gs;p
i chodzi juz jeden sezon bez problemu :] plynu przez zime prawie wogole nie ubylo

Piotras_5 - Wto 03 Maj, 2011

toretto wbij na gg i sie do mnie odezwijta, pozdro :)
Bieniek - Wto 03 Maj, 2011

http://www.ekocell.pl/?47...tocyklowy-yuasa
tmi - Wto 03 Maj, 2011

Ale to nie jest akumulator do GS'a.

Prędzej ten: http://www.sklepcentra.pl...0lb2-p-113.html

Ja mam JMT z larssona i działa normalnie, rozruch normalny, prąd trzyma itp. kosztował 100 zł.

Piotras_5 - Wto 03 Maj, 2011

a jakiś link do tego twojego aku Tmi?
Dzięki za odzew :)

studi - Wto 03 Maj, 2011

W larssonie masz do wyboru:

na VARTĘ mają obecnie promocje i kosztuje ~90 PLN, osobiście preferuję YUASE lub VARTĘ, JTM to taka bezbrandówka i pochodzi zapewne bez problemu 2-3 lat ale nie więcej, YUASA w moim moto ma już 5 sezon (kupiona jeszcze przez poprzedniego właściciela) i nic jej nie rusza.

Piotras_5 - Wto 03 Maj, 2011

mozesz cos powiedzieć o tej VARCIE? Bo jednak 50 zł różnicy to sporo ;)
I możesz coś jeszcze napisać Varta / Yuasa?
Czy można przyoszczędzić, czy dać spokój i kupić Yuasę? hm?

Pozdro!

djmauro - Wto 03 Maj, 2011

Polecam Vartę, mam ją 3 lata, a moto używam raczej okazjonalnie, na zimę akumulator do domu wstawiam i jak na razie nie ma problemów, jak nie jeżdżę dłużej to odpala bez doładowania.
Denver - Czw 05 Maj, 2011

halomoto chyba jest z Poznania http://www.halomoto.pl/in..._OBSLUGOWY.html
i mówił mi kumpel, że można za darmo wymienić towar z przesyłką na ich koszt jak coś nie pasuje i zwrócić towar do 100 dni... ale nie wiem jakie opinie zbierają akumulatory Unibat :P

Piotras_5 - Czw 05 Maj, 2011

hmmm może ktoś coś powiedzieć o tych aku? ;)
tmi - Czw 05 Maj, 2011

Varta / Yuasa?.

Yuasa to bardzo dobre akumulatory, Varta podobno też.

Wg mnie nie warto dopłacać 50 zł do Yuasy, nawet jeśli masz zamiar jeździć GS'em jeszcze z 5 lat (w co wątpię).

studi - Czw 05 Maj, 2011

Zauważ, że standardowa cena tej Varty to ~230PLN więc jeśli jest w promocji za ~90PLN to brać i spier***ać i nie patrzeć się na jakieś chińczyki niewiadomego pochodzenia.
BociekPL - Czw 05 Maj, 2011

JTM aku żelowe -> http://www.larsson.pl/ind...OA==&bid=109880 taki mam od niedawna :) i świetnie się sprawuje, polecam
Rafau - Sro 17 Kwi, 2013

Pozwolę sobie odgrzać ;)

Umarł mi akumulator, zakupiłem nowy.
Zostaje mi tylko jedna kwestia - nie posiadam prostownika typowo motocyklowego - jedynie samochodowy, produkcji Polskiej, Elsin 12V 6 A.

Lepiej Waszym zdaniem po zalaniu, włożyć akumulator do moto i pojeździć trochę, czy może jednak podładować go tym co mam?
Zależy mi na czasie, jutro chcę już śmigać do pracy i oszczędzić sobie wątpliwej przyjemności stania w korkach przez godzinę.

Pozdrawiam, liczę na Waszą pomoc! :)

tmi - Sro 17 Kwi, 2013

W instrukcji obsługi powinno być napisane jak postępować z nowym aku i będzie to chyba zalanie, zainstalowanie i normalna eksploatacja. Można ładować normalnym prostownikiem ale po podłączeniu przez żarówkę aby prąd ładowania był odpowiedni i wynosił 1/10 pojemności aku.
Rafau - Sro 17 Kwi, 2013

W instrukcji piszą, żeby ładować 1/10 pojemności, ale jak piszę - niestety nie mam do tego narzędzi. Dlatego też powstało pytanie - zalać i jeździć, czy zalać i naładować tym co mam?
Machu - Sro 17 Kwi, 2013

Rafau napisał/a:
W instrukcji piszą, żeby ładować 1/10 pojemności, ale jak piszę - niestety nie mam do tego narzędzi.

Prostownik masz, żarówkę chyba też załatwisz a miernik który Ci się jeszcze może nie raz przydać kosztuje 15 zł.
http://allegro.pl/cyfrowy...3141439492.html
Rafau napisał/a:

Dlatego też powstało pytanie - zalać i jeździć, czy zalać i naładować tym co mam?

Zalać i jeździć. W motocyklu masz prądnicę zwaną alternatorem która też ładuje akumulator gdy pracuje motor.

kempes - Sro 17 Kwi, 2013

Akumulator przed użytkowaniem należy w pełni naładować. Rafau, przeszukaj forum bo wiele razy było omawiane jak ładować akumulator (prostownikiem samochodowym też).
studi - Sro 17 Kwi, 2013

Rafau, część aku jest tzw. suchoładowanych w nich wystarczy zalać, odczekać ok. 1h i jedziesz, te które wymagają ładowania np. Yuasa ładuje się jak już wielokrotnie tu napisano prądem 1/10 pojemności.

Jeśli nie masz regulowanego prądu ładowania w prostowniku to musisz te 5A gdzieś wytracić, jak tmi napisał włączasz szeregowo między jedną z klem a ładowarkę żarówkę ok. 10W w takim wypadku prąd ładowania zostanie ograniczony do ok. 800mA czyli zamiast ładować go 12h będziesz do pełnego naładowania musiał odczekać ok. 15h, ale myślę, że po 12h spokojnie jak zainstalujesz w moto to reszta się doładuje w czasie jazdy.

Rafau - Sro 17 Kwi, 2013

Well, w instrukcji jest napisane, że jeżeli warunki na to pozwalają - zalecane jest doładowanie. Niestety w moim wypadku tak nie jest, więc idę pośmigać.
Dzięki za szybką odpowiedź!

Thomson - Czw 25 Kwi, 2013

Breżniew napisał/a:
Wymiary zobacz sobie w tabeli. Typ YB10L - B2. Sprawdź tylko z której strony masz zaciska dodatni bo z tym może byc różnie w zalezności od rocznika. aku oznaczone jest wedy A2 jesli jest z lewej , patrząc od tyłu moto.

Mam pytanie bo jestem aktualnie w fazie zakupu akumulatora. Zerknąłem sobie do instrukcji i tam jest pokazany typ CB10L-B2. Czym się od niego różni typ YB10L-B2?

drgtt - Czw 23 Lip, 2015

Witam wszystkich,podpinam się pod temat.Ledwo trochę pośmigałem gs-em,kolejny problem ostatnio moto stało 1 dzień próbuje odpalić aku padło(aku ma już przynajmniej z 5 lat więcej stał jak jeździł razem z moto) rozrusznik ledwo kręci podładowałem ok pojeździłem i dziś odpalił normalnie wróciłem do domu zgasiłem moto chciałem jeszcze raz zapalić koniec znowu rozrusznik ledwo kręci,kontrolki świecą,kilka razy zakreciłem to już chyba przekaźnik tylko cykał.Teraz nie wiem zmienić aku na nowy?Czy może nie mam ładowania w moto?Czy podładować ten i zmierzyć mu napięcie,żeby wykluczyć aku?Może ktoś podpowie jakieś sensowne rozwiązanie.
kowal-jr - Czw 23 Lip, 2015

Myślę że najlepiej najpierw sprawdzić ładowanie później spróbować wlać nowy elektrolit a na samym końcu kupować aku
studi - Czw 23 Lip, 2015

kowal-jr napisał/a:
później spróbować wlać nowy elektrolit

bardzo ciekawa teoria, zwłaszcza w stosunku do kilkuletniego akumulatora, który stał poza sezonem w moto jak czytamy i zapewne głównym jego problemem jest zasiarczenie.

drgtt najlepiej jak byś był w stanie od kogoś wypożyczyć aerometr i sprawdzić gęstość elektrolitu, poza tym sprawdź jego poziom i ew. dopełnij wodą destylowaną/demineralizowaną jeśli oczywiście możesz to zrobić, bo są akumulatory bezobsługowe, gdzie do cel się nie dostaniesz. Sprawdzić ładowanie warto, ale ja obstawiam, że aku jest wyeksploatowane i zapewne wymaga wymiany.

tmi - Czw 23 Lip, 2015

drgtt napisał/a:
(aku ma już przynajmniej z 5 lat więcej stał jak jeździł razem z moto)

Co tutaj jeszcze dodawać? aku na nowe i latać bo sezon jest, a nie jakieś cudowanie z elektrolitem żeby się poparzyć, to tak jakby trupowi który leży już kilka dni robić usta usta...

drgtt - Czw 23 Lip, 2015

Dzięki za podpowiedzi panowie zamawiam jutro nowe aku.Nie ma sensu reanimować trupa.
Read - Sob 01 Sie, 2015

Cytat:
to tak jakby trupowi który leży już kilka dni robić usta usta...
Hahaha

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group