.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Prawo/Policja - Formalności przy zakupie motocykla

Koger - Wto 20 Maj, 2008
Temat postu: Formalności przy zakupie motocykla
Jako że zbliża się dzień zakupu mojego pierwszego motocykla postanowiłem podsumować w tym temacie wszystkie informacje o formalnościach których trzeba dopełnić i opłatach które trzeba uiścić przy zakupie moto, a które to info znalazłem na tym forum i nie tylko.
Info się przyda dla potomnych, a jeśli ktoś wytknie mi jakieś błędy to może i ja na tym zdąże skorzystać ;)

Polecę punktami, może będzie się jakoś łatwiej zorientować

1. Umowa kupna-sprzedaży
Motocykl to nie spodnie czy komp za dwa tysiące, więc trzebaby spisać stosowną umowę kupna-sprzedaży, co by potem nie było żadnych problemów. Warto starannie go wypełnić - w razie błędów ciężko będzie coś odkręcić, zwłaszcza jeśli kupuje się moto zdala od domu.
W Internecie można znaleźć wiele przykładowych umów ks, ale równie dobrze można ją spisać samemu - przykładową umowę znalezioną w necie wrzucam jako załącznik.

2. Opłata skarbowa (podatek od czynności cywilono-prawnych)
Czyli państwo wyciąga rękę po kasę. W przykładowej umowie ks decyduje się kto ma uiścić opłatę skarbową, ale jakoś jeszcze nie słyszałem o przypadku sprzedającego rzucającego się do płacenia, tak więc to na nas najczęściej spada obowiązek uiszczenia powyższej opłaty.
Z tego co wiem są dwie możliwości:
I. Płaci się 2% wartości motocykla podanej na umowie, chociaż urzędnik ma możliwość sprawdzenia ceny rynkowej moto z ichniego katalogu Eurotax i wytknąć nam jawne zaniżanie ceny ;)
II. Moto było sprowadzane z zagranicy - wtedy jest możliwość (przymus?) wypełnienia pewnych formularzy i zapłacenia 160zł za 'zwolnienie z opłaty skarbowej' zamiast powyższych 2% - po więcej szczegółów odsyłam do tematu Opłata skarbowa

Dodatkowo, na zapłacenie ma się dwa tygodnie o podpisania umowy, a następnie można otrzymać mandat za zwlekanie, od 100zł w górę. Jednocześnie z rozmowy w tym temacie wynika, że to czy mandat się otrzyma czy nie zależy od indywidualnego urzędnika i jego humoru ;)

3. Rejestracja
A dokładniej przerejestrowanie motocykla na nowego właściciela - mamy na to 30 dni od zawarcia umowy, tak samo jako sprzedający ma 30 dni na jego wyrejestrowanie - warto się wcześniej dogadać, jeśli chce się jeździć jakiś czas na dowodzie poprzedniego właściciela.
Rejestracji dokonuje się w Wydziale Komunikacji swojej gminy. Do rejestracji potrzebne są:
- dowód rejestracyjny moto
- karta pojazdu
- umowa kupna
- dowód osobisty
- tablice rejestracyjne
- paragonik ze Skarbówki, że uiściliśmy co tam trzeba // Ode mnie tego jednak nie wymagano
- tak ze stówkę
Rejestracja trwa około pół godziny, a że okienek jest mało a chętnych dużo, to nie każdy się zarejestruje ;) Słyszałem o zapobiegliwych, co pod urząd dla pewności przychodzili o 6 rano.
Update:
A miało to miejsce na Mokotowie - sam rejestrowałem się już na Ursynowie, gdzie formalności trwały 5 minut :szok: , w kolejce były dwie osoby. Tak więc to jednak zależy od urzędu :/

Na miejscu wypełnia się wniosek o zarejestrowanie pojazdu, a potem już wszystko wedle poleceń pani z okienka - skoczyć jeszcze zapłacić opłaty skarbowe i jesteśmy ustawieni - dostajemy nowiutkie tablice rejestracyjne i tymczasowy dowód rejestracyjny na 30 dni. Po tym czasie trzeba się jeszcze raz pofatygować do urzędu i odebrać właściwy dowód.

Wysokości opłat (dla gminy Śródmieście w Wawie, nie wiem czy to jest ogólnopolskie :/ ):
12 zł – pozwolenie czasowe .
30 zł – tablice rejestracyjne motorowerowe.
40 zł – tablice rejestracyjne motocyklowe.
500 zł – tablice rejestracyjne indywidualne motocyklowe.
11 zł – komplet nalepek legalizacyjnych.
48 zł – dowód rejestracyjny.
Opłata ewidencyjna za wydanie:
a. dowodu rejestracyjnego – 0,50 zł,
b. pozwolenia czasowego – 0,50 zł,
c. nalepki kontrolnej – 0,50 zł,
d. zalegalizowanych tablic rejestracyjnych – 0,50 zł,
e. karty pojazdu – 0,50 zł.

Update:
Podałem cennik, ale nie wiedziałem za co mają mnie podliczyć - ostatecznie za rejestracje (w tym nowa tablica bez bajerków) policzono mi 112,50. Tablice wyrabiają kilka godzin (dwie w moim wypadku), a jeśli przyjdzie się popołudniu, to będą dopiero na drugi dzień, więc jak przyjeżdzać na moto, to tylko wcześnie, mając sporo wolnego czasu.

4. OC
Tekst miał być następnego dnia, ale poczekałem aż sam je sobie załatwię ;)
Z OC sprawa wygląda tak - kupując od kogoś motocykl jednocześnie 'dostajemy' jego polisę, przy czym na ewentualną rezygnację z niej mamy 30 dni od daty zakupu. Nigdy o tym nie słyszałem, a jest to dosyć istotne - mianowicie, jeśli kupimy ubezpieczenie w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, a nie zrezygnujemy z poprzedniego, to przez rok płacimy za dwa ubezpieczenia.
Samo zakupienie polisy to kwestia kilku minut - wypełniamy formularz z naszymi danymi i info o moto, podczas gdy pracownik kseruje nasze prawo jazdy, dowód i umowę kupna sprzedaży. Płacimy i już mamy naszą polisę w ręce. Ja zdecydowałem się na PZU, ponieważ z tego co wiem mają najniższe stawki - moje 20 lat (dopłata 50%), prawo jazdy od roku, zero zniżek no i pojemność moto 500ccm dały kwotę 201zł za rok. Dodatkowo zafundowałem sobie NW (następstwo nieszczęśliwych wypadków - jakbym się przy W połamał, to mi coś skapnie itp) za 34zł.
Rezygnacje z 'zastanego' ubezpieczenia składamy pisemnie w biurze odpowiedniego towarzystwa, kwestia minutki-dwóch. W moim przypadku był to Allianz, gdzie usłyszałem ciekawą informację - co prawda roczne ubezpieczenie wynosi ~235zł (jak PZU już z NW), to jednak po roku bezszkodowej jazdy, oprócz zniżki 10% z ceny potrącany jest dodatek za młody wiek (50%), czego nie doszukałem się przeglądając oferty ubezpieczycieli - pracownik burknął mi, że to jakaś polityka wewnętrzna - nie wiem, może w PZU też tak jest.. A jeśli nie, to za rok chętnie przeniosę się do Allianza :P

update:
prawo jazdy jednak nie jest konieczne do zakupienia oc ;)


To by było na tyle z mojej strony, o innych formalnościach nic mi nie wiadomo :]
Widzę, że ktoś podwiesił ten temat, miło mi ;) , mam nadzieję, że się przyda

pootietang - Wto 20 Maj, 2008

Koger napisał/a:
Słyszałem o zapobiegliwych, co pod urząd dla pewności przychodzili o 6 rano.

w poznaniu dzień po giełdzie o 6 rano jest juz kolejka na kilkadziesiąt osób zazwyczaj :looka:

GSadmirer - Wto 20 Maj, 2008

na gronowej jak zalatwialem sobie B, to stalem pol dnia w kolejkach. A bylo to z dobre 6 lat temu...
alesklar - Sro 21 Maj, 2008

a w gdańsku można się umówić przez internet lub telefon na konkretny dzień i godzinę i sprawę się załatwia w 15min :ok:
metalbeast - Wto 03 Cze, 2008

dzieki za cenny dla mnie opis co i jak.
Musze pozałatwiac te sprawy, do dopiero co kupiłem moto.

Borko - Sro 04 Cze, 2008

Ja dzisiaj byłem zaplacic ten VAT-24, i mi mówi, że mam przyjsc po odbiór zaświadczenia VAT-25 za TYDZIEN! Czyli moto jeszcze tydzien bedzie stało niezarejestrowane... Też tyle czekaliście?
nomen - Sro 04 Cze, 2008

Borko napisał/a:
Ja dzisiaj byłem zaplacic ten VAT-24, i mi mówi, że mam przyjsc po odbiór zaświadczenia VAT-25 za TYDZIEN! Czyli moto jeszcze tydzien bedzie stało niezarejestrowane... Też tyle czekaliście?


Ja miałam zgłosić się po vat-25 po 6 dniach, nie wytrzymałam i poszłam po 5. VAT na mnie czekał, ale pani wydająca była jakby niepocieszona, że przyszłam wcześniej.

Yarccom - Sro 04 Cze, 2008

dzwoń codziennie i sie dowiaduj z reguły jest szybciej
alesklar - Sro 04 Cze, 2008

Czasem jest już następnego dnia :) To zależy jaka jest kolejka :)
Yarccom - Sro 04 Cze, 2008

albo jak Pani w okienku sie chce :rotfl:
pootietang - Sro 04 Cze, 2008

ja trafiłem na bardzo miłą panią i po dwóch dniach sprawa była załatwiona a jeszcze coś tam źle wypełniłem i jak przyszedłem to szybko poprawiałem i na miejscu mi załatwiła wszystko.
Koger - Wto 24 Cze, 2008

Dodałem w końcu akapit o OC. To już chyba wszystkie formalności przy zakupie?

Zapraszam do komentowania i wytykania błędów :]

sebastiantoja - Czw 26 Cze, 2008

Jak wygląda sprawa w przypadku AC? Jest możliwość? Ktoś z Was ma? Ile za GS'a (bez zniżek i ze zniżkami)?
Piterek - Czw 26 Cze, 2008

Wysokość AC zależy od wartości moto, ale możliwość wykupienia oczywiście jest.
Pewnie będzie wymagane zabezpieczenie przeciwkradzieżowe, jakiś alarm, to zależy też od firmy ubezpieczeniowej.

leon - Sob 28 Cze, 2008

Co do ubezpieczenia, to zapraszam tutaj: http://gs500.boo.pl/viewt...p?t=737&start=0
kukaszr - Sob 28 Cze, 2008

mnie zastanawia jakim cudem zapłaciłeś za OC aż 201 zł... jak ja za 180 mam OC i NW mimo, że mam 19 lat i teoretycznie nadwyżki?

Kolego- od ubezpieczeń jest osobny temat ;)

panbodzio - Wto 20 Sty, 2009

hej moze mi ktos jasno napisac co musze wypelnic oraz dostarczyc do urzedu wraz z formularzem vat-24? chodzi mi o pole F.44

http://www.mofnet.gov.pl/.../vat/vat_24.pdf

maja to byc oryginaly czy kserokopie dokumentow?

mr0zd - Sro 21 Sty, 2009

Umowę kupna-sprzedaży
Oni tylko zerkają na nią od razu oddając umowę, nie musisz robić kopii

Kuraś - Sro 21 Sty, 2009

u mnie koles wszystkiego chcial kopie procz pitu wypelnionego i przegladu. vat byl do odbioru na 2 dzien.
panbodzio - Pon 09 Mar, 2009

a teraz pytanko czy za zwloke za wykupienie oc po otrzymaniu czasowego dowodu placi sie jakies kary/odsetki? pojutrze wychodzi mi czasowe pozwolenie a nie mialem czasu wykupic oc :/
Yarccom - Pon 09 Mar, 2009

nie odbierzesz twardego dowodu jezeli nie pokażesz polisy
panbodzio - Pon 23 Mar, 2009

jak nie odbiore jak odebralem bez okazywania wykupionego oc :hyhy: pani w urzedzie pewnie z rutyny nie wolala ode mnie. koniec formalnosci - tylko jezdzic :D
pootietang - Pon 23 Mar, 2009

Cytat:
czy za zwloke za wykupienie oc po otrzymaniu czasowego dowodu placi sie jakies kary/odsetki?


nie zdziw się jak dostaniesz mandat z ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego ( jeśli się dopatrzą że z opóźnieniem opłaciłeś to nie będzie to kilkaset zł a kilka tyś )

Pęku - Pon 23 Mar, 2009

Wyjąłeś mi to pootie z hmm spod palców ;) W przypadku 'innych pojazdów' do których zaliczamy motocykl kara za przerwę w ubezpieczeniu do 3/do 14/więcej niż 14 dni wynosi w bieżącym roku odpowiednio 80/210/420 zł.

Miłego wieczoru :)

Spoko Panie Bodzio. Ok. 2000 zł (dokładnie to równowartość 500 euro wg. Kursu NBP z 02.01.2009) to bulą właściciele puszek. Dla różnych typów pojazdów są różne stawki. Motocykliści więc nie mają tak źle ;) Inna sprawa, że najpierw muszą się dopatrzeć tego, że nie miałeś poliski co przy jeszcze kiepsko funkcjonującym CEPiKu daje nadzieję:D

panbodzio - Pon 23 Mar, 2009

pootietang napisał/a:
nie zdziw się jak dostaniesz mandat z ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego ( jeśli się dopatrzą że z opóźnieniem opłaciłeś to nie będzie to kilkaset zł a kilka tyś )


Pęku napisał/a:
Wyjąłeś mi to pootie z hmm spod palców ;) W przypadku 'innych pojazdów' do których zaliczamy motocykl kara za przerwę w ubezpieczeniu do 3/do 14/więcej niż 14 dni wynosi w bieżącym roku odpowiednio 80/210/420 zł.


no to jesli ktos sie dopatrzy to mam nadz ze to bedzie jedynie 420zl a nie kilka tys jak straszy pootietang bo trzeba bedzie opchnac gs-a na rzecz kary :wstyd:

Plaster - Pon 23 Mar, 2009

panbodzio napisał/a:
a teraz pytanko czy za zwloke za wykupienie oc po otrzymaniu czasowego dowodu placi sie jakies kary/odsetki? pojutrze wychodzi mi czasowe pozwolenie a nie mialem czasu wykupic oc :/

Jesli nie miales czasu, mogles poprosic kogos z rodziny lub znajomych o zaplacenie skladki.

panbodzio - Pon 23 Mar, 2009

Plaster napisał/a:
Jesli nie miales czasu, mogles poprosic kogos z rodziny lub znajomych o zaplacenie skladki.

mialem wyjazd sluzbowy zaraz po kupnie suzy na trzy tygodnie. mysle ze chyba nikt z rodziny nie podpisze pierwszej umowy oc. trudno mowi sie 'wtopa' - przyjdzie co do czego to bede sie martwil...

maksa - Sro 25 Mar, 2009

ja miałam tak z puszka ,zaraz po zakupie nie dośc że nie przerejestrowałam samochodu na siebie, to skończyło się OC ,którego tez nie płaciłam .. samochód miałam tak pół roku, ale potem go sprzedałam bez Oc ale i tak Oc musiałam zapłacić, ale obeszło się bez żadnych kar i odsetek :D

[ Dodano: Sro 25 Mar, 2009 ]
tylko że ja nie miałam czasowego dowodu bo samochodu nie zarejestrowałam więc to chyba inna sprawa teraz dopiero doczytałam :]

Kuraś - Sro 25 Mar, 2009

Yarccom napisał/a:
nie odbierzesz twardego dowodu jezeli nie pokażesz polisy

rowniez jak panbodzio otrzymalem twardy dowod bez pokazania oc

hubertgontarz - Sro 25 Mar, 2009

To widocznie Pani w okienku nie dopełniła formalności, bo czysto teoretycznie ma to sprawdzić.
pchelka - Czw 21 Maj, 2009

Tak zapytam czy obowiązuje mnie Opłata skarbowa (podatek od czynności cywilono-prawnych) - w przypadku gdy motocykl ściągany z Szwajcarii i już oclony na granicy UE ?
Vid3L - Czw 21 Maj, 2009

pchelka napisał/a:
Tak zapytam czy obowiązuje mnie Opłata skarbowa (podatek od czynności cywilono-prawnych) - w przypadku gdy motocykl ściągany z Szwajcarii i już oclony na granicy UE ?


Tak, mnie też to dopadło. Nazywa się to "Zwolnienie z płacenia podatku od zakupu pojazdu" i nosi symbol VAT-25 czyli 160zeta :zdegustowany:

alesklar - Czw 21 Maj, 2009

vid3l napisał/a:
Nazywa się to "Zwolnienie z płacenia podatku od zakupu pojazdu" i nosi symbol VAT-25 czyli 160zeta :zdegustowany:


vid3l, nie myl tutaj VATu z PCC to są dwie zupełnie inne rzeczy, a z tego co pamiętam to jeśli do transakcji doszło poza granicami RP to nie płaci się podatku od czynności cywilnoprawnych :)

Cytat:
Zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r., Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania w Polsce i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski. Oba te warunki muszą być spełnione łącznie. W przedmiotowej sprawie został spełniony tylko jeden z tych warunków

pchelka - Pią 22 Maj, 2009

No to chyba będę musiał zapłacić - Zakup motocykla od szwajcara dokonał polak który ten motocykl sprowadził (oclił po drodze)

Następnie spisałem z nim umowę kupna sprzedaży już w Polsce gdy motocykl był w Polsce, hmm z tym że adres zamieszkania tego polaka na umowie jest Szwajcarski

Może dało by się to podciągnąć jako zakup poza granicami (czynność cywilno prawna wykonana poza Polską) ... qr teraz papieru u tłumacza - jak będą to przeglądnę jak wygląda dowód oclenia dokładnie...

alesklar - Pią 22 Maj, 2009

Miejsce dokonania czynności prawnej powinno być zawarte w umowie (zwyczajowo w prawym górnym rogu wraz z datą np. Gdańsk, 22 maj 2009 ) adres zamieszkania stron umowy nie ma nic do tego. Jeśli nie masz takiej informacji gdzie była spisana umowa to skontaktuj się z tym gościem i wpiszcie sobie takie miejsce gdzieś za granicą to wtedy nie będziesz musiał płacić PCC. Swoją drogą pamiętaj, że jeśli masz obowiązek zapłaty takiego podatku to masz na to 14 dni i pilnuj tego terminu bo za jego niedotrzymanie są kary i to nie takie małe od 100zł wzwyż !
Swoją drogą upewnij się jeszcze jak to jest z pojazdami sprowadzanymi z poza UE. Wydaje mi się, że za Szwajcarii nie płacimy VATu ale musisz mieć z potwierdzenie z urzędu skarbowego o zwolnieiu z VATu czyli złożyć druk VAT24 i dostać VAT25 + zapłacić ok 150zł i to powinien zrobić raczej ten handlarz i doki powinny być na jego nazwisko.
A jakie dokumenty w ogóle od niego dostałeś??

pchelka - Pią 22 Maj, 2009

Witam

Dowód Rejestracyjny Szwajcarski
Umowę kupna sprzedaży między Szwajcarem a Polakiem handlarzem
Dowód opłacenia cła na granicy UE
Do tego mam własną umowę kupna sprzedaży z handlarzem


Dziś odbieram papierki od tłumacza, wstawię jakieś screeny jak je dostane, (dziś wieczorem mam nadzieje - jutro badanie techniczne)
--
Jednocześnie prośba do adminów o nie wywalanie najbliższych postów - gdy doprowadzę temat rejestracji szczęśliwie do końca - spisze to do postaci how to- wtedy warto będzie wywalić część postów a załączyć jeden duży jako poradnik

alesklar - Pią 22 Maj, 2009

To w takim razie wychodzi na to, że jeszcze tylko urząd skarbowy i badanie techniczne i będziesz miał komplet doków :)
A jak z tym miejscem zawarcia umowy? Masz wpisane?

Vid3L - Pią 22 Maj, 2009

Ja miałem Kawe sprowadzaną z Angli. I niby oclone było ale musiałem zapłacić VAT-25 czyli 160złotych (W Wieliczce gdzie ja to robiłem płaci się to w urzędzie miasta i potem z zaświadczeniem do Skarbówki, oddajesz im kserokopie wszystkich papierów tj. tłumaczenia, umowa k-s, przegląd etc. etc.)
Potem czekałem na pismo 2-3dni i odrazu po odebraniu papierka z US do wydziału komunikacji (wcześniej już miałem zrobiony przegląd i tłumaczenia).
Z tego co widze to nie masz tak jak ja wyrobionej Karty Pojazdu czyli wychodzi to dokładnie 188złotych w Urzędzie Komunikacji. :kwasny:
No i potem czekasz 2 tygodnie na twardy dowód razem z kartą pojazdu.
Sam myślałem na początku że będzie łatwiej i taniej no ale te Polskie realia.... :/

alesklar - Pią 22 Maj, 2009

vid3l napisał/a:
I niby oclone było


to Ci ktoś ładnie naściemniał bo na pojazdy sprowadzone z krajów UE nie ma cła :]

Vid3L - Pią 22 Maj, 2009

alesklar napisał/a:
vid3l napisał/a:
I niby oclone było


to Ci ktoś ładnie naściemniał bo na pojazdy sprowadzone z krajów UE nie ma cła :]


Heh ale jak jest dobrze to po co kombinować :zdegustowany:

Powiem tak w urzędzi skarbowym trzeba być czujnym... taka wskazówka ;)

pchelka - Sob 23 Maj, 2009

alesklar - miejsca wpisanego nie mam … ale w dowodzie oclenia jest nazwisko handlarza – teraz gdybym wpisał miasto w Szwajcarii, mogło by to dziwnie wyglądać. Kupiłem od gościa motocykl na miejscu a on go oclił ? w dodatku przed umową kupna sprzedaży ?

Dlatego raczej zostanie opłacenie haraczu

Badanie techniczne załatwione – 20 minut pisania i po sprawie, został tylko ten VAT i rejestracja, w poniedziałek postaram się przejść i dowiedzieć co i jak…

alesklar - Sob 23 Maj, 2009

Cytat:
Dlatego raczej zostanie opłacenie haraczu


To chyba będzie najlepsze wyjście tym bardziej kwota tego podatku nie jest aż taka wielka :)

pchelka - Pon 25 Maj, 2009

Sprawa rejestracji właściwie została doprowadzona do końca, jutro odbieram blachy i miękki dowód. Poniżej trochę informacji co jak i dlaczego :)

W moim przypadku motocykl został zakupiony z Szwajcarii – z tym że prawidłowo oclony oraz opodatkowany przez handlarza na granicy Austriackiej. Dodatkowo podpisywałem umowę bezpośrednio z handlarzem w Polsce (jako miejsce wpisane polskie miasto) a nie jak to jest zazwyczaj z właścicielem z zagranicy gdzieś w EU czy innym miejscu na świecie (handlarz nie może umyć rąk że sprzedał).

W efekcie nie interesowało mnie opłacenie 25% Vatu od wartości motocykla sprowadzanego spoza Uni europejskiej ew. załatwianie vat 24/25 - to już był problem handlarza który przyprowadził motocykl i sprzedał go w Polsce.

Jako że wraz z dokumentami otrzymałem dowód rejestracyjny, dowód oclenia oraz umowę między Szwajcarem a handlarzem - cała procedura była wyjątkowo prosta i wyglądała następująco:

1.) Tłumaczenie dokumentów czyli:
Umowa kupna sprzedaży między Szwajcarem a handlarzem (nie wiem czy konieczna ja tłumaczyłem)
Dowód rejestracyjny Szwajcarski
Potwierdzenie opłaty wwozowej (cła oraz podatki 20%) na granicy UE
Suma: 95 zł

2.) Wykonanie przeglądu
Suma: 116 zł

3.)Opłacenie PCC
Urząd skarbowy oczywiście policzył od swojej kwoty – dla suzi '97 było to 5000
Suma:100 zł

4.)Rejestracja w wydziale komunikacji
Suma 160 zł

5.) Ubezpieczenie PZU (aktualnie zwyżka za wiek wynosi 50% oczywiście się załapałem)
Suma 240 zł

Całość kosztowała 710 zł i trochę czasu i nerwów – jak to zwykle bywa w naszych urzędach.

Dziękuje za informacje wszystkim wypowiadającym się w temacie - prośba do admina o ewentualne oczyszczenie wątku z zbędnych postów

pmoo - Pon 22 Cze, 2009

Witam, podepnę się do tematu,

czy jest szansa zarejestrować moto w wydziale komunikacji w mieście w którym się nie jest zameldowanym? Ja mieszkam jakieś 400km od miejsca meldunku i jechać najpiew po nowe blachy a potem po nowy, twardy dowód - nie uśmiecha mi się.

Wiem że z dowodem osobistym można tak zakombinować by urząd jednego miasta przesłał dowód do urzędu innego miasta. A jak jest z dowodem rejestracyjnym?

alesklar - Pon 22 Cze, 2009

Nie ma takiej możliwości, bo musisz otrzymać tablice zgodne z miejscem Twojego zameldowanie a takie posiada tylko właściwy miejscowo Urząd Miasta bądź Gminy.
Ale zawsze możesz poprosić kogoś z rodziny/ znajomych , żeby załatwił to dal Ciebie (pełnomocnictwo w formie pisemnej, nie musi być notarialnie potwierdzone) ale wtedy musisz przesyłać doki i tablice pocztą, co trochę trwa.

pmoo - Wto 23 Cze, 2009

no to czekam na poprawę pogody i wycieczka do domu. Dzięki za rozwianie wątpliwości
Mawet - Pią 10 Lip, 2009

Witam
Czy jeżeli przerejestrowałem motocykl to czy polisa OC nadal jest ważna, mimo innych tablic? Czy muszę lecieć teraz do ubezpieczyciela i kupować nową polisę, lub przepisać starą na mnie? Jak to wygląda? Czy muszę to zrobić jak najszybciej, czy mogę poczekać?

wlewacz - Pią 10 Lip, 2009

Z tego co wiem to musisz lecieć na siebie przepisać a to chyba potrzebne będzie pokazać przy odbieraniu twardego dowodu :) Wiec chyba za jakieś 2-3 tygodnie :)
st3fan - Pią 10 Lip, 2009

Wystarczy przepisać. Będziesz miał starą i taki mały aneks z Twoimi danymi.
Mawet - Pią 10 Lip, 2009

dzięki za pomoc, zrobione:)
SeBoL - Czw 16 Wrz, 2010

Co w przypadku gdy złoży się papiery po 30 dniach od kupna/opłaty skarbowej?

Pytam bo kumpel ma problem i nie wie czy przypadkiem poprzedni właściciel go nie wyrejestrował...

metalbeast - Sob 09 Paź, 2010

A teraz pytanie, którego tu nie poruszono.
Jakie formalności należny dopełnić jeśli motocykl jest sprowadzony i jakie dokumenty musi mi dać sprzedawca?

Jadę oglądać sprowadzony motocykl i jeśli wszystko zagra, to go kupię. Nie mam doświadczenia w kupowaniu sprowadzonych sprzętów.

AdamSsS - Sob 09 Paź, 2010

Dokumenty podstawowe, wymagane przy rejestracji każdego typu:
* wypełniony przez właściciela wniosek o rejestrację pojazdu – formularz wniosku dołączono do niniejszego artykułu. Można go również uzyskać na stronie internetowej własnego starostwa lub bezpośrednio w siedzibie urzędu,
* dowód tożsamości – w przypadku osób fizycznych, a także zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli osoba prowadzi taką działalność,
* dokument własności pojazdu – najczęściej występującą formą będzie umowa sprzedaży. Innymi dokumentami poświadczającymi własność pojazdu są: faktura VAT – w przypadku zakupu motocykla od przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie obrotu pojazdami, a także: umowa zamiany, umowa darowizny, umowa dożywocia, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności,
* dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej.


W przypadku rejestracji (przerejestrowania) motocykla używanego, oprócz dokumentów podstawowych, przedstawić należy:

* dotychczasowy dowód rejestracyjny,
* tablice rejestracyjne,
* karta pojazdu (jeżeli była wydana),
* dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie, przy czym dopuszcza się przedstawienie dokumentu wystawionego na dotychczasowego właściciela pojazdu,
* ewentualnie zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu (jeśli motocykl nie ma aktualnych badań technicznych; koszt: 62,00 zł).
W przypadku rejestracji motocykla sprowadzonego z kraju UE, należy dodatkowo przedłożyć:

* dotychczasowy dowód rejestracyjny (jeżeli był on zarejestrowany za granicą),
* zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu lub, w przypadku nowego motocykla, wyciąg ze świadectwa homologacji typu pojazdu („EC Certificate of Conformity”),
* zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług lub brak takiego obowiązku (VAT-25) – informacje o zaświadczeniu VAT-25 uzyskać można w tytule „Wizyta w urzędzie skarbowym”.

maruder07 - Pon 26 Lis, 2012

A ja mam takie pytanie, fakt faktem nie dotyczy ono motocykla tylko samochodu ale z motocyklem też może być podobnie. Ktoś może mieć podobny problem.

Niedawno stałem się posiadaczem Opla Omegi, poprzednim właścicielem był mój starszy brat. On kupił sobie Vectrę a mi Omegę oddał w zamian za zainwestowanie w nią. Problem polega na tym że chciałbym mieć dowód rejestracyjny wystawiony na siebie i OC tak samo. W dowodzie w zasadzie prawie wszystko pozostanie bez zmian, dane pojazdu, tablice, adres właściciela, nazwisko. Jedynie zmieni się imię właściciela i PESEL. No i co teraz? Przecież nie kupię od brata samochodu skoro on mi go oddaje. A podobno za akt darowizny od groma i trochę kasy trzeba zapłacić. W sumie sam nie wiem teraz jak wymienić dowód bez komplikacji. Bo ot tak bez powodu nie zmienią mi go w wydziale komunikacji przecież. Przerabiał ktoś już taki problem z motocyklem ?? :|

simin - Pon 26 Lis, 2012

http://motofinanse.pl/darowizna-samochodu

Więc jesteś zwolniony z podatku od darowizny do kwoty jakoś 9600 zł.

Możesz też sporządzić umowę kupna i zapłacić podatek 2%.

maruder07 napisał/a:
W dowodzie w zasadzie prawie wszystko pozostanie bez zmian, dane pojazdu, tablice, adres właściciela, nazwisko. Jedynie zmieni się imię właściciela i PESEL.
Zmienia się aż właściciel chciałeś powiedzieć.

możesz też zarejestrować się jako współwłaściciel.

sting126 - Sro 28 Lis, 2012

Najłatwiejsza droga to podpisanie z bratem umowy darowizny. W umowie wpiszcie wszelkie usterki auta (jeśli są wizualne typu wgniecienia - zróbcie zdjęcia i załączcie do umowy) i wpiszcie wartość auta poniżej progu czyli 9637 zł. W przypadku jakiejś kontroli z US (choć to raczej rzadkie w przypadku darowizn wśród najbliższej rodziny) będziesz mógł udokumentować dlaczego w umowie znalazła się niższa, aniżeli rynkowa, wartość.
maruder07 - Sro 28 Lis, 2012

To z tymi usterkami będzie problem. Bo kilka ostatnich miesięcy spędziliśmy z bratem w garażu na odpicowanie wozu na cacy. Nie mówiąc już o poświęconych na ten cel PLNach :/ W sumie przyczepić się do czegoś będzie ciężko. Amortyzatory,drążki kierownicze, hamulce, przewody zapłonowe, zbiornik LPG wymieniony...światła na przedzie nowe, ledy do jazdy dziennej. Wgniecenia i rysy wyprostowane po szpachlowane, cały samochód polakierowany żadnych zadrapań. No może do folii na szybach można się przyczepić... Rynkowo rocznik omegi 96 z silnikiem 2.0 8V ceni się do 5tyś głównie w zależności od stanu. U mnie to tak się zastanawiam czy dodatki też wliczają się w to sumę całkowitą. Tzn pokaźne audio - mocno rozbudowane. CB-radio jedne z lepszych, nawigacja, alufelgi, a takie dodatki wartość samochodu chyba podnoszą. I tu może być problem z tym.
simin - Sro 28 Lis, 2012

maruder07 napisał/a:
To z tymi usterkami będzie problem.
Jak mówimy o Omedze z 96 roku, to nikt nie powie że katalogowo jest warte więcej niż 9000, więc nie ma z tym problemu.

Odnośnie audio, navi, alufelg, cb - to nikt nie będzie pytał o takie pierdoły. Przecież zawsze mogłeś wpakować samemu.

myślę że jak wpiszesz 3000-4000 wszystko będzie ok. Nawet do 2000 wydaje mi się że nikt by się nie czepiał.

olecki - Czw 29 Lis, 2012

Ja na umowie kupna motocykla mam 1000zł, oni na to nie patrzą :P Podatek i tak biorą z tej swojej książki ( która swoją drogą jest co najmniej nierealna ;] )

Spisz normalnie umowe i zapłać podatek.

maruder07 - Czw 29 Lis, 2012

Ja 5 at temu jak kupowałem GSkę to w umowie miałem wpisane 2000zł. A w urzędzie skarbowym z jakiejś tam książki wyciągnęli wartość 3800zł z czego zapłaciłem 85zł podatku. Oj tam na początek spróbujemy poprzez darowiznę, a potem zobaczymy z umową. W końcu to tylko wymiana dowodu. :)
simin - Czw 29 Lis, 2012

maruder07 napisał/a:
W końcu to tylko wymiana dowodu. :)
To dokładnie to samo jak byś kupował auto od obcej osoby, z tych samych okolic, więc nie do końca tylko zmiana dowodu :)

Odnośnie darowizny - pamiętaj że jak w ciągu 5 lat dostaniesz jeszcze jakąś od brata i przekroczy w sumie magiczną pulę 9637 zł to zapłacisz podatek od nadwyżki.

Więc jeśli planujesz jeszcze jakieś darowizny w ciągu 5 lat to ja bym się pobawił w umowę i 2% podatku - bo w przypadku darowizny podatek wynosi (dla 1. grupy) 3% do nadwyżki 10k, a później 5 i 7%.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group