.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Mechanika - Wymiary klucza do zaworów?

Hedoni - Sob 28 Mar, 2009
Temat postu: Wymiary klucza do zaworów?
Chciałbym zmajstrować sobie kluczyk do zaworów, ale nie znam wymiarów,
pomoże ktoś?

Tomek - Nie 29 Mar, 2009

a-7.6
b-6.4
c-13.8
d-5.3
e-11
f-1.8
g-2.3

sezrg - Czw 04 Cze, 2009

do zawórów wystarczy duzy płaski śróbowkręt i imbus w kształcie literki ( L ) o rozmiarze 4 albo 5
a dokładniej to jest tak : sróbowkretem naciskasz na zawór który jest umieszczony w szklance gdy go wciśniesz to wkładasz imbuz kótszą cześcią pomiedzy wałek a szklanke ale tylko od strony łańcuszka rozrządu bo od zewnetrznych stron silnika nie da rady.
ps trzeba mieć sporo siły zeby wcisnąć szklanke z zaworem śrubowkretem ale jak nie masz tyle sił to poproś kogos o pomoc.
sposób jest sprawdzony i pewny przezemnie

Spajdi - Czw 04 Cze, 2009

Potwierdzam to co napisał kolega wyżej bez tego klucza można sobie równie dobrze poradzić tylko najlepiej mieć jedną osobę do pomocy, jedna śrubokrętem wciska szklankę, a druga coś wsadza między szklankę i wałek cokolwiek, żeby się zblokowało i może trzymać, żeby nie odskoczyło, a wtedy druga wyciąga płytkę i luz, chyba, że ten imbus się sam dobrze trzyma bo tak nie próbowałem to jeszcze lepiej, aczkolwiek z kluczem zapewne byłoby łatwiej... ;)
metalbeast - Pią 05 Cze, 2009

kluczem to jest jeden ruch ręką, nawet bez dużej siły i możemy gmerać przy płytce do woli :) na filmiku kolesiowi ciągle wylatuje - nie wiem czemu, może coś źle robi. Mi za pierwszym podejściem poszło gładko. Jeśli planujemy zostać z suzą na dłużej warto to mieć, bo regulacja zaworów to prosta i ważna sprawa lecz kosztowna w serwisie.
Vatzeque - Pią 05 Cze, 2009

Ja zadam inne pytanie.
Gdzie kupię sobie taki gotowy klucz do podważania zaworów?

Voitas - Pią 05 Cze, 2009

http://www.emotos.pl/inde...ytek-zaworowych
metalbeast - Sob 06 Cze, 2009

ale podrożało :O ja kupowałem chyba za 30zł :]
sezrg - Pon 08 Cze, 2009

imbus jak wyżej pasuje idealenie i nic nie wypada nie rysze nie psuje jedynie co trzeba to wkładać go od środka silnika(od strony łancuszka.
niebawem bedzie filmik na forum jak to dokładnie sie robi i wyglada

str6 - Wto 02 Mar, 2010

ja coś takiego znalazłem dzisiaj u mnie w warsztacie nie wiedziałem do czego ten klucz służy ale dzisiaj się dowiedziałem tylko że ten mój ma jeszcze taki jakby ząbek na końcu klucza jak myślicie będzie ten klucz dobry do regulacji zaworów w gsie???
hubert - Wto 02 Mar, 2010

wrzuć zdjęcie :rotfl: to powiemy :rotfl:
sawik - Sro 03 Mar, 2010

znalazłeś zwykłego hakowca --- może dało by sie go zaadoptować jakoś ??
tmi - Pią 05 Mar, 2010

Potwierdzam - imbus wystarczy, ale nie do zaworów wydechowych - tutaj jest za mało miejsca.
Lemon - Pią 05 Mar, 2010

tmi napisał/a:
ale nie do zaworów wydechowych - tutaj jest za mało miejsca.

heheh słabo sie starałes.. z sezrg'em dalimy rade bezproblemowo niemal ;)

tmi - Sob 06 Mar, 2010

Mi to coś nie wychodziło, nie pamiętam z jakim imbusem próbowałem ale z dwoma - 5 i 6 albo nawet 4, imbus był za gruby, a nawet jak już mi się go udało włożyć to miałem problem z wyjęciem płytki. Dopiero poradziłem sobie śrubokrętem, istotne jest to aby solidnie zablokować, nie ważne w jaki sposób się to osiągnie.

;)

Lemon - Sob 06 Mar, 2010

tmi napisał/a:
Dopiero poradziłem sobie śrubokrętem, istotne jest to aby solidnie zablokować, nie ważne w jaki sposób się to osiągnie.

a ten sposób tez skutecznie przetestowalismy z pootie'm.. :)
wazne by był w miare duzy, dlugi i mial szersza koncówkę

kempes - Czw 21 Paź, 2010

Czy zaznaczony na zdjęciu klucz to właśnie ten do zaworów? Pytam bo w sklepach internetowych taki klucz kosztuje ~50zł, a za taką samą kasę mogę kupić cały komplet oryginalnych kluczy.

tmi - Czw 21 Paź, 2010

Nie. To jest klucz do regulacji tylnego amorka.
kempes - Pią 22 Paź, 2010

Faaaktycznie. Dzięki za odpowiedź bo sam nie mogłem dojść do tego :) .
paavo91 - Wto 07 Gru, 2010

Czy ta warga, której wysokość zwymiarowano jako "f" ma jakieś zadanie? Czy może być normalnie wygięty ten klucz i też spełni swoje zadanie?

Albo inaczej: czy koniecznie są 2 krawędzie? "f" i "g"? Czy to może jest zrobione tylko w celu wzmocnienia?
Dzięki

KruQ - Wto 07 Gru, 2010

paavo91, obejrzyj ten filmik od ok. 22 minuty i wszystko będziesz wiedział na temat używania tego klucza
http://video.google.com/v...q=suzuki+gs500#
pozdro

paavo91 - Sob 18 Gru, 2010

Oglądnąłem film jednak dalej nie wiem czy konieczne jest aby ta część wciskająca szklankę była tyle węższa :(
lencol - Pon 09 Maj, 2011

Czy ktoś ma klucz zaworowy i mógłby go odrysować na papierze i wrzucić skan? jezeli skan wykonany by był bez podziałki to jest w rzeczywistych wymiarach np kartki A4 to wtedy moge go bez problemu odrysować w CAD i wypalić na laserze lub plaźmie;P pozdro i jeżeli ktoś byłby na tyle dobry to z góry dziękuję;P
Pawlus - Wto 10 Maj, 2011

Mam wielką prośbę do kogoś kto posiada taki klucz - potrzebuję żeby zmierzyć wymiary podane tutaj na obrazku (z góry przepraszam za moje super zdolności graficzne :D :D, ale w głupim PSP nawet napisać nic nie można zeby to było widoczne...)

Głównie interesuje mnie wymiar "B", ponieważ A i C mozna wywnioskować z pierwszych dwóch postów. Najważniejsze jest dla mnie B, czyli wysokość "krzywki" w połowie. Z widoku 2), czyli patrząc na klucz od przodu chciałbym poznać szerokość krzywki (E) oraz jej wzmocnienia (D). Liczę na waszą pomoc.


afron - Wto 10 Maj, 2011

widok 2 mi coś niecenzuralnego przypomina :P
borys - Pon 18 Mar, 2013
Temat postu: szablon
Kluczyk wykonałem z blachy o grubości 7 mm, jedynym wymiarem była grubość wałka, na tym bazowalem, reszta na oko. Wystarczy odrysować kształt patrząc na mój wzorzec i wyciąć. Przy pracy lepiej zostawić zapas materiału i precyzyjnie doszlifować. Nie musi być frezu jak w kluczu oryginalnym, kluczyk nie zeskakuje, użyty kilka razy i sprawdzony. Strzałki oznaczają punkty pełnego styku z rogiem kratki dla łatwiejszego szkicowania z mojego szablonu w oznaczonych miejscach można narysować kropki.

Pierwsza wersja mojego klucza miała frezy, wycięte szlifierką, ale łukowate zatoczenie podważaka miało zbyt wąską ściankę i spadało ze szklanki. Druga wersja nie ma już frezu i działa bez problemu. Płytki wymienione, klucz zostanie na przyszłość. Zimowy nudny wieczór i wysoki rachunek za gaz zmobilizowały mnie i się udało coś stworzyć a zaoszczędzone 55 PLN (cena kluczyka w internecie) pójdzie na filtr powietrza.

NYCHA - Wto 19 Mar, 2013

Ja podważam szczypcami do pierścieni segera (do wewnętrznych). Trzeba tylko odpowiedni rozmiar znaleźć .
miziel - Wto 19 Mar, 2013

A ja zakupiłem u seta komplet kluczy za 50zł razem z tym i jesczez kilkoma innymi ;) Najlepsza opcja :)
Mordkaaa - Nie 30 Kwi, 2017

Złotą łopatę otrzymuje Mordkaaa !! :hyhy: :hyhy: :hyhy:

potrzebuje dwa wymiary klucza. Grubość tego dzyndzla ktorego zaznaczyłem na czarno oraz całkowitą długosć klucza. Zdjecie w załączniku.

Wtedy będe mógł zabrać się za wycinanie w stali maszynowej i ewentualnie rozprowadzać za koszty materiału i wycinania na forum.

kempes - Nie 30 Kwi, 2017

GSa nie mam już parę ładnych lat więc mogę nie dokładnie pamiętać ale wydaje mi się, że wymiar Z nie jest aż tak istotny (w granicy rozsądku). Czy dasz 3mm czy 5mm to mała różnica bo tą płaszczyznę opierasz o wałek rozrządu. Co do długości to daj trochę więcej (15-20 cm - pewnie jest to bardziej 12-15cm) zawsze można skrócić. Nie ma co się pieścić z takim "narzędziem". Płytki ze szklanek w GSie można wyjąć i bez tego klucza :)

BTW. Gdzieś mi zalega taki klucz. Może jesteś chętny?

Mordkaaa - Nie 30 Kwi, 2017

Tak jestem chętny :D chyba ze z "amelinium", no ale pewnie tez jestem chętny :D
simin - Nie 30 Kwi, 2017

Mordkaaa ten klucz tak naprawdę nie musi być w tym kształcie. W hayensie jest pokazany taki zamiennik: http://www.bbburma.net/Sc...lveShimTool.jpg

Najważniejsze wymiary to:
e - rozmiar wałka rozrządu
głębokość wciskania szklanki - czyli szerokość klucza przy płytce zaworowej:
- na początku klucza taka żeby zmieściła się między szklankę i wałek rozrządu
- w połowie okręgu prawie taka jak odległość między wałkiem i głowicą - maksymalnie wciśnięta szklanka.

pozostałe wymiary nie mają zasadniczo znaczenia...

Szerokość klucza jest istotna w połowie okręgu, bo zaznaczona na twoim rysunku wartość d nigdzie nie jest wykorzystywana. Gdy rączka opiera się o głowicę jakoś połowa szklankę wciska mniej więcej połowa klucza.

Poszerzenie z może być przydatne żeby klucz stabilniej siedział na wałku, ale nie ma znaczenia przy działaniu klucza.

Mordkaaa - Nie 30 Kwi, 2017

Ja tylko posiłkowałem się danymi z tego tematu. Niestety nie mam klucza wiec cieżko mi to wymiarować. póki co mam już taki narysowany teraz tylko muszę wymiary dopasować. No chyba że uda mi się kupić to wtedy będe mógł sobie sam wymiar złapać i zrobić rysunek techniczny.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group