.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Mechanika - Jakie świece ??

kikon18 - Sro 19 Wrz, 2007
Temat postu: Jakie świece ??
Chciałbym sie Was zapytać, jakie stosujecie świece w motorach albo jakie polecacie?? Zamierzam wymienić i chce wiedzieć czego mam dokładnie szukać :)
jakubgs - Sro 19 Wrz, 2007

serwisowka sie klania zajzyj do nie j i bedzie wszystko jasne
FoX - Sro 19 Wrz, 2007

świeca jak w samochodzie, cena około 13zł... uważaj przy dokręcaniu!!!!
CincinCM - Sro 19 Wrz, 2007

Najlepiej te z serwisówki, firmy NGK;)
jakubgs - Czw 20 Wrz, 2007

swiece nie sa takie jak w samochodzie !! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! stadnardowa swieca to NGK DPR8EA-9 lub odpowiednik DENSO X24EPR-U9 pozdro
Yarccom - Pon 24 Wrz, 2007

zgadza sie obdpowiednia świeca z odpowiednią ciepłota i przerwa na elektrodzie :wink:
DEEP - Wto 29 Sty, 2008

Ja znalazlem jeszcze coś takiego... NGK-STANDARD DPR8EA-9..NGK-PLATINUM DPREVX-9....NGK-IRIDIUM DPR8EIX-9....odstęp elektrod 9mm , wszystkie typy tutaj są do GS500E,F TYLKO CENA INNA.
DEEP - Wto 29 Sty, 2008

Ao to ceny NGK-STND 13,40pln,,,,NGK-PLAT 58,99 pln,,,,NGK-IRID 54,99 pln oczywiście za sztukę,,,pozdrawiam.
michal_elwuo - Wto 29 Sty, 2008

a teraz moje pytanko:

czy warto płacić o tyle więcej za te platinum, lub iridium? bo nie wiem na ile to coś zmieni :)

gdyby ktoś mnie uświadomił byłbym wdzięczny :D

Breżniew - Wto 29 Sty, 2008

jakiś czas temu zakupiłem NGK irydowe. Podobno dużo łatwiejszy rozruch i szybciej można wyłączyc ssanie. Ogólnie lepiej pracuje silnik.
Na wiosnę założę i zdam relacje.

michal_elwuo - Wto 29 Sty, 2008

ja będę zamawiał olej i filtry w sklep.scigacz.pl, to jak już płacę za przesyłkę to u nich wezmę... a że ani irydowych, ani zwykłych nie mają, to się pokusze o platynowe :D
pootietang - Wto 29 Sty, 2008

FoX napisał/a:
świeca jak w samochodzie, cena około 13zł... uważaj przy dokręcaniu!!!!


nie no super po prostu świeca samochodowa, równie dobrze jak ktoś cie zapyta jaki ma kupić cukier to powiesz pewnie "słodki"

NGK DPR7EA-9 lub DENSO X22EPR-U9 - jeżeli standartowa świeca jest mokra lub bardzo ciemna, to należy ją zastąpić ją tą świecą
NGK DPR8EA-9 lub DENSO X24EPR-U9 standartowa świeca
NGKDPR9EA-9 lub DENSO X27EPR-U9 jeżeli standartowa świeca wydaje się szklista lub bardzo biała, to należy ją zastąpić tą świecą

generalnie w każdym sklepie motocyklowym mają katalogi producentów więc sami ci dobiorą ale polecam te z serwisówki bo na japońskich się jeszcze nie zawiodłem.

jeśli chodzi o irydowe czy platynki to po prostu ich żywotność jest większa, nie wiem jak irydowe ale platynowe wytrzymują jakieś 50% procent większy przebieg.

michal_elwuo - Pią 08 Lut, 2008

Mogę załatwić świece irydowe NGK. Nówki po 45zł :) wydaje mi się że tanio znalazłem, to mówię może komuś się przyda ;) w razie czego pv, lub gadu :)
Breżniew - Pią 08 Lut, 2008

pootietang napisał/a:
FoX napisał/a:
świeca jak w samochodzie, cena około 13zł... uważaj przy dokręcaniu!!!!


jeśli chodzi o irydowe czy platynki to po prostu ich żywotność jest większa, nie wiem jak irydowe ale platynowe wytrzymują jakieś 50% procent większy przebieg.


Świece irydowe maja bardzo cienką środkową elektrodę dzięki czemu przeskok iskry jest bardzo skondensowany. Poza tym iryd należy do platynowców czyli jest metalem o bardzo niewielkiej podatności na erozję.


michal_elwuo - Pią 08 Lut, 2008

a przez to że jest cienka, szybko sie nagrzewa i moto szybciej jest gotowe do jazdy :D jeżeli dobrze rozumiem przyczynę szybszej gotowości :P jeżeli nei to poprawcie :)

btw ile dałeś za nie Breżniew?

Breżniew - Pią 08 Lut, 2008

Nie pamietam juz dokładnie ale cos ok 50 pln.
michal_elwuo - Pią 08 Lut, 2008

czyli znalazłem w sumie nie tak drogo :) bo w jednym sklepie powiedzieli mi 120zł sztuka =O championa, a ngk chyba lepsze :D
eve500 - Pon 25 Lut, 2008

wiecie nie ma to jak z baby zrobić głupa w sklepie. :/ ale jestem zła!! zajechałam dziś do sklepu aby kupic świece do gski.uprzejmy pan wziął książke poczytał jaki model i rocznik i sprzedał mi świece.pzryjezdzam do domu chce zakładac, wykrecam stare a to całkem inne gwinty.
na dodatek sprzedał mi kłutke na tarcze która nawet na ta tarcze nie wchodzi.
zawsze sie tego obawiałam idąc do sklepów motoryzacyjnych ze widząc babe wcisną byle co i chyba sie nie myliłam.ale jutro sie odgryze!! :)

Grzechu16 - Pon 25 Lut, 2008

jak jest rachunek to myśle ze nie bedzie problemu z wymianą świec jak i zapięcia. koleś matoł czy jak to nazwać? zazwyczaj w takich sklepach pracują ludzie znajacy sie na rzeczy
Cezarek - Pon 25 Lut, 2008

EVE ja kupilem blokade oxford http://www.allegro.pl/ite...er_jakosc_.html
pasuje, porzadnie wykonane i niedrogo;] polecam

eve500 - Pon 25 Lut, 2008

Ta jest z ABUS i była droga ( 85) no i kapa.
Ale kupie cos tańszego tym razem.
Dzięki za pomoc :)

michal_elwuo - Pon 25 Lut, 2008

w sklepachy często się nie znają :/ dzisiaj poszedłem to mi takie kity wciskał że szok. Ale zrobiłem z niego w sumie idiotę przy innych klientach, bo on tak robił ze mną więc się ogarnął...
btw jutro lecę po kurteczkę :D

hubertgontarz - Pon 25 Lut, 2008

Dlatego jestem zdania że warto również samemu dopasować np. świece do naszego motocykla

świece
http://www.ngkntk.pl/inde...g=pl&t=motorrad

klocki EBC
http://www.ebcbrakes.pl/ <- zakładka katalogi (3 od prawej, 7 od lewej)

zestaw napędowy DID
http://sklep.scigacz.pl/z...hy-c-55_56.html

dysze DynoJet
http://sklep.scigacz.pl/z...28-p-12624.html

łańcuch rozrządu
http://www.motocombo.pl/p...du%20suzuki.jpg

oczywiście najlepiej poszukać oryginalnych pdf-ów (EBC), stron producentów z wyszukiwarkami (jak w przypadku NGK).


!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wkrótce zapraszam na stronę www, wiem przeciąga się czas tworzenia, tam zamieszczę m.in pdfy do ściągnięcia lub zestawienie co pasuje do GS-a.

eve500 - Wto 26 Lut, 2008

no i problem rozwiązany :) mam nowe świece juz nawet założone teraz to można śmigać:)
aż miło posłuchać silniczka.pan w sklepie sie bardzo zmieszał jak mu pokazałam moją starą świece :)znowu otwarł książkę i szukał modelu i rocznika :) ale nie musiałam dopłacać różnicy cenowej te pare złotych (że niby za pomyłke). blokade tez wymieniłam na szerszą ,tańszą, lepszą :)

michal_elwuo - Wto 26 Lut, 2008

no i dobrze :) a świece brałaś zwykłe czy irydowe, lub platynowe? :D
eve500 - Wto 26 Lut, 2008

te z NGK standard.
michal_elwuo - Wto 26 Lut, 2008

aha :) ja to czekam i czekam aż mi przyjdą te moje irydowe, bo w hurtowni nawet nie mieli ^^ a stare mam tak wypalone że zamiast tych 0,9mm co ma być to jestjakieś 1,3 =O
Breżniew - Wto 26 Lut, 2008

Ponieważ podrabia się juz wszystko , ze świecami NGK na czele , tu macie link jak odróżnić podróbki od oryginału. Na dole stronki filmik do obejrzenia.

http://www.ngk-sparkplugs...fake/index.html

michal_elwuo - Sro 27 Lut, 2008

a właśnie ostatnio gwint w świecy w quadzie mi się urwał =O zdziwiłem się bo niby ngk, pmyślałem że może jednak podróbka (szczególnie że quad chiński). No i okazuje się że podróbka :P
Inku - Sob 02 Sie, 2008

Będę kupował teraz świece. I chyba zdecyduję się na Denso, bo NGK ma opinie padaki. Przynajmniej 2 razy w ciągu kilku ostatnich miesięcy czytałem na forum o ułamanej świecy NGK.

NGK irydowe czy Denso?

Breżniew, płaciłeś 50zł za sztukę czy za obie? Wiem, że bardzo korzystnie wychodzą irydówki z USA.

hubertgontarz - Nie 03 Sie, 2008

irydowe ok. 50 zł za sztukę.
zrobiłem na takich ponad 6 tys. km i hmm...cudów człowiek dzięki zmianie świec nie uświadczy.
Dlatego jeżeli masz wydać 100 zł na świece, a zaniedbać inne sprawy związane z motocyklem to lepiej kupić zwykłe NGK/Denso a resztę pieniędzy przeznaczyć na coś innego.

Inku - Nie 03 Sie, 2008

Ale lipa. To kupię Denso. Za oszczędzone pieniądze wolę szybciej wymienić olej. Wiem, że irydowe świece bardzo rzadko się zmienia, w jakimś sprzęcie nawet co 40 tys.km. Ale nie mam zamiaru zrobić nawet 20tys., więc psu na budę taka inwestycja.
Warto natomiast wkręcić taki wynalazek do grata, w którym trzeba rozkręcać połowę klamotów, żeby dostać się do świecy, np. SV.

Yarccom - Nie 03 Sie, 2008

a ja jednak wole wymienić 3 świece niz na jednej śmigac tyle czasu

dwie świece to 25 zł
mozna co 6 tys wymieniać

swistaq - Sob 04 Wrz, 2010

Sorry za odgrzewanie kotleta, Breżniew pochwal się jak na tych irydowych silnik chodzi bo wiosna w którą miałeś zakładać już chwilę temu minęła :P a właśnie jestem na etapie wymiany.
Breżniew - Nie 05 Wrz, 2010

Świece miałem założone w swoim gs-ie i polecam. Silnik lepiej odpalał, szybciej można było wyłączyć ssanie i mimo, że jeszcze był zimny to nie gasł. To była najbardziej odczuwalna różnica pomiędzy świecami irydowymi i zwykłymi.
Po rozgrzaniu silnika jakiś różnic pomiędzy świecami irydowymi, a zwykłymi nie było.

yose - Pią 17 Wrz, 2010

Ja zdecydowałem się na normalne świece NGK. GSa mam od niedawna i po kolei wszystko wymieniam. Kupiłem więc NGK DPR8EA-9 jednak po wykręceniu starych okazało się, że jedna to NGK DPR8EA-9 natomiast druga to NGK DPR7EA-9.
No i teraz się zastanawiam dlaczego ktoś wstawił różne świece i czy czasem nie powinienem kupić tej "7-ki" i wymienić na takie jakie były.
Dodam że obie świece mają dobry kolorek kawy z mlekiem (praktycznie identycznie zabarwione) więc spalanie prawidłowe. Czy jak wymienię na dwie jednakowe to może się okazać, że w jednym garze będę miał nieprawidłowe spalanie?

Poradźcie, co robić?

Yarccom - Pią 17 Wrz, 2010

to te same świece róznią sie tylko ciepłotą

ładuj z 8 czyli oryginały

yose - Pią 17 Wrz, 2010

Wiem że ciepłotą - tymi 7 zastępuje się 8 jak są czarne (za bogata mieszanka chyba). Więc jak w jednym garze było ok na 7 a ja zmienię na 8 to czy czeka mnie regulacja jednego gaźnika, żeby dostosować to tej ósemki i spalanie było odpowiednie?
kempes - Pią 17 Wrz, 2010

Skoro masz GS'a od niedawna i robisz przy nim co trzeba to serwis gaźników też cię nie ominie. Ustawisz sobie tak jak powinno być i po problemie.
yose - Wto 21 Wrz, 2010

Może i racja, przynajmniej będę wiedział, że mam jak być powinno. Świece wymienione i teraz muszę pośmigać i sprawdzić czy będzie różnica kolorków na świecach.
Ile km muszę nawinąć, żeby stwierdzić po kolorze czy skład mieszanki prawidłowy (ile potrzeba świecy, żeby się "zabarwić")?

AdamSsS - Wto 21 Wrz, 2010

dla pewności 50km jak zrobisz to wystarczy ,a co do koloru świec to tu masz to fajnie wyjaśnione : http://www.fotosik.pl/sho...3dc268371a4e1fa
yose - Sro 22 Wrz, 2010

dzięki wszystkim za pomoc. opis do świec super, aż dziw bierze jak się patrzy na niektóre fotki.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group