.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Technika jazdy - Temperatura opon po "rozgrzaniu"

jacusb - Pią 31 Maj, 2013
Temat postu: Temperatura opon po "rozgrzaniu"
Witam, szykając opon często czytałem, że jakieś się super szybko rozgrzewają a inne prawie w ogóle. Jak powinno być? Czy jest jakaś optymalna temp. gum po rozgrzaniu (jak w przypadku np. silnika, oleju) Czy dobrze rozgrzane opony powinny być ciepłe czy gorące (sprawdzająć np. ręką), jaka temp? Jak szybko powinny nagrzewać się opony?
Chrupq - Pią 31 Maj, 2013

Każda opona ma swoją optymalną temperaturę pracy, generalnie rozgrzane opony będą bardzo ciepłe przy 'badaniu dotykowym'.

Do jazdy drogowej najlepiej mieć te szybko rozgrzewające się, bo typowo sportowe prócz tego że się wolniej nagrzeją na normalnej trasie to bardzo szybko oddają temperaturę i po zwykłym postoju na światłach mogą już słabiej kleić.

jacusb - Pią 31 Maj, 2013

Czy te optymalne temperatury dla każdej opony są bardzo rozstrzelone czy raczej oscylują w okolicy jakiejś wartości?
Chrupq - Pią 31 Maj, 2013

jacusb napisał/a:
Czy te optymalne temperatury dla każdej opony są bardzo rozstrzelone czy raczej oscylują w okolicy jakiejś wartości?


Pewnie oscylują w okolicy jakiejś wartości (ale jakiej to nie wiem). Myślę, że takie pytanie powinno byś skierowane do producenta danego modelu opony (może nawet na stronach podaje jakieś specyfikacje).

Grzechu16 - Sob 01 Cze, 2013

Czy to prawda? Nie wiem, ale znalazłem na pierwszej stronie na googlach:
Cytat:
Najprostszym sposobem jest dotyk dłoni. Warto pamiętać, iż średnio po przejechaniu pięciu kilometrów, opony zaczynają nabierać optymalnej temperatury pracy czyli od 20 stopni Celsjusza dla ogumienia turystycznego czy sportowego. 35 stopni przy dotyku da nam odczuć się jako przyjemne ciepło, natomiast po dłuższej, dynamicznej jeździe osiągniemy około 60 stopni, co zaowocuje już cofnięciem dłoni z rozgrzanego ogumienia.

Zupełnie inaczej wygląda rozkład temperatur pracy w oponach wyczynowych. Dopiero od 60 stopni zaczyna się optymalna temperatura pracy. Opony te podczas szybkiej jazdy w zakrętach rozgrzewają się do 100 stopni a momentami ich temperatura dochodzi nawet do

midd - Pon 03 Cze, 2013

Cytat:
Czy to prawda? Nie wiem


do pewnego stopnia mogę potwierdzić na bazie własnych doświadczeń, koce grzewcze nagrzewają opony w okolice 80 stopni i już ciężko jest przytrzymać rękę na gumie.

a z zabaw pirometrem wiem tez, ze jak ktoś zamula to wróci do depo z chłodniejszymi oponami niż wyjechał. Dlatego temperatura 80 stopni jest pewnie optymalna dla sportowych opon.

natomiast jak jeździłem na turystycznych bt-021 to pomimo wielkich chęci, słonecznego dnia i toru kartingowego, opona nie rozgrzała się na tyle by nie można było trzymać na niej ręki wiec pewnie faktycznie miała w okolicach 50 stopni.

dlatego tez wydaje mi sie, że 35 stopni dla turystycznych opon i zwykłej jazdy brzmi sensownie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group