.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Prawo/Policja - Brak kategorii prawa jazdy, a wypłata odszkodowania

Rav - Pon 28 Wrz, 2015
Temat postu: Brak kategorii prawa jazdy, a wypłata odszkodowania
Cześć.

Miałem dzisiaj niemiłą sytuację. Gość w momencie wyprzedzania przeze mnie zaczął skręcać w lewo bez kierunku ani bez upewnienia się. Dałem po hamulcach i położyłem moto, które walnęło w jego próg. Była przerywana linia, więc manewr wyprzedzania był dozwolony. Koleś twierdził, że to nie jego wina i że miał włączony kierunkowskaz. Zadzwoniłem po policje, przyjechali, orzekli winę kierowcy samochodu. Został ukarany mandatem. U mnie policjant dopatrzył się w dowodzie 35,1kw mocy i zaczęły się jaja bo mam A2. Dostałem mandat 300 zł za brak kategorii i policjant powiedział, żebym nawet nie próbował brać kasy z ubezpieczenia, bo bez prawa jazdy to tak samo jakbym pijany jechał itp. Nie wiem co mam o tym myśleć. W tym artykule, ostatni akapit mówi, że przysługuje mi odszkodowanie http://www.mfind.pl/akade...ez-prawa-jazdy/ . Czy jest ktoś na forum kto może stwierdzić czy przysługuje mi odszkodowanie czy nie? Prosiłbym o pomoc.

Arcisz - Pon 28 Wrz, 2015

Spróbuj to jakoś załatwić jako błąd w dokumentach, przedstawić, że moto rzeczywiście ma mniej; ktoś z forum pewnie lepiej CI to wyjaśni
Rav - Pon 28 Wrz, 2015

Nie wiem czy tak da radę, w karcie pojazdu mam 35,1 kw.
Arcisz - Pon 28 Wrz, 2015

Poszukaj na forum, z tego co pamiętam, to wystarczy jakieś dane katologowe uzyskać.

Jak to mówią: jest dobrze, dopóki jest dobrze; jak wsiadasz bez prawka, to trzeba mieć na uwadze, że czy Twoja wina czy nie, płacisz wszystko z kieszeni.

Rav - Pon 28 Wrz, 2015

jutro się okaże, zobaczymy :/
studi - Pon 28 Wrz, 2015

Rav napisał/a:
Koleś twierdził, że to nie jego wina i że miał włączony kierunkowskaz.

Włączenie kierunkowskazu nie upoważnia do wykonania manewru dla tego on dostał mandat i został uznany za winnego
Rav napisał/a:
i policjant powiedział, żebym nawet nie próbował brać kasy z ubezpieczenia, bo bez prawa jazdy to tak samo jakbym pijany jechał itp. Nie wiem co mam o tym myśleć.


Wszystko zależy co znajduje się w protokole policyjnym, jeśli wskazuje on jednoznacznie sprawcę to ubezpieczyciel powinien takie roszczenie uznać, gdyż stało by się ono niezależnie od posiadania przez Ciebie uprawnień, jeżeli jednak w notatce policyjnej będzie określony współudział twój z powodu braku uprawnień możesz spodziewać się odmowy wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczyciel może próbować odmówić Ci wypłaty odszkodowania na podstawie Art. 43 ust. 3 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach .... http://isap.sejm.gov.pl/D...31241152&type=3 , ale jest to zapis odnoszący się do osoby odpowiedzialnej za szkodę a nie poszkodowanej.

Arcisz napisał/a:
Spróbuj to jakoś załatwić jako błąd w dokumentach, przedstawić, że moto rzeczywiście ma mniej

W przypadku Fki nierealne inaczej niż poprzez badania na hamowni, wszystkie GSy od 2004 rocznika w świadectwie homologacji, które dostaniesz od Suzuki Motor Poland, mają wpisaną moc nominalną 35,1kW.

Rav napisał/a:
W tym artykule, ostatni akapit mówi, że przysługuje mi odszkodowanie
Nie wiem czy czytamy ten sam artykuł, ale tam akapit i cały artykuł opisuje sytuację gdy sprawca był bez prawa jazdy.

Poczytaj wątek na forum prawnym http://forumprawne.org/ub...ien-oc-pzu.html , http://forumprawne.org/ub...rawa-jazdy.html

Jak napisałem wcześniej może cię czekać droga przez mękę bo ubezpieczyciel może chcieć oddalić twoje roszczenie ale nie ma do tego podstawy prawnej jeśli policja jednoznacznie wskazała sprawcę.

Rav - Pon 28 Wrz, 2015

Ech, dobrze, że szkody nie są duże, jakoś to przeżyję. Wszystko stało się przy prędkości +/- 20 km/h więc nie ma tragedii. Ale i tak spróbuje złożyć wniosek, zobaczymy. Pierwsze co zrobie po naprawie motocykla to spróbuje ogarnąć te papiery, żeby uniknąć podobnych sytuacji. Dzieki za objaśnienie wszystkiego.
studi - Pon 28 Wrz, 2015

Rav, przeczytaj szczególnie przedostatni akapit drugiego wątku z forum prawnego, który wskazałem, jest tam sama kwintesencja sprawy.
Rav - Pon 28 Wrz, 2015

Z tego co mi się wydaje to całkowicie winny tej kolizji był kierowca samochodu, więc brak uprawnień u mnie nie miał wpływu na całe zdarzenie. Cholera wie, zobaczymy. Jak coś będę wiedział to napiszę.

[ Dodano: Wto 29 Wrz, 2015 ]
Szkoda zgłoszona u ubezpieczyciela sprawcy. Rzeczoznawca umówiony na dziś na 15. Zobaczymy co będzie. Jak narazie nawet nie pytali o prawo jazdy, chcieli tylko skan dowodu rejestracyjnego i nr konta.

bazant89 - Sro 30 Wrz, 2015

Normalnie wypłacą CI kase bo to nie ty jesteś winien zdarzenia. Prawo jazdy nie ma tu nic do rzeczy, co innego gdybyś Ty spowodował wypadek - wtedy naprawiliby pojazd tego gościa z Twojego OC, a ubezpieczyciel ściągnąłby kase od Ciebie za brak uprawnień zamiast płacić z własnej kieszeni. Informacja 100% pewna, więc bez paniki :) Dostaniesz normalnie kase - warto się odwołać od kwoty, bo zawsze ją zaniżają.
Rav - Sro 30 Wrz, 2015

Mam nadzieje, że będzie bez problemów. Wczoraj był rzeczoznawca, porobił zdjęcia motocykla, moich ciuchów i dokumentów. Zobaczymy co z tego będzie. Do poniedziałku mam dostać wycenę szkody.

Kurcze gdybym od razu ogarnął te papiery, nie miałbym teraz żadnych wątpliwości. A tak to mandat dostałem 300 zł za brak kategorii, i teraz się denerwuje co z ubezpieczeniem :/

No ale człowiek uczy się na błędach. Wiem teraz, że pierwsze co zrobię po ogarnięciu moto to muszę coś zrobić z tą mocą w dowodzie, żeby było mniej niż te nieszczęsne 35,1 kw. Cały czas liczyłem, że w razie kontroli się upiecze, policjant może przymknie oko, tylko nie pomyślałem co będzie w razie jakiegoś wypadku :/ .

pawulon40 - Pią 16 Paź, 2015

Brak uprawnień na prowadzony przez ciebie pojazd , nie otrzymasz żadnej kasy od ubezpieczyciela :( Trzeba było wcześniej zadziałać z papierami, żeby było mniej niż miałeś w dowodzie , powiem tak mądry polak po szkodzie :(
Rav - Nie 08 Lis, 2015

Trochę to trwało, ale dostałem odszkodowanie bez żadnego problemu. W piśmie z ubezpieczalni napisane było, że winę ponosi kierowca samochodu, więc nie było żadnych wątpliwości. Niedługo moto wędruje do warsztatu. Przez zimę będę próbował zmienić tą moc w dowodzie, żeby nie było problemów.
Gryngol - Pią 11 Gru, 2015

No i bajka:)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group