.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Off Topic - tematy motocyklowe - Kupno motocykla - problem z papierami?

MacDada - Sob 18 Paź, 2008
Temat postu: Kupno motocykla - problem z papierami?
Witam!

Szukałem podobnej sytuacji, ale nie znalazłem... Przechodzę do rzeczy.

Chcę kupić GS-a. Sytuacja wygląda w ten sposób:

1.) OsobaNR1 sprzedaje motocykl OsobieNR2 (zawierają umowę K/S) w dniu 23.09.08r
2.) OsobaNr1 zgłasza się do Urzędu Miasta (wydział komunikacji) z wnioskiem o wyrejestrowanie motocykla z powodu sprzedaży (pokazuje umowę K/S między Nr1 i Nr2).
3.) Z tego co się dowiedziałem, OsobaNr2 ma obowiązek w ciągu miesiąca zarejestrować motocykl albo zostanie obciążona karą.

Do dnia dzisiejszego OsobaNr2 jeździ motocyklem zarejestrowanym na OsobęNr1.

Dzisiaj chciałem motocykl ten kupić od OsobyNR2. Pytanie brzmi: jak wygląda sytuacja prawna? Co powinniśmy zrobić?

Na moją logikę idziemy w ten sposób:
1.) Podpisuję umowę K/S z OsobąNr2.
2.) OsobaNr2 zgłasza w Urzędzie Miasta, że sprzedała mi motocykl (pokazuje umowę K/S między mną i Nr2)
3.) Ja mam miesiąc na rejestrację motocykla.

ZGADZA SIĘ?

Czy może lepiej załatwić to w ten sposób:
1.) OsobaNr2 rejestruje motocykl na siebie przed 23.10.08r
2.) Normalnie sprzedaje mi i przerejestrowywuje.

Wolałbym opcję poprzednią: szybsza, łatwiejsza, tańsza, ale jakie jest prawo, tego nie wiem i BARDZO PROSZĘ O POMOC.

Pozdr.

matoshiba - Sob 18 Paź, 2008

a nie jest to tak ze na przerejestrowanie to nie ma terminu byle tylko oc było ważne ? trzeba tylko w skarbówce w ciągu chyba 2 tyg opłacić podatek 2 %. chyba że się mylę
Jesli nie wyrobisz się w terminie to naliczają odsetki ... jak czytałem na ścigacz.pl to smiesznie małe i nie warto sie męczyć czy tydzień czy 2 po terminie

Yarccom - Sob 18 Paź, 2008

nie, nie jest
masz 30 dni na przerejestrowanie moto
30 dni ważne jest OC poźniej mozesz je wymówić
skarbówka po 14 dniach 2% wartości

Plaster - Sob 18 Paź, 2008

dawno temu mialem podobna sytuacje i zrobilem tak, spisalem umowe z osoba nr2 dodatkowo ta osoba dala mi swoja umowe z osoba nr1 i przeszlo :) gosciu ma ja zaledwie od konca wrzesnia wiec sadze ze nie bedzie problemu. zadzwon do urzedu i dowiedz sie, a na koniec napisz nam jak poszlo.
Majic - Sob 18 Paź, 2008

Najważniejsza jest opłata w US ( nie wolno przyjść później jak 14 dni roboczych ) i ważne OC. Jeździłem 3-4 miesiące na blachach pierwszego właściciela ( a jestem 3-cim w PL ) i bez problemu zarejestrowałem na siebie ( dałem dwie umowy K/S NR1->NR2 i NR2->ja ) więc ta data 30 dni jest średnio traktowana. Co prawda gorzej jak się trawi na gliniarza służbiste. Można wtedy zapłacić mandat.
st3fan - Nie 19 Paź, 2008

Majic napisał/a:
Co prawda gorzej jak się trawi na gliniarza służbiste. Można wtedy zapłacić mandat.

Poza tym gdybyś spowodował jakiś wypadek, albo uciekał przed policją najpierw zgłosiliby się do poprzedniego właściciela, który bądź co bądź miałby przez Ciebie problemy. Moim zdaniem nierozsądne podejście...

Majic - Nie 19 Paź, 2008

Nierozsądnym podejściem jest ucieczka przed policją :x Co do zgłaszania się do poprzedniego właściciela to którego ? :P Przecież pierwszy wyrejestrował i jest to alibi.
Lemon - Pon 20 Paź, 2008

Majic napisał/a:
Przecież pierwszy wyrejestrował


tak gwoli ścisłości..nie ma tym przypadku czegoś takiego jak "wyrejestrowanie" ;)

Cytat:
Na podstawie art. 79 ust. 1 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym pojazd podlega wyrejestrowaniu w przypadku:
• przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów, na podstawie zaświadczenia o demontażu pojazdu lub równoważnego dokumentu wydanego w innym państwie;
• kradzieży pojazdu, jeżeli jego właściciel złoży stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania;
• wywozu pojazdu z kraju, jeśli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicą;
• zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą;
• udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności;
• przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów, na podstawie zaświadczenia o przyjęciu niekompletnego pojazdu albo równoważnego dokumentu wydanego w innym państwie



Pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji (z małymi wyjątkami)

MacDada - Pon 20 Paź, 2008

Kupiłem śmigałkę :D
Nareeeeeeeszcie, z tego co się dowiedziałem problemów z rejestracją nie będzie ;)
W tym tygodniu załatwię skarbówkę, przerejestruję później.

st3fan - Pon 20 Paź, 2008

MacDada opisz to potem, może komuś się przyda. :)
Gratulacje :)

MacDada - Sob 06 Gru, 2008

Już po wszystkich formalnościach. Wyglądało to tak:

1.) Osoba1 sprzedaje motocykl Osobie2 (umowa K/S).
2.) Niecały miesiąc później Osoba2 sprzedaje motocykl mi (umowa K/S).
3.) W ciągu 2 tyg płacę podatek.
4.) W ciągu następnego miesiąca przedłużam ubezpieczenie i przerejestrowywuję motocykl. Otrzymuję dowód tymczasowy. Potrzebne są obie umowy!
5.) Kolejny miesiąc później odbieram stały dowód rejestracyjny.

Pozdr.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group