.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Tuning i akcesoria - Odrdzewianie

Nozownik - Pią 29 Mar, 2013
Temat postu: Odrdzewianie
Witajcie wszyscy inni wkurzeni na pogodę ;)

temacik - odrdzewiacze.
Słyszałem o specyfikach, które małe zaczątki rdzy są w stanie ładnie niwelować.
Jakieś odczucia, doświadczenia w tym temacie?
Ewentualnie polecenie konkretnego specyfiku?

KATANA - Pią 29 Mar, 2013

Są rożne metody i sposoby usunięcia rdzy. Do typowych małych ognisk rdzy najłatwiej będzie użyć jakiegoś środka sklepowego takiego typowego jak np. WD i wiele innych, a czasami nawet szczotki drucianej czy papieru ściernego. Natomiast można pójść o krok dalej i przy większych ogniskach rdzy często w miejscach trudno dostępnych można użyć chemii np. kwasu solnego- ale nie samego, ponieważ sam kwas solny będzie żarł rdzę i to czego nie chcemy aby zeżarł, czyli powierzchnie danego elementu/danej części. Aby się przed tym uchronić musimy dodatkowo zastosować tzw. antykatalizator. Po zanurzeniu/namoczeniu elementu w takim roztworze cała rdza dosłownie paruje do czystego metalu. Stężenie kwasu jest bardzo wysokie wynoszące 40% i musimy zachować wszelkie środki ostrożności/bezpieczeństwa tj. stosujemy odpowiedniej klasy maski, a także odpowiedni ubiór i rękawice. Jeżeli chcemy np. roztwór rozrobić z wodą to pamiętamy z czasów szkoły... że zawsze wlewamy kwas do wody. Inną metodą jest zastosowanie pewnego specyfiku zasadowego, co prawda sam proces odrdzewiania trwa troszkę dłużej ale ma z kolei bardzo dobrą pewną właściwość, mianowicie po zabiegu z tym specyfikiem goły później metal prawie wcale nie rdzewieje jak ma to miejsce w przykładach poprzednich. Można też spróbować innych kwasów typu siarkowego, fosforowego, borowego itp. ale metody z kwasami stosuje się w zakładach gdzie dokonuje się większej liczby zleceń, a dane elementy są poddawane tzw. kąpieli odrdzewiającej. Inne bardziej mechaniczne metody oczyszczające to również piaskowanie/szkiełkowanie/szlifowanie/szczotkowanie, lecz każdy dobór odpowiedniej metody zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania zanieczyszczenia danej części, jak samego gabarytu/kształtu, no i własnych możliwości/umiejętności.
misiorek - Pią 29 Mar, 2013

Katana...powinieneś książki pisać
kempes - Pią 29 Mar, 2013

Idź do odpowiedniego sklepu, wyjaśnij o co chodzi i na pewno będą mieli coś co spełni Twoje oczekiwania ;) . Kiedyś używałem preparatu "brunox" (nie wiem czy dokładnie tak to się nazywało). Wystarczyło oczyścić miejsce z rdzy i posmarować tym środkiem. Później ewentualnie zrobić zaprawkę.
WojtasLDZ - Pią 29 Mar, 2013

Ja polecam Cortanin F - Preparat służący do zabezpieczania zardzewiałych elementów stalowych przed dalszą korozją.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group